Jump to content

Audi Q5 - Sfaturi achizitie


darkblack
 Share

Postare recomandată

Sa il stapanesti sanatos si fara incidente sau probleme. Imi place mult Audi Q5. Si nu ma refer doar la design, ci in primul rand la masina in ansamblu. Eu as fi ales varianta cu S-tronic. E adevarat, masina e prea grea ca sa te dea pe spate cei 170 de cai; totusi are o dinamica rezonabila si este in ton cu vremurile de criza si de reducere a emisiilor poluante :) Si daca nu esti suficient de multumit, un chiptuning te-ar putea duce in jur de 200 de cai si peste 400 Nm. Chiar eram curios sa vad cum se prezinta cu suspensia adaptiva. Pe hartie mi se pare deosebit de utila (raportat si la drumurile noastre), chiar daca scade garda la sol cu aproape 2 cm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Se pare ca sunt ceva probleme cu panourile interioare, Audi rechemand vreo 40.000 de modele.

Sursa aici

Personal, mi-a placut, interior frumos, calitate AUDI, insa pretul destul de mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce am citit pe net, masina e destul de agila pe sosea, dar presteaza foarte prost in offroad usor. de altfel cred ca era de asteptat asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
din ce am citit pe net, masina e destul de agila pe sosea, dar presteaza foarte prost in offroad usor. de altfel cred ca era de asteptat asta.

eu va spun din realitate, nu din ce scrie pe net: e ok de agila, depinde la ce te raportezi si cu ce masina ai mers anterior: mie personal mi se parea cam slaba dupa mers cu audi a4, golf 5, etc. acum dupa peste 9000 km m-am mai obisnuit si e ok.

in offroad: am anvelope de iarna dunlop. comparativ cu golful care la peste 15 cm de zapada se impotmolea desi anvelope f bune de iarna.

cu q 5 am ajuns prin zapada pe 30- 40 cm fara probleme

pe de alta parte: am vrut sa parchez intr-o panta si era asa o gheata ca m-am tot dus la vale pana m-am oprit intr-o masina si am rezolvat ornamentele de plastic .. :biggrin:

m-am dat jos sa vad ce a patit si era atat de alunecos ca am tras si eu un spate de pamant adevarat... asadar pe gheta si mai ales in panta... nu te salveaza nicio masina/anvelopa de iarna...

Modificat de vip0007ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

As vrea sa-mi cumpar un Q5, asemanator cu cel de mai jos. Motoarele acestui model au distributia pe lant? Dar cele pe motorina care echipeaza aceste modele, avand capacitatea pana la 2000 c.c.
Multumiri anticipate pt. pareri!

 

 

http://olx.ro/oferta/vand-urgent-audi-q5-2009-tfsi-211cp-84000km-ID2kWAJ.html#02e4bef07b

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca proprietarul este "un cunoscator" din moment ce se adreseaza numai "cunoscatorilor".

 

Mie mi se pare suspect consumul la relanti al acelui motor de 0.3 l/h. 1.8 TFSI nu prea scade sub 0.6 l/h....

 

(A omis sa mai puna si poza asta . Intr-adevar acel Check Engine e doar "pentru cunoscatori". Poza luata de aici)

Modificat de iwolffy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Personal mi se pare un pret mare pt o masina care e cheala. Nu xenon si fara led-uri pe spate,  cb rosu nu color, nici macar climatronicul de la audi (celebra clima cu 2 zone), radio concert (adica baza), nu volan multifunctional. De scaune incalzite nici nu incape discutie.

 

Genul de masina care e luata pt ca e Audi, marturie sta si anuntul, "calitatea nu se negocieaza". Ma mir totusi ca nu a facut rabat la motor.

 

Consumul la 2.0TFSI 211 Quattro in Bucuresti se invarte pe la 13-14%. Mult mai sus urca, dar nu coboara mai jos de 11%

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2.0 benzina, pe Q5 s-a pus doar codul CDNC care are distributia pe lant.

2.0 diesel, CAHA si CAHB, distributie pe curea.

 

Nici sa nu te uiti la masina din anunt, din prima l-am simtit suspect ... auzi la el, pentru cunoscatori :)).

 

"Ce e cu martorul ala aprins in bord?"

"E doar un senzor, costa 30 lei sa-l schimbi"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot pentru cunoscatori, ai putea sa il intrebi si de consumul de ulei.

 

Eu nu as cumpara Q5 2.0 TFSI fara pistoane schimbate si tot ce se mai schimba la interventia pentru consumul de ulei.

 

In plus, daca vrei cutie S-tronic, sa verifici sa aiba revizia/reviziile de schimb de ulei si filtru la cutie (se fac la 60.000 KM). Am vazut foarte multe Q5 S-tronic cu probleme mari la cutie, sunt cunoscute si recunoscute de Audi, se repara pe culanta dar este obligatoriu sa fie facute reviziile la cutie pentru a beneficia de culanta.

 

Asa ca mare grija la ce masina cumperi! :icon_thumleft:

Modificat de Andrei AXN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

                Multumesc pt. sfaturile voastre, pe care le consider f. utile si le astept incontinuare.

Vreau in principiu un SUV de genul Q5, X3 sau similare, preferabil pe benzina ( voi merge putin cu ea ), si in mod obligatoriu sa am distributia pe lant.

                @MRC

Sa inteleg ca motorul masinii din anunt are distributia pe lant?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Obligatoriu, de ce?

 

CDNC am avut in familie de la km0 pana la vreo 70k in 5 ani si din fericire nu a prezentat probleme cu consumul de ulei.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca vrei benzina ca sa-i pui gpl, masina este cam aiurea de mare si grea, in opinia mea, pentru cat spatiu interior are. Mama mea are unul de prin februarie, 2.0tdi 170cp (sau ceva de genul) dsg (cred, mai repede imi pare tiptronic ca schimba f incet) se simte ca e matahala masina, cu tot cuplul de diesel imi pare lenesa.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da Nick, masina din anunt are distributia pe lant.

Modificat de MRC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Ce parere aveti despre acest Q5?

 

Scopul achizitiei ar fi max 10 mii km/an mai mult in oras.

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre timp m-am lamurit, trebuie sa fii seic petrolier ca sa-ti permiti consumul de benzina si de ulei al acestei masini.

De aici si km putini si pretul mic la ce dotari are.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consuma 14% in Bucuresti (nici liber, nici foarte aglomerat), iar ulei din experienta proprie n-am observat. Am avut a4 b8 2.0tfsi quattro, cod motor cdnc si nu au fost probleme cu consumul de ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e cu CDNB, 180CP.

Consumul de benzina nu ma sperie insa daca mananca ulei...

Audi a reparat sau chiar a schimbat o gramada de motoare din astea pe garantie.

Probabil ca s-ar putea vedea mai multe din istoricul de reparatii a masinii, din cate am vazut in erWin e cumparata de nou din Romania.

Modificat de hiro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Hello to all, 

   Am si eu nevoie de ajutor pertinent din partea voastră. Vreau sa iau un Q5 (bine pe lista ar fi si Tiguan) an min.2012 si obligatoriu benzina 2.0 si preferința ar fi automata. Am văzut ca sunt motoare cu 211cp dar si cu 225(generația facelift). Care e diferența dintre ele? Ce cutie sa caut s-tronic, tiptronic? Ce gen de motoare avea consum mare de ulei. La ce consum sa ma aștept in București?

mersi anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • cogdao pinned this topic
  • cogdao unpinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!