Jump to content

Sfaturi achizitie Polo 9N si 9N3


skandalouz
 Share

Postare recomandată

Sa ai 1 mil pentru trusa medicala si becuri... nu te lasa sa pleci fara ele :banghead:

Rovinieta iti iei de la OMV'ul din apropiere... vezi ca acolo esti deja afara din Bucuresti :)

Exista topic destul de amplu in ceea ce priveste verificarea masinii cand o iei.

Daca nu ti se da nicio veste cu 3-4 zile inainte de expirarea termenului dat de dealer... mai agita'l cu niste telefoane pentru ca ei o pot aduce si in 5 zile daca vor :beerchug:

Sa o stapanesti fara incidente :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Salut tuturor! In cateva zile voi fi posesoarea unui Polo Happy, sunset red. Fata de oferta standard am optat doar pt. inchidere centralizata. Polo-ul va fi a doua masina, destinata (aproape) exclusiv deplasarii in Bucuresti. Deci nu am nevoie nici de motorizare mai puternica sau de alte minuni. Masina a fost comandata la Porsche Buc. N, a ajuns deja in vama la Curtici, probabil ca in max. 10 zile o voi putea ridica. Ce sfaturi imi puteti da referitor la receptia masinii? Va fi dotata si cu trusa medicala, triunghiuri reflectorizante etc? Ce mai trebuie cumparat si de unde (presuri, huse ...)? Va multumesc.

Esti multumita de Polo? Poti sa iti pui ce vrei tu pe ea? si ABS?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

orice masina se poate configura dupa dorinta si bugetul clientului :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

orice masina se poate configura dupa dorinta si bugetul clientului :Driver:

Da, stiu, numai ca pe site, in PDF-ul de oferta ABS nu apare la optionale. Stii ceva site unde pot sa o configurez si cu ABS?

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chera ,te rog nu mai da "quote" le mesajul anterior...

Pt oferta speciala Happy nu exista optional ABS,cum nu exista nici scut la motor si altele...Pt ABS va trebuie sa te orientezi catre alte niveluri de echipare..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca o completare la ce ti-a recomandat Negoctav vezi varianta de model Polo Attractive care are destule optiuni in pachetul standard (printre ele si ABS) si la care poti sa-ti pui destule optiuni (dupa buget, dar cel putin poti sa pui, nu ca la Polo Happy, care a fost gandit in varianta asta chioara sa dea bine la pret).

Succes la alegere si te asteptam printre noi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) Merci!

Sunt inca in dilema ... o zi Fabia, o zi Polo!

Si pe fiecare forum vezi numai incurajari :D

Acum ... e si problema banilor ca mai mult de 11500 nu imi pot permite ;)

Ca dotari Fabia (Elite de 64cp) bate Polo.

Dar ca design... Polo e mai fain!

Maine merg la Showroom si la unii si la altii!

Sa vad cine imi poate oferi mai multe la acelasi pret!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parca parca as paria ca se lasa cu inca o Fabie :D :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chera,la Seat Ibiza nu te-ai gandit!!!Mi se pare mai tare decat Fabia,poate chiar si decat Polo (dar aici nu se recunoaste nimic) :) ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chera, tu vrei sa declansezi conflicte fratricide pe vwforum ? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nuuu! :)

Indecizia mea persista de ceva timp! Si chiar nu stiu ce sa aleg!

Maine ma duc sa le vad! Poate ma uit si la Seat!

Apropo, stii ceva de oferta asta? OFERTA SPECIALA Ibiza All Inclusive???

La ce se aplica???

Modificat de Chera
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ibiza asta la oferta speciala costa 11 mii si cateva zeci de euro. E foarte bine dotata, are abs, are geamuri electrice pe fata, are cd player (s-ar putea sa fie chiar si cu mp3, nu mai stiu exact). Motorul este HTP-ul de 1.2 si 64 cp. Si inca ceva (parerea mea) : e mult mai agresiva, d.p.d.v. al look-ului, decat fabia si polo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am trecut prin aceeasi dilema (Polo Happy vs. Fabia Avantaj) exact acum 2 saptamani.

Pentru mine hotaratoare a fost lipsa ABS-ului la Polo Happy.

Asta pentru ca in iarna asta am avut un accident nasol, una dintre cauze fiind tocmai lipsa ABS-ului.

Asa ca te sfatuiesc sa mergi pe Fabia cu ABS. Si pune airbaguri. Cat de multe. S-ar putea ca tocmai astea sa faca diferenta la un moment dat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

negoctav.

O sa crezi ca am luat-o razna!

Dupa ce mi-ai raspuns vineri am intrat la Seat pe site(punct ro bineinteles) si azi am fost la un dealer in Timisoara!

Dupa ce am vazut-o am tras concluzia ca de fapt vreau SEAT IBIZA!!!

Ca la ALL Inclusive isi merita toti banii!

Inainte am fugit de Seat chiar datorita pretului!

Acu` ramane sa me decid cum o iau ... Leasing, Credit...

Mai vad, mai fac ceva calcule.

Ce sa zic ?

Merci de sfat!

