Jump to content

Retrofituri si imbunatatiri Skoda Octavia 3


mariusd4
 Share

Postare recomandată

Tot este bine ca ne urmăresc străini. Cu un translator înțelegem cât de cât ce a vrut sa ne arate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@B98XAL

Žao nam je zbog pogrešaka prevoditelja.? Gledam sve i svašta jer volim tuning automobila .. Ovo je moja bivša ljepotica ?... koju sam, nažalost, morao prodati ..? I moram napomenuti da auto nije bio fl ... Auto je bio 2007. godine ???

 

Ne pare rău pentru greșelile traducătorului.? Mă uit la toate și la toate pentru că ador tuning-ul mașinii .. Aceasta este fosta mea frumusețe ? ... pe care, din păcate, a trebuit să o vând .. sell Și trebuie să menționez că mașina nu era fl ... Mașina era în 2007 ???

 

FB_IMG_1566847862746_copy_1600x1066.jpg

FB_IMG_1566808465847_copy_1600x900.jpg

FB_IMG_1538579716688_copy_1600x1200.jpg

primljeno_288570262354073_copy_1600x763.jpeg

FB_IMG_1536560016909_copy_1600x1200.jpg

IMG_20180517_201354_copy_1600x1200.jpg

IMG_20180528_145224_copy_1600x1200.jpg

IMG_20190730_100605_copy_1600x1200.jpg

IMG_20190730_100617_copy_1600x1200.jpg

Modificat de laduncaag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Biljak13congrats! i read your post and enjoyed the photos. It is a very nice car! You probably spent a lot of hours to modify it.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

buna ziua tuturor; doua intrebari:

1. merge montata punte spate multilink de pe octavia 3 1.8 TSi pe octavia 3 1.4 TSi?

2. poate sa-mi recomande cineva un up-grade pt. suspensie ? (m-am saturat sa simt toate gropitele)

Multumesc.

Modificat de freerider
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4/18/2020 at 3:56 PM, sabinx said:

Salut! Da am facut eu. O sa pun aici zilele urmatoare lista cu cele necesare.

Si anume: coduri parbriz - cu incalzire

- cu incalzire si lane assist

Cablaj complet (unde se poate comanda)

- link pt tutorial (contact pm)

- cod panou clima (pt cine doreste sa aibe butonul fizic) - se poate face doar cu update fw panou climatronic si se foloseste cel pe care il aveti in prezent. Depinde si ce unitate folositi (minim MIB2)

Oare ai reusit sa faci upgrade la parbriz?

Ma intereseaza sa schimb parbrizul pe casco si doresc sa fac si acest update

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. da se poate. este nevoie de parbriz cu incalzire, set complet cablaj, climatronic si codare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

671522015_Marea-PacalealaVAG.thumb.jpg.ffacb19cf3b667a886f2239b73ead028.jpg

@freerider: Eu am studiat problema mai mult de 2 ani, fix de când am luat maşina.


Din păcate, rezultatul este dezamăgitor? După răsfoit documentaţie, corespondențe cu membrii de pe alte forumuri (germane şi englezeşti) preocupaţi de aceeiași problemă, furnizori de piese, etc, concluzia este una singură: șasiul pentru mizeria de punte fixă este diferit în acea zonă de prinderi decât șasiul pentru multilink.?


Plus că intervin nişte modificări hardware foarte greu și costisitor de făcut: trasee senzori ABS, conducte hidraulice de frână, fixare puncte sprijin frână de mână, traseu evacuare/eşapament, discuri frânare diferite, arcuri spate complet altele, prinderile lor din caroserie, etc, toate m-au dus la o evidentă concluzie: singurul upgrade este să îmi iau altă maşină...?


Îmi pare rău că nu am mai avut bani când am configurat-o să pun şi DCC, pentru că se comportă cu totul altfel (fix cu o lună înainte şi-a luat un vecin Octavia 3 FL şi are suspensia adaptivă, iar prin comparaţie, a mea este căruţă faţă de a lui).

 

Marea păcăleală a VAG a fost constantă pentru toate mărcile din grup, inclusiv la Audi! Dacă poate fi asta o "consolare"...?

 

Găsisem în DE, punte spate cu multilink la un preț foarte decent, într-atât am mers cu acestă idee a mea, dar...

 

 

 

 

1.jpg

3.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

Modificat de radioman
Completare cu foto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu o completare şi rog moderatorii să o șteargă dacă se consideră off-topic.


În postul meu anterior îi rog pe cei care îl citesc să nu confunde suspensia multilink cu cea adaptivă DCC tot pe punte rigidă , de la Octavia 3.


Poate că nu am fost eu foarte explicit, ideea este că măcar suspensie adaptivă pe puntea semi-independenta de aş fi bifat la momentul configurării, altfel vorbeam despre confort şi nu se mai punea problemă de a încerca să schimb puntea spate (Standard rear axle (0N1) în ideea unui retrofit...

