Jump to content

Codari VCDS - probate si functionale


borat
 Share

Postare recomandată

Difera fata de frana de mana clasica pentru ca nu este actionata frana de mana :P

Se pune automat frana normala(cred ca prin sistemul ABS/) chiar daca nu ai piciorul pe ea si tine 2, 3 secunde pana apuci sa pleci de pe loc. Daca esti in marsarier nu se mai activeaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine chiar ma intereseaza in marsarier, in rampa, in fata garajului (tot pentru sotie :) )...esti sigur? Eu am citit mai sus ca merge in treapta I si marsarier.

 

Eu nu cred ca ABS-ul pune frana, asta ar trebui sa aiba grija sa nu se blocheze rotile la franare. Cred ca frana o pune "tot ala" care ar face-o la multicolision si la front assist.

 

Apropo: ar trebui sa fie active, indiferent de optiunile alese, sistemul "multicolision braking" si "activare lumini de avarie la franare brusca". Nu va intreb daca le-ati experimentat, nici nu va doresc :), dar stim sigur ca sunt active? Eu de exemplu am vazut in vara pe autostrada unul care a pus frana brusca in fata mea si s-au aprins instantaneu avariile, nu cred ca avea timp sa apese pe triunghiul din bord.

 

M-ar mai interesa si codarile pentru "refuel quantity" si "detectare oboseala sofer". As schimba si intervalul de service, acum e setat pe QG1 - 30.000 km sau 2 ani. E cineva din nord, Cluj eventual?

 

Ar mai fi o chestie, nu stiu daca din soft: luminile de la picioare sa se stinga odata cu blocarea usilor, de la o anumita viteza in sus, si sa se reaprinda tot asa, daca se deschide o usa sau se opreste motorul si se scoate cheia din contact. Ce ziceti?

Modificat de adig
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru detectare oboseala sofer ai nevoie de un CAN cu softul corespunzator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine chiar ma intereseaza in marsarier, in rampa, in fata garajului (tot pentru sotie :) )...esti sigur? Eu am citit mai sus ca merge in treapta I si marsarier.

 

Eu nu cred ca ABS-ul pune frana, asta ar trebui sa aiba grija sa nu se blocheze rotile la franare. Cred ca frana o pune "tot ala" care ar face-o la multicolision si la front assist.

 

Apropo: ar trebui sa fie active, indiferent de optiunile alese, sistemul "multicolision braking" si "activare lumini de avarie la franare brusca". Nu va intreb daca le-ati experimentat, nici nu va doresc :), dar stim sigur ca sunt active? Eu de exemplu am vazut in vara pe autostrada unul care a pus frana brusca in fata mea si s-au aprins instantaneu avariile, nu cred ca avea timp sa apese pe triunghiul din bord.

 

M-ar mai interesa si codarile pentru "refuel quantity" si "detectare oboseala sofer". As schimba si intervalul de service, acum e setat pe QG1 - 30.000 km sau 2 ani. E cineva din nord, Cluj eventual?

 

Ar mai fi o chestie, nu stiu daca din soft: luminile de la picioare sa se stinga odata cu blocarea usilor, de la o anumita viteza in sus, si sa se reaprinda tot asa, daca se deschide o usa sau se opreste motorul si se scoate cheia din contact. Ce ziceti?

 

Am zis ca are legatura cu abs-ul pentru ca setarea in soft e prin sectiunea "ABS Brakes"

Sistemul intra in actiune cand esti in a 1-a(parca si N) si vrei sa urci rampa cu fata. Probabil ca tu vrei sa stii daca franeaza cand vrei sa urci rampa cu spatele...nu stiu daca se intampla asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@adig

In privința luminilor pentru picioare: se setează din headunit la nivelul minim si se vor stinge la închiderea ușilor. Asocierea cu o anumită viteza nu cred ca a încercat-o nimeni, nu-i vad sensul.

Modificat de tocilarie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.... Pentru detectare oboseala sofer ai nevoie de un CAN cu softul corespunzator.


poti fi mai explicit te rog? adica mai ai nevoie si de ceva hardware, sau doar parte software?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Fie schimbi can-ul cu unul cu soft care stie detectare oboseala sofer

2. Fie rescrii softul CAN-ului pe care il ai pe masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles. Deci partea de detector de oboseala nu se poate activa din coding.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Indiferent de echipare nu o poti activa(detectare oboseala sofer)? Cand am comandat masina am zis ca optiunea asta o sa o activez pe parcurs...

Modificat de cipriantinu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hill hold control nu franeaza singur, mentine doar frana cateva secunde dupa ce ai luat piciorul de pe pedala de frana. Daca nu se pune masina in miscare, dupa catev secunde o sa plece la vale pt ca se dezactiveaza hhc. si doar cand senzorul de inclinare vede ca masina e in panta altfel nu se activeaza

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate elimina mesajul ""Check Deadlock. See Owners Manual" in momentul in care se opreste motorul si se scoate cheia din contact? Este chiar enervant.:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

da vezi ca ai acolo la channel nu mai stiu care ! sau centura sau ce mai vreti voi ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A avut cineva pana acum probleme cu garantia dupa activarea vreuneia din functiile mentionate anterior?

Ar fi putin peste mana ca de fiecare data cand ajungi cu masina in service sa trebuiasca sa refaci setarile initale

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am avut probleme cu garantia nici la octavia 2 si nici acum la octavia 3. Am si fost la garantie pentru geamul dreapta fata, problema cu calculatorul de usa.. Nu are treaba cu tine. Ba chiar am vb cu cel de acolo si l-am intrebat daca in afara de ce am activat eu se mai poate activa.. Mi-a zis omul senin ca da :icon_thumleft:

Bafta Sorine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multam frumos

O sa imi pun si eu HHC si TPM in cazul asta.

Restul nu ma pasioneaza prea mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

se poate schimba din setari/codari sa existe si un semnal sonor cand intra in actiune ESP-ul ?

Modificat de Dan Lupascu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se poate. Doar avertizare vizuala pe BC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si trebuie setat ceva suplimentar ca sa-ti arate? La Passatul din semnatura, daca ESP-ul este activat (buton stins in consola) si actioneaza, in bord clipoceste martorul galben, si asta "by default".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa face si la skoda...la mine clipoceste cand intra in actiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am incercat azi sa activez cateceva la mașină si unele au mers altele nu chiar daca am facut pas cu pas ce zice colegul borat in postul nr 1.

Coborare oglinda pasager la mersul înapoi - NEREUSIT in amundsen imi apare bifata chestia asta...

Activare staging - REUȘIT

Activare laptimer - NEREUSIT

NUMARUL DE SEMNALIZARI CONFORT - NEREUSIT ( CHIAR DACA INTERFATA ZICE CA ESTE SETATA PE 5)

AFISARE PE MAXIDOT CU CATI L TB SA ALIMENTEZI ( din cate imi dau eu seama cred că e vorba de câți litri ai alimentat ca la mine liniutele nu au disparut si sa apara litri, sau am eu plinu si daia? - REUSIT

CORNERING - REUSIT

Imi poate zice si mie cineva daca a reusit aczivarea tuturor optiunilor pe care le-am incercat si eu? Masina e echipare elegance si are cutie automata ( oare daia sa nu mearga oglinzile?) Mulțumesc mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca multe nu merg datorita ...interfetei folosite ;) Incearca cu ceva original.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cipriantinu,

 

pentru cele 5 semnalizari trebuie sa dai un reset to factory default in meniul de lumini.

depinde de versiunea software a bordului daca poti activa laptimer

pentru refuel quantity mi se pare ca trebuie sa faci un plin sau 2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!