Jump to content

Delta - rute si sugestii


75NOR
 Share

Postare recomandată

Salut,

 

Ca si topic paralel cu "Litoralul", ma gandeam ca ar fi ok sa impartasim ceva impresii si variante de calatorie in zona Deltei, banuiesc ca e un subiect interesant pentru multi.

 

Ca si acces cu masina, cam totul pivoteaza in jurul Tulcei. Stiu ca drumul Harsova - Tulcea e impecabil, traseul e de vis. Mai este varianta Constanta - Ovidiu - Tulcea, drum "asa si asa", in zona Babadagului sunt ceva denivelari si valuriri in asfalt.

 

De la Tulcea varianta ar fi catre Est, Mahmudia, Dunavatu de Jos. Tulcea - Mahmudia era ok, dar de acolo spre Dunavat, acum vreo 6 ani cand am fost ultima oara era drum de pamant. A fost cineva recent ?

 

Se poate cobora spre Sud, catre Enisala, Jurilovca si se iese in drumul CT-TL, e foarte ok si pitoreasca ruta asta.

 

Ca si cazare, recomandati ceva in mod deosebit ? Obisnuiam sa poposesc la MonJardin in Mahmudia, e foarte ok, curat, piscina ingrijita, dar as incerca altceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi la peste sau ,,la plimbare'' ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Relaxare.

Vreau sa "obisnuiesc" niste "first-timers" cu Delta si pentru asta as prefera o locatie unde sa ajung cu masina, in ideea sa nu simta ca s-au rupt de tot de civilizatie.

De asta nu as merge pe variante gen lacul Uzlina, Mila 23 sau Maliuc. Pentru o prima experienta le trebuie ceva mai "soft" si de asta as vrea Dunavatu de Jos, dar nu stiu daca pot ajunge cu Superbul pe acolo.

 

Ideea e sa ai si o mica piscina pentru relaxare si sa aranjezi cu cei de acolo sa te plimbe cu barca. La modul "scenery", caci pe "repede inainte pe canal" nu vezi si nu intelegi nimic.

Delta are farmec cand mergi la modul "par-par-par, senzatie majora cu 40 la ora", vezi un cormoran, un nufar, o chestie, etc.

 

Foarte misto ca experienta sunt plajele izolate din sudul Deltei, unde ajungi pe canale, aprox 60min de mers cu barca de la Mahmudia. Ai 20m de mers pe jos de unde se termina canalul si lasi barca si ai ajuns pe plaja, experienta e stil "The Beach" cu DiCaprio

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Dunavat chiar si acum vreo 4-5 ani se ajungea fara probleme cu masina normala. Doar ca la pensiunea unde am stat (imi scapa numele, dar era o constructie ciudata - ca o semisfera fatetata) bucata din drumul principal la ea era destul de desfundata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Drumul Tulcea -Murighiol- Dunavat este asfaltat si in stare foarte buna. Eu ma duc cam de 4 ani acolo (cel putin de 3 ori pe an-avem barca noastra ca altfel o raream rau) . Din pacate de ceva vreme se practica preturi mari in zona mai ales la inchiriere de barca 100-200 ron pe ora in functie de motor. Din punctul meu de vedere nu ai ce face in Delta fara barca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Constanta - Ovidiu - Tulcea l-am facut de cateva ori pana acum, ultima data acum cateva luni, e destul de ok, cu exceptia catorva portiuni mai rele, care insa nu pun probleme unei masini normale.

Pentru ca nici eu nu sunt un inrait al pescuitului, prefer sa merg la o pensiune unde pot ajunge cu masina, de unde pot lua o barca cu vasle sau un caiac, daca vreau sa ma plimb cateva ore pe canale sau o barca cu motor, daca vreau sa vad ceva mai mult din Delta. Pensiunea la care merg are si piscina, deci poti impaca si persoanele care nu au curajul sau placerea de a se plimba cu barca prin Delta. Se pot inchiria barci cu motor, barci cu vasle, caiac sau canoe, iar de curand au cumparat si biciclete, pentru cei care prefera altfel de distractie. In locatie exista locuri de cazare in pensiune sau in casute, o cerhana unde perscarii aduc peste proaspat, deci intotdeauna vei manca preparate din peste proaspat acolo, cu exceptia perioadei de prohibitie.

Pentru mai multe informatii, fotografii si impresii: https://www.facebook.com/Pensiunelunca/timeline

De la pensiune se ajunge usor la cateva atractii turistice: Capul Dolosman, Cetatea Enisala, Cetatea Histria, acvariul de la Muzeul Naturii de la Tulcea.

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@saibot: merci de confirmare.

 

Da, chestia cu inchiriatul barcii, face ca drumul + cazarea sa para o bagatela. De fapt pentru asta si mergem, plimbare linistita pe canale secundare.

 

La 200ron/h e prohibitiv, avand in vedere ca o tura reusita in delta inseamna minim 5-6h, ca sa zici ca ai vazut ceva, altfel o arzi degeaba, Delta nu se vede din cele 3 brate principale, ci din ce este intre ele si dincolo de ele.

