Jump to content

Vw Golf IV Variant + DSG


Emy D

Postare recomandată

Un mic upgrade in materie de lumina ambientala. 

Sa vedem...cine se prinde... :P

view1.thumb.jpg.441486eebde882f8ee04188d view3.thumb.jpg.64e2e514078325d26e13db3dview2.thumb.jpg.ea0e795978604a65d93dcd4f

Pana data viitoare...drumuri bune! :D

Link către comentariu

Plexic sau banda plastic transparenta + led in sertar?

Link către comentariu

Plexiglass, decupat pe forma acelui sertar, slefuit pe.partea frontala in asa fel incat sa ramana mat, si 2 leduri puse in capat, pe lateral. 

Link către comentariu

si eu ma gandeam la chestia asta, doar ca vreau sa pun in spatele sertarului.

Link către comentariu

Pai si la mine, ledurile sunt in spate de tot si am vrut sa fie si dunga aceea, sa "completez" luminile de pe consola centrala :)

Merg la fel cu iluminatul butoanelor, pe potentiometrul original. Este exact ce mi-am dorit :)

Link către comentariu

Doar dupa ce ies de la munca. De fapt, am una cu sertarul scos:

IMG-20160321-WA0003.thumb.jpg.4f7bb74fcc

 

 

Link către comentariu

Ne pregatim de weekend, cand vom munci la masina:

Inlocuit punte spate (SH de la un coleg de forum) + bucse punte spate Lemforder (nu mai vreau sa aud ca se rupe masina in doua cand trec peste liniile de tramvai).

Si azi am luat de la Volksparts: bare de directie Lemforder (bielete + capete de bara (st+dr) + burduf de protectie bielete Lemforder+ bucsele de pe puntea spate + flanse amortizoare fata si rulmenti de sarcina, tot pe Lemforder. Pai, nu ne Lemfordarim si noi? 

piese.thumb.jpg.442f2335d92e7852e23d19a3

Yeee..abia astept linistea in masina! :Driver:

Link către comentariu

Pai nu le fac singur. Le fac intr-un service, unde voi avea parte la final de geometrie asa cum trebuie. In plus, eu voi fi acolo doar sa dau cate o mana de ajutor si sa platesc manopera (la tot ce am scris acolo + geometrie = 350 Ron). Scump? mie nu mi se pare si pe vreme dinasta nici nu merita sa te bagi pe sub masina daca nu ai garaj. 

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Nu e deloc scump...sa nu uiti de lichid de frana...:)

Link către comentariu

Si....Gata! Am terminat cu bataile de pe puntea fata si spate. Sambata, de la 13:30 pana pe la 18:30...s-a muncit din greu. Si mecanicul, un baiat de nota 10. 

Domnisoara la doctor:

ladoctor.jpg

Am inlocuit puntea iar la puntea inlocuita, am pus bucse noi, Lemforder. E geniala senzatia de acum. Ruleaza aproape ca o masina noua! Aproape :)

alta punte.jpg

Apoi, la partea din fata: inlocuit bielete + capete de bara (desi mecanicul a zis ca nu-s necesare, eu le-am luat si pe alea, sa stiu o treaba!). 

barededirectie.jpg

si uite cam asa jucau bieletele mele: 

Video1 si Video 2

Cam asa arata un "vapor"...fara punte: :))

farapunte.jpg

Am inlocuit si flansele de la amortizoarele de pe fata si rulmentii de sarcina si am scapat de scartait, deocamdata. 

Abia astept la sfarsit de weekend sa fac un drum pana la Sibiu si inapoi sa vedem cum se comporta :)

Pentru data viitoare, distributie, reglaj injectoare + cantitate injectata si reglaj actuator turbina :)

Si un test de accelerare de la 0 la 100... (10s, adica 1 secunda mai putin decat zice producatorul). Inca se tine bine motorul. 

No...de-aici incolo...drumuri bune! :Driver:

 

Modificat de Emy D
adaugare poza
Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Bine ca ai scapat..

Cum ai ajuns la service-ul acesta...ca imi pare cam departe de zona ta:P

PS...puteai sa astepti si tu sa se incalzasca motorul inainte sa vezi cat scoate :P

Link către comentariu

Departe departe, dar cand ajungi sa dai de oameni priceputi (mecanici) te cam tii de ei oricat de departe ar fi. Am ajuns acolo prima data cand am schimbat caseta de directie. Am cerut ajutorul pe facebook (pe un grup) si un baiat s-a oferit sa ma ajute. Am vazut cum lucreaza, ca este atent si mi-a placut. De atunci, doar pe la el mai merg (pt operatiile pe care nu le pot face eu). 

