Jump to content

Retus vopsea


Not_used_calin
 Share

Postare recomandată

Salut!

 

Am capatat si eu in parcare cateva zagarieturi pe bara din spate - m-a "sters" probabil o vaca sau un bivol , 'ca sofer sigur nu a fost... :-)

 

Din avion nu se vede, de la distanta mica se observa ceva - nu foarte deranjant. Nu as vopsi tot elementul, din mai multe considerente.

 

Stiu ca exista acel kit original de retus, la culoare, de la VW (vopsea + lac). A folosit cineva? Cum se procedeaza? Merita, iese ceva cu el? La mine sunt zgarieturi de 1-2 mm latine pe lungimi ce variaza intre 10-15 cm, pana la negrul de la plasticul barii.

 

 

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune o poza.

 

Retusul il recomand la puncte mici, de genul urmelor lasate de pietre pentru a nu rugini tabla daca a sarit vopseaua de tot. Oricum nu iese la nivel vopseaua si se sterge in timp daca nu dai cu un primer special.

Pe zgarieturi lungi se vede urat.

Modificat de gigelm5m3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Retusul este ca o sticluta de oja, are o pensula atasata de capac. Eu am dat si pe zgarieturi mai mari, dar se cunoaste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa faci treaba calumea , retuș, șmirghel, polish și nu se cunoaște.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@gigelm5m3

 

Voi pune si o poza cat de repede.

Ce inseamna ca se vede urat? Ai cateva poze cu exemple?

 

@florin r.

 

Si eu cred ca se va cunoaste, dar problema pe care mi-o pun e daca imbunatatesc cu ceva aspectul actual sau decat stric mai rau. Ceva poze?

 

@Muale

 

Noi avem acum vopseluri pe baza de apa. Chiar e necesar smirghelul? Nu merge cu o carpa umeda si frecat? Apoi dat cu lac? Apoi polish? Zic rau? Nu ma pricep. N-am mai facut...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum si pozele. Calitatea nu prea e ok, dar se intelege - zic eu - despre ce e vb.

post-2715-0-78027900-1413454452_thumb.jp

post-2715-0-11151100-1413454453_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Polish manual si asta e, mai multe nu poti si nu recomand (exceptand revopsirea evident). Uita de ideea cu retusul, se va vedea oribil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai pensula subtire, cu varful ascutit, si vopsea la culoare, dupa 3 maini date si un pic de polisare, fie si cu carpa mai aspra si pasta de dinti, va arata ok.

Se va vedea doar de la vreun metru, sau chiar mai de aproape.

Modificat de Mumus.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Mumus.

 

E bine ca sunt si optimisti pe forum asta.  :-)

 

Da, am si voseaua la culoare si lacul - ambele originale, din kit-ul de la VW.

Spune-mi, te rog, intre maini are nevoie de un anume timp de uscare, 'ca sa nu faca bule ...stiu si eu..sau e la bunul simt?

 

PS - asta si vreau, sa ating cu retusul cam un 80% aspect initial.


@ CZR

 

Am niste experiente cu revopsirile in reprezentante...  :-(.

 

O sa incerc varianta lui Mumus si pun apoi niste poze.

 

PS. M-am enervat la culme cand am gasit-o julita, da' mi-am adus aminte de o vb de pe-aici: ai grija de motor, 'ca de vopsea au grija "prietenii".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre maini lasa si tu o ora daca este mai cald, ideea e sa imbibi bine pensula, dar nu atat de mult incat sa curga din 'canal'.

Incearca sa bagi doar varful pensulei in zgarietura, ideal e ca vopseaua sa iti ramana bombata pe zgaritura, sa nu iti tremure mana.

La mine a fost situatia mai ideala, ca zgarietura a fost pe verticala si vopseaua curgea in ea...

La tine este mai migalos, daca cumva iesi din zgarietura, stergi imedeat tot cu carpa si reiei, de asta e ok sa faci in 3 etape, eventual un strat pe zi, iar daca vezi ca ai exces pe langa zgarietura, polisezi usor inainte de stratul urmator.

Modificat de Mumus.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am primit pe bara din fata cateva zgarieturi pe care le-am retusat cu un pix de vopsea, insa dupa cateva spalari se curata.

Probabil ca este nevoie ca mai intai pe acea zona de plastic neagra, sa se dea cu ceva inainte de a da cu vopsea, altfel nu imi explic de ce nu sta vopseaua.

Momentan nu am acordat o mare atentie acestei probleme, dar ma interesez, deoarece este exclusa o varianta de vopsire totala. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Curata cu diluant, fa un spray la culoare, dai cu spray intr-un dop, si cu o pensula subtire retusezi, nu se va lua decat daca o polisezi.

Modificat de Mumus.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lupo_bv exact clipul asta il aveam in cap si eu dar nu l-am gasit la timp.

https://www.youtube.com/watch?v=S2aC_oseMe4  gasesti toate informatiile acolo. ar trebui sa iasa ceva calitativ daca se respecta pasii.

 

(chiar daca omul nu a dat cu pasta de dinti la final :)) poate inca nu stie cum se face retusul)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu clipul, eu pe logan am scos o zgarietura identica mai ok, adica am umplut mai bine zgarietura decat el, mie nu imi place rezultatul lui final, la cat sa laudat singur ma asteptam la mult mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L-am urmarit si eu, 30 minute care se pot sintetiza in 10, maxim! Nici eu nu sunt pentru "wow" la final ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-a sosit kit-ul de retus de la VW. Stau si ma uit la el....Temp. > 15gr. :-(  Cred ca o las pt la primavara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Mumus.

 

Daca te referi la kit, n-am poza. A costat vreo 60 lei parca si e o cutiuta "Made in Germany", cu toate semnele marcilor grupului VAG, continand 2 flacoane ca alea de oja - unul cu vopsea la culoare(exact cea din configuratia masinii), altul cu lac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat si eu un kit de retus de la Colin, am incercat pe o portiune mica insa nu sunt foarte incantat de rezultat, am reusit sa murdaresc de vopsea si in jurul zgarieturii, cred ca am nevoie de o pensula mult mai subtire decat cea din kitul de retus. Oricum, la ce temperaturi sunt afara, cred ca nu are rost sa ma mai chinui acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca aveti acces la o priza langa masina, se poate folosi si acum. va ajuta un uscator de par

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am scris ca trebuie o pensula foarte subtire, cu cat mai subtire, cu atat mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folosiţi pensule speciale pentru acuarele, din acelea pe care atunci când le băgaţi în apă, la scoatere formează un vârf foarte subţire, ca firul de păr, indiferent cât de groasă este pensula. Costă vreo 2 lei la magazinele cu materiale de pictură, în Braşov la Caleido (lângă Tekzen).

Şi atenţie şi la fluiditatea vopselei pentru că în timp se mai evaporă diluantul şi se mai îngroaşă. Mai bine mai multe straturi subţiri decât unul gros.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact ! :icon_thumleft:  Dar si asa ai nevoie de o mana fara tremurici :)  eventual exersati inainte pe o zgarietura facuta pe o tabla ceva... Secretul este sa atingi doar cu varful pensulei, si sa mergi pana la capatul zgarieturii dintr-o bucata. Dupa uscare se repeta operatia de minim 3 ori. (in functie de adancimea zgarieturii. :)

Modificat de Mumus.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!