Jump to content

Vw Passat vs Skoda Superb


Serban F
 Share

Postare recomandată

Posibil anul viitor odata cu reinceperea programului remat o sa mai iau o masina si ma gandisem la una dintre aceste 2 variante:

 

1 Passat 1.8 TSI 180cp Highline cu Active Info Display+sistem nav Discover Pro (standard passatul vine cu xenon? ) in caz ca nu vine cu xenon atunci as mai adauga faruri Led  

 

2 Skoda Superb Laurin & Klement 2L TSI  200cp

 

 

Momentan sunt la inceput, urmeaza sa fac test drive si cu passat cand ajunge in Noiembrie.

Astept pareri si posibil si alte variante dar in principiu doar din grupul VAG

Ar mai fi o varianta si Polo GTI in caz ca ar aparea si la noi...dar momentan vad ca este doar varianta GT.

Vreau sa precizez ca doresc 4 usi, portbagaj de bun simt, nu sunt constrans din faptul ca nu este/nu va fi singura masina de uz.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea este ca nu ai cum sa compari Passat B8 (care este o masina total noua) cu Superb (care este doar un facelift la Superb 2) .

As alege las Passat tot 2.0 TSI / 200Cp .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La noi cel putin nu exista decat 2.0 TSI de 220cp si as dori tot in jurul sumei de 30.000euro sa ma invart

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cel mai ieftin HIGHLINE 1.8 TSI / 180Cp, cutie MANUALA si tractiune FATA pe configurator este aproape 29480 Eur (TVA INCLUS) .

Iar tu zici ca mai vrei sa aibe "Active Info Display+sistem nav Discover Pro" daca se poate si XENON / LED .

Pai in 30000 Euro nu ai nici o sansa sa mai iei si optiunile alea care costa cam asa :

Active Info Display = 619 Euro

Navigatie Discover Pro = 1708 Euro

Faruri cu LED nu XENON = 1507 Euro

Deci masina va sari de cei 30000 Euro de care tu dispui cu vreo 3310 Euro .

Ca sa nu mai zic de alte optiuni mult mai necesare gen PLA / RVC / DYNAUDIO (ca degeaba iei acel DISCOVER PRO) / etc .

Eu zic sa iei un CONFORTLINE si sa mai pui optiuni decat un HIGHLINE CHEL .

 

Iar la SKODA pentru LAURIN & KLEMENT trebuie sa platesti din prima 31360 Euro care iar sare de buget-ul tau .

Recomand ori iei Passat ori te duci la Skoda si faci cum am zis la Passat (adica ELEGANCE si mai pui optiuni) .

Dar faci cum vrei .

Totusi eu nu prea inteleg ce inseamna la tine "in jurul sumei de 30.000euro sa ma invart" ?

O zi buna .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca mai pui si discount-urile si eventual o ajustare mica de buget e posibil sa se incadreze..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur ma incadrez la o masina cu un pret de 33000 euro listat. Remat discounturi etc

Adica motoru de 2.0 TSI 220 sare de 35.000 euro. In sensul ca sunt dispus sa dau pret de contract-vanzare 30.000e

Modificat de Serban F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca vei obtine vre-un discount la B8 deocamdata .

Cel putin in primele 6 luni pentru ca momentan nici nu au masini pe stoc (ca sa poata face vre-un discount) .

Masina mea din semnatura a fost luata de noua cu banul jos (sa si speriat agentul de vanzari cand i-am pus punga cu bani pe birou) si nu au vrut sa-mi faca nici un discount pentru ca era luata pe comanda .

Daca luam una de pe stoc beneficiam de un discont (parca 500 de Eur din ce-mi aduc aminte) dar acela insemna ca-mi mai dau ei ceva de banii aia si nicidecum ca o voi lua de la 31500 Eur cu 31000 . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate s-a spus nu cred sa mai existe la anul Remat. 2014 a fost ultimul..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru mine nu conteaza. Oricum pe mine ma intereseaza pretul de catalog sa nu depaseasca 33.000e

O sa mai fie remat si la anul..asa au zis si anul trecut. Ponta Ponta :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

passat sau superb? nu cred ca e decizia noastra! depinde de gusturile tale, depinde ce optionale doresti. Probabil la un pret de lista de 34mii poti ajunge la o factura de 30mii lejer.

