Jump to content
dnd

Golf V 1.6 MPI

878 postări în acest subiect de discuţie

aleodor45

Toate Golfurile noi au frane pe discuri si la rotile de pe spate.

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
as2546

Biiiiiiiig problem !!!!

Tocmai am achizitionat un Golfuletz 1.6 Confortline, si cand l-am luat de la dealer, era proaspat spalat si stupoare: stopurile spate erau condensate. In cel din partea stanga, vreau sa spun ca nici in ziua de astazi nu s-a evaporat apa (5 zile). Ce spuneti despre chestia asta? Dealer-ul mi-a spus ca e ceva normal, insa nu prea pare. Plus ca m-am mai chiorat si eu prin oras, si n-am prea vazut masini cu condens in stopuri.

Astept opinii.

Link către postare
sol1

nu am vazut nici eu condens in stop :rolleyes:

Link către postare
cromo

Nu are voie sa aiba condens in stopuri sau faruri.

Link către postare
istef

Din cauza condensului elementele metalice se pot oxida si se vor forma scurtcircuit cauzand arderea becurilor sau chiar mai grav.

Aceasta problema ar trebui rezolvata de urgenta pe garantie prin schimbarea triplei spate.

Link către postare
xqzme

Nici nu se pune problema sa faca condens o lampa noua sau un far...ai grija ca nu cumva sa fie ciobit sau dezlipit pe undeva mai putin vizibil... si atentie cu spalatul masinii pana rezolvi problema. bafta

Link către postare
imircea

e plin de masini noi cu condens in faruri sau stopuri. La mine are condens si la Passat si la Golf. Golful are 3 luni iar Passatul un an si jumatate

Modificat de imircea

Link către postare
homeboy

Multumesc pentru raspunsuri.

Am inteles ca au si altii probleme cu vibratia pedalei de ambreiaj, dar pana acum nu s-a plans nimeni ca s-ar fi stricat masina din cauza asta. Dupa sarbatori o sa-i stresez un pic pe cei de la service sa aflu

Link către postare
DOM

Salut, scriu prima data aici. Am luat ieri Golful din semnatura. Tot 1.6 de 102 cp. Imi trebuia neaparat a doua masina si am ales-o pe asta. Prima impresie e ok. Motorul nu e dramatic de puturos. Nu vreau greierasi....astia ma enerveaza cel mai tare. In rest e dragutza masina. E mai confortabila la gropi decat "cealalta". Sunt clase diferite cu scop diferit, asta e clar. Nu intru acum in comparatii ca nu este cazul.

O sa vad cum se comporta in timp. Am vazut ca apar unele probleme. Sper sa ma ocoleasca. Nu sunt prea ingrijorat pentru ca sotia merge foarte putin cu masina.

Imi pare doar rau ca nu m-am prins ca vine noul model Toyota Corolla asa repede. M-ar fi tentat mai mult cred.

Link către postare
razdan

Ceva nou despre Golf V 1.6 din partea posesorilor mai vechi ?

Impresii ... eventuale probleme ...

Ma intereseaza si pe mine sa iau inca un golf in familie si ne-am gandit la aceasta motorizare.

Multumiri anticipate pentru orice feed-back.

Modificat de razdan

Link către postare
Razvan P.

Am fost cu masina la service pentru vibratia pedalei de ambreiaj.

Au facut niste teste si au trecut pe fisa de reparatie ca masina nu necesita interventie in service.

E drept ca vibratia nu s-a accentuat de cand am masina (4 luni).

In plus, ing. sef mi-a spus ca nu seamana nici o masina una cu alta si ca golful meu se incadreaza in parametrii normali.

Mai are garantie 1 an si 8 luni asa ca … :rolleyes:

Cat am stat in service am vazut si un passat cu vreo 80 000 km care facea la fel si proprietarul spunea ca merge perfect. :lol:

Link către postare
imircea

Asa zic in perioada de garantie "n-are, dom-le nimic, e in parametrii normali". Orice numai sa nu faca cheltuieli pe garantie.

Dupa aia, iti schimba jumatate din masina, pe banii tai insa. Eu zic sa urmaresti cu atentie orice evolutie a problemei

Link către postare
Rabbit

Eu am o problema la compresorul de AC, face un zgomot deranjant; am fost cu ea in service, unde solutia lor a fost sa schimbe freonul din instalatie care cuprinde si introducerea de ulei(de ala cu balonase "W") in compresor :offtopic: ; acuma nu mai face galagie.

