Jump to content

Audi Q5 - Sfaturi achizitie


darkblack
 Share

Postare recomandată

Am inteles ca va fi competitor direct cu Mercedes GLK. Ce stiti despre acest model? Cand apare? Ce motorizari? Poze etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu doar ca va fi mai mic decat Q7, deci nu va fi competitor cu GLK

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cica ar aparea acum in 2008, e facut pe sasiul de la A4 (?!?), 5-ul de la Q5 vine de la numarul de locuri, si ar fi mai degraba competitorul lui X3, Toyota RAV4, Land Rover Freelander. va fi echipat cu trei motoare diesel: 2.0 TDI 170 Cp, 3.0 V6 TDI 225 CP si 2,7 V6 TDI si trei pe benzina: 1,8 TFSI 150 CP, 2.0 TFSI 200 CP SI 3.2 V6 FSI 255 CP.

Modificat de Andrey_sxg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
nadir@boosted.ro

tare rau masina

seamana cu allroad

sunt curios cat o sa coste

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

De la dealer-ul audi din Vl stiu ca lansarea oficiala se preconizeaza a fi in iulie.

In Ro probabil ar trebui sa apara la 1 luna max 2 dupa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

http://www.audi.de/audi/de/de2/neuwagen/q5.html

... si pe www.mobile.de sunt acum 2 anunturi ptr. vanzare, 2 preturi afisate, deocamdata: 60.000 EUR si 42.000 EUR; oricum primul anunt face referire la faptul ca sunt 9-10 masini disponibile in diverse configuratii.

Revista Autobild prezinta noul Q5: http://www.autobild.de/artikel/vorstellung...q5_673461.html; iata ca VW Tiguan primeste aparent un concurent, desi pretul Q5-ului este mai mare, parerea mea este ca pana la urma aceste doua masini nu se concureaza una pe alta. VW Tiguan ramane o masina accesibila, pe cand Q5, ofera mai multa calitate, dotari samd. Revista Autobild desemneaza Q5 ca fiind un "performance SUV", care poarta si atributul de "premium", acordat de catre producator.

"Nativul din Ingolstadt cu o lungime de 4,63 metri (ampart. de 2,81 m) nu este deloc 'compact'. Isi depaseste fratele Tiguan, cu care impartaseste aceeasi baza tehnica, cu peste 20 cm. Mercedes GLK si BMW X3 sunt totusi mai scurti cu 10, respectiv 7 cm . Prin comparatie, inaltimea redusa (1,65 m) asigura o aparitie sportiva a clasei sale. Asa cel putin ne informeaza Audi."

Cutia DSG (asa numitul S-tronic) cu 7 trepte este disponibila pe acest model, la fel si alte dotari, cum ar fi Audi Drive Select, despre care puteti afla accesand link-urile la care am facut referire mai sus.

Modificat de aalex2006
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un filmulet cu noul Q5,

"The AUDI Q5 rolls with three engines to the start, one Benziner and two TDI. All aggregates are direct splashes with turbo-charging - they are characterised by high achievement, bullige passage strength and quiet running, they deal with the fuel impressing efficiently. The 2,0 TFSI presents itself developed by reason on again. The four-cylinder unites three Hightech features - turbo-loading, gasoline direct injection and innovative AUDI valve elevator system to the variable controlling of the ventilhubs. The high torque of 350 Nm is available already with 1.500 l/min and remains constant to 4,200 l/min, the maximum performance amounts to 155 KW (211 HP). The AUDI Q5 2,0 TFSI sprintet in 7.2 seconds on 100 km/h and reaches 222 km/h maximum speed. On the average it uses only 8.5 litres fuel per 100 km. From four cylinders and two litres capacity scoops also the 2,0 TDI, to which a new Common Rail fuel injection system lends high run culture; like the Benziner it has besides two balance waves on board. With likewise 350 Nm (from 1.750 to 2,500 l/min) the Diesel pulls through strong, with 125 KW (170 HP) obtains it a high maximum performance. The consumption of on the average only 6.7 litres per 100 km occupies the successful efficiency strategy by AUDI. With the 2.0 TDI the AUDI Q5 accelerates in 9.5 seconds on 100 km/h, with 204 km/h reaches it its point. The strongest engine in the program is the 3,0 TDI - the V6-Diesel mobilizes full 175 KW (240 HP). 500 Nm torque are available from 1.500 to 3,000 l/min. , he continues to bring the AUDI Q5 to sovereign in the force development and cultivated in the sound in 6.5 seconds on highway speed and on 225 km/h maxspeed. On the average the three-litre is satisfied with 7,7 litres fuel per 100 km."

