Jump to content

Sfaturi achizitie Polo 9N si 9N3


skandalouz
 Share

Postare recomandată

Eu am cerut o oferta de pret pt kit ambreiaj si volant...pt un seat ibiza din 2008, si am primit urmatoarele

SEAT

VSSZZZ6LZ8R175599

2008

BNM

volant = 1480 RON / VW / TERMEN DE LIVRARE 6-7 ZILE

KIT AMBREIAJ

PLACA +DISC +RULMENT = 930 RON SACHS

Deci..din cate vad eu e cu masa dubla..?! Puteti confirma mai multi va rog?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut , cum aflu daca un polo din 2003 este 9n sau n3 ? este trecut pe undeva ? mc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mc si ar trebui sa ma feresc de vreo serie anume a motoarelor  ? sau din ce stiti voi nu au prea fost probleme ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu personal nu am polo ; insa atat motoarele 1.2 12v 64 cp / 1.4 75 cp / 1.4 86 cp / 1.4 TDI 70 cp le-am detinut si pot spune ca sunt reusite ; INSA benzinarele consuma mult pt ce ofera iar dieselul consuma cu ~2.5 % mai putin dar este foarte zgomotos;  diferenta la costurile de intretinere intre diesel si benzina sunt mici, la fel si la taxe si la impozite ; daca vei cauta pe forum vei gasi toate informatiile de care ai nevoie ; bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca iei motor de 1.2 fa si un test de compresie sa fii linistit, 1.2 mai poate fi si cu 6v dar nu stiu daca s-a pus si pe polo sau doar pe fabia

 

1.4 86 cp gasesti doar de 9n3 care e dupa 2005 deci nu se incadreaza in pret de 9n

 

diferenta de consum nu e asa de mare la benzinare cel putin la stilul meu de condus al meu de 1.4 75cp scoate si 7 vara pe oras chiar daca fac drumuri scurte la servici (3 km), daca mai pui si benzina de 98 se va simti bine asta, binenteles merita si dieselul pentru avantajele bine cunoscute dar asta poate se justifica la un nr. de km mai mare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok , mc baieti ! dar daca am vin-ul care este seria motorului ? dupa a 3 litera ?!

Modificat de Mr VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am un vw polo 1,4tdi70cp 2008,ce parere aveti de produsele metabond,ulei si aditiv combustibil,masina are 120000km,functioneaza f bine.Ma intereseaza si un manual de reparatie pdf.Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut membrii acestui forum pentru prima oara :)

Sunt nou pe forum intrucat vreau sa-i cumpar sotiei (care are permis de doua saptamani) un Polo.

 

Dupa cateva saptamani de cautari am gasit o masina care se incadreaza in buget (3500 euro) fabricatie 2007 (luna a 10-a), 130000 km, achizitionata din Romania si inscrisa (cu taxa platita), motor 1.2 benzina.

 

Pentru a ma hotari daca merita sa o duc la un test autorizat (mentionez ca nu ma pricep aproape deloc la partea tehnica), am cateva intrebari pentru veterani :)

 

Vanzatorul mi-a spus ca a schimbat urmatoarele:

1. Rampa de injectoare

2. Distributia pe lant

3. Cureaua de accesorii

 

Intrebarile mele sunt urmatoarele:

1. Rampa de injectoare inseamna injectoarele? Daca e vorba doar de injectoare e ok (am inteles, citind forumul, ca sunt oarecum consumabile) insa daca e mai mult de atat as vrea sa stiu la ce sa ma astept.

2. Distributia pe lant, din cate stiu, nu se schimba decat atunci cand face zgomot (ar trebui sa tina peste 150k de kilometri). Vanzatorul a zis ca a schimbat-o pentru linistea lui insa mi-ar fi de ajutor parerea voastra relativ la alte motive pentru care ar fi putut schimba distributia pe lant.

3. Cureaua de accesorii, cel putin la alte masini pe care le-am avut (nu VW) se schimba impreuna cu role si intinzatoare. La Polo tot asa e angrenajul? Vanzatorul mi-a spus ca face o rola zgomot deci daca tot e nevoie sa schimb rola, trebuie sa schimb tot pe acolo?

