Jump to content

Ce scaune merg pe Golf 5?


rfh
 Share

Postare recomandată

Dragilor am decis sa deschid acest topic pentru ca sunt in mare dilema : sunt innebunit de scaunele de GTI cu tapiseria de velur in carouri si imi doresc enorm sa pun si pe masina mea asa ceva . Cand am cumparat masina am intrebat la PBN daca pot comanda scaunele separat sa le monteze apoi tot ei si au spus ca nu este posibil si ca aceste scaune sunt numai pentru GTI ...

Deci va intreb a facut cineva asa ceva adica sa comande scaune de GTI ( fata si spate ) si apoi sa le monteze ???Mentionez ca am scaune incalzite si in rest nimic special sunt scaune stock de CL .

Merci.

PS : e primul meu topic si daca postez aiurea rog un moderator sa mute topicul cum si unde trebuie .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate face dar nu vrei sa sti cat costa... cam 1000 euro scaunul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pot monta.User-ul Shtrumf2k are chiar scaunele Motorsport de .:R32 montate pe un SL.Doar sa ai buzunarul plin si ti le comanzi ca piesa de schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oooooohhh .... innebunesc ... inseamna ca daca vreau sa schimb scaunele mai dau vreo 4-5000 de euro ....ce porcarie cu pretul la piesele de schimb ...

Dar nu stii daca as face treaba la un dealer si sa dau la schimb scaunele pe care deja la am si sunt ca noi as scapa mai usor ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scaunele sunt intr-adevar scumpe, cele de r32 chiar merita, sunt scoica si sunt spectaculoase, un minus ar fi ca nu mai ai airbag

cele de GTI nu sunt f diferite de cele de SL, tapiteria specifica GTI si tetierele sunt diferite ...in schimb nu sunt diferente mari la nivelul sezutului si sustinerii laterale(eu personal nu am observat)

eu vand 2 scaune de SL NOI la pret f bun daca te intereseaza da un pm

succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Shtrumf2k : merci de info si de oferta dar inima mea e legata de scaunele de GTI si mai ales de tapiseria aia care e super beton de beton .... o sa merg la un dealer sa vada daca se poate face ceva in acest sens si daca nu se depaseste bunul simt la pret ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inteleg, asa am fost si eu cu cele de r32

iti urez succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar totusi cum iti convine ideea de a avea doua tipuri de tapiserii in masina?....

M-am asezat si in scaune de SL dar nu se apropie de cele de GTI,mai ales la sustinere laterala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai sa inteleg omule tu spui ca cele de SL sunt mai bune sau cum ca eu nu inteleg ....

Asta cu ideea de a avea doua tipuri de tapiserie ce sa zic - plafonul e ca la toate Golf-urile pe fond alb si daca schimb scaunele fata si bancheta spate ar ramane doar tapiseria de pe usi care nu ar fi in ton dar ar merge pentru ca eu am tapiseria antracit sau cum ii spune care este inchisa la culoare si asa mai pe inserat nu s-ar vedea ...

Oricum am sunat aseara un prieten de la Euro Tehno Grup dealerul din Pit si el mi-a spus acelasi lucru ca sunt enorm de scumpe ( urmeaza sa imi dea si pretul astazi ) si nu prea ar avea rost ca pe cele vechi nu le pot recumpara ei deci raman si cu ele ...deja sunt descurajat si incep sa ma indoiesc ca pot face acest lucru pe masina mea ....tre sa ma incordez din muschi si data viitoare sa cumpar direct GTI ul .... asta e daca nu am avut muschi tre sa ma antrenez ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sacunele lui Shtrumf2k sunt foarte ok

Problema e ca nici mie nu prea imi vine sa am scaunele fata diferite de bancheta cred ca se vede urat, o sa ma duc sa le vad pe zi sa vad cat de compatibile sunt dpdv estetic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Se poate monta scaune de golf 6 pe golf 5?ce difera intre ele?stiu ca sinele sunt la fel,deci la acel capitol sunt bolt-on!acum intrebarea este daca scaune de g6 fara incalzire merg puse pe g5 fara incalzire?adica sa nu difere mufele si sa recunoasca airbagurile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

99.99% merg! Si mufele ar trebui sa fie aceleasi. Si in caz ca nu sunt, se schimba mufa si tot merg!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am vazut, parca Radu Marcel a pus pe Golful lui (MKV GTI) scaunele de pe R-ul lui Teff (MKVI R) si s-au potrivit(?).

Nu cred ca ar fi vreo problema la capitolul potrivire.

Dar..merita?

E mare diferenta?

(nu m-am urcat in niciun MKVI pana acum)

Ai gasit ceva prin dezmembrari? :)

Modificat de Araym
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca se uita la cele de Golf VI Highline de la noi de pe forum, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rave are dreptate....:P!dar cred ca nu sunt singuru care poate se gandea sa faca aceasta miscare si totusi poate este de ajutor acest topic!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Scaunele, din punct de vedere fizic - merg direct, fara nicio modificare.

Din punct vedere al conectorilor.... difera, cel putin la Marcel care are masina facuta pentru State... si la airbag-uri e mai complicat,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salut,stie cineva daca pe Golf 5 se pot monta scaune fata de Passat sau Passat CC modelul din poza ? care ar fi problemele ? a incercat cineva transplantul ? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lucian_90tud

Trebuie masurata distanta dintre sine. Nu stiu cum se face cu reglajul electric de pe stanga.

Nu ai pe nimeni cu Passat sa faci un schimb de proba?

Si eu m-am intrebat daca ar merge, desi mi se pare ca scaunele de Passat parca ar fi mai inalte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Am cautat topic si nu am gasit. Cine stie, sa posteze ce scaune/bancheta de pe alte masini se potrivesc pe golf 5(ma bate gandul sa le schimb pe ale mele de trendline). Atat din gama vw, cat si din altele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele de pe golf plus cred.... Iar din alte game, poate tiguan sau touran.... mai mult cele din fata.... bancheta din spate nu stiu. Mai merg si toate scaunele sport tip scoica, gen sparco etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu merg cele de golf plus, alea sunt de tiguan.

merg de octavia 2, seat 1P, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posibil cele de A3....am pus de A3 8P pe un caddy... dar acolo a trebuit sa-i modific un pic prinderea.

 

verifica distanta dintre gaurile de prindere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!