Jump to content

Suspensie zgomotoasa - MQB


cris.g
 Share

Postare recomandată

@NitaCatalin Cam tarziu raspunsul meu, dar unghiul de fuga e fix si nu se poate schimba la masina ta, e unghiul pe care il face axa amoritzorului fata de o linie imaginara verticala. Probabil tu te referi la ungiul de cadere, la care valoarea exacta difera in functie de tipul de suspensie cu care vine echipata masina. In medie la VW este in jur de -0,45', probabil cu bucsele astea o sa scada pana aproape de -2 grade. E posibil ca anvelopele sa se uzeze mai repede pe fata interioara la acest unghi. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@adrian001mersi pentru raspunsuri. Modificarea ungiului de fuga(caster) am gasit-o fix in documentatia despre bucsele astea: https://imageapi.partsdb.com.au/api/Image?urlId=hY%2BRl2935T1BzaDZGYMdsw8AcG%2FnrElyajYH07kLUEQ%3D Kit #4178K – Performance Settings increase Caster both sides (+0.5 degree each side). 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci nu trebuie sa iti faci probleme, le poti monta linistit. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna ziua. Am un tiguan 2018, 2.0 tdi, 36 000 km si cateodata dar suficient de des cand trec peste denivelari se aude o “Cloncaneala” in partea stg-centru fata. De cele mai multe ori s a intamplat sa se auda chiar daca am luat denivelarea cu rotile din dreapta. Am fost la diferite reprezentante dar fara succes. Mai este cineva cu problema asta, si a gasit rezolvarea? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
On 1/24/2020 at 2:37 PM, dadu said:

Asadar si prin urmare, am schimbat si eu bucsele astea faimoase intrucat scartaiau de nu mai suportam.

Am pus varianta de cod cu F, produse de Swag...

Am facut vreo 6000 km cu noile bucse si, pana acum, n-am mai avut parte de nici un zgomot.:beer:

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 21.09.2019 at 21:38, iulyk_hgn a scris:

Sal..săptămâna asta am scapat si eu de acel clanc...am fost cu mașina într-un service prin iasi sa schimb volant,ulei cutie,ulei grup(tot Bitdi) etc...iar cand a fost seful de service in probă dupa ce a schimbat toate astea a auzit acel clanc in frana de motor...a spus ca nu e normal...eu crezând ca e o clapeta ceva..dar sa dovedit a fi un defect din fabrică de la montare...sincer nu mai stiu ce a spus ca nu prea l-am înțeles,eu fiind bucuros ca am scapat de acel clanc..dar ma voi interesa săptămâna asta am programare cu un A3 la o revizie si am sa-l intreb inca o dată 

la ce service din Iasi ai fost?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am schimbat recent discuri și plăcuțe de frană (la 48k km), după aproape 1500km e cu totul altă mașină, au dispărut 80-90% din zgomote, probabil jucau plăcuțele sau portetrierii, nu am idee ce anume, dar zgomotul era mare, ziceai ca iti cade tot trenul față pe stradă.

 

Aveam zgomote la orice tip de denivelari, inclusiv cele de la podețele de pe DN-uri la viteze legale, vezi poza atașată, pe verificările in service totul era solid.

 

Se mai aud niste zgomote dar foarte rare, doar la denivelări sau gropi mari, probabil sunt bucșele minune.

 

P.S. Masina a avut schimbate bieletele antiruliu față, cost suportat de vw. Bucșele sunt cele inițiale, montate la fabricație.

20201002_172414.jpg

Modificat de ct_act
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Colegii deci pana la urma pe Lemfoder de care bucse ati pus ,din ce am vazut sant 2 coduri

lemfolder 38379(~50 lei buc )  si lemfolder 42378 (~136 lei buc ) si cum se vede si in poze ultima bucsa ii mai plina  si cred ca asta ii si cea recomandata sa nu mai umblam cu vaselina  si sa  nu mai fie probleme de scartieturi pe viitor

*in 12 noiembrie m-am programat sa le schimb  si au zis de primul model pe lemfoder 38379 dar o sa le spun sa aduca modelul mai plin /scump

Lemfolder 38379.jpg

lemforder 42378.jpg

Modificat de calint
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

codul 5Q0407183F se transforma in codul nou  81A407183  ,~115 lei buc  ,pe lemfolder nu am gasit sa le comande la service unde le schimb

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar pt puntea spate exista solutii, la mine scartaie la denivelarile accentuate gen speed bump?

Modificat de catalinmiti
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine, cele de pe spate au disparut cand le-am schimbat pe cele de pe fata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ateca 2019 am avut o problema rezolvata pe garantie. Un zgomot pe drumuri pietruite de ziceai ca toate bucsele sunt praf.

De fapt placutele fata capatasera un joc si efectiv zdranganeau. Exista la seat o informare si au solutie de rezolvare pe garantie.

Acum ma confrunt cu o alta problema. La viraje pe loc sau luate cu viteza foarte mica apare un sunet in zona amortizoarelor fata. Ca si cum freaca un plastic pe metal.

Sunet asemanator cu simptomele de flanse duse la leon1p.

Cand am fost la revizie s-a dat vina pe protectia de plastic a amortizorului si mi s-a spus ca trebuie data jos toata roata si modificata acea protectie. Trebuia sa las masina in service 1-2 zile si nu am avut posibilitatea.

