Jump to content

Suspensie zgomotoasa - MQB


cris.g
 Share

Postare recomandată

Daca mai ai si DCC, slabe sanse sa le inlocuiasca ei in garantie. Intre timp, ai rabdare sa faci vreo 40k cu zgomotele alea, sa vezi atunci vezi atunci bucurie.  :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și a pus vreunul dintre voi problema casetei de direcție? Eu peste tot am fost și nimeni nu auzea nimic. Până la un mecanic de cartier care mi a arătat că e din casetă

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre timp nu s-a rezolvat nimic cu zgomotul la suspensia stanga față, s-a facut asistenta la bucuresti, iar expertul de acolo a spus ca e normal! Cum sa fie normal cand pe site-urile de dincolo e plin de topic-uri unde rezolvarea a fost schimbarea pe garantie a telescopului. Intrebarea mea, e ce se poate face sa se faca reparatia care mi se pare ca ar fi normal sa fie facuta? Atata timp cat am sesizat de peste 10.000 de km problema.

Daca ai timp si nervi, incearca ANPC. Daca nu, eu alta varianta nu vad decat sa schimbi pe banii tai.

 

Poti sa merg la garantie in Ungaria daca esti din vest.

Poate fi o varianta, ar merita incercat. Desi pe de alta parte eu am fost in Germania toamna trecuta si n-am rezolvat nimic, nici macar n-au facut drive-test-ul pe un drum cu ceva denivelari, au mers pe un asfalt mai drept ca sticla, dupa care mi-au spus foarte senini ca masina n-are nimic, dar nici nu si-au dat in vreun fel interesul (thanks... for nothing).

 

Și a pus vreunul dintre voi problema casetei de direcție? Eu peste tot am fost și nimeni nu auzea nimic. Până la un mecanic de cartier care mi a arătat că e din casetă

Mie mi-au schimbat caseta in incercarea de a descoperi de unde provine troncaneala aia care de fapt s-a dovedit a fi de la flanse (no comment), si nu s-a schimbat nimic. Personal sunt 90% convins ca e de la amortizoare.

La mine acum nu prea se mai manifesta zgomotul asta, in schimb s-a amplificat harsaiala aia la balans, se manifesta in special cand sunt si rotile virate. La service au zis ca a fost investigat zgomotul si pe alte masini, nu si-au dat seama de unde provine si a fost declarat "zgomot tehnic". Si  daca nici nu stiu de unde provine, ce sa mai sper sa aiba o solutie pentru el. In urmatoarele saptamani vreau sa-mi fac timp sa ma duc prin niste service-uri independente si sper sa-i dau de cap.

Modificat de cris.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu cred ca am acelasi zgomot ca si voi.

Cand masina "lanseaza" (atunci cand masina trece peste o denivelare si isi lasa greutatea pe punte) se aude un pacanit infundat si parca si un mic scartait.

Eu am avut un accident si mi s-a schimbat toata partea stanga fata in proportie de 90% insa acest zgomot este mai mult pe dreapta. Problema cea mai mare este ca nu se aude tot timpul, dar cand se aude persista, si am impresia ca se aude mai rau si cand sunt rotile virate putin sau mai mult.

Am fost de 4 ori la Midocar, insa in final cand am ajuns la directorul de service acesta mi-a zis ca am auzul foarte fin, poftim cultura.

Daca voi ati rezolvat problema undeva sau cunoasteti un service pertinent, as aprecia mult niste sfaturi.

Modificat de dawicked
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si, in concluzie, iti trebuie niste dopuri de urechi. :10[1]:  Pardon, de trebuie. :grrrrrr:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Din ce am discutat pe forumuri din alte tari, s-ar parea ca VW Australia au o informare care pare sa rezolve probleme cu zgomotul, se dau toate articulatiile suspensiei cu ceva vaselină grafitată daca am inteles eu bine:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vaselina grafitata e standard la montarea bucselor, oricum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am fost saptamana trecuta la PBV si s-a investigat din nou problema cu acea harsaiala care apare la balans. Nu exista, cel putin pe seria mea de caroserie, TPI-uri in legatura cu problema asta. Le-am povestit ce am citit in legatura cu gresarea bucselor si au fost deschisi si dispusi sa incerce, in consecinta s-au gresat bucsele bratelor.

In acelasi timp insa, mi-au spus ca ei suspecteaza etrierii si au si reusit sa reproduca de fata cu mine, intr-o anumita masura, niste zgomote. Se pare ca din cauza dimensiunilor si greutatii destul de mari, etrierii se misca pe culise si exista un joc si de asemenea oaresce zgomote.

