Jump to content

Retrofituri si imbunatatiri Skoda Octavia 3


mariusd4
 Share

Postare recomandată

:coffee_lol:
Vrei să știi cum să activezi faza scurtă?! Ești de pus pe perete, fără supărare. De asemenea, nu-i de mirare că ML îți dă bătăi de cap.

P.S. Moderatorii nu sunt aici ca să postezi tu unde vrei și să facă ei curat apoi. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Stopurile cu led-uri au aceleasi mufe cu cele normale? Cu alte cuvinte, se schimba plug&play?

Cred ca mai sunt codari de facut, vreo 24 canale, am citit pe briskoda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

modul de climatronic cu butoane pt incalzire scaune, cablaje, module sub scaune, codare cu VCDS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

am montat azi camera fata parcare si camera spate pe octavia  3 cu bolero MIB 2-

 

problema e ca la rotirea volanului si activarea camerei spate nu se misca si gradatiile acelea care indica directia

 

aveti idee ce codare trebuie facuta?

 

 baietii de la service au zis ca mai verifica ce pot face dar in principiu nu s-au descurcat cu treaba asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atasez si detalii cu lucrarea finala insa fara acele linii de ghidaj functionale

cei de la service sustin ca masina nu suporta functia asta, asa sa  fie oare?

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu citisem undeva ca de la O3 FL abia au introdus pe RVC si liniile de ghidaj care se sincronizeaza cu directia, ca pana atunci erau fixe.

Dar aparent functioneaza si pe O3:  https://www.youtube.com/watch?v=MvwWi3GkyGc - (sa fie oare aici retrofit cu camera de Superb ?) 

Nu stiu daca depinde de soft sau hw, eventual sa mai ceri o parere si in alta parte.

 

Modificat de link2hash
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, am vazut pe youtube mai multe videoclipuri unde functioneaza insa din pacate nu am inteles ce este diferit

as spune ca este o codare dar doar cei priceputi poti confirma

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut, am o Skoda Octavia 3, 1.2 TSI, climatronic, as dori sa imi instalez incalzire in scaune, iau in calcule ambele variante - OEM sau AM, ma puteti ajuta cu un sfat ? 

 

Modificat de office_ts2712
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici vb despre o2, dar vad ca nu este un topic pentru O3, asadar rog un moderator sa deschida sau sa mute discutia daca exista.

Octavia 3 are scaunele incalzite alimentate de centrala electrica, deci este nevoie de o alta centrala electrica, climatronicul cu butoane, scaunele cu incalzire sau pernele de incalzire de montat in scaunele actuale, cablajele de la scaune, cablajul din interiorul masinii.

Atentie, modulele de pe O3 , la schimbarea lor de pe o masina pe alta, intra in CP, aceasta se poate scoate la reprezentanta.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Atentie, modulele de pe O3 , la schimbarea lor intra in CP, aceasta se poate scoate la reprezentanta." Ce inseamna CP ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Component Protection.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unii instalatori si-au exprimat disponibilittea si capbilitatea de a instala pe Octavia 3 sisteme de incalzire in scaune, AM, cu kit de incalzire din carbon inserat intre tapiterie si buretele scaunului si cu butoane de activare instalate pe scaun/consola centrala, cu realizarea cablajelor necesare direct in tabloul de sigurante al masinii. Crezi ca prezinta riscuri ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU ma pronunt, deoarece nu montez asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

în urmă cu 13 ore, office_ts2712 a scris:

"Atentie, modulele de pe O3 , la schimbarea lor intra in CP, aceasta se poate scoate la reprezentanta." Ce inseamna CP ?

se poate rezolva acest aspect

în urmă cu 13 ore, office_ts2712 a scris:

Unii instalatori si-au exprimat disponibilittea si capbilitatea de a instala pe Octavia 3 sisteme de incalzire in scaune, AM, cu kit de incalzire din carbon inserat intre tapiterie si buretele scaunului si cu butoane de activare instalate pe scaun/consola centrala, cu realizarea cablajelor necesare direct in tabloul de sigurante al masinii. Crezi ca prezinta riscuri ?

se pot monta. Daca sunt montate cu grija, nu sunt probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, am vazut si eu asa sisteme pe net- ei se ocupa de tot si dau si garantie, nu vad ce riscuri ar avea in acest caz, sunt sisteme asemanatoare cu cele OEM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu au nicio legatura cu cele oem - sunt rezistente de carbon (in general), sunt ok (depinde si de fabricant), fac treaba si atat.

Poti lua legatura cu colegul nostru @Baracuda, comercializeaza kituri rezistente de carbon, sunt bune - te consulti cu el referitor la ce ai nevoie si ce are el de vanzare.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Se poate face retrofit la un volan de O3FL multifunctional si incalzit? Banui ca cu tot cu schimbarea si a butonului de activare... Sau e doar un vis umed si trebuie sa raman cu regretul ca nu am luat optiunea de la bun inceput?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca activarea functiei se face din meniul AC; cu schimbatul e mai greu, dar cred ca necesita doar o codare apoi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are buton dedicat incalzirea in volan. Se poate activa din meniul climei sau configura sa se activeze odata cu apasarea butonului de incalzire in scaun a soferului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.

Aveti idee daca se poate pune ACC (evident trebuie cumparate si comenzile de pe volan,) daca deja exista front assistant ?

chiar imi pare rau ca nu l-am pus...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

23 minutes ago, SwatKat said:

@link2hash: deci trebuie doar volan cu incalzire? ca cel simplu banui ca nu are firele trase...

Practic, da. Nu ar trebui sa fie o operatiune prea complicata. Depinde acum cat va costa cand se trage linie..

Dar merita din plin asta e sigur.

Modificat de link2hash
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, mersi de info. O sa intreb de curiozitate si la dealer. Sa vad cat costa un volan. O sa mai pun intrebare si pe "afara", sa vad ce si cum.

Legat de buton, probabil va merge doar codat, fara s schimba si unitatea climatronic. E mai mult o curiozitate legata de pret, normal ca daca e prea mult nu merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!