 

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri si as fi recunoscator pentru sfaturi legate de ceea ce ar mai trebui sa verific inainte sa achizitionez masina (ca e asta sau alta, sigur va fi Polo ca e alegerea sotiei :) )

Modificat de cosminium
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.Daca a schimbat rampa de injectoare,inseamna ca a fost din cauza lui,respectiv,mers aiurea subturat(varianta cea mai plauzibila).

2.Distributia nu avea motiv sa o schimbe.Un mecanic vede instant daca a fost umblat "doar" la distributie,sau daca nu cumva a fost o alta problema la motor,respectiv,cu supapele.

3.Se schimba independent cureaua,idler,intinzator.

Parerea mea este sa inspectezi masina cu unul care stie care e treaba cu motoarele astea.

Eu,unul,cred asa: pentru unul care a fost atit de grijuliu,imi pare oarecum ciudat ca are totusi un roler defect...Sincer,avind in vedere ca este 2007,ori este un pret bun,ori masina a avut ceva,ori nu prea are dotari(happy,nu  ABS,proiectoare,etc).

Un test profesional elucideaza totul.Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa o testez la service. Voiam sa stiu daca merita sa dau 250 ron pe testare sau din ceea ce v-am spus, reiese ca masina are probleme mai grave si nu mai merita testata.

De dotari nu stiu inca mare lucru (azi ma duc sa o vad) in afara faptului ca are abs si 2 airbag-uri.

La ce ar trebui sa ma mai uit? Ambreiajul cat tine la Polo? La 130k cat are masina ar trebui sa ma astept sa-l schimb? Pompa servo cum se manifesta cand e pe duca (am inteles ca e vreo 2000 de ron)?

Multam fain si scuze de insistenta :)

Modificat de cosminium
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ambreiajul tine in functie de ala care apasa pedala si stie cum sa coreleze turatia motorului cu treapta de viteza la schimbare si timpul aferent manevrei.Daca prinde la jumatatea cursei,merge mult si bine,tot un mecanic iti spune in ce stare e,dupa cursa pedalei si cuplarea acestuia,daca e lina sau nu.Pompa...smulgi grila de proiector pe stinga fata si te uiti pe eticheta.Daca e TRW,e bun,daca e KOYO,e bun si nu prea.Oricum,un lucru important e sa schimbi uleiul de servo cind o cumperi,indiferent de tipul pompei.Ulei 06161 parca,un litru,verde.Pompele se mai pot si repara,nu e musai sa dai 2000 de ron.Mai sint colegi pe forum care schimba mosfetii aia.

 

L.E.La ce sa te mai uiti?!?La proprietar,cu atentie,si/sau la nevasta acestuia... :)) Faci un pic de analiza psihologica cu ei.

Modificat de dan 48
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata, am rezolvat. In sensul in care am gasit alt Polo (visiniu) 49000 km (din 2007) cu 3400 Euro.

 

Are km reali insa 2 "mici" probleme (care pe mine, unul, nu ma deranjeaza):

1. N-are ABS

2. Are aripa dreapta spate putin lovita si o urma de ca de cauciuc pe bara din fata

 

Luni iau masina. Multumesc insa o data @dan48 pentru sfaturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maine o sa iau masina si vreau sa va intreb daca e cazul sa-i schimb uleiul si filtrele in conditiile in care vanzatorul mi-a spus ca a facut revizia in luna septembrie. Mi-a aratat factura de revizie (facuta la Brady Trade .. ultimele 3 revizii acolo le are facute) deci n-am motive sa ma indoiesc ca a facut revizia.

 

Sa le schimb sau mai pot merge asa pana la revizia de 60.000 cand trebuie sa schimb mai multe (inclusiv bujiile)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata, am luat masinuta. Scuze pentru intarziere dar in ultimele 3 zile numai de fundul (pardon, hayon-ul) ei am stat :)

 

Pe scurt, masina se prezinta la interior / motor / mecanica impecabil. Singurele probleme sunt la exterior.

Prezinta zgarieturi cam peste tot (doar plafornul si aripa stanga fata sunt curate), aripa dreapta spate necesita tinichigerie si am numarat 4-5 infundaturi (care din fericire nu sunt adanci si ies perfect in urma unei operatiuni de dent removal).

De zgarieturile adanci de pe usi (toate 4) capota si aripa dreapta fata o sa ma ocup mai tarziu (deh, operatiunea necesita cam 2000 ron).

