Jump to content

Golf 6 - Incalzire habitaclu / diferenta temperatura intre partea stanga si dreapta


vlad stoientel
 Share

Postare recomandată

17 hours ago, MyKe said:

Nu văd valorile motorașelor. Dacă nu există diferențe între cele specificate și cele actuale, atunci nu ai probleme cu ele.

Senzor temp stanga defect. In blocuri de valori acesta arata valoarea maxima ce o poate afisa. Schimba senzorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, dar in acest caz, pe HI trebuie sa bage cald. Sa vedem ce ne raspunde sorinel, cu privire la acest aspect.  Sa nu fie..si senzor...si servomotor cu probleme

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspunsuri! Am sa incep cu senzorul in cazul asta, dar cum aflu codul lui ? Sau are sens sa il schimb deocamdata cu cel de pe dreapta ?

de asemenea, valorile motoraselor le gasesc tot in Measuring blocks la HVAC ? Ca sa le pot posta. 

Ms!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vrei, pt test, da... le poti permuta intre ele. Da, valorile motoraselor in MVB, pe AutoHvac

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Good news!

Am reusit sa schimb azi dimineata senzorii intre ei, si surpriza, a inceput sa dea caldura in ambele parti. Am si scanat din nou cu vcds sa vad valorile, sunt ok. Easy fix :) Ms pt ajutor !

558CAF18-0209-42B0-B87F-E6CA273D4A0D.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate a fost vorba de contact imperfect. monitorizeaza zilele acestea, daca se muta problema si valoarea, schimbi senzorul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut baieti,

conducte.thumb.jpg.7a190384ea8bd4dc99b8aed1e002bfb4.jpgvalori.thumb.jpg.3cd401d56a8a18e559fefb0ad40221e8.jpg

Vin catre voi cu o dilema sa o numesc asa si anume , este vorba de masina din semnatura la care pe partea stanga, am caldura iar pe dreapta , nimic ( nici lateral, nici jos, nici in spate ) 

Ce am facut pana acum, am schimbat intre ei senzorii de temperatura din grila stanga/dreapta ,  basic settings  pentru refacere pozitii clapete , mai mult decat atat, output test pe motorasul de pe partea dreapta... totul functioneaza perfect.

Am verificat si cele 2 conducte care iasa din radiatorul de caldura, fierbinti ambele .

 

Incep sa raman fara idei ,desi ma gandesc la radiatorul din habitaclu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 minutes ago, Minel82 said:

Am verificat si cele 2 conducte care iasa din radiatorul de caldura, fierbinti ambele

irelevant....

daca servomotoarele lucreaza bine, senzorii ok, atunci inlocuieste caloriferul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, revin cu rezolvarea si anume, dupa schimbarea caloriferului care a fost relativ usor de demontat ,in schimb la montare, mi-a dat batai mari de cap .

Radiatorul fiind Nissens ,a venit cu garnituri, care nu erau bune, mai mari ca si grosime si  am fost nevoit sa le folosesc pe cele vechi. 

Acum , totul bine si cald .

 

PS.  La radiatorul vechi, am bagat apa fierbinte pe tur si retur , intr-adevar a iesit ceva mizerie si depuneri  si pe urma l-am taiat pe laterale ( era chiar ok fagurele,miiici depuneri) .20211031_102919.thumb.jpg.385cb7b5318755f7cd3b9e3c161ca8a1.jpg

20211101_062602.jpg

Modificat de Minel82
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut.

Daca aerul e rece pe partea dreapta, la pasager, iar la sofer e caldut(nu foarte cald), din cate am inteles din acest topic, poate fii radiator infundat, sau motoras V159.

Ma gandesc ca motorasul ar general eroare pe grupul HVAC? (nu am erori, verificat cu Vcds?)

Sau chiar si fara erori poate fii de la motoras?

Va multumesc.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai rar. Motorasul verifici cum lucreaza, in blocurile de masura. Daca face cursa, calorifer infundat. Se inlocuieste 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Salut. Nu gasesc info unde este senzorul de temperatura fata dreapta pt un Golf Plus 1K0 CDBD 2009.

Vreau sa il inlocuiesc si sa stiu unde sa desfac.

 

Pe VCDS este fara erori dar temp raportata pe dreapta fata este falsa:

  • Left footwell vent temperature-MUX Ausblaste 42.7C
  • Left front vent temperature 36.3C
  • real aerul avea cam 15C cam cum era afara

Daca puteti da un pont unde este m-ar ajuta mult.

 

Am gasit o schema si pare sa fie pe coloana din centru cu access din zona de jos - poate confirma cineva sigur?

Screenshot 2022-11-16 155428.png

 

Screenshot 2022-11-16 160332.jpg

Modificat de golfplus2roti
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare,

Am aceeasi problema,pe partea stanga baga caldura iar pe partea dreapta rece,in urma scanarii cu VCDS -ul imi arata temperatura mai mare pe partea dreapta unde baga mai rece si pe partea stanga arata temperatura mai mica si de fapt baga cald. Imi puteti zice o parere ce ar putea fi?Motorasele se vad ca lucreaza in VCDS.Multumesc anticipat!

Modificat de Alexinio82
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posteaza valorile indicate de senzori.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 hours ago, Al Bundy said:

posteaza valorile indicate de senzori.

 

momentan nu pot posta pt ca nu am VCDS, am fost la cineva carea are Vcds si asta imi arata......mi-a zis cineva ca ar putea fi senzorul de temperatura sau panoul de clima,este posibil acest lucru?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De asta ti-am cerut sa postezi valorilec 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4/11/2023 at 9:03 PM, Alexinio82 said:

Salutare,

Am aceeasi problema,pe partea stanga baga caldura iar pe partea dreapta rece,in urma scanarii cu VCDS -ul imi arata temperatura mai mare pe partea dreapta unde baga mai rece si pe partea stanga arata temperatura mai mica si de fapt baga cald. Imi puteti zice o parere ce ar putea fi?Motorasele se vad ca lucreaza in VCDS.Multumesc anticipat!

Lumina in topedou iti merge?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

14 hours ago, F l o r i n said:

Lumina in topedou iti merge?

DA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Buna ziua, am si eu o problema cu climatizarea, nu mai imi baga aer la parbriz, se aude un zgomor cand este activata o functie ca sa dea aer la parbriz.

Am facut si o diagnoza codul de eroare e: B109071.

Oare ma poate ajuta cineva cu o schema unde se identivica servomororul care e defect. 

Masina e Jetta din 2010 motor de 1.6 tdi serie de sasiu: WVWZZZ1KZAM093287.

Multumesc frumos

 

 1296877320_WhatsAppImage2024-01-22at13_18_55.thumb.jpeg.0ee4f6c8a7c95a6b4734c0801e9e75a6.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!