Jump to content
eull

Usa stanga spate nu se mai inchide

42 postări în acest subiect de discuţie

eull   
eull

Asta cam asa-i; dar cred ca e un contact ca am mai patit la usa sofer sa se intrerupa muzica odata... am miscat de cauciucul ala in care vin firele si ok totul;

Modulul confort este cel cu multe relee cumva?

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n   
F l o r i n

nu, aia este centrala electrica... modulul confort - trebuie sa dai jos torpedoul, ca sa il vezi bine.... altfel, da jos polita de sub bord, al pasager si vezi in sus, in spate la torpedou.

Link către postare
eull   
eull

eu trebuie sa caut modulul confort si nu centrala electrica nu? adica din modulul confort pleaca firele si nu din centrala electrica ... banuiesc

Link către postare
F l o r i n   
F l o r i n

da, cauta modulul confort, ti-am zis unde este.

Link către postare
eull   
eull

Totul pare ok; am scos mufele si le-am bagat inapoi... ciudat incepuse sa mearga putin macaraua si chiar cu contactul luat cand apasam pe buton; celelalte geamuri nu mergeau ... normal; dar usa cu probleme mergea (numai butonul si cu macaraua, lumina butonului si inchiderea centralizata tot nu functionau);

Intreb acum nu cumva s-au pierdut setarile si noi ne chinuim sa ne dam seama fizic ce are si poate e doar partea de firmware si de stocare a informatiilor? si vcds ul meu 12.12 poate nu reuseste sa scrie setarile k lumea. (azi spre exemplu mi-a aparut casuta CODING si am intrat si am incercat sa pun sus 0000144 si jos 00066 cum este si la cealalta si nu functioneaza zicea ceva ca nu poate sa stocheze informatia... parca...);

PS nu mai merge diagnoza da eroare la scriere cu totul ca unele functii le scrie ... trebuie codat modulul cu o diagnoza k lumea poate se rezolva sper.

post-113981-0-64498000-1413385723_thumb.

post-113981-0-55776300-1413385724_thumb.

Modificat de eull

Link către postare
F l o r i n   
F l o r i n

daca nu salveaza, incearca cu o interfata originala Ross Tech.

..... poate sa ajute sau nu....

Link către postare
eull   
eull

UPDATE si rezolvare pentru cei care mai au astfel de probleme: am fost la baietii mei de la Global si dupa 3 ore de munca fizica, teste si documentatie au gasit un PIN indoit in mufa din portiera fata sofer. Prostanul de ,,mesterul pu... mele'' a indoit un pin la cuplarea mufei; (era prea ciudat sa se opreasca controlerul exact la KM ul la care am fost la el).  Codare, nu a fost cazul, modul confort nu a fost cazul si fire intrerupte nu a fost cazul; VW stie ce face si cum construieste masinile; nimic nu se buleste aiurea daca nu iti bagi nasul... VW is the best !

Multumesc anticipat pentru cei care mi-au dat cate un sfat si au incercat sa ma ajute (in special FLORIN); acum sper si eu sa ajut prin aceasta postare !

Link către postare
F l o r i n   
F l o r i n

UPDATE si rezolvare pentru cei care mai au astfel de probleme: am fost la baietii mei de la Global si dupa 3 ore de munca fizica, teste si documentatie au gasit un PIN indoit in mufa din portiera fata sofer. Prostanul de ,,mesterul pu... mele'' a indoit un pin la cuplarea mufei; (era prea ciudat sa se opreasca controlerul exact la KM ul la care am fost la el).  Codare, nu a fost cazul, modul confort nu a fost cazul si fire intrerupte nu a fost cazul; VW stie ce face si cum construieste masinile; nimic nu se buleste aiurea daca nu iti bagi nasul... VW is the best !

Multumesc anticipat pentru cei care mi-au dat cate un sfat si au incercat sa ma ajute (in special FLORIN); acum sper si eu sa ajut prin aceasta postare !

din pacate, asta este.... neatentia.... bine ca ai scapat usor.

in rest, nu te baza ca nu se strica.... atentie mare, cand lucrati la partea electrica.

Link către postare
Adriannnnn   
Adriannnnn
Publicat (modificat)

Salut, am postat din greseala pe un topic de golf 4 dar intreb si aici, se poate incuia cumva manual o usa pe spate care nu se mai incuie din telecomanda ? 

