Jump to content

Media Sytem Color / Media System Plus update si probleme


florinrmn
 Share

Postare recomandată

Am cautat daca exista update pt media system plus... si m-am impotmolit pe astea 2 pagini unde se rupe firul :P

http://www.seat.ro/service/bluetooth-multimedia

http://www.seat.ro/countries/ro/files/media_system_plus.pdf

 

Am nascocit tot internetul si nu am gasit mare lucru. Voi stiti ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce versiune de soft ai?

 

Ai aici un ghid de identificare a versiunii de soft, la pagina 5, daca ai Media System Plus:

 

http://www.seat.se/content/medialib/seat/se/pdfs/bluetooth/nya-leon/_jcr_content/renditions/rendition.download_attachment.file/catalogue_bluetooth_new_leon-1-.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Voua va apare pe ecranul Media System orice modificare la sistemul de ventilatie/climatizare? Nu tin minte daca aparea cand am luat masina, insa cert e ca nu afiseaza nimic Media System Plus si sunt sigur ca ar trebui sa afiseze, exista functia asta pe platforma anterioara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine nu afiseaza. Mi.ar placea sa se poata face asa. Eu vreau sa tina minte bifa aia care stinge ecranul dupa 10 sec. Mereu se pierde dupa ce iau contactul.

Incerc sa fac update la MSP in weekend.

Puteti pune poze cu versiunile voastre?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In momentul in care apas vre-un buton de la climatizare/ventilatie apare pe ecran ce fanta e actionata pentru cateva secunde. Cred ca la asta te referi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o poza de acum 3 luni cu versiunea de software:

 

post-4754-0-93736300-1415175205_thumb.jp

 

Da, la asta ma refer, la mine nu functioneaza asta si probabil e din cauza vreunei setari facute de mine.

In mod normal, cand se face orice modificare la ventilatie/climatizare ar trebui sa se afiseze pe unitatea multimedia, indiferent ca modifici temperatura, viteza aerotermei sau modul cum sa sufle aerul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici la mine nu se afiseaza. Din setupul climei nu o fi ceva? Nu am cum sa ajung la masina acum :)

Eu am 0421 versiunea de soft si hardware 040

Modificat de florinrmn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Tot n-am elucidat problema cu afisarea modificarilor de setare a climei pe ecran, am descoperit insa ca daca apas pe butonul setup de pe climatronic se afiseaza pe ecran modulul de climatronic.

O alta problema legata oarecum de asta, cum se face setarea presiunii in pneuri? N-am gasit pe nicaieri o asemenea optiune in setarile din unitatea multimedia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu setup de pe clima apasat, daca apas pe butoanele de directionare a aerului vad ce e in poze. Parca trebuia sa pot modifica temperatura din media system... n-am reusit.

TPMS parca la vehicle status il gasesti, in car -> view -> next pana la TPMS

post-70879-0-91133400-1421495861_thumb.j

post-70879-0-67145400-1421495869_thumb.j

post-70879-0-24226000-1421495876_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Setarea presiunii in pneuri: car -> tyres -> TPM

Nu vad in torpedou acel buton SET descris in manual.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit intre timp si eu butonul de setare a presiunii pneurilor.

La voi cand modificati temperatura, viteza ventilatorului sau modul de directionare a fluxului de aer va afiseaza ceva media system sau doar cand apasati pe butonul setup de pe climatronic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar cu setup

Modificat de florinrmn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

Spuneti-mi si mie va rog daca se poate afisa cumva data curenta pe ecranul Media System sau pe maxidot.

Informatia exista pentru ca apare cand setezi data si ora, dar nu stiu cum/daca se poate afisa.

Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am vazut in manual o setare pentru asa ceva. Da, exista un camp pentru asa ceva, insa cred ca informatia e stocata pentru a contoriza zilele pana la revizie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Buna ziua, are cineva wifi pe unitatea media? As dori sa stiu cum se foloseste si in manual nu gasesc nimic. Pe ecranul unitatii am tot timpul simbolul wifi si telefonul mobil identifica o retea numita "SEAT". Multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Postez aici pentru ca nu exista un topic dedicat (poate modifica un moderator titlul si il lasa ca topic despre sistemele de infotainment de pe 5F):

Am descoperit uitindu-ma pe noul website Seat Romania ca exista o aplicatie numita Seat DriveApp care, in modul Mirror Link, stie sa faca niste chestii destul de cool ... link aici (dati scroll pina jos):


http://www.seat.ro/service-piese-accesorii/seat-service/conectivitate/mirrorlink


Bineinteles ca aplicatia nu e disponibila pentru Romania dar apk - ul se gaseste pe internet pentru downlodat manual, eu l-am instalat, la tara m-am dat din Germania si am pus limba engleza, m-am inregistrat, am setat sa-mi afiseze emailurile si mesajele pe ecranul unitatii media, aplicatia se deschide si functioneaza fara probleme ... mai ramine sa o probez cind ajung la masina :) pare un soi de semi Car Net de la ruda mai bogata Volkswagen.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

@vdragos ai reusit sa "rezolvi" misterul cu wifi ?

Totodata, la Octavia stiam ca ~Martie/Noiembrie apareau update-urile pt harti, cam ce actualizare este la Seat - cei care au navi si au facut eie update-urile poate imi spun si mie, apreciez !

Cat despre aplicatii...la mine le numeri pe degete.... iOs :(

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit - da acces la fisierele audio din device-urile compatibile legate la retea - suporta distanta mai mare decit Bluetooth si fidelitate mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Intrebare de baraj: are legatura daca SD-ul pentru update este format NTFS sau (ex)FAT ?

Tin minte ca la Octavia reformatam in format specific SD-ul inainte de punerea datelor de la navi pe el, si daca tot pot sa intreb inainte (nu am gasit informatii relevante din pacate in portalul de update) , poate voi face deseara doar un drum pana la masina si nu doua in cazul reformatarii :)

Mersi anticipat de feedback, apreciez! :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Update din partea mea: la momentul in care ai postat, tocmai imi terminase extrasul din rar pe SD-ul proaspat formatat NTFS.

FAT32 era si al Octavia pe Columbus , asa ca am zis ca ma costa 5 minute sa ies pana la masina sa incerc.

Si culmea, Ateca cu MediaNav Plus a luat si a inceput update-ul de ECE fara probleme de pe format NTFS.

Nu stiu daca are vreo legatura directa, insa am zis sa revin si aici, probabil si pe Leon FL cu Nav Plus poti acuma sa folosesti ca format NTFS.

@vdragos mersi de raspuns, mare domn !

 

LE: dupa cum am scris, NTFS imi mergea pe Octavia cu Columbus I doar muzica, navi dadea eroare direct de format nesuportat pentru update, insa la Ateca a luato, in cazul in care se va opri la x % revin pe topic, daca va fi silence din partea mea inseamna ca a functionat pana la capat, nu cred ca are rost sa poluez cu un reply: "A mers" ;)

Modificat de ToniM
le
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Well - ma bucur ca a mers - pe briskoda e un topic complet care explica despre cardurile NTFS cum ca ar da nusce eroare - in manualele masinilor e mucles complet pe tema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Unitatea mea are caracteristicile din poza. Trebuie update? Daca da, se face doar in reprezentanta? Si cam ce aduce nou?

20180106_122021.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Stie cineva de ce, dn cand in cand, imi dispare meniul PHONE din unitate? Imi spune ca nu este disponibil.

Ma gandesc daca e vreo problema de hardware, ca sa le spun baietilor sa verifice cand ma duc pentru update-ul MS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!