 

La Golf 8, lucrurile stau puțin altfel câteodată:

 

golf-8.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Oare se potrivește airbag-ul de la Volanul în 4 spite la cel de 3? Vreau sa îmi schimb volanul cu unul cu padele și am găsit câteva la preturi bune. Va mulțumesc 

Screenshot_20201208_142621_com.ebay.kleinanzeigen.jpg

Screenshot_20200424_224215_com.android.gallery3d.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. DA (atata timp cat volanele sunt ambele PREfacelift sau ambele facelift)

 

exista 2 tipuri de airbag-uri - NORMALE si TESITE la partea de sus

Modificat de sabinx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
On 11/9/2019 at 9:52 AM, B98XAL said:

Buna dimineata! 
Retrofiturile la Octavia 3 VRS se apropie de final, după o perioada destul de stresanta, pot afirma ca împreuna cu o echipa de 7 persoane am dovedit Predictive ACC . Astfel, sunt fericitul posesor de Skoda Octavia VRS din 2015 cu pACC și totodata prima Octavia din Europa cu aceasta funcție. 
Atașez câteva poze cu mesajele afișate in diferite situații.
Weekend frumos va doresc

C559B98C-11CB-4CCA-A694-5752C6532BFF.jpeg

154E6128-70AF-4E36-B653-7A0DEF7C1EC6.jpeg

A0559DCC-CD9D-4F2C-83DF-1567DEEB38D9.jpeg

7C1C1EAB-AEDF-4D97-BB5E-A74C7A247596.jpeg

9F4AFE93-FCCE-458D-A196-ED05A9F1A8F9.jpeg

Interesante modificari, dar si multa munca!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna ziua,  Doresc sa cumpar jante originale Skoda de 18 pentru Octavia 3 ( echipare style, model 1.4 TSI)

 

daca este cineva interesat va rog sa-mi scrieti in privat.

 

acum am modelul pe 16 inch cauciucuri de vara( Prelli DOT 2015), eventual le dau la schimb si diferenta, sunt cele din poza de la avatar

 

multumesc

Modificat de the_andy16
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
On 18.04.2020 at 0:16, F l o r i n a scris:

Nu a zis nimeni ca nu e ok...doar ca eu, nu sunt fanul gaurillr aplicate prin interior, comutatoarelor montate artizanal,.becuri, leduri. 

Mie imi plac retrofiturile care nu le observa nici macar un cunoscător,  sa zica ca asa a venit masina de fabrica....nu gauresc, etc. De aceea am zis ca nimu e wow. Este strict parerea mea.

Salut Florin, citeam acum pe forum discutii despre retrofit-uri si iti impartasesc ideile cu privire la chestiile cu gust, fara gauri si alte chestii mai putin ortodoxe. Masina mea este o octavia 3 2.0 TDI 150 cp dsg din 2013. Are acel bolero de atunci, i-am facut eu upgrade doar de full piele + alcantara. As dori sa te intreb daca ma poti ajuta cu un sfat, aici sau in privat, sau daca ai timp oricand la orice ora ma pot deplasa pana la tine, sa imi spui ce retrofit-uri as putea eu sa ii fac de bun simt, cu gust, fara chitch-uri etc.Re cunosc ca nu sunt priceput in acest domeniu, de aceea as vrea sfatul unui profesionist. Iti multumesc anticipat pentru raspuns. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur ca se poate rezolva, discutam detaliile pe privat. Ai nr de telefon in profil, ma poti apela

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut !! Am o intrebare pentru .. cunoscatori !! Am o Octavia 3 FL 2018 cu Bolero-ul de 8 inch (cel MIB 2 .. parca asa ii zice) !!! Nu i-am pus ... cand am configurat-o ... camera de marsarier !! Am gasit in catalogul de accesorii si la Skoda e-shop "Rear view camera OCTAVIA III" cod: 5E5054634 !!! Este aceeasi camera cu aceea pusa din fabrica .... daca as fi configurat "din prima" masina cu aceasta dotare ?? Multumesc ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este camera originala 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Sistemul din poza de pe Octavia 3 FL.

Suporta oare camera OEM marsarier?

 

octavia 3 2020 facelift.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna seara, vreau sa.mi montez o camera auto cu opțiunea de a filma si in modul de parcare, de la ce sigurante(consumatori) imi recomandati sa ma leg din tabloul de sigurante, am de nevoie de curent permanent si curent cu contactul pus.

Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit dar din pacate nu m.a ajutat prea mult deoarece nimeni nu prea spune concret de unde s.a legat iar unde spune nu se potriveste la mine,la bricheta am curent doar la contact.

Cred ca o sa iau de la plafoniera pt vcc si de la stergatorul spate/ bricheta pt acc. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt cine doreste sa schimbe scaunele intr-o Octavia 3 break (2013-2019) potrivesc fara modificari de la Audi A3 8V (5 usi)

 

Scaunele din fata potrivesc fara probleme la fix,etc iar la bancheta din spate,pe laterale va fi o mica diferenta de spatiu aprox. 5mm pe ambele parti.

Posibil sa potriveasca si cele de Golf 7 dar nu am gasit multe info.

 

Sursa

a3 8v.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!