Jump to content

Ridicare-coborare geamuri automat Toledo 2014


d3nika
 Share

Postare recomandată

Salutare!

 

De curand am ridicat masina, un Seat Toledo 1.2TSI Style, de la reprezentanta si in lipsa unui manual de utilizare am inceput sa testez ba una ba alta dupa cum eram obisnuit cu un Golf 4 pe care-l mai am.

Am fost dezamagit sa observ ca geamurile, desi sunt automate atat fata cat si spate, nu se ridica automat cand incui masina din telecomanda. Pe langa asta nici macar nu se ridica sau coboara daca nu am contactul pus.

Este vreo posibilitate, inafara de a schimba centrala, sa activez aceste optiuni din CB? Mai bine zis, stiti cumva sa aiba aceste optiuni?

 

Va multumesc, Denis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai incercat sa tii apasat pe butonul de inchidere a masinii? In mod normal, dupa cateva secunde, geamurile ar trebui sa inceapa sa se ridice. Atentie, se vor ridica atata timp cat vei tine apasat pe buton, deci pentru a le ridica complet va trebui sa tii apasat pe buton pana in acest moment.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tine apasat mai mult pe butonul incuiat si o sa ridice - verifica in BC, in meniu, ce ai activat acolo.

 

geamurile - nu ai ce modificare sa faci, ca sa lucreze fara contact pus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti spun cum a fost la mine cand mi-am luat masina(noua) cea din semnatura:

ca si la tine, geamurile si trapa(electrica) nu au functionat din telecomanda, adica nu era activata aceasta functie (functia Comfort) desi aveam si alte functii de acest gen care functionau corect de exemplu Coming Home. A trebuit activata ulterior aceasta functie cu ajutorul unui amic care a avut hard-ul si soft-ul necesar dar se poate si la o reprezentanta sau in orice alt service aceast lucru face.

Cat despre contact, la mine se ridica-coboara doar dupa ce nu mai este contact (cu sau fara cheie scoasa din butuc) doar imediat, nu pot spune exact dar daca scot cheia si mai activez butoanele corespunzatoare de geamuri cred ca cca. pana in 30 de secunde mai se ridica-lasa.

Ca si la tine si la mine este varianta Style mai bine zis, de regula masinile cu aceasta varianta au deja un CB care are deja functia Comfort activata dar se pare ca ori din greseala ori din adins anumite optiuni raman ne activate.

Ca un paradox si ultima mea masina inainte de Altea a fost un Toledo 1L tot cu aceeasi configuratie(SXE pe atunci) iar aici au functionat din fabrica toate optiunile de pe functia Comfort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Cat despre contact, la mine se ridica-coboara doar dupa ce nu mai este contact (cu sau fara cheie scoasa din butuc) doar imediat, nu pot spune exact dar daca scot cheia si mai activez butoanele corespunzatoare de geamuri cred ca cca. pana in 30 de secunde mai se ridica-lasa.

 

 

exact asa este la toate.... mai mult nu se poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pentru sfaturi colegilor,dar am incercat deja sa tin apasat butonul de pe telecomanda sau chiar cu cheia tinut pe inchis. Din pacate nici una din variante nu a functionat. Sper sa gasesc pe cineva prin Cluj care sa-mi activeze aceste optiuni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna, alteacupra!

 

Iti multumesc de link, insa nu am vazut nici o persoana de acolo sa fie de prin Cluj. Cel mai aproape era la Alba-Iulia.

Asadar, daca stiti pe cineva de prin Cluj care m-ar putea ajuta lasati-mi un PM macar. 

 

Mersi mult,

Denis

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, eu am doar la sofer buton cu impuls, dar este doar in jos, pot face ceva ca si la ridicare sa aibe functie cu impuls?

Modificat de Mumus.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur este si in sus, nu exista buton cu impuls doar in jos. Ori nu a fost facuta secventa de invatare, ori nu tragi suficient de mult de buton in sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi sa spus la service ca asa la conceput skoda...

Si butonul in jos are doua clickuri, in sus doar unul.

Modificat de Mumus.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Repet, nu exista buton cu impuls doar la coborarea geamului. Trage mai tare, sigur mai are un contact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@.D3nika.

Ia legatura cu Dementor de pe forum, el e din cluj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Repet, nu exista buton cu impuls doar la coborarea geamului. Trage mai tare, sigur mai are un contact.

Ma repet si insist, butonul asa a venit din fabrica, am mai intrebat si la un amic cu model identic, este la fel, deci?
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna, colegilor!

 

@romytaxy, mersi de info. O sa iau legatura saptamana viitoare.

@cristian, pot confirma, la fel ca si lui @mumus doar geamul soferului are doar coborare automata. 

mi s-a confirmat si de la service ca nu exista functia de coborare/urcare din cheie sau telecomanda partial din cauza ca doar butonul pentru geamul soferului are acea optiune de coborare totala automata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!