Jump to content

Vw Passat vs Skoda Superb


Serban F
 Share

Postare recomandată

Da, oricum test drive o sa fac, sper saptamana aceasta cu Passatul si daca se spune ca merita incercat si Opel o sa fac si cu el

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am postat gresit...vroiam aici sa postez defapt. 

http://www.autoevolution.com/news/2015-volkswagen-passat-b8-18-tsi-and-20-tsi-engines-launched-88165.html

 

"VW Romania uses an internal company software system, which basically means all the numbers are the same as they would be for the German market."

Modificat de Serban F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e foarte clar ce vrei sa spui: "Cumva 1.8 TSI va fi modificat in Romania?"

1.8 TSI si 2.0 TSI exista deja in configuratorul de pe vw.ro, la fel si 1.4 TSI cu 4motion.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da dar pe celelalte configuratoare UK sau DE nu exista...oare de ce?

Modificat de Serban F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scrie in articolul catre care ai pus link: 1.8 si 2.0 TSi NU sunt inca disponibile, drept urmare NU apar inca in configuratoarele din UK si DE.

Dar de ce conteaza asta, oricum?!

Cum adica 1.8 TSi va fi modificat intern in RO?!?

Modificat de mike.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea este ca eu vreau sa comand passatul pe motorizarea de 1.8 TSI dar din pacate nu se fabrica si nu inteleg de ce doar la noi pe configurator apare iar in restul lumii nu ?! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, mai incercam o data:

1) scrie in articolul catre care chiar tu ai dat link ca romanii au oferta "completa", astfel incat sa isi cantateasca bine decizia;

2) 1.8 si 2.0 TSi se vor produce din Februarie 2015 - romanii pot comanda Passat B8 cu unul dintre motoarele astea, dar vor primi masina ceva mai greu;

3) in UK si DE clientii ar fi reactionat negativ la un timp de asteptare atat de lung, astfel incat dealerii de acolo prefera sa astepte intrarea in productie a Passat-ului cu motoarele respective inainte de a le introduce in configurator.

0) Ce legatura au ultimele posturi cu "Passat VS Superb"?!

Modificat de mike.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai au legatura ca m-am decis pe Passat...mai ramane o mica marja de eroare in decizie pana cand fac test drive cu toate, inclusiv Opel insignia care mi l-a recomandat un coleg de aici sa o incerc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passat 1.8 TSI poti sa comanzi, intra in productie in februarie, este un fel de pre-order. cu cat o comanzi mai repede cu atat vine mai repede. sunt foarte multe comandate inainte. ca exemplu. o masina comandata acum are estimativ termen 5 luni, o sa vina mai repede. daca o comanzi in februarie, o sa aiba 5 luni de atunci. Adica in functie de momentul in care dai comanda ea intra in "rand" cu celelalte comenzi.

 

Opel Insignia, o masina zic mult - decenta - iti recomand sa te duci sa faci test drive cu toate. am avut ocazia sa merg cu mazda 6 - cutie automata - foarte slaba.. zici ca e tiptronic, am mers cu opel insignia, e mai zgomotoasa ca polo al meu. si am mers chiar cu modelul nou. sa iti cauti pozitia la volan sa te uiti la calitatea materialelor. este in low in clasa asta. pentru passat, da.. scoti niste bani in plus din buzunar.. este adevarat, dar este o alta masina. calitatea materialelor trebuie sa o ai in vedere. si faptul ca unele optionale nu au un pret atat de mare , vezi acc la CL 116 Euro - sau standard la highline. Eu te duc de mana la opel sa faci test drive si o sa pleci dezamagit. Personal aveam o parere buna, pana am mers cu masina. Intradevar, m-am urcat in el dupa ce am mers in urmatoarea ordine : Passat BiTDI , Passat 150 CP, BMW seria 3 BiTDI, si C-Class ... deci opel-ul a venit cand nu trebuia. Ca sa iti dau mintile peste cap putin, nici mazda nu era rea.. insa trebuie sa iei in calcul si dimensiunile interioare. sunt foarte multe de calculat. Iar daca vrei un comparativ pe cifre, Passat-ul sta cel mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact ; in Insignia din pacate nu prea iti gasesti pozitia la volan..nu pot intelege de ce ; acum depinde si de varianta de echipare... intr-adevar este mai slabuta la materiale, dar parerea mea este ca arata mult mai bine ca passat-ul..passat-ul..mi se pare prea classic..prea simplu..acum depinde fiecare in ce masina se regaseste ; este pur si simplu o chestei de gusturi, dar nu prea am gasit pe cineva sa spuna " ba, urata e insignia.." ; inainte era o problema cu butoanele de pe consola centrala, in sensul ca nu exista deloc ergonomie..dar si aici depinde de fiecare cat de repede se adapteaza pt ca majoritatea chestiilor utile le aveai pe volan..acum insa totul este aranjat mult mai bine ; depinde cat conteaza pt tine acea diferenta de pret ; 

