Jump to content

Retrofituri si imbunatatiri Skoda Octavia 3


mariusd4
 Share

Postare recomandată

Salut!

A încercat cineva să monteze pe 5E-NFL farurile de ceață înguste de pe FL, în locul celor mari, standard?

Am văzut că grila pentru cele înguste are un sistem de prindere puțin diferit, iar farurile respective au cel puțin un șurub extra, dar conectorii sunt aceeași, iar spațiul din bara modelului NFL este destul de generos. Oricum, pentru efectul vizual ar merita o gaură în bară..

Modificat de blakcrp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogdan_vw_11

Pentru a rezolva problema cu apa pe geamurile laterale, in jurul oglinzilor, pe timp de ploaie si viteza, i-am pus paravanturi. Apa nu mai vine ca înainte... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 8/9/2018 at 10:48 AM, alexh said:

Aveti idee, ati vazut pe undeva pe net daca a facut cineva retrofit la displayul nou de pe FL - Bolero la Bolero MIB2 de pe non-FL?

Am vazut pe ebay displayul de vanzare (din pacate nu mai gasesc linkul acum) si banuiesc ca intra in locul celui vechi. Interesant ar fi daca s-ar pupa cu unitatea centrala existenta pe masina fara sa mai fie nevoie sa fie si asta schimbata.

Hai ca imi raspund eu, la multe luni distanta.

Plecand de la acest link , am luat taurul de coarne si am cumparat din Cehia (printr-o cunostinta, de la dezemembrari) un display de Bolero FL. Se potriveste de minune, nu e nici macar nevoie de Component Protection removal. Mufele se potrivesc fara vreo alta modificare. Merge inclusiv Smartlink care era activat inainte. Momentan nu functioneaza butonul "APP" dar fac sapaturi sa vad daca, updatand softul cu cel de pe FL, ii vine si acea functionalitate.

1.thumb.jpeg.a47d697713985d515f00bfb3e3081e5a.jpeg

2.thumb.jpeg.f666bc855d58d3e0d7cb78395251653d.jpeg

3.thumb.jpeg.f1af9124e05fd2458620161b8d18487c.jpeg

4.thumb.jpeg.4094b818b0e1064807349258bc5bdcd9.jpeg

6.thumb.jpg.b7cb8ab120f22f94e5ed2517af94bc4f.jpg

(ca idee, displayul de Bolero non-FL e facut in Ungaria, asta de FL in Cehia).

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Ai schimbat doar display-ul sau si unitatea din torpedo? Niste preturi aproximative? Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@CATA_ASD

Am schimbat doar displayul. Unitatea din torpedo nu necesita inlocuire, totul merge plug and play.

Dpdv costuri - eu am luat displayul din Cehia cu aprox. 180 euro, l-am gasit cu greu pe un fel de olx /dezmembrari al lor. Mi l-a adus cineva care oricum venea. In rest am mai gasit pe diverse siteuri si pe ebay cu preturi de la 300 euro / lire in sus (nu as fi dat atat). 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Pentru Retrofil Active Info Display aveți nevoie de:
1. Active info display cod - 5E0 920 790A (la 3000 lei) ; Atenție !!! trebuie piesa noua, altfel nu o sa aveți km reali al mașinii. Dacă se achiziționează sh va rămâne kilometrajul ceasurilor.
2. Butoanele de pe volan cu tasta view 2019 pentru DSG - cod 3V0919719H cost 700 lei ( fără aceste butoane nu puteți configura in interiorul cercurilor);
3. Columbus MIB 2.5 - doar dacă vreți sa va apăra harta pe AID + cablu fibra optica 130 lei aliexpress.
4. Instalare + Codare online.
5. De asemenea, aveți nevoie de can Gateway versiunea high, în procesul de instalare se va face update la ultima versiune.

Pot asigura asistenta pentru retrofit in Bucuresti.

Atașez câteva poze după montarea noilor butoane de pe volan.

Să auzim de bine.

8.jpg

7.jpg

6.jpg

5.jpg

4.jpg

3.jpg

2.jpg

1.jpg

Modificat de ForceTurbo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Bună dimineața!

În acest weekend a venit rândul schimbării navigației și prin urmare am instalat Columbus MIB 2.5 LTE varianta 2019.

Trecerea la Columbus MIB 2.5  s-a făcut fără a modifica mufele existente de pe mașină ținând cont că aveam deja Columbus MIB1.

Am adăugat  antenele GSM/LTE și usb varianta care suportă Apple Carplay, Android Auto și Mirrorlink.

Totodată au fost activate Online toate codurile SWap, respectiv: Navigație, Bluetooth, telefon, Apple Carplay, Android Auto, Mirrorlink, comandă vocală etc.

 

Pentru Retrofitul la Columbus MIB 2.5 LTE aveți nevoie de:

1. Display cod piesă folosită: 5E0 919 606 D;

2. Unitate de comandă cod piesă folosită: 565 035 021D LTE/SIM;

3. USB cod piesă folosită: 5Q0 035 726 E (suportă Apple Carplay, Android Auto și Mirrorlink);

4. 2 x Antene GSM cod piesă: 5E0 035 773;

6. 2x Cablu cu mufă fakra pentru conectarea antenelor;

Pentru orice alte informații vă stau la dispoziție, de asemenea pentru cei interesați de acest Retrofit vă pot  asigura asistența necesară.

