Jump to content
dnd

Golf V 1.6 MPI

867 postări în acest subiect de discuţie

cromo   
cromo

Da, cam

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
gabi71   
gabi71

Am si eu o nelamurire:care este diferenta intre cele doua motorizari,prezente pe golf,unul code bgu iar altul bse.Am observat ca bse este prezent pe a3 iar bgu pe leon.

Link către postare
razdan   
razdan

Vezi aici.

Link către postare
gabi71   
gabi71

Multumesc,am vazut topicul,totusi eu vorbeam de diferentele dintre cele doua motorizari de 1.6 mpi.Si ca o paranteza pe dopel weber nici nu exista acest cod bse pe golf si numai pe golf plus.Multumesc pentru rabdare

Link către postare
razdan   
razdan

Un link pentru BSE daca se poate ...

Am verificat si site-ul Audi (pentru A3) de si cel VW de (pentru G plus) si vad, in afara de FSI, la 1,6l numai motoarele de 102 CP cu si fara tiptronic. Poate de aici sa apara codul diferit ... poate ma insel si mai exista un motor mai nou, eventual cu 16 supape ... chiar sunt curios. :P

Link către postare
gabi71   
gabi71

Motorul care-l detin este bse.Pe site-ul Seat-metrotehnica este dat bgu la leon.Nu cred ca este vorba de un 16v,nici la service nu stie nimeni,singura chestie care am gasit ca aceste motoare au admisia aerului variabila (variable air intake mainfold)sper ca am tradus bine.

Link către postare
dnd   
dnd

Nu stiu ce sa zic, parca as ramane pe motorina, am inteles ca din 2007 si VW trece si el pe commonrail si as

astepta noile motoare.Cel de 1.6 benzina nu m-a convins.Referitor la calitatea fabricatiei as dori sa stiu daca inca iti inspira ( si rezista in timp) acel '' VW feeling'' , fara greierasi , etc.

Link către postare
xqzme   
xqzme

Apropo de acel filtru sport amintit mai in urma care face sa prinda 200 la ora masina , despre ce este vorba mai exact ?

Link către postare
cristy_snacks   
cristy_snacks

Vreau sa cumpar si eu un G5 1,6 Trendline, dar la dealer nu am gasit masina asta sa fac un drive test. Cine este din Pitesti si ma poate ajuta cu o tura prin oras? Fac cinste. Ms

Link către postare
Barroso   
Barroso

slaba activitate la topic-ul asta...posesorii de 1.6...please post as many information as you can...we really need more input....

Link către postare
Andrei AXN   
Andrei AXN

Si eu am ales G5 de 1.6 trendline. Motorul este ok, trage bine doar peste 3000 de ture, sub 3000 este cam lenesa. Consumul este de 8% mediu Bucuresti + DN1 pana la snagov in fiecare zi. Daca mergi sportiv sare leger spre 10 si chiar mai mult. Am 5500 km si nu am avut nici o problema (doar am spart parbrizul din vina mea, nu cum zic altii ca li s-a spart fff usor sau ca a crapat singur). Eu zic ca este o alegere f buna. Ca optionale eu am 4 usi, climatronic, alarma, RCD 300 Plus (care va zbura sapt asta), roata de rezerva normala, cotiera cu sistem de racire, culoare blue graphit (nu recomand la nimeni pt ca se vede praful la fel ca pe negru). Singurele optionale pe care le regret ffff mult sunt farurile bi-xenon (eu mi-am pus xenon ulterior) si RECOMAND LA TOATA LUMEA interfata IPOD sau USB. Imi vine sa plang pt ca nu mi-am comandat astea. Nu mi-am comandat jante din aliaj pt ca vor veni altele mai tari :icon_redface:

In rest masina este foarte buna, sta fff bine in curbe, ambianta interioara este placuta, confortul este bun, consumul este rezonabil.

Link către postare
jeansucprigat   
jeansucprigat

Salutare!

Vreau sa stiu daca se poate face tuning la motorul de 1,6 8v si daca da,cat se poate obtine?

