Jump to content

Pierdere antigel fara urme

Walker83

Recommended Posts

Păi nu mai rămâne decât chiulasa sau garnitura de la chiulasa, îți face legătura între circuitul de răcire și evacuare! Eu asa am pățit la o mașină, dar am scăpat mai ieftin, am schimbat doar garnitura! 

• Replies 116
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• AlexandruGalati

26

• Walker83

12

• minu94

12

• rafa6

7

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Nu recomand anularea temporara a lichidului racitorului de gaze la motoarele cu dpf ,afecteaza grav alte componente . Racitorul de gaze se verifica foarte simplu ,la un capat se pune un manometru

Nu spun eu asta, constatarea celor de la reprezentanta, dupa ce au verificat tot traseul de scurgeri inclusiv pompa de apa, au schimbat racitorul, am scapat de aceasta problema.

Asa voi face ! Multumesc pt raspunsuri si o zi frumoasa tuturor ! 

Posted Images

Eu nu am auzit cazuri de chiulasa la modelul nou, ai schimbat racitorul de gaze, verifica bine furtunele cu scutul dat jos. Eventual un test de presiune, pe undeva scapa.

Edited by calin.g
AlexandruGalati

Doru , citeste mesajul meu de mai sus ! Acolo ai recomandari exact cu pasii de facut ( dupa parerea mea ) 

NU mai desfaceti chiulasa la masini ... pacat de ele ... aia sa fie ultima ultima ultima pe lista ... nici eu nu vreau sa cred in garnitura de chiulasa sau chiulasa defecta la B8 , nu vreau sa cred !!! Au prea multi senzori masinile astea , nu are de ce sa se ciupeasca garnitura la ele ... 

Edited by AlexandruGalati
Stefan relu

Eu am schimbat  si egr de joase si cel de inalte calorifer si tot mananca, cel mai mult mananca dupa regenerare saptamana care vine o sa schimb si intercoolerul si sa vedem dupa. Va tin la curent

Va multumesc pt raspunsuri!

Mi-am luat aplucatia Vag Dpf sa monitorizez regenerarile. Am completat in vas si acum sa vad exact cand se pierde, dupa mers mai mult in oras, in afara la mers constant si turat, sau dupa regenerari. 

Ce nu am inteles foarte bine, cum influenteaza procesul regenerarii filtrului, pierderea de antigel? 

Am iesit acum cu ea pe A1, cam 100 km, treapta 5, 2500-3000 ture. 

Am ajuns acasa si constat ca vasul este mai plin de cat era cand am plecat. Era la jumatate intre min si max, iar acum este putin peste max. 

Am desfacut busonul, nu are presiune, iar cantitatea a ramas la fel, putin peste max. 

Mentionez ca zilele trecute, cu motorul rece, nivelul era sub minim si am completat. Se pare ca acum, ce am completat, a sarit peste max. 

Nu mai inteleg nimic. 

AlexandruGalati

Asta patea verisoara mea , de mi-a scos par alb masina ei ! Avea un furtun ciupit de surubelnita , ciupitura era sub colier ! Nu se vedeau pierderi ! 
Pierderile s-au gasit atunci masina a fost bagata sub presiune pe circuitul de apa 24 H in reprezentanta . 

Multumesc. 

Ma apuc sa investighez. 

Revin cu rezolvarea. 

AlexandruGalati

Cu drag ! Ia-o pas cu pas , nu te arunca sa repari aiurea de bani multi ... cum a facut varmea , prima data chiulasa 🤦‍♂️ si masina tot a ramas cu problema dupa o sacosa de bani aruncata pe o reparatie inutila ... Si defapt era un furtun ciupit ! Presiune pe instalatia de racire 24 ore si daca pierde o gasesti sigur c dar fa operatiunea intr-o reprezentanta ! 

Din pacate, sunt probleme si cu garnitura de chiulasa la acest model. Eu si inca cativa am rezolvat problema antigelului dat afara cu schimbarea garniturii de chiulasa (EA288, cod motor CUPA, 184CP). In functie de cum se manifesta, iti poti da seama daca este sau nu de la garnitura. 

On 08.02.2021 at 3:38, minu94 a scris:

Din pacate, sunt probleme si cu garnitura de chiulasa la acest model. Eu si inca cativa am rezolvat problema antigelului dat afara cu schimbarea garniturii de chiulasa (EA288, cod motor CUPA, 184CP). In functie de cum se manifesta, iti poti da seama daca este sau nu de la garnitura. 

Sa inteleg ca facea presiune in circuit si dadea afara pe la supapa din capacul borcanului din cauza garniturii de chiulasa?

Da, facea presiune, insa dadea jos sub borcan, ca acolo era suprapresiunea. Depinde mult cum se manifesta problema si de acolo iti poti da seama daca este garnitura sau celelalte. Daca da doar dupa regen, cel mai posibil este radiatorul de habitaclu infundat. Daca da la mers mai tare sustinut, poate fi chargecooler sau garnitura. Sunt cateva videouri pe youtube de la un service cunoscut cu fosta mea masina care a avut problemele cu antigelul (Leon 5F, 2.0 TDI 184)

• 2 weeks later...

Salutare Problema rezolvata 

intercooler spart pe interior  si curgea pe la cilindru 3. In sfarsit sa rezolvat, cand toti mecanicii au zis ca este chiulasa. Poate ajuta pe cineva in viitor. Toate cele bune

Pai motoarele EA288 au intercooler aer-apa montat pe blocul motor in partea de admisie, deci zice bine. Si e cunoscut ca intercoolere astea mai crapa la tipul asta de motor. 

în urmă cu 7 ore, adrian001 a scris:

Pai motoarele EA288 au intercooler aer-apa montat pe blocul motor in partea de admisie, deci zice bine. Si e cunoscut ca intercoolere astea mai crapa la tipul asta de motor. 

Da ms pt ajutor, nu ma pricep dar asta stiu ca este intercooler acum ca este racitor de gaze asa o fii, eu ma bucur ca sa rezolvat