Jump to content

Problema ridicare geamuri


Detox
 Share

Postare recomandată

Buna ziua, am un vw touran si acum 2 zile am observat ca am o problema la geamuri. Se inchid/deschid din butoanele de la usa, se inchid/deschid cu cheia in yala si rotit stanga dreapta, se deschid din telecomanda, insa problema este ca nu se inchid din telecomanda. Mai pe scurt din telecomanda masinii doar se deschid si nu se mai inchid.

(Scuzati-ma daca am postat unde nu trebuie dar, am postat si la probleme geamuri si mi s-a spus sa postez aici, am cautat in rubrica Touran si nu am gasit nici o postare specific problemei mele)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-o fi dezactivat functia de 'roll up' din BC. Poate ar ajuta o diagnoza cu VCDS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si vezi daca ai setarea de baza, facuta la geamuri.

 

altfel, asa cum zice si catalinu, daca ai BC+, verifica sa la setari, convenienta, confort - sa ai activat all - pt toate usile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa verific diseara si revin cu un raspuns, insa treaba este ca nu am umblat deloc cu vcds-u, a mers si dupa n-a mai mers. (BC+ nu cred ca am, este pe jumatate de ecran)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

coboara geamul pana jos, tine apasat butonul inca doua secunde, ridica geamul si fa tot asa.... intr-un interval de un minut. Asta ca sa ai setarea de baza facuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut asa si tot nu merge, am facut cu ambele geamuri dupa fata odata cu butoanele din interior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alte idei, nu prea mai am.... trebuie vazut in long coding, la modulul confort - daca vrei, fa poze la fiecare ecran de la long coding, sa ma uit pe ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din butoanele de pe usa (interior) merge auto-roll sus-jos si cu cheia in yala, din telecomanda merge dor jos, sus nu mai merge. O sa ma uit curand prin vag-com.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai incercat sa apesi de 2 3 ori si sa tii apasat sa urce geamurile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa cum zice si FLORIN trebuie refacut codarea si sa vezi atunci.Pina nu rezolvi asta ne dam doar cu presupusul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am revenit cu imagini:

 

1.fkmfdi.png

2.282ht6r.png

3.vn2t6p.png

4.2dwcd36.png

5.15840fs.png

6.1z4judt.png

7.2ebvccp.png

8.o6fin8.png

9.2efm106.jpg

10.2yju9m0.png

11.33n9k5g.png

12.2rrni8o.png

13.302npu9.png

 

Si exact acum am observat ceva: cu a 2a telecomanda a masinii merg ambele functii sus/jos.

 

 

EDIT #2: Am deschis inchis geamurile din telecomanda a 2a si acum merge si cu prima care nu mergea, e prostie masineasca!

 

EDIT #3: Daca tot am postat imaginile de mai sus, am avut o problema acum ceva timp (nu se mai inchideau usile din spate din inchiderea centralizata) insa am umblat prin vcds in modulul CONV. si nu stiu ce am bifat sau nu corect, dar acum merg. INSA problema este ca inainte nu se puteau deschide usile din inauntrul masinii, se bloca manerul de deschis (trageai dar nu se deschideau) acum merge sa deschizi. Cum fac sa revina la normal ? (Cand inchid usile din telecomanda sa nu se mai poata deschide nici dinauntru si sa se inchida toate 4 usile nu doar 2 cum se inchideau inainte).

 

P.S: Acum se inchid toate 4 usile dar se si deschid dinauntru.

Daca debifez din prima poza "Central Locking without Safe-Function" se inchid doar usile din fata si nu merg deschise din inauntru actionand manerul usii iar usile din spate raman deschise (nu se inchid).

Modificat de Detox
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

no, bateria la telecomanda ai schimbat-o ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai ca am schimbat bateria de curand si cred ca din greseala am dat peste acele lamele mici de contact, de la ele era problema cu geamurile. Am rezolvat oricum, acum o idee despre problema cu usile daca se poate ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut , am un Touran din 2004 si de ceva vreme nu se mai deschidea geamul de la sofer . Am avut timp si am desfacut panoul de la usa si din motorasul de la geam am observant ca , curgea apa. Am desfacut motorasul , bineinteles ca era plin de apa si rugina . Dupa ce l-am curatat bine , l-am montat inapoi si problema este ca trebuie sa tot apas butonul de multe ori pana coboara si la fel sa tot apas butonul pana urca.

Trebuie resetat ceva sau sa fie dus motorasul ? Azi ma ajuta cineva si cu o scanare sa vedem ce erori da. O sa revin cu rezultatul scanarii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citeva posturi mai sus ai explicata procedura de setare de baza a geamului ca sa invete cursa - e primul lucru pe care trebuie sa-l incerci. Si chiar nu era nevoie de un topic nou pe tema asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ,

scuze pentru deschiderea noului topic , doar ca am incercat cele scrise mai sus , si tot nu functioneaza , la un momentdat s-a blocat la jumatate si nu a mai vrut nici sa coboare nici sa urce.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diagnoza - cel mai probabil inlocuire ansamblu calculator+ motoras, se gasesc la SH fara probleme. Mai important este sa identifici pe unde intra apa si sa remediezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum am dat jos din nou motorasul . Curatat din nou rotorul , verificat sa fie ok electric o bucsa de pe rotor era blocata , am dat-o jos , curatat , pus la loc . Am incercat motorasul separate functioneaza in ambele sensuri fara problema. Am montat totul la loc si astept sa vina sa facem o diagnoza. Posibil sa fii intrat in protectie cand a intrat apa.

Modificat de andreicutzu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a rezolvat motorasul pana la urma . Circuit interupt la senzorul de rotatie . Din modulul de confort iese senzorul care intra in zona rotorului. Datorita corodarii s-a interupt circuitul. Am refacut circuitul si functioneaza.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!