Jump to content

Inlocuire bec Xenon OEM VW Sharan 2003


locdeparcare
 Share

Postare recomandată

Atasat cateva imagini explicite (sper eu) pentru schimbarea becului XENON pe partea pasagerului. Masina este un VW SHARAN din 2003, echipare xenon din fabrica - OEM. Sper sa ajute. Multumesc pentru ajutor colegului Marin Florin. Daca doriti info suplimentare, cu mare placere va stau la dispozitie. Daca doriti sa va arat cum si pe unde trebuie umblat (daca nu sunt pozele explicite), trimiteti un mesaj si ne zarim undeva prin Bucuresti si va ajut.

 

Noapte luminoasa :)

post-4551-0-64126400-1411646942_thumb.jp

post-4551-0-01072100-1411646943_thumb.jp

post-4551-0-21330600-1411646943_thumb.jp

post-4551-0-50037200-1411646943_thumb.jp

post-4551-0-73023100-1411646943_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Azi am schimbat si eu becul. Varianta mai simpla fara sa scoti cutia de la filtru de aer. Se da bara jos. 4 suruburi sus la grila si inca 4 la fiecare roata unde e aparatoarea de noroi. Se trage bara afara si se desfac cele 2 suruburi de deasupra farului. Suruburile numerotate in poza 1 si 4 doar se slabeac putin si dupa aceea iese farul. Nu mai e nevoie sa fie dat jos balastul. Sun 2 suruburi negre care desfac usita de la bec.

Imi pare totusi ca bat cam jos. Stiu ca se pot regla si manual. Nu stiu din ce motiv nu fac autoleveling si nici eroare nu dau. Pentru reglaj se foloseste cumva surubul de sus dinspre exterior?

Modificat de Iurox
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Dar farul de pe partea soferului cum se scoate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai 4 suruburi,doua sus si doua lateral jos.Trebuie sa ai o surubelnita in stea lunga,o introduci prin gaurile lasate pe stanga si dreapta farului si tragi farul in fata fara sa dai bara jos.O sa te deranjeze putin becul de la semnalizare dar il poti scoate inainte sa dai farul jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Torx, nu stea !!

Modificat de razvi_gyl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nelu torx e torx si stea e stea. E clar ca buna ziua in orice limba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut corectura doar pt simplu fapt ca accesul la cele doua suruburi nu e atat de facil si sa nu bajbaie colegu cu o clasica surubelnita stea.Iar steaua este asociata cu torx-ul de Romani exact cum asociaza kerosenul cu ceva muuult mai ''tare'' decat benzina,in schimb saracul nu este decat o motorina mai proasta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salutare! Stie cineva daca farurile simple se pot conecta la mufele originale de faruri cu xenon?

Modificat de Iurox
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu - farurile cu xenon de fabrica au mufa cu 12pini, cele cu halogen au mufa cu 10 pini.

mai departe - cele cu xenon au autoleveling, cele cu halogen - nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

ce tip de bec xenon este la sharan 2006, d1s sau d2s?

difera farurile fata de 2003 sau sunt la fel? ma refer la schimbatul becurilor.

multumesc

Modificat de z3dulik
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Seria sasiu. Dar fiind platforma veche, nu are d1s

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!