daca te vei uita dupa opel, tine cont si de nivelurile de echipare ; pt ca daca te urci dintr-un opel chel intr-un passat highline sau invers..cu siguranta vor fi diferente semnificative ; la opel, as merge neaparat pe una cu pachet OPC line, motor 2.0 cdti 160  cp, strict manuala ; cutiile automate de la opel limiteaza performantele masinii ; 

uite ceva in genul : http://www.autovit.ro/opel-insignia-C35311134.html ;   sau daca chiar vrei sa iesi din tipare, poti opta pt o insignia OPC ; diesel pt economie..o masina care chiar iese din tipare ; http://www.mobile.de/ro/marc%C4%83/opel/model/insignia/vhc:car,pgn:2,pgs:10,srt:date,sro:desc,mke:opel,mdl:insignia,mld:opc,frn:2011-01/pg:vipcar/202859759.html  ( stiu ca ti-am aratat aici una biturbo, benzinara, de 325cp, dar vroiam sa pun in evidenta nivelul de echipare ); nu fac reclama opelului, dar despre passat s-a vorbit destul si se cunosc avantajele ; 

 

2014_opel_insignia_opc_frankfurt_2013_5_

Modificat de bgd_b92
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am fost/vazut Opel Insignia si mi s-a parut o masina care vrea sa fie clasa medie imbinata cu o masina cu valente sportive impreuna cu valente business dar nu prea perfecta la niciuna. Passatul l-am vazut astazi, doar vazut momentan test drive pe saptamana viitoare posibil daca am noroc chiar weekendul acesta, este clar o masina cu o linie business calitativa. Macar are un target bine definit fata de ce mi-a lasat impresia Opel.

Superb iarasi o masina cam ciudat de lunga fara un folos si ciudat ca design.

Probabil luna aceasta sau cel tarziu in ianuarie plasez comanda in caz ca test drive'ul cu passatul nu imi lasa un gust rece :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Serban.. nu are cum sa iti lase un gust rece :) crede-ma.... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am vazut o sa am cam tot interiorul si calitatea VW care o am la Golf 7 GTI, deci nu cred ca ma va dezamagi, sper doar sa fie masini fiabile si passatul si golful si macar 4-5 ani sa nu am probleme cu ele

Modificat de Serban F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandesc daca merita optiunea "parbriz incalzit" pentru 187 Euro?

Cum functioneaza? Are cineva sau a avut cineva aceasta optiune? Este un buton separat cum este acela pentru luneta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merita din plin pe orice masina ! Iarna stai in masina frumos si numai raschetezi, nu se abureste, etc..e un buton pe climatronic parca ; in caz de trebuie schimbat parbrizul, tine cont ca va costa mai mult decat dublu din ce imi aduc aminte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parbrizul ala merita toti banii pe timp de iarna si daca nu ma insel este vorba de o plasa metalica integrata in parbriz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandesc daca merita optiunea "parbriz incalzit" pentru 187 Euro?

Cum functioneaza? Are cineva sau a avut cineva aceasta optiune? Este un buton separat cum este acela pentru luneta ?

 

da, merita.

 

ai buton separat, pe climatronic. Are o rezistenta in el, cu firisoare f.f. subtiri.

 

La b6, un parbriz bun cu incalzire - 800 lei cu tot cu montaj.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok multumesc, 800 lei mi se pare un pret foarte ok, dar banuiesc ca nu in reprezentanta. Oricum folosesc casco dar sper sa nu am probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Configuratia va fi astfel:

1.8 TSI 180 CP Highline Alb

-Cameră spate "Rear View"

-Jante aliaj "Monterey" gri,8J X18 651,-- Volkswagen R, anvelope self-sealing (ce inseamna in practica self-sealing)?

-Oglinzi exterioare rabatabile electric, 138,-- cu sistem automat antiorbire pentru

sofer si iluminarea vecinatatii

-Pachet Ambient 183,-- -bandouri luminate inserate in capitonaj

usi fata cu LED
- avertizare luminoasa la deschiderea
usilor cu LED

Pachet Business Plus Highline 705,-- -Faruri LED High

-Discover Media 
-Sistem pregatire telefon Comfort
-Pachet Tehnic -196,-- -Park Assist
-
Parbriz incalzit 151,-- 

Privacy Glass: 274,-- -geamurile laterale spate si luneta cu
65% absorbtie a luminii

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok multumesc, 800 lei mi se pare un pret foarte ok, dar banuiesc ca nu in reprezentanta. Oricum folosesc casco dar sper sa nu am probleme.

nu... unul OEM la reprezentanta  e scump.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!