Jump to content

Octavia 3 - componente aftermarket, chip tuning, intretinere...etc


barqqsanu
 Share

Postare recomandată

Salut baieti, 

 

Nu stiu daca este cel mai bun topic pentru asta, dar altul eu cel putin nu am gasit. Cat de curand va veni vremea urata, drept pentru care ne trebuie anvelope de iarna. Masina mea este o Octavia RS 3, benzina (achizitionata de aproximativ 3 luni) si nu stiu care ar fi cea mai buna alegere in privinta dimensiunii anvelopelor si anume: 205/50/R17 sau 225/40/R18. De asemenea, am nevoie si de jante. Nu caut ceva la care sa primeze aspectul, ci niste jante bune, care pot fi folosite pe perioada iernii, fie noi, fie SH, dar in stare buna. Inca odata, nu stiu care este cea mai buna alegere. Am inteles ca ET-ul trebuie sa fie destul de mare (jantele cu care a venit masina  - Gemini Antracit 18 inch au ET 51 si latime 7,5), drept pentru care  nu stiu exact ce sa cumpar... 

 

Eu tind sa aleg varianta cu 17 inch pentru iarna. Cred ca o anvelopa cu latimea mai mica - 205 si inaltimea de 50 este mai potrivita. Ce parere aveti? Care este cea mai buna alegere? Ce jante ar trebui sa aleg (ET, latime, etc) ?

 

Astept parerile voastre. Multumesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai jantele le alegi in functie de buget ... daca nu sunt restrictii serioase aici poti configura online jante care sa fie identice la dimensiuni cu cele din CIV sau din COC  - ul masinii. Eu, la Seat, la care am 225/45/18 de vara am luat aliaj pe 17 cu 205/55/17 pentru iarna, ideea fiind ca balonul sa fie cit mai mare si diametrul jantelor cit mai mic ... la mine nu intra mai mici de 17 si banui ca nici la RS.

La ET trebuie sa fie exact ca si cele de fabrica pentru dimensiunea respectiva sau foarte putin diferit. La a mea am ales un ET cu 1 mm mai in afara - nu ar trebui sa fie o problema dar in practica janta se probeaza pe masina ca sa vezi daca e buna. Daca te intereseaza pot sa-ti dau PM sa vezi de unde le-am luat eu, ca buget au fost circa 2100 de lei jantele si circa 2800 de lei cauciucurile. Jantele sunt dedicate VW deci nu a fost nevoie de inele de centrare la butuc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am avut o revelatie. Am fost la reprezentanta din Brasov si mi s-a spus ca nu e nicio problema din punct de vedere al garantiei sa-ti pui senzori de parcare unde vrei tu. Pentru mine asta a fost o veste de-a dreptul deosebita, pentru ca am scapat de ofertele de nerefuzat ale reprezentantei. Asa ca aviz amatorilor.  :icon_bounce:

Modificat de poolshark1981
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doar ca nu ii poti  vedea pe bolero.

 

daca poti pune oriunde nu alege sa pui senzori in rama de la numar ca nu te ajuta cu nimic, pe laterale ai nevoie la parcari.

 

iar cei alesi de tine cu camera or fi ieftini insa iti mai trebuie si display pt camera, deci un cost in plus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut din nou, tot cu problema mea in privinta jantelor ce urmeaza sa le folosesc pentru iarna. Cum am spus si mai sus, masina este o Octavia RS 3, care in momentul de fata este echipata cu Gemini Antracit 18' 7,5J ET 51. 

 

Am gasit niste jante pe 17' 7J ET 48, mai exat acestea http://www.makwheels.it/en-ww/ringe.aspx#!/10780-ringe-silver-8-x-18(sper sa nu se considere reclama...)

Ce parere aveti? Nu ma refer la design, ci la "compatibilitate", ET, latime etc. 

 

Mutlumesc.

 

 

** Anvelope: 205/50/R17

Modificat de Dan9612
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Detin 17' 7J ET45, si sunt compatibile. Stiu sigur ca si cu ET49 merg, sunt modele dedicate (ex. Hawk  7,0J x 17, ET 49). Parerea mea: merg si ET48 :))

 

Succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei care cauta senzori de parcare aftermarket cu afisare pe sistemul masinii, exista interfete care permit asta. Nu fac reclama si doar postez ce am gasit eu cautind un TPMS pentru Touran:

 

http://www.paser.it/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am activat coborarare oglinzii din dreapta la mersul inapoi, dar nu prea imi dau seama daca functioneaza corect sau nu.

Oglinda coboara dar cand butonul de reglaj al oglinzilor este pe R si se ridica doar daca mut butonul pe O.

Asa-i normal? Nu functioneaza indiferent de pozitia butonului de reglaj al oglinzilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, asa e normal. Doar pe R coboara. Urca si la mai mult de 15-20 km/h fara sa muti butonul din R, sau cand scoti cheia din contact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jante Ilias OEM + Michelin Alpin 5 205/55/16 3400 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit scut motor SE0071608 (710 lei), dar nu am apucat sa ma uit sub masina sa vad daca are ceva sisteme (table) de protectie pe sub motor, si ma gandesc ca vine zapada si se fac sleaurile printre blocuri care ingheata si in unele situatii sunt nevoit sa le iau printre roti.

Are ceva protectie sub motor?

Merita montat scutul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am optiunea "elemente suplimentare protectie sasiu" si m-am bagat putin sub masina, cand era pe elevator pentru schimbarea rotilor de vara.

 

Este ceva din plastic negru, care, daca mi-am dat bine seama, seamana cu un făraș.

 

 

Asta ma ingrijoreaza pentru cand o sa fie zapada :(

 

Poate are cineva la fel si poate sa dea mai multe detalii.

Modificat de Norman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrati mai des sub masina, uitati-va mai des sub ea, sub capota. Nu e o rusine, si e sanatos. Sa ma scuze smecherii care au luat masini doar ca sa parvina sau drept proteze pentru ego-ul lor deficitar (pt ca vad in jurul meu doar dintr-astia).

 

Daca nu te apuci sa intru in zapada cea mai mare nu ai priobleme cu plasticele pe sub ea. Cand e zapada mai mare o lasi si tu acasa si gata :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai ca nu vreau s-o las acasa, si ma gandesc sa-i achizitiones si niste lanturi.

 

PS. ridic capota rar, foarte rar, de cele mai multe ori ca sa adun frunzele uscate sau sa completez lichidul de parbriz, eventual cand se mai arde cate un bec.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un set de lanturi la pret de 2 anvelope !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti s-o gandesti si altfel, dai 20k pe masina si tu uiti la 100 pt. niste lanturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tineti la masina ar fi bine sa curatati macar 1 data pe an contraripile, dand jos aparatoarele de deasupra rotilor ptr. ca acolo eu am gasit multe adunate in timp : frunze amestecate cu praf si altele care intra mai ales la rotile fata prin partea de jos a parbrizului.

O avea masina protectie la coroziune 12 ani parca, dar mizeria de acolo se curata numai demontand contraripile, nu iese nici la spalatorie.

E f. usor de demonatat cu un nimbus, rotile fata bracate maxim stanga dreapta pentru acces sau ridicata pe cric/ elevator si dat jos rotile.

Pareri de la cei ce au mai demontat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde ne cumparam si noi un nimbus? :)

Modificat de Frnm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

D'aici. Cam mare prețu' însă cică ar merita. Adaugă probabil și ceva cuplu/CP la mașină. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D  :D  :D  :)))))))))))))))))))))))))) esti mortal frate :)))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!