Jump to content

Sfaturi achizitie Polo 9N si 9N3


skandalouz
 Share

Postare recomandată

alexandruww2

nu am luat-o, persoana a dat-o in vrajeli...

 

p.s nu merg 800 km sa o iau, aveam drum spre localitatea respectiva si era o oportunitate :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut

 

Ma uitam mai devreme pe forum si am vazut postul meu de acum 2 ani ?. 20.000 km si vreo 2 revizii mai tarziu POLO ma uimeste.

Acum am 85.000 km si intre timp

·         am imbracat volanul in piele (pt ca incepuse sa se faramiteze)

·         am schimbat o bobina de inductie

·         am capatat inca vreo 300 de zgarieturi pe toate partile ?

Ma gandeam sa o vand sa iau un Golf mai nou. Dar nu cred ca iau mai mult de 2500 pe masina asta,,, si pretul nou sau SH pentru un GOLF este de-a dreptul descurajant. Combinat cu faptul ca intretinerea e super ultra ieftina si cu faptul ca pare sa nu aiba moarte – am decis sa o pastrez pana crapa iremediabil, pana cad tablele de pe ea… pana se inventeaza teleportarea.

 

La un moment dat am vrut sa o vopsesc integral (vreo 700 de euro) – dar am preferat sa bag toti banii in muzica – ceva la superlativ dpmdv:

·         HU Kenwood KDC X5000 BT

·         Boxe Helix Esprit E 62c.2

·         Amplificator 4 canale

·         Un subwoofer micut sealed Magnat Audio BS30.

·         Kit complet cabluri alimentare si semnal, inclusive o cutiuta mica, pentru filtrare paraziti

Best deal I ever made ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

EU am 149.800 de km pe al meu 9n1 1.2 12v. O am de la 77.000km ( probabil reali ). Din 2011 si pana acum am schimbat doar o bobina de inductie, in afara de consumabilele normale.

Imi va fi dor de ea, dar faptul ca are doar 2 usi inseamna ca nu prea ma mai descurc cu ea. Am cumparat un seria 3 intre timp, dar ma gândesc cu tristete la momentul in care o voi da. Pe de o parte pentru ca e prima mea masina, pe de alta parte pentru ca este o masina nemuritoare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Este topic dedicat pentru vanzari.

 

 

Modificat de NuCeTaNu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutare !

Am nevoie de ajutorul si de parerile celor care detin sau au detinut Polo 1.2 benzina. As vrea sa achizitionez un Polo 1.2 din 2003, 140.000 km, pentru sotia mea, ca prima ei masina. Are carnet, dar nu a mai condus de vreo 9 ani si m-am gandit ca pentru inceput pana se invata si se acomodeaza cu traficul din oras, Polo ar fi masina ideala pentru ea. Ma intereseaza in special eventuale probleme specifice acestui model intampinate de voi. Masina pe care am gasit-o arata destul de bine, dar are mici probleme cum ar fi haion cu rugina in zona de jos a lunetei, parbriz fisurat si spune proprietara ca necesita inlocuirea sondei lambda. Din calculele mele toate astea s-ar putea rezolva cu vreo 300 de euro, pe care sper sa ii pot negocia din pret. Astept parerile voastre. Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Eu cu masina care e la sotie nu am nici un fel de problema. Am schimbat doar ceva bucse, telescoape si capetele de bara sau ceva de genul asta. In rest doar consumabile, placute de frana si bujii care la urma sunt tot consumabile. Am mai avut probleme cu alternatorul imediat dupa ce am cumparat masina dar toata distractia a costat 60 de ron daca tin minte. Masina e din 2004 cod motor azq de 1,2. Celalalt polo tot de 1,2 awy care  l-am dat la socrii a avut in plus probleme cu bobinele. E si mai pretentios si parca si putin mai puturos. In rest le consider masini foarte bune pentru oras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutare!

Ma bate gandul sa iau un Polo 9N3. Sunt incepator, ar fi prima masina asa ca as vrea sa o tin vreo 2 ani cat sa invat sa conduc ca omu'. Pe langa ca sunt incepator, nu sunt pasionat de viteza si nu stiu ce motor ar fi mai indicat.

Intrebarile mele ar fi deocamdata:

1. Sunt anumite motoare cunoscute ca fiind cu probleme la Polo 9N3?

2. Tinand cont ca sunt incepator si nepasionat de viteza, un motor 1.2 de, sa zicem, 64 de cai ar fi ok sau ar trebui un minim 75, sa zic? 

 

Multam' de sfaturi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

1.4 cred ca ar fi mai ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Va salut colegi ! Nu sunt la prima masina vw. As dori sa achizitionez un Polo cu motor de 1,4 sau chiar 1,6.  Intrebarea este  daca a pus cineva GPL pe motoru de 1,4 benzina, cum se comporta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e motorul aspirat se comporta ok. are un prieten gaz pe 1,4 de peste 80k. km  face naveta cu el 130km. zilnic, nu s-a plans de vreo problema pana acum, doar consumabile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Revin cu alta intrebare, nu stiu daca este la locul ei. Am achizitionat un Polo Cross din 2004 motor de 1,4  cu 55 kw cu instalatie Tomaseto pe el. Merge si trage bine, sunt inca in Germania. Are un dosar cu toate facturile si chotantele manoperelor care lea suportat. Nu are carte service

 

Cum as putea gasi codul motor? Dupa ce am rasfoit tot dosarul inca nu m/am prins Scrie undeva in brief?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate fi 00Y ?Se poate deduce  din VIN  ?

Modificat de albinaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe capacul de la distributie sau in spate unde e roata de rezerva trebuie sa fie o hartie lipita cu mai multe coduri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Bună seara, mă interesează sa achiziționez un Polo, motor 1.9, 131cp , 6 trepte, e o idee bună ? Ce parere aveți ? 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de istoric, km, starea generala a masinii, modul in care a fost intretinuta, cheltuielile ce vor aparea pe viitor, pretul de achizitie, costurile de intretinere...fiecare decide pt el daca este o idee buna sa isi ia X model de masina in functie de buget / nevoi / costuri de exploatare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!