text tradus cu ajutorul babelfish; sursa audi.de; preturile pentru Q5 nu sunt inca cunoscute. Oricum, noul Q5 include dotari, carora le simteam lipsa in cazul Tiguan-ului, cum ar fi un buton start-stop, selectarea modurilor de conducere (auto/confort, sport), LED-uri samd.

post-20974-1208617257_thumb.jpg

post-20974-1208617266_thumb.jpg

Modificat de aalex2006
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citind forum-urile din Germania, am vazut ca au mai aparut cateva informatii, si gata, nu vreau sa monopolizez sectiunea Q5 :rolleyes: :

- in Germania masina se poate comanda incepand cu luna august (2008), iar masina va fi disponibila la deal-eri incepand cu ziua de 4 octombrie (nu stiu cat de corecta este aceasta informatie).

- Audi Q5 este prezentat pentru prima data oficial la Beijing Auto Show (20 - 28 aprilie 2008???)(audi.tv) http://www.autoblog.com/2008/04/19/beijing...ially-official/

- comentariile mai sunt vis-a-vis de noua navigatie MMI, care vine in plus fata de modelele Audi anterioare (A4, A5, A6, Q7, A8) cu un harddisk, DVD audio-video, 2 slot-uri SD, AUX-in, format 3D al hartilor- bine ca s-au gandit sa "ingroape" un pic display-ul in bord, la Tiguan mai bate soarele in el si nu se vede nimic.

- cateva poze de la Beijing; germana o inteleg, dar cu chineza... n-am nici o sansa :lol: :

http://www.autohome.com.cn/news/200804/37078.html

http://auto.sina.com.cn/news/2008-04-19/2350367448.shtml

http://www.cheshi.com.cn/news/2008/4/63532.htm

- atasez si cateva imagini; unul s-a "jucat" cu o poza si dupa cum vedeti in imaginea atasata, a plasat manerele usilor un pic mai sus- ptr. optica; personal vreau sa vad daca masina va avea aceeasi cautare ca si VW Tiguan- sper ca au invatat lectia cu timpii de livrare (oricum este de remarcat faptul ca- pe langa altele- lipseste acea antena radio lunga si urata care este prezenta la Tiguan).

PS:... un sincer "La multi ani!!!" tuturor Florin-ilor/ Florin-elor!

post-20974-1208655451_thumb.jpg

post-20974-1208657094_thumb.jpg

post-20974-1208657187_thumb.jpg

Modificat de aalex2006
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Beijing:

- multe poze cu noul Q5: http://photo.auto.sina.com.cn/exhibition/2...#11_375_1_1_0_1

- prezentarea GLK si Q5: http://www.autobild.de/mmg/mm_bildergaleri...b=0&page=14

- lansarea Q5 : http://www.youtube.com/watch?v=N8e1gMWojkA sau

.

post-20974-1208705571_thumb.jpg

post-20974-1208705589_thumb.jpg

post-20974-1208705886_thumb.jpg

post-20974-1208706044_thumb.jpg

post-20974-1208706176_thumb.jpg

post-20974-1208708310_thumb.jpg

Modificat de aalex2006
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

. Isi depaseste fratele Tiguan, cu care impartaseste aceeasi baza tehnica, cu peste 20 cm.

nu isi imparte nici o platforma cu tiguan.

tiguan este pe platforna lui golf 5/leon/octavia/passat/ si pe platforma viitorului Q3.

