Jump to content

Codari VCDS - probate si functionale


borat
 Share

Postare recomandată

Salut colegii,îmi da și mie cineva codarea pt activare cornerlights va rog?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este postata, cauta pe pag anterioare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am încercat sa o fac cu ce am găsit dar nu am reușit,va rog,cineva care știe sa îmi spună și mie cum fac pt Skoda Octavia 3.Mulțumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da-mi sa vad link sau posteaza procedura pe care ai incercat-o....si ce model de O3...fl sau non fl?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare. Poate cuiva ii sunt de ajutor canalele aferente luminilor (O3 FL)

Central Electric- Adaptation

 

image.thumb.png.6f643efa1c9d7f8f2a82103e7f644a37.png

LEUCHTE0BLK VLB36 ; SEMNALIZRE STANGA FATA

LEUCHTE1BLK VRB20 ; SEMNALIZRE DREAPTA FATA

LEUCHTE2SL VLB10 ; PARKING LIGHT LEFT

LEUCHTE3SL VRB21 ; PARKING LIGHT RIGHT

LEUCHTE4 TFL ; LUMINI DEPLASARE ZIUA STANGA

LEUCHTE5 TFL ; LUMINI DEPLASARE ZIUA DREAPTA

LEUCHTE6ABL LC5 ; FAZA SCURTA STANGA

LEUCHTE7ABL RB1 ; FAZA SCURTA DREAPTA

LEUCHTE8FL LB39 ; FAZA LUNGA STANGA

LEUCHTE9FL RB2 ; FAZA LUNGA DREAPTA

LEUCHTE10SHUTTER LB23 0  ; NOT ACTIVENOT ACTIVE

LEUCHTE11SHUTTER RB22 ; NOT ACTIVENOT ACTIVE

LEUCHTE12NL LB45;LICHFUNCTION B 12 ;CEATA STANGA FATA

LEUCHTE13NL RB5;LICHFUNKTION B 13 ;CEATA DREAPTA FATA

LEUCHTE14 ;NU EXISTA

LEUCHTE15 ;NU EXISTA

LEUCHTE16BLK ... SL KC9 ;NOT ACTIVE

LEUCHTE17TFL R BLK ... SR KC3 ;NOT ACTIVE

LEUCHTE18BLK HLA60 ;SEMNALIZARE STANGA SPATE

LEUCHTE19BLK HRC31 ;SEMNALIZARE DREAPTA SPATE

LEUCHTE20BR LA71 ;STOP FRANA STANGA

LEUCHTE21BR RC8 ;STOP FRANA DREAPTA

LEUCHTE22BR MA57 ;STOP FRANA CENTRAL

LEUCHTE23SL HLC10 ;POZITIE SPATE STANGA (coming and leaving home)

LEUCHTE24SL HRA65 ;POZITIE SPATE DREAPTA (coming and leaving home)

LEUCHTE25KZL HA59 ;NR INMATRICULARE

LEUCHTE26NSL LA72 ;CEATA SPATE STANGA

LEUCHTE27NSL RC6 ;CEATA SPATE DREAPTA

LEUCHTE28RFL LC11 ;marsarier STANGA

LEUCHTE29RFL RA64 ;marsarier DREAPTA

LEUCHTE30FR LC72 ;LUMINI PICIOARE SOFER

LEUCHTE31AMBL 1C61 ;LUMINI AMBIENTALE 1

LEUCHTE32AMBL C235 ;LUMINI AMBIENTALE 2

LEUCHTE33AMBL 3C36 ;LUMINI AMBIENTALE 3

LEUCHTE34AMBL 4C37 ;LUMINI AMBIENTALE 4

LEUCHTE35 LED WARNBLINKTASTER C48 ; Warnblinktaster_Suchbeleuchtung

 

 

Modificat de mitbc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Activare meniu "eco" pe swing: se intra pe 5f la adaptari si trece pe activ uramatoarea: menu_display_user_eco_rating    

Dupa care se verifica sa fie pe activ urmatoarea:menu_display_user_eco_rating_over_threshold.

 

Pt activarea boxelor din usile spate(dupa montarea lor) se intra pe 5 f la coding si se bifeaza toate casutele de la byte 4.

IMG_20210423_172607015~2.jpg

IMG_20210423_172657242~2.jpg

Modificat de liviu242006
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit o codare interesanta pe motor care reduce lag-ul,la mine chiar funcționează.

Screenshot_20210427-070010.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, la unele ecu motor exista si face diferenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Ma poate ajuta cineva cu o diagnoza, mai exact cu activarea lămpilor led la număr. Am montat lămpile de Octavia 3fl.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut. Am citit pe un forum, ca ar putea activa alarma chiar daca nu are din fabrica. Este posibil? Daca cineva iti sparge geamul sa inceapa sa sune alarma cand deschide usa din interior? Sau se poate face ceva sa nu mai mearga masina descuiata cu geamul deschis? Ms.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alarma activata daca are din fabrica dar nu e activata. Daca nu are goarna... Nu. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Vă salut. Am codat unui prieten cu o Octavia 3, diesel cornering-ul. Toate bune, functioneaza. Dupa cateva zile imi spune ca a observat ca proiectorul din stanga ramane permanent aprins pe pozitia auto cand nu e lumina afara, sau pe faza scurta dar fara sa vireze. Oare am codat eu ceva gresit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, clar. Vezi unde ai modificat, refa setarea initiala dupa care activezi cornering corect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut.stie cineva sa imi spuna codarea de la Octavia 3 FL pt iluminat ceata LED, am trecut pe cele LED de pe vRS, se aprinde stanga sofer (initial activasem ambele rear fog pe cele vechi) iar acum cand pun ceata spate se aprinde pe stanga dar dreapta nu sj da eroare.Ma gandesc ca trebuie dezactivat dreapta ceata, din cate stiu cele led nu merg stanga-dreapta codate pt ceata.