 

Ca si concluzie dupa aceasta noua vizita la service - in urma gresarii bucselor situatia s-a ameliorat putin, dar pe baza a ceea ce am vazut in service pare ca intr-adevar etrierii sunt vinovati in mare parte de zgomotele respective. Atunci pe moment nu am fost convins, dar acum tind sa le dau dreptate. Problema cea mai grava e ca nu exista solutie, VW considera zgomotele respective "zgomote tehnice" si nici inlocuirea etrierilor nu ar rezolva nimic, pentru ca problema sta de fapt in design-ul lor. Asa ca solutiile sunt doua: upgrade la frane (cost foarte mare, momentan as mai astepta pentru ca am planuri ce nu se potrivesc cu eventuale investitii in masina) sau sa ma fac ca nu mai aud - ok, nu e asa dramatic, dar aud zilnic zgomotele alea. Mai asteptam, poate pana la urma se gandesc si astia de la VW sa vina cu vreo solutie.

 

Le multumesc totodata mecanicilor de la PBV care intr-adevar de data aceasta au dat dovada de interes si bunavointa, si au fost dispusi sa ma asculte, sa inteleaga si sa incerce solutii pentru rezolvarea problemei.

Modificat de cris.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suspensia lucreaza zgomotos (trocane/cloncane), dar eram obisnuit cu asta de la masina masina anterioara. Am condus doua G6 si am fost surprins sa constat ca nu aveau aceste "zgomote tehnice de functionare". Din tot ce am vazut/citit/auzit, e o problema generica a MQB, si o regresie fata de platformele anterioare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la NICIUNA din masinile pe care le-am condus nu am auzit vreodata astfel de zgomote, de la toata gama de VW pana la  Audi Q7 V12 TDI, ca sa le spune pe cele conventionale... sau chiar Tesla P85D, la care s-ar auzi si cel mai mic zgomot, nu am auzit niciodata zgomotele astea de masina care pare sa se dezmembreze cum se aude la Golf 7 cu DCC... E cea mai mare dezamagire in legătură cu această masină, care, de altfel, este o masina foarte ok in rest. Zgomotul se aude in continuare, poate chiar mai tare... si cu rotile de iarna, cele pe 16, ca si cu cele de 18, si in continuare nu consider etrierii vinovati, ci telescop.. SAU nu stiu exact, cert este ca daca masina e in frana de motor nu se aude, ceea ce exclude etrierul, care la fel e de liber ca si cand treci la ralanti.

 

Si in alte părți s-a putut schimba pe garantie telescop, si astfel sa se elimine zgomotul... doar in Romania, "expertul garantii" de la Porsche, considera din biroul dansului, ca e zgomot normal de functionare.

Modificat de Golf TDI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt de acord, acesta problema cu zgomotele de suspensie sau de la ce-or fi e singura dezamagire pe care o am. Ce mi se pare mai grav e faptul ca astia de la VW nu-si dau deloc interesul sa rezolve problemele. Sunt curios daca si G8-ul o sa iasa cu aceleasi bube, dar nu m-ar mira.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pana la urma a rezolvat cineva problema la vreun service VW?

 

Si la mine se manifesta numai la trecerea peste limitatoarele de viteza si cand trec peste diferente de nivel (gropi) la viteza redusa, masina este in garantie, am sesizat problema celor de la PBV cand am fost sa fac prima revizie dar se pare ca "inginerul" nu a sesizat zgomotul.. Recomandarea lor a fost sa le las masina pana a doua zi ca sa o poata testa si la rece.

 

Sunt hotarat sa revin la ei, sau la alta reprezentanta daca eventual cineva a reusit sa resolve problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate niciunu din noi nu am reusit sa rezolvam... raspunsul primit de la PBN fiind: "Zgomot normal de functionare..."

Inca asteptam sa rezolve cineva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am sa  merg printr-o relatie la PBN daca la PBV sunt afoni, poate asa voi primi mai multa atentie asupra problemei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tine-te te rog informati cu rezolvarea problemei... desi eu de la PBN am inteles ca a venit raspunsul de la domnul de la garantii... care de la 600 de km distanta stie sa-mi spună că zgomotul este normal :)

Modificat de Golf TDI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva daca se poate schimba suspensia dcc cu una normala? si daca da ce implica asta: numai amortizoare sau si arcuri si alte lucruri. si la mine bocane ceva pe dreapta fata si nu stie nimeni ce are. eu cred ca e amortizorul si cu ocazia asta as vrea sa scap de suspensia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma aceste probleme cu zgomotole, sunt doar la suspensia DCC sau si la cele normale? Este dezamagitor ca VW care chipurile ar fi trebuit sa aiba niste suspensii confortabile (general vorbind), reuseste sa aiba zgmote deranjante la suspensie/trenul de rulare.

Cris vad ca are GTI - deci o masina icon - la care sa ai probleme cu zgmote / etrieri...tragic.