Modificat de Adriannnnn

Link către postare
Al Bundy   
Al Bundy

pa cantul usii ai un dop de cauciuc, il scoti si apoesi peo limba rosie ce se vede acolo. Dar, de altfel  scrie si in manualul masinii.

Link către postare
Adriannnnn   
Adriannnnn

Multumesc, o sa fac asta. Desi am manualele si le am rasfoit se pare ca asta mi a scapat :)

Link către postare
F l o r i n   
F l o r i n

cel mai bine, da jos yala si curata colectoarele la motorase, schimba switch-ul, etc - dupa care o sa fie ok.

Link către postare
Adriannnnn   
Adriannnnn
Publicat (modificat)
On 11.03.2017 at 8:42 PM, Al Bundy said:

pa cantul usii ai un dop de cauciuc, il scoti si apoesi peo limba rosie ce se vede acolo. Dar, de altfel  scrie si in manualul masinii.

Salut,

Am apasat pe acea limba, care la mine este alba.

Dupa care am inchis usa si intradevar a ramas incuiata. Dar dupa ce descui masina, acea limba revine la pozitia initiala.

Deci, trebuie sa fac chestia asta de fiecare data cand vreau sa incui acea usa si nu se incuie din start.

Eu as fi vrut o varianta de a bloca acea usa permanent atat la incuiere cat si la descuiere, pana rezolv problema. Si ca o paranteza, in manual nu este specificata decat blocarea pentru copii (cea din interior) :) .

Ce am observat, daca nu umblu niciodata la acea usa, se cam inchide in 99% din cazuri, poate chiar 100%

In schimb daca deschid usa sa pun ceva in spate, atunci incepe balamucul si trebuie sa o incui/descui de vreo 10 ori ca sa se incuie intr-un final.

Deschiderea usii pare ca ar ajuta la incuierea mai rapida.

20170316_111244.jpg

Modificat de Adriannnnn

Link către postare
F l o r i n   
F l o r i n

1. sfatul meu - rezolva problema cat mai urgent - repara yala, sa nu ai sansa sa ramana blocata definitiv si atunci sa vezi bucurie.

2. singura varianta - sa scoti butucul, scoti cablul mic din maner, montezi la loc butucul si usa nu se va mai deschide din exterior - nu o sa fie nici incuiata, daca cineva iti sparge geamul, va putea deschide din interior (totusi, fiind pentru scurt timp, nu cred ca o sa fie mare problema...)

Link către postare
lexetordo   
lexetordo

Salutare

Daca ma poate ajuta cineva cu un sfat la problema mea:

Am observat ca atunci cand inchid masina din cheie, usa stanga spate nu se inchide.

Deschid si inchid fizic usa cu pricina si apoi incui masina din cheie. Trag de manerul usii si e ok.

Daca deschid si apoi imediat inchid usa din cheie, apoi trag de manerul usii stanga spate, usa se deschide.

Ideea este ca de fiecare data trebuie sa deschid si sa inchid fizic usa si apoi sa inchid din cheie.

Erori in vcds nu am. Sa fie o setate aiurea sau e ceva fizic dus?

Multumesc

Link către postare
Al Bundy   
Al Bundy

Broasca cu probleme. Vezi postul de mai sus.

Link către postare
F l o r i n   
F l o r i n
10 hours ago, lexetordo said:

Salutare

Daca ma poate ajuta cineva cu un sfat la problema mea:

Am observat ca atunci cand inchid masina din cheie, usa stanga spate nu se inchide.

Deschid si inchid fizic usa cu pricina si apoi incui masina din cheie. Trag de manerul usii si e ok.

Daca deschid si apoi imediat inchid usa din cheie, apoi trag de manerul usii stanga spate, usa se deschide.

Ideea este ca de fiecare data trebuie sa deschid si sa inchid fizic usa si apoi sa inchid din cheie.

Erori in vcds nu am. Sa fie o setate aiurea sau e ceva fizic dus?

Multumesc

Da jos yala, desfa partea electrica, scoate motorasele, curata colectoarele.

Daca tot o desfaci, schimba si switch-ul, sa stii ca e ca noua.

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.