Jump to content

Vw Golf IV Variant + DSG


Emy D

Postare recomandată

MihaiTurean

daca ai vreo solutie pentru chederele alea, raman dator! la fel sunt si la mine toate 4

Link către comentariu

1. vezi daca ai aer in instalatie / daca ai probleme de vacuum. nici la mine nu e pedala de piatra.

2. cred ca e normal daca nu pui suspensii sport.

3. pai cred ca asa e la toate, acel spatiu. acum...depinde cat de mare e la tine.

4.probabil agata pe undeva si crede ca e obstacol si coboara. desfa si vezi sufa sa nu fie ciupita sau ceva blocat in chederul geamului.

Link către comentariu
MihaiTurean

Nu e la toate. La cealalta bora, tot combi, acelasi an. stau lipite perfect. deci nu poti baga nici un varf de pix. la mine pierzi pixul..exact ca in poza

Link către comentariu

Exact! Trebuiau sa fie lipite. Poate sunt chederele imbatranite? Ceva ceva s-a intamplat cu ele. Deformarea plafonului iese din discutie deoarece e la fel si in zona stalpilor, iar acestia fiind de plastic nu se deformeaza asa usor. Deci, e ceva cu chederele alea. Bine...cu spatiul ala , pot pune fir luminos in el si fac lumina ambientala pe plafon (doamne fereste! :))

Cand ai lipsa vacuum, pedala devine tare, rigida. Eu nu trebuie sa fac pedale, sa calc de mai multe ori, ci pur si simplu, asa moale fiind, ea franeaza, dar...iti lasa impresia ca nu o controlezi tu :) O problema de vacuum sigur am: supapa unisens de pe instalatia de vacuum a devenit una cu 2 sensuri... :P

 

Link către comentariu
Publicat (modificat)

Intr-un final am facut rost si de cele doua lampi din usile din fata. Una o aveam lipsa si nu i-am dat importanta. Am luat doua si acum am una in plus, care va ajunge....pe haion. Lumina de avertizare haion deschis. Se va aprinde la deschiderea haionului si va fi montat pe partea stanga (partea soferului) - daca permite spatiul. Daca nu, am si varianta de back-up, cu led, si 2 benzi de sticla special concepute pentru transmiterea si reflectarea luminii. Dar as merge pe lampa OEM:

IMG_20160518_233059.jpg

Curand si schita... :)

Modificat de Emy D
adaugare poza
Link către comentariu

Mai am eu 4 daca vrei :)

Spor la modificari !

 

PS: mai repede poti face asa:

uploadfromtaptalk1427396618801.jpg

Modificat de cxr2test
Link către comentariu

Lumina am in portbagaj de la 2 becuri/ 2 lampi (daca ma voi si apuca sa verific firele din burduf). Si nu vreau sa le pun acolo ci pe partea ingusta a haionului. trebuie sa fac poza :)

Ps: sunt interesat de 2 lampi daca sunt de dat. Ca vreau sa pun si in usile din spate :) vorbim pe PM. 

 

Link către comentariu

Care parte ingusta?cred ca mai bine pui o poza :)

ok!

Link către comentariu

in portbagaj trebuie sa vezi daca ai loc pt lampa, cand se inchide sa nu atinga jos.

la usile din spate nu ai loc.

Link către comentariu

Exact. Stiu ca trebuie sa vad daca am loc. Daca nu, am o alta solutie cu leduri :) 

Ar fi cam asa ceva:

haion.jpg

 

Link către comentariu

cred ca ai mai mult loc cu lampa de sub usa de la passat/audi.

vezi cum am pus eu sub usi. nu e asa bombata si incape. doar ca nu are lentina cu 2 culori (dar pui direct led rosu)

Link către comentariu

Aici sunt doua variante complet diferite - cea pusa de @cxr2test ilumineaza portbagajul (si pe mine ma enerveaza la Golf bezna, in comparatie cu Bora) - iar cea pusa de @Emy D este mai mult pentru atentionarea altora ca e pe drum o masina oprita cu portbagajul deschis - lumina va pica afara din portbagaj.

Lampile de usi sunt bune la usi - mai bine le pui la usile din spate, si gata :)

 

Link către comentariu

eu vb de varianta lui Emy, e topicul lui.

la usile din spate e posibil sa atinca in metalul de sub fata de usa, am mai zis.

nu e loc cum e in fata.

daca vreti lumina in portbagaj la golf, fie se pune lampa in lateral fie ceva banda cu led sus. (daca nu e variant)

Link către comentariu

Pai si la Golful scurt lampa este in lateral... La bora este sus - undeva "deasupra" stopului stanga - si lumina e f misto, chiar cu portbagajul incarcat.