 

Nu inteleg ce cauta Polo intre astea doua....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca vei obtine vre-un discount la B8 deocamdata .

Cel putin in primele 6 luni pentru ca momentan nici nu au masini pe stoc (ca sa poata face vre-un discount) .

Masina mea din semnatura a fost luata de noua cu banul jos (sa si speriat agentul de vanzari cand i-am pus punga cu bani pe birou) si nu au vrut sa-mi faca nici un discount pentru ca era luata pe comanda .

Daca luam una de pe stoc beneficiam de un discont (parca 500 de Eur din ce-mi aduc aminte) dar acela insemna ca-mi mai dau ei ceva de banii aia si nicidecum ca o voi lua de la 31500 Eur cu 31000 . 

 

ok, nu vorbim de 2007...stim cu totii foarte bine cum statea treaba in perioada de boom..nici nu le conveneau sa negocieze pentru ca stiau ca mai erau la usa persoane care puteau cumpara masina la pretul dorit de ei. Ba mai mult, "datorita" celor care luau credit cu buletinul, daca incercai ca negociezi, te mai trezeai si cu un pret mai mare.

 

On topic: chiar daca aparent sunt clase diferite Passat vs Superb, tinand cont ca e vorba de B8 vs Facelift Superb 2 raportul se schimba net in favoarea B8-ului. Dar si aici mare atentie : tuturor ni se pare B8 nava spatiala, dar doar pe baza pozelor, prezentarilor date de producator pentru variantele de echipare high+. Tare cred ca nu o sa mai fie atat de mare incantarea cand o sa vedem cat de "hidos" poate arata un B8 "chel".. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, nu vorbim de 2007...stim cu totii foarte bine cum statea treaba in perioada de boom..nici nu le conveneau sa negocieze pentru ca stiau ca mai erau la usa persoane care puteau cumpara masina la pretul dorit de ei. Ba mai mult, "datorita" celor care luau credit cu buletinul, daca incercai ca negociezi, te mai trezeai si cu un pret mai mare.

Sa fiu sincer in O ORA cat am stat eu sa fac configurarea in 2007 nu am mai vazut persoane sa vina cu VALIZA DE BANI sa cumpere o masina CHIAR si in BOOM .

Si ma refer la cei care castiga banii cinstiti (pentru ca am luat aceasta masina dupa ani de munca eu si parintii mei si nu dupa cateva BOOM-uri / TUN-uri) .

Bine poate la tine / voi in Bucuresti era alta treaba in 2007 !!!!!!!!!!!!

Majoritatea cautau LEASING, lucru la care sunt 1000% sigur ca nu ai cum / ce negocia nici in ziua de azi .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are nicio importanta modalitatea de achizitie.

Indiferent ca tu o iei cu banul jos sau prin finantare, dealerul incaseaza tot integral. In unele cazuri este chiar mai convenabil pt ei sa optezi pt finantare, ptr ca mai sunt niste bonusuri si acolo.

Discount se poate obtine la fel de bine si la o masina care inca nu e pe stoc, in majoritatea situatiilor beneficiaza fix de aceeasi politica de preturi. Depinde cum si cu cine vorbesti.

 

Cu stima,

Stefan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu conteaza daca erau bani cinstiti / necinsititi ..ideea e ca nu se mai vinde un numar la fel de mare de masini in aceasta perioada comparat cu perioada de boom, 2005-2008. Asta e clar, si nu trebuie sa ma crezi pe mine pe cuvant ci statisticile. De aici si diferenta, avand in vedere ca oferta e mai mare decat cererea, rezulta si o putere de negociere mai mare. Si inca o remarca: nu mai conteaza atat de mult modalitatea de plata: cash, leasing operational, leasing financiar, credit de nevoi personale..etc. Paradoxal, desi ai putea crede ca un leasing la firma lor este un beneficiu acordat de acestia, o sa observi ca nu e asa. Au un profit mult mai mare daca un client apeleaza la leasing decat la plata cash. Numai prin faptul ca esti obligat sa faci RCA+Casco la ei. Nu mai vorbesc de ratele de dobanda aplicate.

