Jump to content

Retus vopsea


Not_used_calin
 Share

Postare recomandată

Eu folosesc o scobitoare pentru zgarieturile mai fine. Kit de retus gasiti la mine pe colindetailing.ro daca dati pe langa putin smirghel de 2000 urmat de polish abraziv niveleaza foarte bine vopseaua

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot face si aceste zgarituri cu acest kit de retus? E doar vopseaua luata

post-125264-14143876706218_thumb.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
Not_used_calin

Se pare ca o sa am de lucru pentru cand o veni caldura... Am mai colectat o zgarietura, de data asta pe portiere. O portiune are decat lacul afectat (nu se vede chitul), iar catre final animalul a apasat mai tare cu cheia 'ca sa fie sigur ca ramane urma si a intrat si in chit. Ma gandesc , ca si in cazul barii, la vopsea in mai multe straturi, apoi polisat si relacuit. Pentru zona unde nu a ajuns la chit - decat polish. Corect?

 

post-2715-0-23947200-1425908506_thumb.jp

Modificat de lupo_bv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

varianta ieftina, kit de touch-up, smirghel de 2000 si polish.

cea scumpa,dar nu intotdeauna si buna(din pacate), o stii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

La spoilerul meu care este solutia (in afara de cea a revopsirii totale a acestuia? ) Merci! 

post-142782-0-85908300-1426967880_thumb.post-142782-0-16796100-1426967881_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vopsea retus tip pensula. Sau local revopsit cu vopsea retus tip spray

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce mi-ati recomanda pentru bara din poza?

Ma gandesc sa o lipesc cu niste fibra de sticla pe spate, dar ramane problema vopselei. Merita o vopsire partiala? Multumesc!

post-101318-0-11906900-1426974608_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@iustin am avut bara crapat exact la fel. Am incercat cu fibra de sticla pe interior si adeziv la exterior a+b. Din pacate insa la primul soc a crapat exact la fel :(. Cauta pe youtube sunt mii de video instructive despre cum sa repari o bara. Poate gasesti o metoda mai buna. De revopsit. Poti sa o revopsesti partial cu pierdere folosind un spray de retus vopsea vw

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar la Midocar sau PBN cat v-ar costa vopsirea unui element gen spoiler/capota/bara etc? Banuiesc ca v-ar iesi mai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am intrebat la Midocar sau PBN, insa am fost la un "atelier" de tinichigerie si imi cereau in jur de 500 RON pentru reparatia cu fibra de sticla si vopsit partial. Imi venea sa ii dau cu bara in cap. Am sa incerc si la reprezentanta, sunt curios cat mi-ar cere pentru vopsirea completa si reparatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@iustinn daca pui cap la cap materialele implicate. Ce nu sunt deloc ieftine. Daca pui orele de manopera. Vopseaua care costa undeva la 400 lei kg. Atentie doar vopsea....fara lac. La o bara intra aproximativ 100-200 ml max. Atunci o sa constati ca cei care fac aceasta lucrare o executa chiar ieftin la 500 lei. Ah si nu uita tva 24% :(

Modificat de colin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar intreaba si la Midocar sau PBN, s-ar putea sa fie tot pe la 500-600 lei/element gen capota/aripa/usa etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi-au cerut pentru o revopsire bara fata (bara initial alta culoare) 900ron la Brady. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce mi-ati recomanda pentru bara din poza?

Ma gandesc sa o lipesc cu niste fibra de sticla pe spate, dar ramane problema vopselei. Merita o vopsire partiala? Multumesc!

Trebiue ranforsata crapatura si nu fibra de sticla, ci cu ceva metalic, rigid. Am reparat cu un coleg o bara si am infipt prin incalzire niste tije metalice. Apoi se chituieste si se revopseste.

Sunt pe youtube diverse metode de reparatie. Avand in vedere zona, eu zic ca se preteaza foarte bine la revopsire locala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Se poate incalzi cu pistol cu aer cald si reface structura de rezistenta cat de cat si ramforsat cu fibra de sticla din spate.

