Jump to content

Octavia 3 - componente aftermarket, chip tuning, intretinere...etc


barqqsanu
 Share

Postare recomandată

Ok multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inafara de becurile de la placuta inmatriculare, cele din interior si de la oglinzile exterioare nu dau eroare si chiar merita schimbarea.

Cele din oglinzi se schimba mai dificil, dar cu ajutorul clip-ului youtube postat mai devreme, se rezolva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista varianta si fara sa codezi nimic: http://www.xenon-store.ro/Lampi-numar-led-SKODA-OCTAVIA-3-Sedan-L-010. Eu le am de vreo 2-3 ani si sunt multumit de ele. De la ei am luat toate ledurile mai putin pe cele in oglinzi(pe astea nu le-am schimbat).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu le-am comandat de pe superskoda pe fosta Octavia.

Le.am avut pe numar spate cat si in oglinzi.

0 erori, cele de pe spate s-au dus dupa vreo 10 luni la o zi de mers pe autostrada in DE sub ploi torentiale, am trimis mail la superskoda, si mi-au trimis altele ---- gratis

Acuma ca peste tot, dai "un ban dar stai in fata", eu pentru intensitatea care le-au avut, pentru usurinta plug&play si pentru garantie, recomand magazinul.

O fi reclama...o fi user experiente, le priviti cum vreti ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4 mai 2017 at 13:09, son1k a scris:

Eu sunt dispus sa schimb toate ledurile

- Leduri iluminare oglinzi

- Leduri portbagaj

- Leduri interior plafon

- Led torpedou

- Leduri la numar

- Posibil si la usi..

 

Cel mai greu de pus sunt cele la oglinzi urmate de plafon..

Cea mai folositoare schimbare ar fi sa pun si niste leduri albe la faruri insa nu stiu daca am voie.. 

A schimbat cineva de aici toate ledurile ?

Salut, eu le-am schimbat pe cele din oglinzi, plafon, portbagaj si cele de la numar, doar cele de la numar dau eroare. Eu le-am comandat de pe ebay.

 

Modificat de vdragos
Saraca limba romana!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A montat cineva perdelute pentru geamurile din spate ? Eu am comandat un set o sa le primesc saptamana viitoare .

perdele-interior-skoda-octavia-3-hatchback-2013~7577[1].jpg

Modificat de Teodoreanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, vreau sa schimb filtrul de motorina si azi, cand am mers la magazin, vanzatorul mi-a spus ca pe tipul acesta de motor (1.6 tdi 105 cp CLHA an2013) apare 2 modele de filtre, cu si fara senzor de apa, eu cum aflu de care e pe masina? Daca ma poate ajuta si pe mine cineva please.

Modificat de vdragos
Vai de limba romana
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 5/6/2017 at 4:41 PM, Teodoreanu said:

A montat cineva perdelute pentru geamurile din spate ? Eu am comandat un set o sa le primesc saptamana viitoare .

 

de unde sunt? as dori si eu ceva de genul acesta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au venit perdelutele si cum au venit asa le-am trimis inapoi nu se potrivesc sunt putin mai mari stau indoite si materialul este o panza ieftina . Nu merita ca si concluzie .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti poti aplica folie autorizata RAR pe geamurile laterale spate si luneta. Este o solutie mult mai eleganta decat perdelutele, iti protejeaza interiorul masinii de caldura si razele solare (zona din spate, daca ai copil in masina) si totodata iti protejeaza zona din spate daca mai lasi ceva in interior pe bancheta sau pe podea la picioare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

2 chestiuni, scurt si la obiect:

1. A gasit cineva pe internet kit de RS? Sau, ca varianta, merg cumparate bara fata + bara spate de RS (nici d-astea nu am gasit) - s-ar potrivi pe o masina non-RS?
Singura chestie gasita e eleronul de RS, pe superskoda. Pragurile par sa fie la fel la ambele variante.

2. Probabil ca e prea devreme dar intreb: credeti ca se vor potrivi montate stopurile TOP LED de pe O3FL pe O3 non-FL? Banuiesc ca trebuie codate dar mai mult m-ar interesa dpdv al locasului, daca incap si daca au aceleasi dimensiuni.

Multam de orice idee/parere/sfat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@alexh

Stopurile se potrivesc, fizic. trebuie adaptate noi mufe.