Asa ca o sa imi modific masina din profilul meu! :emthup:

Merci la toti pentru sfaturi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In iunie, anul trecut, cind am inceput sa caut masina, Fabia era mai scumpa decit Polo (la dotari similare). Cu aproape 1.000 de euro. Am tot ezitat, mi-am facut vreo 3 dosare de leasing pentru amindoua, pina cind a venit oferta la Diesel pentru Fabia. Pina la urma, Fabia, Ibiza si Polo sint aceeasi Marie, cu palarii diferite, care isi schimba preturile dupa cum bate vintul... marketingului. Oare cit or costa in realitate, de-si permit sa faca si discounturi de peste 2.000 de euro?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Ajutati-ma sa ma hotarasc in privinta unui motor pentru un Polo.

Masina va fi exploatata mai mult in oras (ocazional concedii), de o fata.

Media kilometrilor parcursi pe an va fi de aprox. 10-15 mii Km.

M-am gandit la urmatoare motoare:

- 1.4 / 80CP

- 1.4TDI / 70CP (+806 euro fata de benzina)

- 1.4TDI / 80CP (+1326 euro fata de benzina, +520 euro fata de 1.4TDI/70CP)

Intrebari:

1. Considerand distanta parcursa, merita un TDI sau nu?

2. Motoarele diesel sunt PD sau nu?

3. Merita diferenta de 10CP in cazul motoarelor diesel in asa fel incat sa dau 520 euro in plus, de la 1.4TDI/70CP la 1.4TDI/80CP? De fapt de ce sunt 2 motoare cu puteri asa de apropiate? Care sunt diferentele intre TDI-ul de 70 CP si cel de 80 CP?

4. Voi ce ati alege?

5. Merita o cutie automata (+927 euro) sau nu pentru motorizarea de 1.4 benzina?

Multumesc mult!

Modificat de alex_pescaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi problema o am si eu.

Ma gandeam pt prietena mea la o masina si eu ma indreptam spre 1.4TDI 70CP.

Nu stiu de ce 70 si nu 80. :) Dar TDI pt consum.

Mai ales ca va merge 99% in oras :D

Si de cutie automata... ma gandeam la un smart. E foarte bun pentru ea si

desi nu am mers niciodata cu o cutie automata pe un VAG,

cea de la smart e geniala. ;)

Te anunt cand o sa ne hotaram!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am facut cam 12.000km intr-un an in oras 90%. am ales tdi de 70cp si pe urma am resoftat-o(200euro la tcm-merita din plin +50Nm +20cp). diferenta dintre cele 2 motoare e si de 50Nm care se simt la plecarea de pe loc

in principiu consumu in buc e 5.9-6.2 (pe BC 2)

motoarele sunt PD

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hello

Eu m-am hotarat deja la 1.4 /80 CP benzina :rolleyes:

Toti dealerii la care am fost inainte sa ma hotarasc la polo m-au zis ca daca nu faci cel putin 40 000km/an

nu merita diesel .

Spuneau ca intretinerea la un diesel ii mai scumpa si nu merita daca nu circuli cu ea mai mult .

La cel pe benzina ai si un cilindru in plus :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca bugetul "nu are limita" atunci clar 1.4 TDI 80 CP + extras .. daca e un buget cumva limitat, si va "lungiti" ptr TDI 80 CP + dotari, mai bine benzinarul .. consumul nu va fi chiar atat de mare, si intr-un an sau doi cheltui cu benzina exact diferenta dintre un 1.4 B vs 1.4 D 80 / 80 .. si asta considerand ca sunt noi.

In conditiile descrise, as alege benzinarul cu mai multe dotari de confort .. ptr 14 000 km pe an, chiar nu se justifica un diesel !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Considerand distanta parcursa, merita un TDI sau nu?

2. Motoarele diesel sunt PD sau nu?

3. Merita diferenta de 10CP in cazul motoarelor diesel in asa fel incat sa dau 520 euro in plus, de la 1.4TDI/70CP la 1.4TDI/80CP? De fapt de ce sunt 2 motoare cu puteri asa de apropiate? Care sunt diferentele intre TDI-ul de 70 CP si cel de 80 CP?

4. Voi ce ati alege?

5. Merita o cutie automata (+927 euro) sau nu pentru motorizarea de 1.4 benzina?

Multumesc mult!

1. DA!!! Cel putin 1.4-ul de 70CP. 800-le aia de iepuroi se scot in 1..1,5 ani si se mai scot o data la revanzare

2. Da

3. Nu, in general softul difera

4. 1.4TDI 70CP

5. Nu merita pentru nici una din motorizari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru 10-15.000 km pe an nu cred ca merita diesel,eu as alege benzina,iar avand in vedere traficul din Bucuresti as alege de asemenea si cutia automata obligatoriu!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un neamt mi-a spus vrei cea mai reusita masin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am aceeasi dilema. Inclin insa balanta spre benzina, pentru ca are 4 cilindri si sunt putini km pe an.

Sa va povestesc o intamplare oarecum legata de asta:"Il intreb pe unul int-un sat la tara:"Ti-ai luat Logan pe motorina?" si el de colo:"Motorina am la tractor, masina o iau si eu pe benzina sa nu mai zgaltaie" :)

Eu s-ar putea sa ma orientez catre una din Germania, second hand, prezinta avantajul ca are ESP si un numar foarte mic de km, cele din 2006.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!