Eventual o rescriere a softului sau un filtru de aer sport etc..

Daca cineva de aici a facut astept cu mare nerabdare detalii..Si of course..locul unde se poate face profi un tuning pe motorul asta?

ps.Din cate am inteles nu se vede la garantie dar am nevoie de o informatie sigura si aici!

Multumesc!

Link către postare
istef   
istef

Se poate face tuning dar nu optii mai mult de 10% la performante.

Link către postare
jeansucprigat   
jeansucprigat

thanx :)

Link către postare
pess   
pess

Sal..imi vine masina cam prin 19.12..un sportline 1.6 si as vrea sa am si o parere de la voi despre cum ar fi un rodaj calumea facut.Am citit si intr`o carte de golf..si pe langa parerile dealerului as vrea sa stiu si parerea voastra.Multumesc

Voi pune si poze cand o am..

Link către postare
xxnelu   
xxnelu

Faci asa cum spune in carte. :D

Link către postare
pess   
pess

ok..dar.. cum ati facut voi?..in carte scrie pana la 1000 km sa nu depasesc 3/4 din vit maxima..sa nu accelerez la maxim..sa evit turatile ridicate(cam cat?..pana in 3000 ii bine?)..si de la 1000-1500km pot atinge viteza si turatia maxima doar gradat..as vrea sa stiu cum ati facut voi..si cum se simte motorul dupa rodajul facut de fiecare..

xxleeus..thx oricum :D

Modificat de pess

Link către postare
Razvan P.   
Razvan P.

Nu cred ca e normal ca o masina noua sa vina din fabrica cu „greierasi”.

I-am localizat

Link către postare
Cosmo17   
Cosmo17

Salut Razvan P. . Beleaua cu "greierasu' " o am si eu cateodata....dar din stalp de undeva. Deci s-ar zice ca a devenit ceva "standard". Cat despre ambreiaj, ce sa zic, la un passat din '93 imi tremura (daca se poate numi asa) ambreiajul inainte sa se duca...la 270.000 de km. Era o senzatie ciudata cand apasam ambreiajul, ca si cum mi-ar fi tremurat piciorul pe el. Asa ca, daca simti ca iti tremura piciorul pe pedala, eu as zice sa faci o vizita la sevice. Asta e parerea mea, dar zic sa vezi ce mai raspunde lumea la problema asta. Salutare si bafta

Link către postare
Mr.Plate   
Mr.Plate

Pt. RazvanP: Exact asa face si la mine pedala de ambreiaj; eu cred ca este de la abs. Asa cred, sau asa credeam. Sper sa nu fie vreo defectiune. Voi intreba si eu la dealer. Daca afli un raspuns intre timp, posteaza-l. Numai de bine !

Link către postare
DRAPAR   
DRAPAR
In plus, mai am o durere mare. :Driver:

Vibreaza pedala de ambreiaj. Se simte atunci cand schimb vitezele, in special de la 2-3, 3-4

Link către postare
AIX   
AIX

Da, dar cu motor TDI. Daca nu gresesc, doar la TDI-uri apare vibratia asta.

Si eu am 1.6 102 dar nu simt nici o vibratie in pedala de ambreiaj.

Link către postare
xqzme   
xqzme

Nici la mine nu se simte......chiar este foarte fina cursa pedalei.

Link către postare
Razvan P.   
Razvan P.

Multumesc pentru raspunsuri.

Am inteles ca au si altii probleme cu vibratia pedalei de ambreiaj, dar pana acum nu s-a plans nimeni ca s-ar fi stricat masina din cauza asta. Dupa sarbatori o sa-i stresez un pic pe cei de la service sa aflu

Link către postare
cezzo   
cezzo

Salut - sunt pe cale sa achizitionez un G5 1.6 Trendline :lol: , insa nu gasesc pe nicaieri informatii referitoare pla frane. Asa ca va intreb pe voi, G5 1.6 are discuri spate sau tambure ?

Thx

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.