Jump to content

RC Beta


Mr.Za!
 Share

Postare recomandată

Shtie cineva , cumva , la ce pretz ajunge un Radio Casetofon Beta + Cd player (!fara cd changer!) ...

multzumesc anticipat

PS. daca a fost undeva mentzionat pe forum , imi cer scuze , nu am gasit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un beta parca 2-2,5mil in rest numai stiu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Beta 100-150 RON

CD player 150-200 RON.

cam la preturile astea sau dat pe forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in urma unor discutii purtate recent se pare ca un cd-player nu se prea gaseste sub 200RON. A fost nu demult un anunt (dar mi-a luat-o cineva inainte :) ) dadea beta si CD cu 250RON.

mai sus am facut o mica greseala >s-au< era tarziu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cine stie sa schimbe codul unui casetofon Beta ? Un manual in engleza are cineva ?

Thank's in advance

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

de ce vrei sa schimbi codul ?

nu se poate din taste .

incearca la un service GSM ca acolo sunt baieti care stiu sa modifice in codul in eeprom .

daca ai la indemana un programator de eeprom uri si ceva cunostinte te pot ajuta sa ti l faci singur .

e blaupunkt ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

haideti sa facem o smecherie :( fratilor haideti sa pacalin casul si sa dea drumul la linia de intrare a semnalului, daca sunt electricieni printre noi sa ne spuna cum sa facem asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D ha ! electricieni !

eu am facut partial... la un Gamma. mai am ceva de lucru.

adica: am incercat sa "simulez" ca are caseta in el dar inca nu am reusit si trebuie lasata o caseta in el ca sa poata trece la comanda pe cass. in schimb am lasat scoasa mufa de la capul de redare al cassului si linga mufa sunt 2 semireglabili pentru echilibrarea canalelor. pe pinii de la cursoarele semireglabilelor am pus cate un C de 4,7 mF si am scos un cablu pana in torpedo care se termina cu un jac stereo de 3,5mm si intra intr-un ZenXtra (mp3 player 30Gb). am si CDCharge 6cd pusa in bord dar nu mi ajunge. pe iesirea de lineout a lui Gamma pusa statie cu subwoofer.

problema e ca, cand se termina caseta si se intoarce revers e cate o pauza de cateva secunde (2-3 sec) e enervanta chestia dar pana "dibuiesc" simularea casetei ... merge asa.

Tin foarte mult la designul VW si nu vreu sa modific nimic (vizibil), eventual cand mai stang ceva banuti cumpar un NAVI MFD.

Modificat de Virgil-M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai este o metoda mai >>eleganta<<<. Se simuleaza prezenta magaziei de CD. Se rezolva cu un EEPROM programat si cateva componenete electronice. Se poate folosi pana si comanda de melodia urmatoare /precedenta cd urmator/precedent.

Si mult mai simplu ar fi folosirea unui PHATBOX(asa cred ca se numeste).Arata ca o magazie de cd-uri insa are un HDD de 30G. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D ha ! electricieni !

eu am facut partial... la un Gamma. mai am ceva de lucru.

adica: am incercat sa "simulez" ca are caseta in el dar inca nu am reusit si trebuie lasata o caseta in el ca sa poata trece la comanda pe cass. in schimb am lasat scoasa mufa de la capul de redare al cassului si linga mufa sunt 2 semireglabili pentru echilibrarea canalelor. pe pinii de la cursoarele semireglabilelor am pus cate un C de 4,7 mF si am scos un cablu pana in torpedo care se termina cu un jac stereo de 3,5mm si intra intr-un ZenXtra (mp3 player 30Gb). am si CDCharge 6cd pusa in bord dar nu mi ajunge. pe iesirea de lineout a lui Gamma pusa statie cu subwoofer.

problema e ca, cand se termina caseta si se intoarce revers e cate o pauza de cateva secunde (2-3 sec) e enervanta chestia dar pana "dibuiesc" simularea casetei ... merge asa.