Link către postare
xqzme

@razdan Omule eu unul sunt foarte multumit de el , am 8500 si merge perfect, nu am sesizat nimic negativ la el pana acum....sper ca nici de acum incolo. Bafta la cumparare !

Link către postare
razdan

Multumesc pentru raspuns xqzme, oscilam la un moment dat intre 1,6MPI si 1,6FSI; inclin totusi inspre MPI.

Tind sa cred ca diferenta de pret de ~1300 EUR nu se justifica totusi ...

Analizand putin structura sondajului privind motorizarile forumistilor cu G5 vad ca 1,6MPI domina autoritar si cred ca pe drept ...

Link către postare
istef

Cei de la TopGear (revista) lauda foarte tare 1.6 FSI. Zic ei ca e cel mai reusit motor de la Golf 5.

Pe de alta parte 1.6 FSI este putin mai complex (are 4 sonde lambda) mai multe posibile probleme. Cu alte cuvinte este mai sensibil la benzina.

Link către postare
rvacaru

Si 1.6 FSI are 4 sonde lambda?? Credeam ca doar 2.0... aualeu...mai liniste in buzunare ai cu MPI-ul :)

Link către postare
razdan
... 1.6 FSI este putin mai complex

:) ... eu m-am cam saturat de motoare complexe ... as merge cu atat mai mult pe MPI. :)

Mersi Istef inca odata ...

10X vwforum !

Modificat de razdan

Link către postare
xqzme

@razdan eu am mers din start pe pe varianta aceasta decat FSi tocmai din aceste motive : dif. pret mare , complexitate subansambluri motor , pretentioasa la benzina . iar diferenta de putere nu prea se justifica avand in vedere diferenta de pret . totusi sa ajungi la aceiasi putere se poate cu un chiptuning si eventual o evacuare ( cine doreste ) .

Link către postare
NetFlow

Pai o evacuare si o remapare de calitate costa minim 1000E. Si nici nu mai ai garantie la masina, in general. Nu mai zic de diferenta de consum.

Link către postare
razdan

Cu totii aveti dreptate ... dar fiecare cu socotelile lui ... :(

Evident ca mi-ar placea si un GT ... dar nu vreau sa depasesc un anumit buget pentru o masina care va fi prioritar (90% sa zicem) folosita in oras.

Link către postare
Radu C.

Sa ne uitam putin comparativ

Golf V 1.6 MPI 102 CP

Max. Power, kW (PS) bei 1/min 75 (102) / 5600

Max. Torque, Nm bei 1/min 148 / 3800

Acceleratie 0-80/0-100, s 7,4 / 11,4

Consum, l/100km

interior 9,9

exterior 6,1

combinat 7,4

Golf V 1.6 FSI 115 CP

Max. Power, kW (PS) bei 1/min 85 (115) / 6000

Max. Torque, Nm bei 1/min 155 / 4000

Acceleratie 0-80/0-100, s 7,0 / 10,8

Consum, l/100km

interior 8,7

exterior 5,6

combinat 6,7

Acum sincer spuneti-mi pt ce sa dau 1300 de euro in plus pt FSI?1l de benzina in minus la mersul in oras?500 ml benzina in minus la mersul in afara?13 CP in plus care ii obtine de la 5000 de ture in sus?7 Nm in plus obtinuti la 4000 de ture?

LE: oricum e tot 1.6 FSI, nu e GT, e un FSI care dupa parerea mea nu justifica cei 1300 de euro in plus si benzina pretentioasa pe care o cere.Aaaa...daca trebuia sa dau 1500 in plus pt GT atunci se putea pune problema!Dar asa...

Modificat de Radu C.

Link către postare
c6t9

daca esti la buget, nu are rost, de banii aia pui benzina destul de mult timp, depinde si cum mergi.

Link către postare
Radu C.

oricum ar fi si daca iti iei 1.6 MPI si daca iti iei 1.6 FSI tot la buget esti :lol: Daca nu erai la buget iti luai macar GT!

Link către postare
Dudu

nu are neaparat legatura cu bugetul... este vorba pur si simplu de exploatare...

Eu daca nu imi doream neaparat masina asta ce va sa vina, alegerea cea mai potrivita era, cel mai probabil, un 1.6... de care, nici nu conteaza prea mult...

Insa feelingul a contat mai mult asa ca...:lol:

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   1 membru

• blueman07