 

I-am schimbat ambele stopuri spate (erau sparte cele originale), o siguranta pentru luminile pe stanga si i-am pus senzori de parcare.

Mai trebuie sa-i cumpar doua amortizoare de hayon ca ale ei sunt pe duca (de la jumatatea cursei in sus trebuie sa imping eu hayonul ca ele nu fac fata).

 

Azi am lasat-o la service pentru remedierea aripii spate si a barei spate (ca sunt mai oropsite si nu vreau sa aiba cei de la RAR de ce sa se lege).

 

Multumesc lui dan 48 si Georgik pentru sfaturi

 

post-146227-0-14152700-1420805347_thumb.

Modificat de cosminium
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu 3400 Euro luai masina buna, imi pare rau sa-ti zic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Yep..o sa iesi cam in 4000 cu ea ; dar asta e, macar sa nu necesite investitii multe ! si eu am luat o ibiza din 2007 cu 3500 care necesita revopsire totala..dar e tdi ai are 40.000 km..si cea mai ieftina e ~ 4500. Sa o stapanesti sanatos. Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e . Sa o stapanesti sanatos.

Intotdeauna o sa zica unii si altii ca daca mai puneai nu stiu cat luai altceva. Important e sa fii tu multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@kinderheim511: Nu stiu ce sa zic... Am stat cu ochii pe anunturile de pe olx, tocmai, autovit si ebursaauto cam o luna jumate, am vazut si vreo 3 masini inainte sa o iau pe asta..

 

Ori n-am cautat suficient (trebuia sa astept mai mult) ori am avut ghinion si am prins sarbatorile (probabil in perioada asta nu se pun multe masini in vanzare) insa asta e cea mai buna masina pe care am gasit-o ... Fabricata in 2007, interior aproape nou, cauciucuri de iarna si vara vechi de un sezon, taxa de mediu platita, 50k km garantat si istoric certificat (luata din RO si toate reviziile facute la Porche si Brady)...

 

Zgarieturile nu-s o problema intrucat masina am luat-o pentru sotie care are permis de 3 saptamani... Nici n-o vopsesc curand (in afara de aripa spate si bara) pentru ca in mod sigur va capata altele :)

 

Ca fapt divers, in decembrie 2013 mi-am luat un Duster nou si deja am 25000 km (adica jumatate din cat are Polo-ul.. in doar 13 luni).. Eu zic ca n-am facut o afacere proasta

 

@bgd_b92: exact.. cu totul (inclusiv inmatriculare, inlocuiri de piese, detailing interior si reparatiile la aripa si bara) am ajuns fix la 3.964 euro (deh, am lucrat cu buget :) ). Ceea ce eu zic ca e rezonabil. Multam pentru urari, la fel si tie.


Multam G :)

Modificat de cosminium
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat acum 4 ani o mașinuța asemănătoare, un happy din 2006, de la reprezentanta, 17700 km reali, impecabila mecanic si interior, mici bube la exterior. Am dat 5700 euro... Fa o comparație.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca as face comparatie as spune ca, la momentul achizitiei, masina ta avea 4 ani (si un rulaj foarte mic). A mea are 7 ani si un rulaj micutz :)

De curiozitate, daca ar fi sa-ti vinzi masina acum, cat ai cere pe ea (si cati km ai acum)?

 

Achizitia depinde de mai multi factori.

Eu am vrut o masina fara multi km, cu zero probleme tehnice (mecanica sau motor), cu istoric verificabil si, cel mai important, care sa nu coste cu TOTUL (inclusiv taxa, costuri de inmatriculare, etc) mai mult de 4000 euro.

 

Asa cum zicea si Georgik, daca mai pui ceva iti iei altceva.

 

Sunt curios totusi, daca poti sa te gandesti, cu cat ti-ai vinde acum masina? Ca are cam tot varsta celei pe care am luat-o eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai eu am mai făcut una alta de când am achiziționat-o. Cred ca nu as putea sa o las la mai puțin de 4500, dar nu o vând (încă). Acum am aproximativ 81000 km.post-134040-14208151780013_thumb.jpgpost-134040-14208151893259_thumb.jpgpost-134040-14208151974202_thumb.jpgpost-134040-14208152048283_thumb.jpgpost-134040-14208152204223_thumb.jpgpost-134040-14208152294775_thumb.jpg

Modificat de marin_titus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!