Tutorial video aici in germana

Exista tutorial ce poate fi tradus si aici, cu coduri de piesa si alte instructiuni. Sunt mai multi care au facut retrofit prin Germania si Rusia.

http://octavia-rs.com/index.php/thread/25546-anleitung-facelift-rueckleuchten-im-vorfacelift/

Bari de RS OEM pe eBay Germania

https://www.ebay.de/sch/Karosserie-Exterieur-Styling/107060/i.html?_from=R40&_nkw=octavia+5e&_sop=3

sau 

https://www.ebay.de/sch/Karosserieteile/14768/i.html?_from=R40&_sop=3&_nkw=octavia+5e

Trebuie sa sapi un pic aici. 

Succes

Daca astepti putin, probabil vei gasi cablaje adaptor gata facute. 

Modificat de DOL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua.

A cumparat cineva pentru Octavia 3? 

http://www.superskoda.com/Skoda/OCTAVIA-III/Octavia-III-OEM-rubber-mat-over-the-rear-tunnel

Raspunsul din Romania:

Buna ziua, 

am primit solicitarea dvs, dar din pacate in programul nostru de accesorii nu se regaste acest cod: 5E0061580 
Am trimis solicitare dvs mai departe catre colegii de la Porsche Romania importatorul marcii Skoda. 
Solicitarea a fost receptionata si trimisa mai departe catre Skoda (Cehia) 
In momentul in care se v-a intoarce raspunsul colegilor cehi, vom revenii catre dvs cu un raspuns. 

Multumim. 

 

Raspunsul din Cehia:

Buna ziua, 

am primit raspunsul colegilor de la Skoda, pe care l-am atasat mai jos: 

Nu este un produs care sa se afle in nomenclatorul de accesorii pentru Octavia III. Este produs de unul dintre furnizorii lor, dar nu este vandut catre Skoda ci catre distribuitorii de piese AM. 

 "Hello, this product is not SKODA original parts you know. Unfortunately we don´t plan any similar product for Octavia III in GA. 
  
This rubber mat seems to be produced by one of our supplier who deliver the parts directly into the Aftermarket. 
  
With best regards 
Dagmar 
  
Ing. Dagmar Pršalová, VA3-After Sales Region 3 
ŠKODA AUTO a.s., tř. Václava Klementa 869, 293 60 Mladá Boleslav, Czech Republic" 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, eu am cumparat vreo 3 bucati, pentru mine si inca 2 colegi. Si eu am facut verificare de care zici si cei de la reprezentanta mi-a spus ca nu este acest produs din fabrica. Se si vede din poza ca nu este OEM daca compari cu cea de la superb sau fabia(la ele exista OEM). Sa stii ca se potriveste foarte bine, nu se misca, nu pleaca din pozitia in care il pui. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am acoperit tunelul din spate cu modelul pentru Skoda Rapid. Exceptand faptul ca ramane o zona mica semirotunda de mocheta neprotejata (Skoda Rapid are in zona respectiva un suport de pahar), in rest tunelul este acoperit perfect de aceasta protectie de cauciuc. Am verificat si modelele de protectii de la Superb si Fabia dar nu se preteaza la Octavia III.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan, poti face si poze?

Modificat de vdragos
Quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite o poza cu modelul comercializat de superskoda.com:rps20170707_081106.thumb.jpg.b2fcc7696a0f7963f80290b796220f86.jpg

Modificat de o3_cep
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa arata protectia de cauciuc pentru tunelul spate, modelul de la Rapid. Ramane doar o zona mica in partea de sus neprotejata.

Protectie cauciuc tunel spate.jpg

Va recomand o solutie buna pentru curatat urmele de gainat de la pasari sau urmele ramase pe caroserie si parbriz de la insect, atunci cand mergeti cu viteza pe autostrada ori alte sosele. Eu sunt multumit de rezultat. Am cumparat solutia de la Evomag dar banuiesc ca mai au si altii.

Solutie curatare pete caroserie si geamuri.jpg

Modificat de bogdan777
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cea pentru rapid nu prea acopera tot,

 

Am si eu ceva asemantor cu cea de pe superskoda insa am primit-o odata cu covorasele de cauciuc aftermarket- iarna merge super, vara nu o folosesc

Modificat de vdragos
Limba romana
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@the_andy16 Am si specificat faptul ca nu acopera complet tunelul la partea superioara, dar mi s-a parut a fi modelul care imbraca cel mai bine tunelul din spate fata de alte modele de protectii din cauciuc de la Skoda.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect Bogdan, sunt de acord cu tine, poate ar fi de incercat, daca se poate, sa se adauge un material special pt zona neacoperita astfel incat sa fie complet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deloc rea ideea, cat costa cel pt superb?

dar sunteti de acord cu mine ca nu arata bine pe covorasele textile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!