 

LE:

Imi raspund tot eu:

1. Daca aveti stop/triple LED la O3 FL Break cu codul 5E9 945 111 A si treceti pe 5E9 945 712 nu trebuie facuta codare, sunt adaptoarele ce se fac/achizitioneaza si sunt plug&play!

2. Daca aveti stop/triple LED la O3 FL Break cu codul 5E9 945 111 A si ati activat al 2-lea bec de ceata (spate dreapta), cand se face trecerea pe 5E9 945 712 la aprinderea becurilor de ceata spate va aparea eroare de bec ars.

3. Solutia: se dezactiveaza al 2-lea bec de ceata, din fabrica 5E9 945 712 nu il are si pe cel din dreapta.

 

Pasii:

 

Se intra pe Control unit: 09 Central Electrics

Se cauta: Leuchte27NSL RC6

*Dimmwert AB 27 - valoare implicita este 100, in caz ca e modificat treceti aceasta valoare.

*Lasttyp 27 - allgemeine Glühlampe 27W, auch H15, valoare implicita 9, in caz ca e modificat treceti aceasta valoare. (se refera la tipul becului)

 

Pe urma se merge la Leuchte26NSL LA72 si Lichtfunktion A 26 si se trece valoarea implicita - nicht aktiv

Se merge la Dimmwert AB 26 - si se trece valoarea implicita 0 (zero) apoi la Lasttyp 26 - se alege valoarea implicita - nicht aktiv.

 

Se salveaza setarile si totul e setat.👍

 

 

 

 

 

Modificat de cxr2test
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

buna seara si la multi ani! a reusit cineva sa activeze coming/leaving home pe faruri halogen si buton fara auto?am incercat toate metodele de pe net si am reusit coming home  cu setare pe manual si flash faza lunga inainte sa deschid usa,leaving nu vrea desi in infotaiment am setat 20 sec.multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai ce sa-i faci. Trebuie inlocuita centrala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si centrala are component protection,sau e plug an play?

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare si La Mulți Ani!

Ma adresez forumistilor, poate gasesc vreo idee...

La Skoda mea, O3FL, am observat ca la volum maxim, sunt momente cand parca "taie" din decibeli, pe anumite tonalitati ale muzicii. Ca si cum ar fi o protectie pt a nu suprasolicita difuzoarele.

Aveti idee cum se numeste "functia" aceasta? Se poate dezactiva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai sistemul standard se numeste amplificator in saturatie :)). O poti "dezactiva" cu un upgrade la sistemul audio, in principal cu amplificator extern. 

Modificat de adrian001
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 1/1/2022 at 6:52 PM, liviu242006 said:

buna seara si la multi ani! a reusit cineva sa activeze coming/leaving home pe faruri halogen si buton fara auto?am incercat toate metodele de pe net si am reusit coming home  cu setare pe manual si flash faza lunga inainte sa deschid usa,leaving nu vrea desi in infotaiment am setat 20 sec.multumesc

Eu am activat aprinderea/stingerea proiectoarelor o data cu deschiderea/închiderea mașinii din telecomanda. Practic proiectoarele funcționează pe sistemul luminilor de interior. Nici eu nu am senzor de lumina. Am folosit info din linkul dat de mine cu 2 pagini în urma pe acest topic. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Putin ajutor cu activare flash si pe proiectoare, pe ce codare trebuie intrat? 

Octavia 3 Facelift 2018. Mulțumesc. 

On 7/26/2020 at 2:56 PM, vdragos said:

Pe Lichtfunction B13 trebuie sa umbli la Abbiegelicht nu la Abblendlicht, exact ce spuneam.

What you need to do is to enable "cornering" (VW calls this "Abbiegelicht") in the Leuchte-channels for each of the front fog lights. The process goes something like this:
 

Select Central electrics control module

Select Security access

Enter the magic number 31347

 Select Adaptations

Search for Leuchte12NL LB45 (this is the left-side fog-light)

Select Lichtfunktion B 12 and only if your current setting is not active, change setting to Abbiegelicht links 

Search for Leuchte13NL RB5 (this is the fight-side fog-light)

Select Lichtfunktion B 13 and only if your current setting is not active, change setting to Abbiegelicht rechts

 

Done


PS: when changing the settings, make sure that you select the correct links/rechts option and don't confuse the command Abbiegelicht with the similarly spelled command Abblendlicht (they are very different)

Meserie..... Vreau si pasii pentru activare flash pe proiectoare O3 FL 2018

 

On 12/17/2020 at 4:46 PM, mitbc said:

@Al Bundy eu am setat, a doua lampa ceata pe O3FL, fabr. 04.2020

Cum ai facut asta, vreau si eu codarea, a mea ie din 2018 FL

On 7/25/2020 at 1:24 PM, flavius1611 said:

pe octavia 3,aveam activat cornering ul,am activat pt flash cu faza lunga si proiectoarele,dar nu mai functiona cornering ul.

am refacut codarea pt cornering insa imi ramane pe faza scurta proiectorul din dreapta si cornering face doar pe proiectorul stanga. nu inteleg unde gresesc. codarile le am facut cu obdeleven

Unde ai intrat pentru flash cu proiectoare? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!