Dar zgomotul s-a accentuat si daca inainte se manifesta mai ales la roata stanga acum a aparut si la roata dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

@Sop,mergi la un mecanic priceput vw. Eu zic sa verifice rulmenti de la flanse sau chiar tija de amortizor sa fie stramba și face zgomot cand urca coboară în amortizor. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Dragoș Pahonțu

@rafa6ai vreo idee ce cod de suspensie este acesta? 🟡/🔵/🟢

rsz_img_20201020_161229.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 28.11.2020 at 13:10, rafa6 a scris:

@Sop,mergi la un mecanic priceput vw. Eu zic sa verifice rulmenti de la flanse sau chiar tija de amortizor sa fie stramba și face zgomot cand urca coboară în amortizor. 

Salut

 

am schimbat 2 randuri de flanse, am pus amortizoare noi(dcc) , schimbat bara stabilizatoare, brate si tot scartie suspensia de imi vine sa smulg parul 😡😡

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7 hours ago, Axel11 said:

... si tot scartie suspensia de imi vine sa smulg parul 

Al cui păr? :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
On 1/24/2020 at 2:37 PM, dadu said:

Asadar si prin urmare, am schimbat si eu bucsele astea faimoase intrucat scartaiau de nu mai suportam.

Am pus varianta de cod cu F, produse de Swag, find singurele pe care le gaseam. Bucsele au costat 160 si 250 montajul. Scumpa manopera dar cica am doua bucati de R/S3 pe masina.:biggrin:

Revin cu un update: nu au mai aparut zgomotele (dupa un an si >30k km). Deocamdata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am inteles ca la cele cu dq250 surubul de la bucsa din fata loveste in cutie si trebuie slabita puntea, e valabil si pentru dq200? Am gasit 81A407183 cu 95 lei bucata pe original si as vrea sa ma bag sa le schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
On 2/25/2021 at 2:47 PM, GeorgeDa said:

Am inteles ca la cele cu dq250 surubul de la bucsa din fata loveste in cutie si trebuie slabita puntea, e valabil si pentru dq200? Am gasit 81A407183 cu 95 lei bucata pe original si as vrea sa ma bag sa le schimb.

Raspunsul e NU. Se poate schimba fara slabire de punte la DQ200.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat in 2019 toamna bucsele de pe fata ( cele mari si cele mici ) cu Swag sau Febi ( nu mai retin ) si au tinut cam 25k km... cam un an.

Anul trecut pe sfarsit, au inceput iar sa scartaie la faimoasele limitatoare de viteza ( celebrul hrr hrr ).

Le-am schimbat iar, dar am zis sa merg pe varianta originala OE. Au tinut fix... 3000km... si au inceput sa haraie iar...

Cred ca voi incerca varianta cu F la final, mentionata de colegul @dadu

Misto platforma asta MQB :lol: 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau pline, de RS3, care au cod 81A407183

Dar nu am niciun feedback de la nimeni. Si ma tem sa nu devina prea dura

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

#catalinmiti  le am eu montate din decembrie ,  dar din punctul meu sant ok , f. putin poate o face mai rigida , insesizabil ( poate primele zile mi sau parut mai dure ,  mai ales ca afara erau si minus ~ - 10 ° ,dar acum ca temperaturile sant cu + totul ii ok ).

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine de stiut, multumim mult pt feedback!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

 a gasit cineva problema ? zgomotul am impresia ca este lafel in toate videoclipurile ? ce piese a-ti schimbat ? si de la ce este ?

Modificat de TheBeast_onu
corectare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut. Ma alatur si eu celor care au facut "upgrade"-ul catre bucsele cu F in coada. Am gasit Febi cu codul 48729. Pe PM va pot spune si de unde le-am luat si cu cat.

Masina mea e din 2016 si avea inca bucsele originale, cu E in coada. Fusesem de doua ori cu zgomotul in service, de ambele dati au fost gresate. Acum, la aprox 100.000 km, reaparuse zgomotul. Le-am pus saptamana asta si am apucat sa fac si un drum de aprox 500 km cu ele, cu multe portiuni virajate de munte (Predeal-Rasnov, Sacele-Cheia) dar si un pic de offoard cu drum pietruit. Pot spune ca am scapat de zgomot si masina nu mi se pare cu mult mai rigida. Mai jos poze cu bucele noi si cele originale de pe masina (se observa reziduul de substanta cu care au fost gresate in service).

 

20210513_110831.thumb.jpg.78928f7d8c230418468f8372b5008b4d.jpg

 

20210513_110839.thumb.jpg.07cb49aa3283e6654b61b8305724fb0c.jpg

 

20210513_110847.thumb.jpg.78ab8210587d8e24180757b345cb039a.jpg

 

20210513_110844.thumb.jpg.dd2ed439f0bf7d45e2cbd4439379c054.jpg

 

20210513_120321.thumb.jpg.8af8f456a5d14319a0f52a6b32e97a55.jpg

 

20210513_120422.thumb.jpg.48bcdb00de52baa83ea3281019d7e7ef.jpg

 

20210513_120340.thumb.jpg.fec68f0d5cf2e3a2cc56b4be963bf343.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!