Si mai tragic este ca la aproape 2 ani de la lansarea modelului, VW sa nu gaseasca o solutie de remediere a problemelor. Ma pune pe ganduri situatia, mai ales ca in viitorii 1.5-2 ani de zile intentionez sa schimb masina si una din variante este Golf 7 R (Variant) sau Golf Alltrack. Cu astel de probleme pe la toti producatorii ajung naibii sa imi iau  Duster :))

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De exemplu eu nu am suspensie DCC, am suspensiile clasice si cu toate astea se aud zgomode de frecare sunt iau limitatoare de viteza cu 3-5-10km/h pe frana, deci la mine nu are cum sa fie vorba de joc la etrieri.

 

Problema se mai manifesta si atunci cand suspensiile de pe fata sunt comprimate inegal, de ex. cand urc doar cu o roata pe trotuar si cand ma dau jos sau cand mai iau cate o diferenta de nivel pe sosea (viitoare groapa in devenire). Ma gandesc ca poate fi chiar bucsele de la bara stabilizatoare, asta daca or mai fi acolo la cum se aude.... . In rest pe drum drept nu se aude absolut nimic.

 

Masina a costat 23k, PBV=Customer Care ZERO.

 

Citez inginerul de la PBV:

 

"Gen merge? Da, merge, ma pot deplasa cu ea, Atunci pana nu se cronicizeaza mai rau nu stim de la ce poate fi ca noi nu auzim, daca va avansa defectiunea se va auzi mai tare si ne vom putea da seama si vom schimba ce este defect"

 

:banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ce sa te mai mire...raspuns de "ingineri" romani. Eu spun mereu ca astia nu sunt mecanici / ingineri, 80% din ei sunt doar inlocuitori de piese, atat stiu, atat ii duce capul. Mai este ce-i drept si problema salariilor care au scazut foarte mult in Service-uri si drept urmare ce-i care mai erau bunicei au plecat si au venit multi vai de ei (ca deh...ce mecanic bun vine sa stea pe o mizerie de salariu...vin doar cei fara experienta care schimba piese si fac teste pe seama clientului). 

Intr-adevar, din manifestarile descriese, primul lucru care iti vine in minte sunt bucsele de la bara stabilizatoare. Ar mai putea fi si altele, inclusiv flanse amortizor - desi asta ar trebui sa fie mult mai usor de verificat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu ca se aude si cand sunt comprimate inegal, si cand e diferenta de nivel, si treceri de pietoni... 

Eu din ce-mi amintesc, parca am facut test cu bieleta de la bara stabilizatoare decuplata, si tot se auzea...

Cat despre renuntat la DCC... nu e asa simplu, pt ca vei avea erori la masina, pt ca nu va comunica unitatea cu telescoapele, exista ceva anulatori de la o firmă de suspensii, nu-mi amintesc acum. Oricum, ar fi pacat sa fie asta solutia... avem masini in garantie, si nu se pot rezolva problemele... Care mai e sensul garantiei?

 

 

 

Problema se mai manifesta si atunci cand suspensiile de pe fata sunt comprimate inegal, de ex. cand urc doar cu o roata pe trotuar si cand ma dau jos sau cand mai iau cate o diferenta de nivel pe sosea (viitoare groapa in devenire). Ma gandesc ca poate fi chiar bucsele de la bara stabilizatoare, asta daca or mai fi acolo la cum se aude.... . In rest pe drum drept nu se aude absolut nimic.

 

 

:banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am garantie, masina am cumparato second hand, si nu vreau sa dau 1000 de euro pe amortizoare si dupa aia sa stau prin servisuri ca bate ceva la masina si mecanicii sa.mi spuna ca mai merge, iar eu sa nu mai am liniste. O sa scap de suspensia asta si daca trebuie sa schimb jambele cu totul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In fiecare dimineata cand aud zgomotul, ma tot gandesc... CHIAR ATAT de complicat poate fi pt fabrică să recunoască ceva așa evident? Mai ales că nu cred că mai mult de 30% din Golfuri au DCC... Deci ar fi fost oarecum de bun simț schimbarea, sau remedierea.Chiar consider că e bătaie de joc... din partea producătorului. 

Modificat de Golf TDI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil nu recunosc sau ii spun zgomot normal pt ca e un cost destul de mare de reparatie. Mentalitatea VW nu e departe de cea a romanului, lasa ca merge si asa. A se vedea scandalurile recente legate de emisii. Acum strange cureaua si mai mult la furnizori, asa ca schimbarile pe garantie posibil sa fie si mai dificil decat pana acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Eu am suspensia "normala" (fara DCC) si zgomotul se aude, cateodata chiar foarte tare, exact cum descria cineva mai sus: la urcarea/coborarea bordurilor, denivelari, in curbe, etc. Am fost in service , a fost schimbat un etrier care "avea joc", problema insa nu a fost rezolvata.A remarcat cineva o crestere in intensitate a zgomotului in timp? Mie mi se pare ca a inceput sa se auda din ce in ce mai tare, sau poate ma enerveaza pe mine tot mai rau.Cand ma apropii de o denivelare deja stiu cum va suna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!