Jump to content

Probleme Leon 5F


Cristian
 Share

Postare recomandată

Nu vreau sa intru intr-o polemica inutila, dar pe acel magazin online citat se gaseste G13:

1. OEM (de care am luat eu)

2. HEpu

3.Motul

4. Triax

5. Lila

etc

La fiecare sunt de regula mai multi furnizori. End of offtopic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Good stuff, problema rezolvata, nu mai intra apa.

badbd8b312.jpegbadbd6b80f.jpeg

 

Aici vedeti cum se demonteaza, daca nu va descurcati, gasiti cum se demonteaza in manualul de 5f.

 

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Se pare ca le-am reparat, stanga reparat, dreapta lasat asa. Maine il fac si pe cel din dreapta.

 

 

IMG_20180128_123126.jpg

IMG_20180128_123119.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Urmele albe sunt zapada, sau de la reparatie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cu ce ai facut reparatia?

In poza din lift reparatia de pe fata este evidenta, dar in cea de pe masina parca nu se observa deloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reparatia consta in lipirea pe dos (pe partea neagra) cu silicon fisurile create de ruperea celor doi pini de fixare a stopurilor pe caroserie.

 

Nu se intervine pe fata cu nimic, sau in interiorul farului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din poza facuta in lift eu vad niste fisuri pe care nu le poti rezolva cu silicon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@deenmanam schimbat la Cupra pe garantie cred ca si tu ai garantie nu stiu de ce te complici cu bricolaje 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina nu mai are garantie din 2017 aprilie.

 

Am incercat deja de 2 ori sa apelez la garantie, inclusiv la Poro, stiu foarte bine ce am de facut si am facut. Este doar o masina si nu merita atata atentie, e o masina de duzina, ieftina.

Stopurile au primit folie la fel ca si farurile, si asa raman pana se defecteaza/sparg, cand o sa se sparga o sa cumpar altele noi, ca-s ieftine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar în poza aia din lift stopul pare ciobit/fisurat pe fata roșie. Sau îi reflexie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai tu nu stii ca asa sunt farurile din fabrica la seat? Fisurate?

 

I am agresat pe cei de la Avia cand au vrut sa mi ia banii pt stopuri, le-am zis ca nu si au gasit prostul sa le plateasca stopuri noi la suprapret si sa crape iar la 1-2 ani. Sunt consumabile, insa eu unul sunt prea multumit de masina sa ma supere niste stopuri, de altfel singura problema.

 

Imi cereau sa platesc 70% eu, si 30% ei. Totalul pentru 2 stopuri (aripile exterioare) era oricum ametitor, aproape 2000ron daca bine imi amintesc. Stopurile astea sunt facute de Valeo, un plastic ieftin, si costa 100euro bucata.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stopul ala nu a crapat singur asa, eu am schimbat stopul pentru o fisura mult mai mica. La tine sigur a fost lovit de a ajuns in halul ala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot ce e este posibil, o fi fost dauna totala. Si a mea, si a alora de pe google care se plang de stopuri fisurate, unii mai rau decat ale mele. I-o fi pupat ceva tir in spate probabil.

 

 

 

 

seat-leon-condensation-crack-rear-break-light.jpg

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cind am schimbat eu stopurile la mea, pentru ca PBN a ridicat aceeasi intrebare (a fost lovita masina domle? avea 6000 de km) am gasit masini cu fisuri asemenatoare in showroom.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut, vreau sa comand cele 2 stopuri exterioare LED pe spate seat leon 5f 04.2013 90khW. Problema este ca am gasit mai multe coduri, si nu stiu care sunt cele compatibile. De ex am gasit si terminatie in A si in C. Masina mea e hatchbach, poate cineva sa-mi dea un cod?

 

Nu doresc sa le comand prin magazin ci o sa le iau de pe ebay.de cu livrare acasa. Totodata exista varianta sa trec la stopurile de facelift? inafara de cele 4 stopuri (interior x2 + exterior x2) mai trebuie schimbat ceva?

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru FL trebuie sigur ceva schimbari electrice (fire/adaptoare), iar pentru non fl sunt mai multe tipuri de stopuri cu led, cu contur continuu sau doar cu lumina spate/stop pe led.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci raman la cele originale, trebuie sa vad de care sunt, cred ca cel mai sigur e sa dau jos un stop, si sa iau codul de pe el. 

Apropo Dragos, merge de cateva luni ridicarea geamului prin impuls la usa sofer. Nu i-am facut nimic.

 

IMG_20171030_173349.thumb.jpg.a043d0f1a4a834bbb7306cda248442d4.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur ai probleme cu calculatorul de usa sofer - mie imi face figuri aleator la Touran, in special cind se incalzeste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit stopurile, saptamana viitoare ar trebui sa ajunga. Tin minte ca reprezentanta mi-a dat pret pentru lampile spate exterioare (2 bucati) de ~ 2000ron+.

Le-am cumparat cu 700 ron amandoua (noi cu garantie) sunt cele cu led.

 

Oricum masina o sa fie menajata puternic, sta in garaj subteran incalzit si face doar drumuri externe 100% cu benzina de 100. 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Azi.am fost la un test complet Intr un centru ITP la suspensie.

bucsele, rulmenții, bieletele.sunt toate in stare foarte buna și nu necesită înlocuire.

La testul de aderență ( amortizoare cum ii zic unii) au ieșit valori cam mici (s a făcut presiunea înainte de testare).

Pe fata au ieșit valori de 50-53% pe.spate 40-42%. Am citit ce înseamnă aceste valori și deja la 30-35% se poate considera inutilizabilă suspensia.

 

Am sa comand 4 amortizoare de pe ebay și o sa le schimb. Ce sa pun? Sachs, bilstein? 

 

Apropo mașina are 81.000km din care vreo 55.000km cu jante pe 18 și vreo tot atâția de km.facut in minunatul București, asta daca se întreabă cineva cum.de au murit amortizoarele.

 

La fost mașina care a mers 90% pe autostrada in De am schimbat amortizoarele la 270.000km.

IMG_20180608_080927.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la fosta masina, am preferat sa le reconditionez, pe Scirocco

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi dar nu  că iau în considerare varianta asta deoarece vin prea rar in tara și prin zona Baia mare sau vecinatati nu este nimeni specializat și cu feedback pozitiv pe așa ceva.

In plus daca baga o cantitate mai multa de lichid o sa fie și mai dura mașina ceea ce nu doresc.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde foarte mult de ceea ce iti doresti de la noua suspensie: 

- mai sportiva: probabil Bilstein ar fi cea mai buna alegere, in plus stau si foarte bine la capitolul calitate. 

- mai confortabila: probabil Eibach Pro Street sau Kw Street Comfort, cu toate ca sunt foarte multe posturi pe forumurile din afara legat de probleme cu Kw. 

Am condus un Fr la drum lung si mi s-a părut putin cam obositoare suspensia, din punctul meu de vedere Eibach ar fi cea mai buna alegere. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!