Jump to content

Suspensie zgomotoasa - MQB


cris.g
 Share

Postare recomandată

Ma asteptam ca pana acum VW sa ia la cunostinta si sa faca ceva in privinta asta. Avand in vedere cat de raspandita e problema, pana la urma i-or da vreunii de cap. Cat despre dat in judecata... prefer sa schimb 2 amarate de amortizoare si 3 bucse pe banii mei, nu am timp si nervi pentru asa ceva. Pentru mine e mult mai important timpul cu familia, masina pana la urma e un fier, dar asta e alt film.

Modificat de cris.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este normal, dar la cazul acesta mai mult de o infatisare lunara nu ai fi avut. Restul era treaba avocatului. Din pacate lumea fuge de asemenea situatii pentru ca impresia este gresita. Da procesul dureaza mult pana ajunge la judecator circa 9 luni, dar tu personal doar 1 data lunar ar fi trebuit sa duci la tribunal, si probabil dupa 3-4 infatisari se da verdict si se termina final fara dreptul de apel.

Din cauza asta multi isi permit sa fie nesimtiti sau indiferenti

Sper sa nu te coste prea mult

Modificat de Serban F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo de suspensie zgomotoasa si alte zgomote la trecerile peste denivelari, ma refer pe puntea fata acum, a facut cineva o verificare al planetarelor?

 

Banuiesc ca si planetarele, ca multe alte piese, sunt noi la MQB, fiind o piesa mereu in miscare si cu legatura atat cu cutia de viteza cat si cu suspensia, poate fi o cauza a zgomotelor, de ce sa uitam de proverbialul "iti bate planetara", se poate intampla si in anul 2015 sa existe niste jocuri pe acolo.

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Codz, sa stii ca la un moment-dat m-am gandit ca ar putea fi si planetarele, Dar inainte de ma pune sa mai merg a mia oara in service cu problema asta am zis sa facem un brainstorming pe forum :) Poate a mai rezolvat careva problema, poate a mai citit careva pe vreun forum de afara... ca deja am impresia ca nu mai trebuie sa puna suruburile de la scut, mai bine il prinde cu fermoar... sau scai, de cate ori o sa trebuiasca dat jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie nu prea imi suna a planetare, plus ca la cum se aude ar fi destul de ciudat sa faca doar la balans si sa nu se auda nimic la accelerari puternice si / sau in viraje. Dar nu e nimic exclus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, cris.g, si mai ales ca se aude la fel indiferent de motorizare... si la GTI, si la TDI, etc :) Ma gandesc ca sunt planetare diferite

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Not_used_calin

E o discutie foarte lunga despre greierasii din articulatii, dar incerc sa sintetizez cateva chestii - poate, poate o ajuta pe cineva:

 

- tocmai am iesit din iarna, un anotimp cu multa sare pe carosabil, sare care sunt convins ca a intrat in cele mai intime locuri ale articulatiilor. Sfat: spalat cu presiune puntile. Uscate si apoi gresate in zonele de frictiune/torsiune ale bucsilor. Eu asa am scapat de zgomote ciudate si inexplicabile;

- dc suspecteaza careva vreun amortizor, sa mearga cu roata respectiva pe o zona cu multe denivelari mici, una dupa alta. Eventual, sa scoata din viteza 'ca sa decupleze planetarele. Dc e stricat va cloncani ca o oala sparta, dc decat fasaie - parerea mea, inseamna ca-si face treaba;

- mers pe stand la o statie ITP si asezat rotile pe dispozitivele de verificare articulatii. Cu frana pusa, aici ar trebui sa se si auda si sa se si vada dc are joc ceva;

- eu n-am auzit de plantare care sa dea zgomote atunci cand treci peste denivelari. Ar trebui sa fie o grava greseala de proiectare. N-au unde sa bata decat in cutie, ceea ce e nasol. Ele bat decat in sarcina (pe liber nu), pe drept sau in curbe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De curand am citit pe un forum din afara ca pentru zgomotele din spate rezolvarea a fost, credeti sau nu, din suportii de plastic de la haion (cei negri, reglabili). Haionul avea joc si rezolvarea a fost reglarea acelor suporti.

Altii au dat vina pe podeaua reglabila din portbagaj. Zic sa incercati si astea 2, nu va costa si nu e de mers la service :) Cu haionul ca verificare ar fi sa apasati pe el sa vedeti daca are joc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre timp, astazi, mergand cu muzica oprita, am auzit tot mai des *zgomotul normal* de functionare... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, ca de-asta ma tot enervez

 

L-am vazut pe *creier*, sistemul intr-adevar e ceva deosebit, pacat insa ca are unele probleme pe care nu si le asuma vw... 

Modificat de Golf TDI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Saracu' omul ala n-are nicio vina. Cu atat mai mult cu cat pe G6 nu au fost probleme de genul asta - motiv pentru care m-am si incumetat sa iau DCC. E clar ca problema a aparut odata cu G7, sau poate odata cu DCC 2, pentru ca am mai citit de posesori si cu alte modele care se plang.

