Jump to content

Retrofituri si imbunatatiri Skoda Octavia 3


mariusd4
 Share

Postare recomandată

On 9/26/2021 at 2:00 PM, Razvan087 said:

Am citit dar din pacate nu m.a ajutat prea mult deoarece nimeni nu prea spune concret de unde s.a legat iar unde spune nu se potriveste la mine,la bricheta am curent doar la contact.

Cred ca o sa iau de la plafoniera pt vcc si de la stergatorul spate/ bricheta pt acc. Multumesc

Eu am un 70mai pro de mai bine de un an. O tin la priza bagata in bricheta si nu am avut nici o problema. La mine la octavia 3 bricheta are curent si fara contact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am reusit sa o montez singur,am luat conectori rapizi pt sigurante auto si am montat.o direct la panoul de sigurante avand si kitul pt modul de parcare. Pt ca nu m.am indurat sa trag si sa rup clemele de la tapiteria stalpului fata am lasat o portiune din fire la vedere pana ii dau de cap.

Ma puteti ajuta cum se declipseaza tapiteria stalpului ca nu as vrea sa trag firele peste cortina airbag.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

"Batz" delete si hello telescoape :)

 

vw20220412_133127.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut, la octavia 3 2018 dacă doresc să trec la Faruri led de la halogen am nevoie și de cablaje diferite?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,
Am o O3 - 2015 si am vazut ca se poate face un retrofit la panoul de clima cu unul full touch. In primul rand ce trebuie sa verific daca pot face acest lucru?Capture.PNG.c48b9ba8f655ad86d577499f0f231be3.PNG319329344_536427851739450_3244354457556417806_n.thumb.jpg.a377807c0ef4a635ca0644e557069fe3.jpg

Ma poate ajuta cineva cu un cod de piesa de la panou (clima 2 zone, scaune incalzite), daca exista cod la rama adaptoare sau ce echivalent se foloseste (chiar daca este de pe AliExpress) si codarile necesare?
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Alin_CSalut. Da exista rama adaptoare. Eu impreuna cu un prieten le facem aici in tara, iar clime gasesti pe Olx. Si sunt Oem...nu china. Masina suporta fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salutare, colegi de forum!

 

Am si eu două întrebări. 

 

Cum se resetează geamurile pe modul confort (impuls) la O3 după schimbarea bateriei?

 

O3, Style, 2016, în afară de butoanele cu impuls de pe consola ușii de la șofer, mai are asta și seperarat pe butoanele de la fiecare portieră în parte?

 

În cazul meu vehiculul are deschidere/închidere cu impuls la acționarea butoanelor de la ușa șoferului, dar la celelalte uși geamurile sunt acționate doar atât timp cât este menținut apăsat butonul de deschidere/închidere. 

 

Aceste butoane au sau nu modul impuls?

 

Să știu dacă mă chinui sau nu să le setez și pe celelalte. 

 

Precizez că mașina este achiziționată de nouă din RO și nu a avut impuls pe ușile opuse celei șoferului, dar am mers mereu pe considerentul că nu am știut eu să le setez așa. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca comutatorul de pe usa are 2 trepte are functia auto, daca nu, nu are. Nu am vazut la grupul vag butoane cu “impuls” cum sunt la alte marci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu a mai fost nevoie de setări. Funcționează modul confort ca înainte. 

 

Butoanele care acționează geamurile de pe ușile pasagerilor au altă formă decât cele de pe ușa șoferului și din acest considerent m-am gândit și eu că nu au funcția confort.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salutare !

 

 

Ma poatea ajuta cineva cu o informatie legata de comenzile de pe volan la O3/2016 non fl  si anume, daca sunt identice atat cele de pe O3 cat si pe rapid kodiac, superb ?  Am problema cu parte stanga(cascasa/capacul ) joaca si observ pe aliex la un pret convenabil si sa inlocuiesc carcasa.

 Sper sa nu fie offtopic.

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mita_lw sal.. Eu am montat pe Rapid FL comenzi de Octavia NFL (cele fara tasta view, cu tasta de tel).. s-au potrivit perfect, eu neavand deloc comenzi pe volan ci doar taste false..

Apoi am pus tastele false pe volanul de Octavia (a fost varianta cea mai ieftina sa iau comenzi de pe piata) si am vandut volanul ca unul fara comenzi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ili2k2 Multumesc frumos pentru raspuns si informatie ! Inteleg ca la forma ar fi la fel si asta e bine ! Nu-mi vine a dau aproape triplu pe unele originale , mai ales ca in rest totul este ok si functional.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut tuturor, am achizitionat un interior OEM cu scaune electrice cu memorie, as dori sa aflu daca as mai avea nevoie de alde piese sau ce adaptari sau codari trebuie pentru a fi functionale

Modificat de adi.c03
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Scaunele trebuie sa fie cu tot cu modulele de sub ele. Da, o sa ai nevoie de codari, adaptari, parametrizare - daca nu ai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

si cablaj

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cablajul se face pe masina.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!