Jump to content
roca.rolla

ce scaune merg pe golf 5?

72 postări în acest subiect de discuţie

roca.rolla   
roca.rolla

Nu am gasit, inca sunt in cautare. Stie cineva daca se potrivesc scaunele si bancheta de octavia 2 pe g5? Scaunele trebuie sa mearga. Sau se potriveste doar bancheta de g5/g6 si imi bat eu capul aiurea?

p.s. alea de octavia 2 sunt naspa ca si comfort? Nu arata a cine stie ce

Modificat de roca.rolla

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
F l o r i n   
F l o r i n

fara modificari, tot interiorul de la alt model - nu o sa se potriveasca - scaunele fara - da, astea se mai potrivesc - cele de Octavia 2, da.

Link către postare
roca.rolla   
roca.rolla

In sfarsit au ajuns scaunele! Materialul de pe ele(vinil, leatherette) e in stare perfecta, au incalzire, reglaj electric full ambele si memorie in scaunul soferului. Bancheta spate are cotiera centrala cu suport pahare. Au ajuns fara airbag-uri(nu mi s-a zis ca nu ar avea, dar pun de pe a mea) si cu cate 3 gauri in plasticul de la comenzi din fiecare scaun. M-au anutat de treaba asta abia dupa ce am dat banu. Nu stiu cine a fost asa nebun sa dea gauri in plastic. Nu stiu sa fie cineva in timisoara care sa repare plastic, deci probabil vor ramane asa.centura de pe mijloc e taiata.stie cineva cum se schimba(nu vad cum as putea desface spatarul sa am acces la ea)? Urmeaza partea grea, cea cu montatul. Trebuie sa iau cabluri si probabil ceva componente sa schimb(un hint ar fi de ajutor) si bineinteles sa gasesc un electrician care stie ce face. Daca nu, diy. O las pe 2015 :) sarbatori fericite!

https://imageshack.com/i/ip6NMCKpj

https://imageshack.com/i/eyRtGKLxj

https://imageshack.com/i/p594RsDkj

Link către postare
roca.rolla   
roca.rolla

Ca sa iau cablurile care trebuie de la kufatec, trebuie sa stiu daca scaunele sunt pre sau post 2006. Cei de la kufatec au zis ca CRED ca sunt pre 2006, dar trebuie sa stiu sigur. Atasez niste imagini, poate imi zice cineva cu siguranta. Si o intrebare aditionala: am un modul cu multi pini lati la mufe. Ce e acela? Pt memorii?

Intelesesem la un moment dat ca la cele pre sau post 2006 ar fi nu stiu ce modul la un singur scaun si la celelalte ar fi doua, cate unu pe fiecare scaun

post-50108-0-93942900-1419857051_thumb.j

post-50108-0-40123500-1419857066_thumb.j

post-50108-0-27900300-1419857087_thumb.j

post-50108-0-63675100-1419857100_thumb.j

post-50108-0-68167200-1419857112_thumb.j

post-50108-0-35586700-1419857133_thumb.j

post-50108-0-88472800-1419857146_thumb.j

post-50108-0-66699700-1419857159_thumb.j

Modificat de roca.rolla

Link către postare
F l o r i n   
F l o r i n

ai cate un modul de incalzire sub fiecare scaun ?.... cel din prima poza, sus stanga - exact la marginea superioara, se vede o parte din el - are codurile vopsite cu galben, pe el ...

mie asa imi pare, parca in poza cu scaunul pasagerului - apar cablurile care merg la el....

daca da, sunt pana in 2007... acolo este diferenta.... dupa 2007, sunt cu un singur modul de incalzire, care comanda ambele scaune.

modulul cu 3c0 959 760 este pentru scaunele electrice si memorii.

Link către postare
roca.rolla   
roca.rolla

Da,Florin, sunt 2 module. Multumesc! Tu ai idee cum sa desfac bancheta ca sa am acces la centura din mijloc de la bancheta spate? Astia au taiat-o si nici airbag-urile nu sunt(cu alea cred ca ma descurc). Daca nu reusesc decat descosand materialul, o las fara centura din mijloc.

Inca ceva: ai idee la cat sa ma astept sa fie manoera pentru montare? Ca sa nu ma fraiereasca vreunu, ca nu ma pricep

Modificat de roca.rolla

Link către postare
F l o r i n   
F l o r i n

nu cred sa ai alta solutie, pt centura de care vb.....

