Jump to content

Probleme Leon 5F


Cristian
 Share

Postare recomandată

Asa cum ti-am spus si eu, nu e scumpa manopera, erau scumpe piesele originale. Sunt sigur ca vei fi multumit, mecanicii de acolo sunt foarte atenti, ni se grabesc si lucreaza foarte bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

De cateva saptamani ACCul de pe xp-ul meu a devenit nefunctional. Initial am zis ca "radarul" este murdar, dar nu a fost asta cauza

Am fost la dealerul local si mi s-a spus ca necesita o recalibrare. Recalibrarea se face numai in Bucuresti

Masina este inca in garantie si cu toate astea mi s-a spus ca nu acopera garantia.

A mai patit cineva cu vreun 5f?

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, eu in prima zi dupa ce am ridicat-o. Pe drum spre casa imi zicea "ACC not available" la orice incercare de pronire a ACC, dar am zis ca sunt eu praf si nu stiu sa-l folosesc. Ajuns acasa, am citit manualul si am vazut ca in cazul aparitiei acestui mesaj de eroare te "rugau sa contactezi service-ul tau preferat" :P  Asa ca i-am contactat pe cei de la Metrotehnica, de unde ridicasem masina in ziua precedenta. Ajuns acolo, initial mi-au zis ca era in modul transport sau ceva de genul, am incercat din nou.... la fel. Am revenit in service si dupa vreo 3 ore de asteptat analiza logurilor trimise in Germania s-au declarat invinsi si s-a concluzionat ca necesita recalibrare. Asa ca m-au trimis la PBV, singurii din tara din spusele lor care au dispozitivul de calibrare... ceea ce mi se pare tare. Deci tot restul tarii, in cazul unui accident frontal, dupa reparatii, vor trebui sa faca un drum la Bucuresti.  In final s-a rezolvat pe garantie, Mi se pare absurd sa nu accepte pe garantie daca senzorul radar si bara nu prezinta nici o urma de lovire. E clar ca e un sistem predispus la astfel de decalibrari, deci problema ar fi in curtea lor. Din ce am citit apar destul de des probleme cu ACC-ul fara ca acesta sa fi fost lovit.

E nasol ca nu se poate folosi nici macar pe post de cruise control clasic in cazul problemelor cu senzorul radar.

Bafta sa reusesti rezolvarea problemei pe garantie.

Modificat de raladi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista vreun temei legal sau contractual sa-ti refuze garantia - nu e treaba ta de ce nu functioneaza sistemul, sa ti-l faca functional. Si sa-ti si plateasca drumul pina la Bucuresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motivatia celor de la pbv a fost ca este precum la geometria rotilor, ca de la spalatorii ,ca de la insecte  se poate defecta. I-am zambit ironic.

Am  programare la ei  pe 4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am fost la PBN , se decalibrase.

contracost mi-a fost remediate problema(~650lei) . Am fost mirat/uimit de toata atitudinea "consilierului" ,cat si de lipsa de comunicare a acestuia!

Orice intrebam  ca sa fiu lamurit, imi ridica din umeri.

@raladi  , tie cum ti s-a justificat tot? Vreun cost suplimentar?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am scapat gratis, probabil pentru ca am reclamat a doua zi dupa ridicarea masinii. A fost interesanta discutia finala, pentru ca eu tot insistam sa imi spuna care a fost problema.

- A fost decalibrat din cauza vibratiilor la transport.

- Pai zic, daca se decalibreaza cu masina incarcata pe o alta remorca care are si ea la randul ei suspensii, inseamna ca la orice groapa voi avea probleme?

- Aaaa, nu...la gropi nu sunt probleme :banghead:

Modificat de raladi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@TIBI_84 Si eu zic ca ar trebui sa incerci cu OPC-ul, poate iti recuperezi banii. Mama ei de garantie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi la service, se face constatare si se schimba. Am patit o si eu. :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi au zis ca masina nu mai e oricum in garantie iar garantia nu include piese de caroserie.

 

vreau sa dau mail cuiva in Europa sa primesc ok si sa le indes pe gat mailul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Degeaba dai mail in Europa, vei fi indrumat catre PoRo. Din ce stiu, este o chestie des intalnita la modelul tau. S-au schimbat stopurile gratis. Intra pe site la PoRo si da in mail cu directorul general in CC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum adica masina nu mai e in garantie? e mai veche de 4 ani? :)

E problema cunoscuta asta cu stopul, suntem vreo 2 sau 3 aici pe forum care am avut probleme si am schimbat.

Cred ca totusi un mail scris cu simt de raspundere insa nu agresiv va face "toti banii". Succes!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este mai veche de 4 ani, cu foarte putin. Am sa le dau un mail cu poze sa vedem ce parere au si ce rezolvare imi dau.

Nu scapar sa le schimb, insa daca se poate de ce nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat stopul dreapta de pe aripa, exact cel care are probleme la tine, pe garantie. Treaba cu garantia e interpretabila, eu as spune ca e defect de fabricatie sau de asamblare, insa daca masina nu mai e in garantie iti pot invoca orice, chiar si o lovitura care a cauzat fisurile. Merita incercat si insistat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt informatii, am inaintat un mail catre mai multe institutii (printre care si PoRo) si astept raspunsul lor. sper sa se rezolve, daca nu poate stopuri de facelift, cand s-or face tandari astea.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stopurile alea facelift o sa te miri cand o sa le vezi preturile, au tehnologie full led pe spate, crede-ma sunt peste 500 euro bucata. pacat ca nu ai CASCO si l-ai baga acolo pe ceva motiv ( ca a cazut pe ea o creanga sau ceva de genul) . Anul trecut cineva pe o alta suprafata online a incercat sa isi schimbe stopurile spate la un leon non FR care nu au led pe spate si atunci un stop cu leduri pe spate era 3300 lei oficial...

Modificat de Andrei1980
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde preturile astea? poate de la reprezentanta, am gasit valeo LED noi cu 80-100euro bucata, e totusi un seat, nu o masina premium.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, la reprezentanta... 80-100 lei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M au sunat de la avia sa ma prezint vineri pt constatare iar daca se da acceptul se schimba amandoua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am constatat cu stupoare azi ca toate  4 lampile spate au mici fisuri in ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se schimba pe garantie fara costuri, sau pe kulanta cu 30% din partea lor daca nu mai ai garantie. Pt doua lampi cele de pe aripi vor 1100ron din partea mea si 400 ron din partea lor. 

 

Preturile sunt aprox si nu stiu daca includ tva. I am refuzat politicos si le am aratat dosul. Ce impiedica noile stopuri sa nu crape ca actualele dupa achizitie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

37092393390_65de457411_o.jpg20170927_115533 by Peter Andrei, on Flickr

37318774962_8b0528771a_o.jpg20170927_115528 by Peter Andrei, on Flickr

36679155573_f7f24e5113_o.jpg20170927_115539 by Peter Andrei, on Flickr

Se pare ca nu am scapat nici eu de micile fisuri din lateralele corpurilor optice de pe hayonul masinii mele. De fapt va intreb, acele mici linii care se vad pe laterale ar fi fisurile despre care se vorbeste de obicei la Leon 5F? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!