Jump to content

Montare tempomat (Cruise control) la O1 aftersale


danutz
 Share

Postare recomandată

M-am gandit sa imi montez si eu CC. A montat cineva CC pe Octavia?

Daca vrea cineva sa ma ajute va sunt recunoscator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand specifica modelul de Octavia pe care doresti sa instalezi CC-ul

Partea "mecanica" este identica cu cea de la Golf, in schimb nu stiu schema electrica daca este la fel (adica ce fel de cablu iti trebuie si cum sunt dispusi pinii in conectorul de la ECU)

Maneta de lumini, semnalizare si cruise pentru modelele fabricate pana in 2003 are exact acelasi cod ca la Golf IV 8L0 953 513 J 01C

in acest topic"]Kit CruiseControl pentru Octavia TDI: BEA 300 002

aici gasiti si instructiunile de montaj pentru Fabia/Octaviahttp://home.eplus-online.de/olbe/tempomat.htm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc. Am sunat la Porsche si nu au maneta......La Augsburg au si este in jur de 3.000.000 lei o sa o cumpar de la ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

danutz - suna la AVIA si cere codul KIT-ului Skoda, te scuteste de alte complicatii!!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici la AVIA nu au. Au zis ca aduc numai pe comanda si costa in jur de 4.500.000 lei. Ce parere aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai pe langa maneta mai ai nevoie si de cablu, deci nu ajunge sa comanzi doar maneta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine cablul (de Passat) a costat 28 euro (adus prin bunavointa unui prieten din Austria) iar maneta (luata de la Porsche Romanaia) inca 62 euro (mai exact 2.570.000 lei).

Cablul de Passat (cod 3B0 971 425) la Augsburg Int costa 30 euro. La Octavia, din ce am analizat din link-urile postate de BogMW, merge cablul de Golf cod 1J0 971 425 care probabil il poti achizitiona de la Augsburg Int tot la acelasi pret (30 euro).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare!

Am si eu o intrebare mica. Montarea asta de cruise control necesita cumva sa ai MaxiDOT pe masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Maxi dot e la Octi 2. Nu la tour si nici la O1. Este pur si simplu inlocuirea manetei de lumini cu alta care are butoanele de Cruise-Control pe ea, precum si un cablu adaptor de la maneta la tabloul electric. Instalatia este deja, numai ca nu este activata. Apoi trebuie cu un pic de VAG-COM sa se activeze CC-ul din comp de bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@hogarban Imi pare rau sa te contrazic, dar MaxiDOT este optional la TOUR.

Si daca nu ti-l pui, unde vizualizezi viteza setata pe tempomat? Adica presupun ca daca dai de switch-ul ala iti afiseaza undeva viteza pe care o setezi.... Cumva pe climatronic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Viteza setata nu poti sa o vizualizezi (afaik).

Atingi viteza de croaziera dorita, apesi pe "boton" si ramane acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la brady-trade punea un electrician. A zis ca dureaza cam 2 ore. :P De pret nu stiu insa....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci pana la unrma: cat costa si cine monteaza?

<{POST_SNAPBACK}>

Uite m-am interesat: Brady Trade a mai montat. Il cauti pe Bogdan Mazarnisteanu la Service-ul nou Brady de pe Bdul. Iuliu Maniu la nr. 301. Costa in jur de 6-7 milioane cu tot cu manopera..... :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intrebat la dealerii Bucuresteni cam cat m-ar costa un tempomat. Pana in prezent am primit raspuns de la Avia:

-tempomat - 275 RON

-manopera - 300 RON

Vreau neaparat sa-mi pun, insa am niste intrebari inainte... Pe langa faptul ca pe autostrada, e mult mai comod sa stai cu piciorul relaxat, tempomatul ajuta si la reducerea consumului? Ma gandesc, ca daca isi seteaza singur turatia, o alege pe cea mai buna si deci si consumul va fi cel mai mic posibil... nu?

Ce ziceti de pret? merita? Mie nu mi se pare f. piperat. Daca iti comanzi din fabrica, costa vreo 140eur daca nu ma insel...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uite raspunsul celor de la avia... :D

Buna ziua,

-tempomat 275 RON+300RON(manopera) tva inclus;

-proiectoarele de ceata 560 RON cu tva +intrerupatorul de pozitie 372 RON cu tva+ 380RON cu tva(manopera).

Instalatia pentru proiectoare se confectioneaza in service.

Sper ca raspunsul nostru este pe masura asteptarilor dvs.

Daca doriti montajul va trebuie sa achitati un avans de minim 20% pentru piese.

Cu stima,

P.S. Proiectoarele de ceata n-au nici o treaba cu tempomatul... :D am intrebat eu, ca m-ar interesa si alea...

Modificat de shkoda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

So, ceva sfaturi imi oferiti si mie in leg. cu asta?

La urmatorul salariu vreau sa pun neaparat tempomatul :D Cu proiectoarele ma mai gandesc... vreau mai intai sa vad pe viu cat de folositoare sunt si pe urma, daca ma "indragostesc" de ele m-apuc sa strang bani.. momentan mi se par scumpe si nu f. necesare (ca atunci cand am luat masina... :D )

Modificat de shkoda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tempomatul este util in cazul deplasarilor lungi, cu precadere in afara localitatilor, sau in zone cu restrictie de viteza. Te ajuta mult si in plus faci si ceva economie de combustibil. Atentie, nu-si alege el treapta si turatia motorului. Tu selectezi treapta de viteza corespunzatoare si turatia motorului. Apoi apesi pe boton si el asa ramane, adica nu-ti pastreaza viteza masinii constanta, ci numai turatia motorului. Viteza masinii va fi in functie de drum (la deal, la vale, etc). La montaj trebuie sa tii seama de faptul ca la actionarea pedalei de acceleratie sau frana el trebuie sa decupleze. Nu se apasa niciodata pe ambreiaj, pt ca va creste turatia motorului f mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu selectezi treapta de viteza corespunzatoare si turatia motorului. Apoi apesi pe boton si el asa ramane, adica nu-ti pastreaza viteza masinii constanta, ci numai turatia motorului. Viteza masinii va fi in functie de drum (la deal, la vale, etc).

<{POST_SNAPBACK}>

Hai mai Horatiu, chiar asa?

Pai la rpm constant si aceiasi treapta de viteza nu ai si viteza constanta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Tempomatul (Unitatea pentru reglarea vitezei) – creeaz

Modificat de DRAPAR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ ender. Si daca apare dealu' sau valea', ce face? Mentine numai turatia constanta, nu si viteza.

PS. E testata de mine chestia (pe un Golf 4), in Germania pe autostrada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!