Tin foarte mult la designul VW si nu vreu sa modific nimic (vizibil), eventual cand mai stang ceva banuti cumpar un NAVI MFD.

pai ceea ce ai facut tu se rezolva cu o caseta adaptoare care e prin comert 20 ron, ideea e ca vreau sa scot calitate, pe cand casetele alea sunt varza la capitolul asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ManiacuV6

nu puteam sa ma bag peste comenzile magaziei de CD pentru ca exista in bord! originala. am renuntat la partea de casetofon pentru ca nu am nevoie. si totul s a facut cu o investitie minima de 0-lei si o ora de munca .

cipos

casetele alea de care vorbesti sunt degeaba . dupa cateva ore de functionare incep sa faca un zgomot mai mare ca motorul diesel!

plus ca , capul casetei nu se suprapune exact pe capul cassului , mai trebuie reglat .

Personal nu sunt de acord nici cu solutiile radio (gen emintatorFM) deoarece si cel mai profesional emintator FM ii este limitata banda de fregvente pe aproape de 12.000Hz. + ca semnalul dat de mp3 player sufera multe transformari pana ajunge la difuzoare. unde mai e HI-FI ?

un mp3 player stie sa redea pe aproape de 20.000 Hz, daca nu peste 20.000.

deci: eu personal am eliminat tot ce putea fi in plus (modulari, demodulari, zgomote...) si am pus semnalul audio direct la iesirea preamplificatorului de cap magnetic.

Modificat de Virgil-M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O solutie ,daca spui ca nu mai folosesti partea de casetofon, e sa bagi semnalul nu inainte de preamplificatorul de cap magnetic ci DUPA ACESTA. Nu se mai pierde din fidelitate si ar fi ca o intrare de LINE IN :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ManiacuV6

citeste cu atentie ce am scris mai sus !

"si am pus semnalul audio direct la iesirea preamplificatorului de cap magnetic."

Modificat de Virgil-M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze:D Eram putin cam obosit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, solutia o am eu. Merge cu beta si gamma. asa cum s-a spus mai sus se poate face cu un PIC sau cu un microcontroller.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
salut, solutia o am eu. Merge cu beta si gamma. asa cum s-a spus mai sus se poate face cu un PIC sau cu un microcontroller.

solutia ta merge si in paralel cu magazia originala pe un gamma?

daca da sunt si eu amator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merge. Poate fi facuta sa mearga dar este complicat.

Modificat de forceturbo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar trebuii sa mearga totusi cu un comutator sanatos cu multe contacte, pur si simplu comuti toate firele de la magazie la interfata ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da de acord dar ar trebui sa opresti casetofonul , sa schimbi sursa( magazie/phatbox) si apoi sa il deschizi iar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da de acord dar ar trebui sa opresti casetofonul , sa schimbi sursa( magazie/phatbox) si apoi sa il deschizi iar

corect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da de acord dar ar trebui sa opresti casetofonul , sa schimbi sursa( magazie/phatbox) si apoi sa il deschizi iar

Nu este o manopera asa grea avand in vedere avantajele.

Chiar daca solutia mp3 din medii de stocare mari este frumoasa, parca n-as vrea sa nu mai pot pune un CD in masina. Pur si simplu cumperi un Cd sau iei de undeva unul imprumut, si nu poti sa-l asculti pana nu ajungi acasa sa-l rip-uiesti si sa-l transferi pe memoria respectiva.

Eu sunt amator.

Daca poti sa ma ajuti cu interfata fac cinste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In principal ai nevoie de un buton cu mai multe contacte independente. Asta e cea mai simpla idee, insa nu cred ca si cea mai buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este o manopera asa grea avand in vedere avantajele.

Chiar daca solutia mp3 din medii de stocare mari este frumoasa, parca n-as vrea sa nu mai pot pune un CD in masina. Pur si simplu cumperi un Cd sau iei de undeva unul imprumut, si nu poti sa-l asculti pana nu ajungi acasa sa-l rip-uiesti si sa-l transferi pe memoria respectiva.

Eu sunt amator.

Daca poti sa ma ajuti cu interfata fac cinste.

Poti folosi in CD/MP3 player portabil si ai rezolvat problema :emthup:

In principal ai nevoie de un buton cu mai multe contacte independente. Asta e cea mai simpla idee, insa nu cred ca si cea mai buna

Ce incerc este o solutie profesionala la pret de hobby.

Modificat de phatbox
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Solutie profesionala la pret de hobby nu e posibil :pale:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu vreau solutia profi la pretul corespunzator.

Deci cine ma ajuta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!