Columbus Mib2.5 - 1.jpg

Columbus Mib2.5 - 6.jpg

Columbus Mib2.5 - 2.jpg

Columbus Mib2.5 - 3.jpg

Columbus Mib2.5 - 5.jpg

Columbus Mib2.5 - 4.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, vad aici multe modificari interesante si ma bucura ca se pot face.

Eu am O3FL 2019 si am uitat/omis sa pun duze de parbriz incalzite. Aveti idee ce presupune sa pun acum(pana la iarna) asa ceva? Si costuri aproximative. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, ai nevoie de duze încălzite și de tras firele aferente

Modificat de B98XAL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna dimineata! 
După trecerea la Columbus MIB 2.5 am făcut un update de firmware la  Clima și am trecut la ultima versiune 2501, prin urmare meniul climatronicului a primit mai multe funcții, cea mai importantă este AIR CARE. 
Va atașez câteva poze cu rezultatul final.DE6EB1FE-0DCF-49A8-82CA-5E4689CD78DB.thumb.jpeg.e9ad7e7677be414fa1a2e231de38b41d.jpeg

9296CAA5-9044-45AC-B3E1-0CC07391FFB1.jpeg

F5BEDCB8-05BF-4DD6-BD74-BB44517FF11E.jpeg

9EA25941-9090-4F0D-9D2C-E0D4D80D0AC1.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aviz amatorilor de reclama si feedback la activitati comerciale in aria tehnica: din acest moment userii vizati sunt pusi sub supraveghere si orice incalcare a Regulamentului va fi sanctionata drastic. Aici nu e topic de prestari servicii si nici de feedback. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

buna ziua,la un swing mib 2 pot sa adaug un microfon si sa activez conectarea la telefon?aparatul are pini de microfon dar nu are firele in cablajul masinii si in loc de butonul "telefon" am butonul"mute"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua,

Nu stiu daca s-a mai lovit cineva de problema aceasta, am cautat pe forum dar nu am gasit nimic in legatura cu asta. Tocmai ce am comandat un Volan in 3 spite, cel de pe masina este in 4 spite. Eu pe volanul initial am toate comenzile in afara de Audio-response system/voice control: Without voice control. Intrebarea mea este daca folosesc comenzile de pe noul volan, acesta are si voice control, oare imi citeste aceea comanda?

Tin sa specific ca am achizitionat o navigatie aftermarket mib8914

 

Multumesc.

Modificat de MihaiTMC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Si-a montat cineva camera marsarier pe swing mib2 - octavia 3 FL echiparea smart ?  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Eu am non FL și am reușit să activez boxele pe spate,iar aparatul are pini pt camera și microfon.tind sa cred că merge,doar că trebuie o interfață originala care să citească long codingul(semnificația fiecărui bit).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 14.05.2019 at 11:36, B98XAL a scris:

Salutare dragi colegi,

După o perioadă de 2 ani în care am tot căutat să activez Driving Mode Selecțion (DMS) în sfârșit am reușit acest Retrofit. Am activat toate modurile posibile pe platforma MQB (în plus față de Octavia Modul Confort și Modul offroad). În viitor voi instala și amortizoarele electrice (DCC).

 

Salut. Vrrau sa fac acest retrofit. Bara de butoane o am. Cablul pot sa il trag. Nu am codurile de la pini insa

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Bună dimineața! Răspund cu întarziere pe forum deși am discutat cu Sabin, postez doar ca informație și pentru alte persoane, în prezent nu se mai poate face Retrofit cu coduri SWAP la mașinile care au  Gateway 5Q.... Vw a blocat aceste coduri conform noilor politici VAG.

Prin urmare, persoanele care doresc să fac Retrofituri (ACC și/sau Driving Mode Selecțion) trebuie să treacă la GATEWAY varianta 3Q.... High.

Codurile SWAP pentru GATEWAY 3Q... sunt diferite de cele de pe poarta 5Q...., practic acum se face un fel de pairing în 2 etape între mașină și serverul VAG, iar costul acestora este mult mai scump față de prețul vechi.

O zi bună să aveți.

De asemenea o să revin cu poze și detalii cu ultimele modificări făcute la mașina mea Skoda Octavia 3 VRS

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna dimineata! 
Retrofiturile la Octavia 3 VRS se apropie de final, după o perioada destul de stresanta, pot afirma ca împreuna cu o echipa de 7 persoane am dovedit Predictive ACC . Astfel, sunt fericitul posesor de Skoda Octavia VRS din 2015 cu pACC și totodata prima Octavia din Europa cu aceasta funcție. 
Atașez câteva poze cu mesajele afișate in diferite situații.
Weekend frumos va doresc

C559B98C-11CB-4CCA-A694-5752C6532BFF.jpeg

154E6128-70AF-4E36-B653-7A0DEF7C1EC6.jpeg

A0559DCC-CD9D-4F2C-83DF-1567DEEB38D9.jpeg

7C1C1EAB-AEDF-4D97-BB5E-A74C7A247596.jpeg

9F4AFE93-FCCE-458D-A196-ED05A9F1A8F9.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

M-ar interesa un retrofit pentru parbriz incalzit, am luat o piatra in weekend si celui original i-a cam venit timpul. Stie cineva cat de complicata este operatiunea? Am Octavia 3 cu senzori de lumina si ploaie in parbriz.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Instalatia nu e complicata, iei kitul de instalare de la rusi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!