Pare foarte casanta bara aia la cum s-a rupt pur si simplu si nici nu pare in rest foarte afectata, e originala?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca e originala. Am impresia ca a mai fost reparata in acel loc. La mine s-a spart de la un caine. Probabil am sa o repar singur intr-un week-end, pentru ca mi se pare exagerat de scump cat imi cer unii "meseriasi".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Not_used_calin

Salut!

 

Dat fiind ca la mine s-a strans o gama multipla de zgarieturi: 3 pe bara spate, 1 pe portierea spate, adanca in chit, 1 pe portiera fata - de polish, 1 pe janta aliaj , am decis sa o duc la PBN, pe casco. Au facut o treaba excelenta si rapida. Bravo, recomand!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceiasi pr.cu bara o am asi eu.fiind navigator am gasit aici la vapor CORDOBOND (made in U.S.A).Are 2 solutii care se combina intre ele (Solutia propriu zisa si activatorul)si un sul de fibra de sticla.Baietii de aici care lucreaza cu asa ceva mi-au zis ca se aplica mai intai un strat de solutie(amestecata proportional)cu o pensula pe interiorul barei apoi o fasie de banda din fibra si iar solutie.Mi-au garantat ca se face ca otelul de dur.Acum astept 1 luna sa vin acasa si sa incerc aceasta solutie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Not_used_calin

Fibra de sticla stiu ca se folosea in caz de rupturi, sparturi. Oricum trebuie sa dai cu chit peste ea, dc vrei sa nu se vada vreo diferenta de nivel. Dc e decat zgariata, cum a fost la mine, nu vad rostul fibrei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa arata ,,crapatura,,

de fapt sunt 2

eu am zis mai intai sa fixez tot pe interior cu Loctite ca sa o aduc ,,la drept,,si apoi sa vin cu coldobon

peste 1 -2 ani am de gand sa o vopsesc toata acum vreau doar asa...ceva care sa tina 1-2 ani apoi intre timp gasesc eu o bara la sh originala

 

post-115991-0-57932300-1427453302_thumb.

post-115991-0-37251500-1427453324_thumb.

post-115991-0-97904000-1427453337_thumb.

post-115991-0-67370000-1427453347_thumb.

Modificat de fox6200
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Not_used_calin

Am vazut acum. Tie iti vor trebui inainte de benzile de fibra si niste prinderi cu niste clipsuri, 'ca sa aduci bara la nivel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fox6200

Daca nu ma insel bara e din plastic PP-EPDM si nu se lipeste cu adezivi, se sudeaza doar.

Dai bara jos,pui pe fata banda de aluminiu si pe spate pui la fiecare 1cm cleme U cu spoter electric.Apoi cand te hotarasti sa o vopsesti o sudezi pe fata si iese o treaba impecabila.

Sunt si service-uri care repara exact asa.Eu mi-am reparat bara singur si a iesit de vis

Sudura plastic

post-74110-0-16184900-1427474783_thumb.j

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles dar e prea mult de munca si nu stiu daca merita.mai bine iau alta bara :))))

dar totusi am ambitia sa incerc sa o lipesc cu cordobond !se poate lipi tevi,flanse,tancuri de combustibil ,etc cu el si nu lipeste o amarata de bara?

asta e Solutia pe care vreau sa o aplic impreuna cu panza aceea:http://www.cordobond.com/standard-resin.html

chiar daca o stric macar am sa incerc si daca iese am sa postez poze daca nu....iau alta bara:)))

baietii de la masina de la vapor mi-au zis sa degresez inainte si apoi daca aplic asta moarte n-are!

dar mai dureaza ceva timp pana aj.acasa si am sa fac experimentul asta.ce am avut si ce am pierdut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plasticul PP-EPDM NU se lipeste,doar se sudeaza.Chiar daca o sa prinda un adeziv nu o sa tina mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!