Tu cunosti service-ul? 

Edit: nici n-am observat ca nu s-a incalzit motorul. Stiam doar ca de ceva timp circulam cu ea si am vrut sa vad cat scoate. Acum parca-mi pare rau :))

 

Modificat de Emy D
Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Nu am fost niciodata la ei...doar l-am vazut de multe ori in drumurile mele...

E bine de stiut ca se face treaba buna acolo...

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Aseaa m-am intors dupa un drum de 800 km prin Romanica (Bucuresti-Brasov-Sibiu-Sibiu-Sibiu-Brasov-Ploiesti-Bucuresti... consum de...4.7% (la un mers sustinut (70 in localitate&120-140 in exterior).

consummediu.jpg

@Muale, uite si poza pe timp de zi cu consola centrala:

bordpezi.jpg

:Driver:

 

 

 

Link către comentariu

mersi de poza.

ce preogram au la service, cat te-a costat manopera?

Link către comentariu

Pai merg dupa program, la un baiat de acolo care mai face cate ceva in afara programului (pt el). Si ...pt tot ce a facut (dat jos fuzete, schimbat rulmenti de sarcina si flanse, schimbat punte spate + bucse punte spate, schimbat bielete si capete de bara+ geometrie) mi-a luat 350 ron. :) Si partea buna e ca e migalos (slefuieste,  curata, etc) si pot sa stau si pe langa el (sau sub masina) cand lucreaza. Mai vad si eu cu ochii mei ce mai trebuie facut/inlocuit :)

Pt detalii , pe PM :)

Link către comentariu

Ai iesit bine.consola e vopsita de proba sau vin si restul?

Link către comentariu

Consola asa ramane. Nu vreau prea multe chestii vopsite cu albastru. Am vopsit-o pentru ca aveam cele doua gauri de la kitul Nokia, am astupat gaurile, am slefuit si le-am vopsit sa nu se mai vada nimic.

Mai degraba vreau sa imbrac fetele de usi..si stau sa ma gandesc daca pe albastru sau pe negru.

Apoi, vreau sa modific acel cos de gunoi din spate si sa pun 3 butoane de incalzire in scaune: pentru pasagerul din spate stanga, pasagerul de pe mijloc si pasagerul dreapta. Fiecare va avea butonul lui cu incalzirea aferenta. + 2 porturi USB de incarcare telefoane. :) toate iluminate pe rosu. 

Porturi USB de incarcare vor fi si pe consola centrala pentru locurile din fata sa scapam de incarcatoarele din priza :)

 

 

Modificat de Emy D
Link către comentariu

Chestia cu incalzirea in spate e ceva,dar ai de mesterit,daca vrei sa pui si pe fata e putin de lucru fiindca ai consum maricel si sa nu puste una alta sau sa le ia foc fundul.

Cat despre priza,vezi ca gasesti priza usb adaptoare care vine si cu prindere,led-ul e albastru dar cred ca gasesti si pe alte culori,etc.eu mi-am comandat asa ceva:

New-Arrvial-DC-12-32V-Waterproof-Univers

Fetele de usi Nu le imbraca in albastru,am vazut asa ceva si deloc nu da bine.retapiteaza-le tot pe gri/negru in functie de interior.Parca la tine e plafonul gri ca si la mine,deci merge acel "gri" sau negru.fie piele,textil,etc

Daca vrei un DIY poti face ca si in link:

http://www.vwforum.com/forums/f15/budget-door-panel-refurb-repair-diy-55734/

Link către comentariu

Da da! Ceva de genul asta, vreau sa iau, doar ca pe iluminat rosu (am vazut cateva pe aliexpress/ebay). Fetele de usi, as vrea sa le fac in piele ecologica. Cred ca voi merge pe negru :) Thanks. 

 

Link către comentariu

Am facut cu piele ecologica si nu tine si nici nu iese bine.caut si iti trimit PM sa vezi cum aratau.

E doar un LED acolo,deci poti lua led rosu,etc si il schimbi,nu e mare mestereala.daca nu ai suport de pahare in spate ai putea incerca acolo sa montezi...

Modificat de cxr2test
Link către comentariu
  • loghy changed the title to Vw Golf IV Variant + DSG

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!