Aveti idee cam cat e un amortizor fata DCC? Pe site-uri online de piese nu prea gasesc modelul ca sa-mi fac o idee. Am de gand sa le schimb eu daca problema revine "in forta".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Decat sa iei 4 amortizoare pt DCC de la VW care ar ajunge probabil pe la 2000e, mai bine KW DCC

 

KW DDC Plug & Play Coilover "inox-line" Item number: 390 80 029 Lowering: 20 - 40 mm retail price: 2.299

Asta e pentru Golf 7 R, se gaseste varianta si pt cele cu tractiune fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici nu se pune problema sa iau de la VW. Adica ei nu sunt in stare sa rezolve pe garantie, dar sa le dau eu bani sa le schimbe? Nu, ceva A/M care sa rezolve cu zgomotele. Nu as vrea nici sa cobor suspensia, e foarte bine asa cum e acum, vreau doar sa scap de zgomote. Mai citeam pe forumuri din afara ca s-ar fi rezolvat cu amortizoare Bilstein, dar inlocuite de fabrica. Mai cercetam.

 

La mine, si inteleg ca la fel si la colegi la fel, e vorba doar de puntea fata, spatele e fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact, doar de puntea față e vorba, si mai ales stanga. Spatele functioneaza normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am tot cautat in stanga si-n dreapta o varianta de amortizoare aftermarket si singura pe care am gasit-o este cea de la KW, care de fapt este un kit de suspensie reglabila fata-spate, costa 2.300 euro si, cel mai rau, coboara masina cu minim 2,5 cm. Cei de la Bilstein mi-au facut redirect la AT Augsburg, care mi-au oferit varianta OEM (nu pot sa imi spuna nici macar producatorul, Monroe sau Sachs, pana nu le vin efectiv piesele) - le-am explicat ca asa nu fac nicio branza, dar au zis ca masina e prea noua si e singura varianta disponibila. Asa ca, oricat mi-as dori sa schimb, chiar si pe banii mei, n-am cu ce. :( Superb or what?

 

Intr-o nota mai pozitiva, in continuare sunetul este mult diminuat si mult mai putin deranjant decat inainte, ba chiar nu se mai aude tot timpul, nu stiu care e fenomenul. As fi zis ca influenteaza algoritmul ECU al DCC, dar am citit pe forumuri din afara si problema se reproduce si cu suspensia Sport fara DCC. Poate la modelul asta de amortizoare efectul e invers - sunt din ce in ce mai silentioase pe masura ce se uzeaza, sau poate au nevoie de rodaj.  :dry:  Una peste alta, daca se mentine la nivelul de acum, e destul de ok. Nu ca as avea varianta altfel.

Modificat de cris.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cris.g: Platesti bine ? Poate-mi pun eu KW si iti dau kitul meu :P

Pentru ca stiu de KW-uri si nu as zice nu, doar ca sunt cam scumpe. Pe la 1500E m-as fi bagat .. asa, nu stiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca o fi vreodata sa o schimbi, anunta-ma. Sunt sigur ca ne intelegem noi cumva. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pentru ca se auzeau niste zgomote pe spate am mers la service(Fleischhauer Bonn DE) , mi-au schimbat amortizoarele pe spate spunandu-mi ca e actiune service.Eu am suspensie normala .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt curios daca in Romania le-a schimbat cineva in garantie, fie ca sunt cele standard, sport sau adaptive. Probabil la noi trocaneala se considera zgomot normal de functionare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cod amortizoare de la masina din semnatura (NU am problemele voastre):

Fata: 5Q0 412 037 HT 

Spate: 5Q0 512 009 AJ

MONROE - MADE IN SPAIN

Masina este Aprilie 2014.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine, unde scartie de cate ori cobor in damb mai "in viteza" (adica cu 5km/h in loc de 1km/h), am inteles din ce am mai citit pe forum ca ar putea fi ceva legat de bucsele de la bara stabilizatoare. (La Logan nu se aude nimic, oricat de mult m-am straduit. Deh, tehnologia WV vs Dacia.)

Modificat de Navi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt curios daca in Romania le-a schimbat cineva in garantie, fie ca sunt cele standard, sport sau adaptive. Probabil la noi trocaneala se considera zgomot normal de functionare.

Prima data cand am fost sa reclam zgomotele m-au intrebat daca e vorba de puntea spate, pentru ca au un TPI cu schimbarea amortizoarelor. La mine insa, pe spate e totul perfect, deci n-a fost cazul. Pe de alta parte, citeam pe forumuri din afara de posesori care au schimbat amortizoarele spate de 3 ori in 2 ani, si tot nu au scapat de problema. Deja sunt mai bine de 2 ani de cand VW stie si recunoaste problema si nu-s in stare sa gaseasca o solutie.

 

La mine, unde scartie de cate ori cobor in damb mai "in viteza" (adica cu 5km/h in loc de 1km/h), am inteles din ce am mai citit pe forum ca ar putea fi ceva legat de bucsele de la bara stabilizatoare.

Daca e scartait de cauciuc, da, probabil ca e de la bara stabilizatoare. La mine e ceva ca o harsaiala, un scrasnet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Intre timp nu s-a rezolvat nimic cu zgomotul la suspensia stanga față, s-a facut asistenta la bucuresti, iar expertul de acolo a spus ca e normal! Cum sa fie normal cand pe site-urile de dincolo e plin de topic-uri unde rezolvarea a fost schimbarea pe garantie a telescopului. Intrebarea mea, e ce se poate face sa se faca reparatia care mi se pare ca ar fi normal sa fie facuta? Atata timp cat am sesizat de peste 10.000 de km problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!