Jump to content

Retrofituri si imbunatatiri Skoda Octavia 3


mariusd4
 Share

Postare recomandată

Nu am gasit un topic asemanator si m-am gandit sa deschid unul strict pentru imbunatatirile care ar putea fi aduse Skodei Octavia 3.

 

Spre exemplu eu as vrea sa-i aduc o imbunatatire usii portbagajului sa se ridice singura la deschiderea de pe cheie:

 

- credeti ca daca pun amortizoare ceva mai tari s-ar ridica singur la deschiderea din cheie ? El acum sare foarte putin si e nevoie sa-l ridic cu mana, mentionez ca masina este berlina.

 

Astept parerile voastre...

 

Toate bune,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Dupa parerea mea, daca pui amortizoare atat de puternice incat sa se ridice singura portiera de la portbagaj atunci cand il descui, iti va fi imposibil de inchis acel portbagaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am gandit la asta, dar speram ca diferenta de forta intre amortizoare sa nu fie atat de mare incat sa ma chinui la inchiderea portbagajului....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri


posibil sa apara si pentru O3. La O2 erau si pentru hatchback.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Direcția pe care acționează amortizoarele haionului- in poziția închis si in primii centimetri de deschidere - e descendenta. Prinurmare, daca pui amortizoare si mai puternice va fi foarte dificil de deschis in prima parte a cursei apoi se va deschide foarte energic. Soluția e cea cu resorturi care sa ajute deschiderea initiala ( trecerea peste poziția orizontala a acțiunii amortizoarelor deja existente). Dar asta va cere o forța mai mare la închiderea haionului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Despre asta vorbeam, din pacate nu ofera nici un detaliu :dry:  :

 

Modificat de mariusd4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu vad destul de riscanta chestia asta la un liftback precum Skoda...gandeste-te la o parcare subterana unde ai tevi pe deasupra...daca se ridica automat o sa lovesti fix in ele...sunt patit :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca iti pui un astfel de sistem, presupun ca esti si destul de precaut încât sa nu il trosnesti cu fiecare ocazie.

E interesantă ideea, mie imi place [emoji1]

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au apărut bandouri profilate decorative/pentru protecția laterala a portierelor. Se livrează grunduite si se fixeaza cu benzi dublu-adezive. Cod 5E0071328.

Modificat de tocilarie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-as schimba toate becurile interioare de la lampi cu unele albe si puternice, mi-as pune la faruri led cum sunt cele care vin cu xenon, as pune si banda led prin interior ca la mercedes. Problema la mine este alta, sa nu apara surprize neplacute dupa astfel de schimbari..

Modificat de son1k
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu vreau sa schimb becurile plafonierelor, oare dau eroare de bec ars ? Toate bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A scris aici pe forum cineva ca a schimbat beculetele si cica iar fi dat eroare.. Nu stiu de unde sa iau astfel de beculete compatibile si sa le mai si schimb. Am vazut un tutorial de montare insa pare cam dificil daca nu te pricepi. Ma aflu în situatia in care nu as baga nasul.. Sunt chestii de finete care trebuie facute astfel incat sa nu zgarii sau sa rupi vrun piciorus ceva..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eroare iti da doar la becul de la numar, asta daca pui doar un led si atat. Dar daca il codezi nu o sa iti mai dea eroare. Sau daca cumperi lampa completa cu leduri pentru numar nici aia nu iti va da eroare. la interior le-am schimat eu pe toate, mai putin in usi si nu a dat nici o eroare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au apărut bandouri profilate decorative/pentru protecția laterala a portierelor. Se livrează grunduite si se fixeaza cu benzi dublu-adezive. Cod 5E0071328.

 

Par interesante.

Nu prea am gasit f multe poze cu ele instalate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut, mie imi va veni prin februarie masina -O3 elegance moon white 1.6TDI-

 

Am urmatoarele nedumeriri , respectiv a pus cineva / are poze reale la accesorii?

http://skoda.ro/files/ro/box/picdownload/2128910176.pdf

Urmatoarele produse:

  • Ornament cromat spoiler bara 5E0071004
  • Eleron portbagaj 5E5071605B
  • Ornament cromat hayon 5E5064711A
  • Set capace oglinzi 5E0072530B
  • Set ornamente pedale 5E1064205
  • Ornamente interioare prag cu inscriptia modelului 5E0071303A

 

Masina comandata, printre altele, are:

 

***Pachet Design Elegance*** - scaune fata sport cu tapiterie
specifica,
- volan sport, 3 spite (fara comenzi
pentru radio sau telefon)
- ornamente praguri interioare
- banda decorativa crom pentru geamurile
laterale

 

Jante Teron 17

 

***CleverPack Elegance***
  • Faruri Bi-Xenon, Adaptive Frontlight System, controlul dinamic al unghiului de iluminare, instalatie spalare faruri, Day Light cu tehnologie LED
  • Scaune fata incalzite

Sistem de navigatie Columbus MIB

 

 

Intrebarea finala: stie cineva daca din lista de accesorii vin deja ceva livrat ? -de exemplu ornamente praguri interioare sunt aceleasi?

 

Are cineva poze la ele? Nu doresc nici sa devina un "KITSCH".

 

Multumesc anticipat,

Toni

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca poti renunta la ornamentele cromate de la geamuri. Se fac foarte nasoale...se matuiesc si apoi se albesc...si nu intra pe garantie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nu si am dat si eu peste informatie doar dupa ce am comandat -greseala mea-

:(

Benzile vin la pachet cu restul, si avea o reducere considerabila la momentul comenzii - cred ca inca sunt la configurator aceleasi reduceri

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@barqqsanu: mersi, eleronul chiar il cautam de ceva timp :)

 

Pragurile din imagini sunt achizitionate ca accesorii ulterior sau au fost tot in pachetul masinii ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eleronul a venit din fabrica. Pragurile le-am pus la Dealer.

Modificat de barqqsanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca poti renunta la ornamentele cromate de la geamuri. Se fac foarte nasoale...se matuiesc si apoi se albesc...si nu intra pe garantie

Tot vad si aud aceasta afirmatie, dar nu am vazut nicio O3 cu aceste ornamente matuite sau albe. Ai niste poze sau vreun caz concret? 

Ms!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da...cazul meu. Cand ajung la masina fac poze si trimit. Am vazut in trafic multe superb cu aceeasi problema. Intai apare la geamul mic de pe usa spate si in timp se extinde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!