Q5 este pe platforma lui A4/A5/ si a viitprului A6.

tiguan si Q5 joaca din toate punctele de vedere in ligi diferite. va rog incercati sa asociati cat mai putin in comparatii Q5 cu tiguan.

detalii , video si poze :

http://www.worldcarfans.com/9080419.003/au...-video-revealed

Modificat de maryuskkk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Initial Audi Q5 se va fabrica in Europa. Dar dupa informatiile de aici http://www.automarket.ro/stiri/audi-q5-va-...hina-11093.html , din vara anului 2009 va fi produs in China. Probabil pentru costurile mai mici de productie. Va fi bine? Va fi rau? Vom vedea daca va fi chiar asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
merlin__wizard

Ceva noutati despre modelul asta ? Ati auzit de ceva preturi pentru Romania ?

Inteleg ca are cutie automata doar pentru modelul 3.0 la TDI-uri ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

aveti idee cind vine in Romania si la ce preturi ?

va avea cutie automata pe 2.0 TFSI si 3.0 TDI si manuala pe 2.0 TDI 170 CP, cel putin intr-o prima faza...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vine in sept-oct, preturile nu se stiu inca.

Cutiile automate nu sunt cum se asteapta toata lumea, Tiptronic, ci S-Tronic cu 7 viteze. Premiera pentru Audi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Aseara, 12 noiembrie, a fost lansarea pentru Bucuresti la Castel Film, in Ciolpani-Izvorani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

am mers vineri seara cu unul 2.0TDI ...dar nu era full...masina mi-a placut cum trage, cum e lucrata, desi mi s-a parut destul de scumpa...gen >45000.fara piele, navi, dar incalzire in scaune, si alte gadgeturi.

destul de stabila si la viteze mai mari si pe curbe cat de cat. frane cam moi si parca nu fac fata franarii puternice...mi se parea ca se cam duce...

oglinzile exterioare mi se par extrem de mari..ca la touareg,

oricum mi-a placut cum arata la exterior si la interior..lucrata bine...consola centrala are totul la indemana...

o alta chestie cam nasoala....cursa manetei schimbatorului de viteze e destul de scurta, dar din 2a catre 3a e miscarea destul de lunga si la schimbarile mai rapide ai tendinta sa nu nimeresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am vrut sa iau una, m-am tot invartit pe langa cea alba din showroom, pretul era rezonabil, parca 38k cip, era cu motor de 2000tdi. din pacate nu avea cutie automata, nici nu se pune pe cele de 2000. oferta pt una de 3000 automata nu era avantajoasa de loc, 60k cip, nu merita masina aia atatia bani. o sa mai vad.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

S-tronic este acum disponibil si pentru motorizarea 2.0 TDI 170 CP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
adriandobrin25

pentru mine e doar un q7 nehranit si are ca frate mai mic pe tiguan a lui vw si ca verisor vitreg care a tras de fiare pe x3 a lui bmw din capu satului!...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Acum am si eu un Q5.

2.0 tdi 170 cp manual

Dupa ce am mers o vreme cu un Golf 5 1.9 tdi dsg ==> imi parea rau ca e manuala... :blink:

Dar.... vestea buna: reusesc consumuri in oras la mers lejer = de 7 si ceva ==> deci imi consuma mai putin decat Yarisul sotiei de 1.0 ;)

vestile rele: desi are suspensie reglabila electronic ==> nici pe sport nu se simte ca un Golf :( in curbe. deci greutatea = desi sub 1800 goala => se simte...

destul de confortabila suspensia in general si materialele + finisajele = de calitate. (doar e Audi) eu am ales bej interior - am vrut mult acest lucru si pentru ca e mai luminoasa si imi place mult acest aspect. dar nu gasesc huse (tapiterie textila) si cu bebe mic cam dificil...

iarasi de rau: se poate accelera decent, dar in nici un caz nu te impinge in scaun. cine are cu ce si nu conteaza consum, impozite etc: recomand 3.0 tdi cu cutie auto s-tronic sau de ce nu - de adus din state un 3.2 cu cutie auto - iesi super la pret (mai ales cu raportul actual eur/usd).

de bine: motorul e silentios. fata de pompe duze ==> e excelent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • cogdao pinned this topic
  • cogdao unpinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!