Link către postare
Al Bundy   
Al Bundy

Da,Florin, sunt 2 module. Multumesc! Tu ai idee cum sa desfac bancheta ca sa am acces la centura din mijloc de la bancheta spate? Astia au taiat-o si nici airbag-urile nu sunt(cu alea cred ca ma descurc). Daca nu reusesc decat descosand materialul, o las fara centura din mijloc.

Inca ceva: ai idee la cat sa ma astept sa fie manoera pentru montare? Ca sa nu ma fraiereasca vreunu, ca nu ma pricep

CAt sunt cablurile la kufatec? Intreb, ca pentru a lega scaunele incalzite si cu memorii si schimbat climatronicul nu ar trebui sa fie mai mult de 300 lei, asta cu cablurile de la cel care iti face lucrarea.

Link către postare
roca.rolla   
roca.rolla

Climatronicul il am deja montat, trebuie trase numa fire. Cablul este 80 de euro. Montajul...habar n-am.sper sa gasesc pe cineva care nu cere mult

Link către postare
Al Bundy   
Al Bundy

Deja cablajul te duce cam cat este cu totul montajul.

Link către postare
roca.rolla   
roca.rolla

Da-mi tu un link din romania de cabluri cu mufe sau hai in timisoara si iti dau 100 de euro :))

Link către postare
F l o r i n   
F l o r i n

nu gasesti la noi, din pacate.... daca iti faci singur montajul, cumpara cablajul. 

altfel trebuie sa comanzi mufele, pinii, etc... noi le facem, nu-i bai...  dar e destul de munca la ele.

Link către postare
roca.rolla   
roca.rolla

@florin tapiteriile de pe spatele banchetei sunt prinse cu o banda de plastic, ca la scaune. Se dau jos foarte usor. Am schimbat centurile fara probleme. Pentru cei care vor sa faca asta, exista un diy pe ceva forum. Toata treaba e sa fii cat mai finut ca sa nu indoi sinele de metal, desi se pot face la loc usor cu un ciocan. Mai trebuie sa pun scaunele fata. Bafta!

Link către postare
stonecold00   
stonecold00

salutare,

aveti idee daca un interior de golf 5 merge montat pe o jetta mk5? ma refer la bancheta spate mai mult, care nu sunt sigur daca se potriveste..

multumesc.

Link către postare
roca.rolla   
roca.rolla

Da, se potriveste

Link către postare
roca.rolla   
roca.rolla

Deeeci :(

Am primit azi cablul de la kufatec din Germania si..ce sa vezi..e doar un cablu pt incalzire(acolo scria cablu incalzire pt scaune cu memorie si reglaj electric si eu am presupus ca, fiind cu 30 de euro mai scump, include si cablurile de memorie). Ce e de facut? Nu vad sa aiba cabluri pentru modulul de memorii si ala are o gramada de mufe deci pare mult prea complicat de facut artizanal. Vreo idee? Stiti pe cineva care are asa ceva sau de unde sa iau? Modulul se vede in pozele de mai sus(ala cu multe mufe). Multumesc!

Link către postare
georgekeemo   
georgekeemo

Ai gasit vreo rezolvare pana l urma?

Link către postare
roca.rolla   
roca.rolla

nu. astept sa raspunda cineva "avizat", dar na, nu pot toti sa urmareasca toate topicurile

Link către postare
F l o r i n   
F l o r i n

nu ai ce sa faci in situatia asta, decat sa iti confectionezi cablajul.....

Link către postare
roca.rolla   
roca.rolla

Ok, sa zicem ca fac rost de mufecu cablurile taiate si le prelungesc eu. Am cum sa fac treaba asta sa mearga? Asta e ideea. ca am vb cu electricieni si mi-au zis ca daca nu a venit cu optiunea asta, n-am cum

Link către postare
F l o r i n   
F l o r i n

sa le faci sa lucreze ? sigur ca se pot face.

Link către postare
ady.marius   
ady.marius

merg scaune si bancheta de passat cc pe golf 5?

Link către postare
aroscau   
aroscau

Salut,

Ti-ai montat pana la urma scaunele de passat pe golf 5?Merg?As fi interesat sa imi montez si eu.

Mersi

Link către postare
dlbogdan   
dlbogdan

Inca nu mi-e perfect clar ce banchete se potrivesc pe 5. La scaune am inteles.

Vreau sa cumpar un interior cu incalzire si de g5 nu gasesc nimic interesant.

O lista clara un link ceva. Am cautat multicel dar nu gasesc nimic concret.

Link către postare
roca.rolla   
roca.rolla

Banchete, din cate stiu eu, doar de la alt golf 5 sau golf 6. 7 sigur nu merge, am incercat eu

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.