 

Iti dau un exemplu concret, taica-miu e in cautarea unui audi a4 b8, avand un anumit buget, care conform spuselor agentului de vanzari care ne-a oferit consultanta, il putem depasi cu aprox 5-7%...deoarece se va aplica reducere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu din ce aud la oameni care au cumparat masini noi, se obtin discounturi mai mari la leasing decat la cash, parca mai intervine si un discount aditional de la importator. Parerea mea e ca inca are importanta modalitatea de cumparare si modul in care negociezi. In schimb, la superb eu as merge pe elegance care are pachetul business inclus, in care intra navi columbus, xenon si volan multifunctional. La L&K nu ai oferta asta dar dezavantajul e ca nu vei mai obtine nici un alt discount consistent.

In 2015 va aparea Superb 3, abia atunci poti face o comparatie corecta cu Passat b8, iar Superb 3 va avea multe elemente de design de la conceptul Vision C:

http://youtu.be/KAGHrFVoJO8

Modificat de bZ1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Eu din ce aud la oameni care au cumparat masini noi, se obtin discounturi mai mari la leasing decat la cash, parca mai intervine si un discount aditional de la importator. Parerea mea e ca inca are importanta modalitatea de cumparare si modul in care negociezi. In schimb, la superb eu as merge pe elegance care are pachetul business inclus, in care intra navi columbus, xenon si volan multifunctional. La L&K nu ai oferta asta dar dezavantajul e ca nu vei mai obtine nici un alt discount consistent.

In 2015 va aparea Superb 3, abia atunci poti face o comparatie corecta cu Passat b8, iar Superb 3 va avea multe elemente de design de la conceptul Vision C:

Discountul aditional vine de la finantator, nu de la importator - nu va ganditi ca mai sunt cateva mii de euro bune, insa e ceva-ceva

 

PS: se pare ca noul Superb este din ce in ce mai departe de Vision C-ul asta... 

 

La subiect, dupa cum se mai preciza, comparatia corecta este B8 vs Superb III si, pana la aparitia Skodei, se pot emite doar pareri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cele mai multe cazuri finantatorul este Porsche leasing.... De acolo m-am exprimat gresit si am zis importator :) Evident ca nu e de mii de euro, dar e ceva in plus, vorba aia, ti se da, nu ti se ia.

Referitor la SIII, mi-a spus un baiat de la elcargid ca Autobuild a pus niste poze cu variante posibile si ca acelea ar fi cele mai aproape de realitate.

End of semi off topic:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva cu ce vine standard Passatul, in versiunea Highline? Xenon cumva? Si unde gasesc diferenta in ceea ce inseamna LED high si LED basic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vine cu Halogen.

 

LED High are DRL cu LED si iluminare dinamica la virare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la passat am obtinut un discount de 8% plus numerele rosii

acum astept doar sa o si vad inainte sa ma decid

un confortline de 150 cai benzina. discountul e valabil la absolut orice configuratie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, sa nu uitam ca nu mai exista remat momentan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

In principiu m-am decis in proportie de 99% pe 

Passat Highline 1.8 TSI

Actionare electrica portbagaj

Camera spate Rear View

Faruri LED

Jante aliaj gri 8JX18

Oglinzi exterioare rabatabile electric

Pachet Ambient Plus

Pachet Tehnic

Park Assist

 

 Mai am timp sa ma gandesc pana pot da comanda pentru ca multe motoare printre care si acesta intra in productie incepand cu Februarie

Modificat de Serban F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as mai pune si parbriz incalzit cu reflexie radiatii infrarosii (te obliga la Sistem pregatire telefon Comfort), dynamic light assist si volan incalzit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu iarna nu prea o sa o folosesc..deci nu stiu ce sa zic...chiar bifasem si volan incalzit dar mi-am dat cumva seama ca e cam useless pt mine.

Mai era ca varianta Opel Insignia dar nu prea stiu mai nimic de acea marca si model.. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noul opel insignia arata destul de bine ; dar nu sta asa bine la motorizari ; sunt niste masini grele si nu se simt performantele ca la vw ; exterior, personal imi place mai mult opelul ; cel mai bine faci un test drive si vezi cum te impaci cu fiecare ; cu siguranta opelul ar fi mai ieftin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!