La Golf, mai ales ca la mine podeaua e mai sus ca e 4mo, lampa este la 3cm de podea - si imediat se poate obtura pana si cu o ttrusa de tubulare pusa orizontal... Mai am doua plafoniere de spate, si cred ca o sa merg pe varianta lui @cxr2test - e cea mai ok dpdv iluminare.Pentru vizibilitate ai stopurile...

Link către comentariu
Publicat (modificat)

Nu intotdeauna ai stopurile aprinse! De exemplu, eu am parcata masina in parcarea publica, in spic. Si acolo ce fac? Daca umblu la portbagaj ma duc sa aprind intai luminile de pozitie sa fiu vazut? Pentru situatii de genul acesta e acea lampa. 

Ca iluminat...eu am variant si la variant lumina e buna: am doua becuri: unul pe partea stanga deasupra prizei de 12V si unul sus in plafon. suficient pentru oricat de plin ar fi portbagajul. Suficient daca imi si rezolv iluminatul ala (ca deocamdata nu merge) :))

 

în urmă cu 3 ore, Muale a scris:

eu vb de varianta lui Emy, e topicul lui.

la usile din spate e posibil sa atinca in metalul de sub fata de usa, am mai zis.

nu e loc cum e in fata.

Si in fata, lampile nu sunt puse sub fata de usa si jos, pe fata de usa. Deci...loc ar fi si in usile din spate pentru doua lampi. 

Modificat de Emy D
Link către comentariu

vezi in topicul meu cum am montat.

daca pui tu in usile spate, imi spui daca e loc si ma apuc si eu de decupat. ;)

din ce am vazut, nu ai loc de lampa.

Link către comentariu

mersi de link, in cazul asta trebuie sa fac rost de 2 lampi.

Link către comentariu
Publicat (modificat)

Gata, ma apuc si eu de treaba, numai lampile sa le iau si mufele!  Stiam eu ca trebuie sa mearga! 

Modificat de Emy D
Link către comentariu

eu am vazut ca plasticul usii vine aproape de tabla si am zis ca nu intra lampa acolo.

daca gasesti lampa in stare buna si la pret ok, ma anunti.

Modificat de Muale
Link către comentariu

Nu trebuie neaparat lampa in sine,in pozele din acel forum arata doar partea din fata,deci exista sansa ca doar partea din fata in cele 2 culori sa fie montata si led pe direct fara tot ansamblu-corp lampa.si asa ai spatiu suficient.

Link către comentariu

da...daca doar a lipit lentila aia.

dar trebuie lipit si led si facut un suport/mufa pe interior. cam aiurea, zic eu.

Link către comentariu

Poti pastra 80% din corpul lampii (sa stea becul bine acolo) si doar mufele le modifici. Adica din corpul lampii tai partea in care intra mufa si in felul acesta o sa intre la fix in fata de usa. Deseara ma uit sa vad cum intra, ce spatiu am si cum o sa mearga facut. :) 

Link către comentariu

pai si fara mufa, tot trebuie facuta o conexiune care sa permita sa demontezi pe viitor.

Link către comentariu

Modifici pozitia mufei. In loc sa fie pe orizontala cum e acum (si nu incape) o faci sa fie pe verticala. Adica, dupa ce se termina corpul lampii, mufa sa fie directionata in alta parte. Sau, decupata complet lipite 2 fire care merg intr-o mufa si uite asa, poti sa demontezi pe viitor. 

Azi am desfacut haionul sa studiez problema: 

Spatiu intre plasticul haionului si prag este suficient. Problema intervine intre plasticul haionului si haion. Acolo n-ai loc nici sa bagi o surubelnita mai lata, dapai ditamai corpul de lampa. Gasesc o solutie sau renunt momentan la idee. 

IMG_20160520_181759.jpg

Si iarasi un pitic care-mi sta pe creier: Acel plastic incercuit, freaca usor de volan cand sunt in mers si e suficient de aproape cat sa lase un scartait enervant! O sa le mai desfac inca o data, dar stiu ca de pus sunt puse bine, la locul lor! :banghead: 

IMG_20160520_185350.jpg

 

Link către comentariu
  • loghy changed the title to Vw Golf IV Variant + DSG

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!