 

O sa incerc sa negociez si barca direct la pensiune inainte de a ajunge acolo, ca sa am totul la pachet in prealabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum se spunea si mai inainte drumul Tulcea-Dunavatul de Jos este foarte bun. Iti recomand in Dunavatul de Jos hotelul New Egreta, am fost duminica trecuta acolo, piscina, poti inchiria barca pentru plimbare. Ai si la Murighiol un nou resort Puflene, super si acolo, piscina, teren tenis, etc. Mai poti merge la Jurilovca de acolo la Gura Portitei, sunt multe variante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

shobolanu.wob

In iunie am fost pe ruta Harsova - Tulcea, drumul a fost ok.. mai sunt portiuni dificile,dar nu ca in Bucuresti. M-am oprit la Murighiol, am fost in perioada cand a fost parada Alfa Romeo Club. Zona este foarte frumoasa, si merita vizitata.

Personal, am dat destul de multi bani pe benzina barcii, asta..daca vrei sa te plimbi cu barca pe acolo. Dupa cum spuneam, benzina e scumpa.. insa, am fost plimbat pe toate canalele dunarii, am fost dus la fosta fabrica de conserve, aflata in paragina acum.. apoi, am mers la Sulina.

1.500 RON benzina pentru 1 singura zii, am stat 3. Insa, nu-mi pare rau de bani.. distractia costa si a meritat.

Va recomand delta din suflet, chiar daca nu mergeti la plimbare cu barca.. aveti ce face. Oamenii, localnicii sunt foarte amabili.. am ramas placut surprins. Cazarea, nu este ieftina.. dar iti poti permite sa stai cateva zile cu banii de acum pentru 1 zi la Mamaia.

Va doresc drum bun, si distractie placuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au dat drumul la New Egreta? Am trecut pe acolo acum 2 saptamani si inca nu era gata 100%. Am inteles ca din toamna.

Ce au facut acolo e cam tare oricum :) amenajarea locatiei e de vis. Din ce am inteles o camera va fi 300-400RON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de impresii.

 

Din categoria chestiilor de vis, pe 15August se deschid Delta Boutique. Ii urmaream pe fb, arata absolut demential ce au facut oamenii acolo... Tarifele in schimb... :(

 

In alta ordine de idei, la "Sharaiman" in Dunavat a fost cineva ? Ma mai tenta si "LA Felinare" in Mahmudia, daca a fost cineva, apreciez impresiile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost eu la LA FELINARE in Mahmudia si este superb. Am fost undeva in iunie. Totul este superb acolo si proprietarii sunt oameni ai deltei - 2 frati care au construit totul acolo respectand traditia. Mancarea este superba - gateste mama lor - o doamna simpatica - despre care am inteles ca este si ea nascuta si crescuta in Delta unde pe la Mila 23. Overall recomand cu caldura La Felinare.

o alta chestie tare care mie unul mi-a placut este faptul ca este pozitionata cumva pe un deal mai la marginea Mahmudiei si ai o vedere superba - poti vedea si bratul din mijloc al Dunarii si cuprinzi cu privirea enorm de mult din adevarata Delta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost eu la LA FELINARE in Mahmudia si este superb. Am fost undeva in iunie. Totul este superb acolo si proprietarii sunt oameni ai deltei - 2 frati care au construit totul acolo respectand traditia. Mancarea este superba - gateste mama lor - o doamna simpatica - despre care am inteles ca este si ea nascuta si crescuta in Delta unde pe la Mila 23. Overall recomand cu caldura La Felinare.

o alta chestie tare care mie unul mi-a placut este faptul ca este pozitionata cumva pe un deal mai la marginea Mahmudiei si ai o vedere superba - poti vedea si bratul din mijloc al Dunarii si cuprinzi cu privirea enorm de mult din adevarata Delta.

Merci de impresii.

 

Stii cumva daca au si barca cu care sa te plimbe prin delta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1)  Mai este varianta Constanta - Ovidiu - Tulcea, drum "asa si asa", in zona Babadagului sunt ceva denivelari si valuriri in asfalt.

 

2) De la Tulcea varianta ar fi catre Est, Mahmudia, Dunavatu de Jos. Tulcea - Mahmudia era ok, dar de acolo spre Dunavat, acum vreo 6 ani cand am fost ultima oara era drum de pamant. A fost cineva recent ?

 

3) Se poate cobora spre Sud, catre Enisala, Jurilovca si se iese in drumul CT-TL, e foarte ok si pitoreasca ruta asta.

 

 

 

1)  E84 intre Lumina si Mihai Viteazu este impecabil ( a fost asfaltat in 2012?), intre Mihai Viteazu si intersectia cu DJ 222 erau portiuni unde se asfalta acum o luna , de acolo pana in Babadag este asfaltul vechi, valurit si plin de petice.

 

2) DJ222C Tulcea - Murighiol era f bun in 2013 ,  pe Murighiol - Dunavatu de Jos nu am ajuns.

 

3) DJ222C Murighiol - Agighiol era plin de gropi si cratere in 2013 (daca nu s-a reparat nimic de atunci, evita)

     DJ222 Ceamurlia de Jos - Tulcea era f bun in 2013 (daca vrei sa admiri peisajele)

Modificat de VladyF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Felinare - noi am cerut si plimbare prin Delta si proprietarul cel mic avea un coleg de scoala si de liceu care se ocupa cu asa ceva si care ne-a plimbat pe noi 2 o zi intreaga pe canale - gen plecat dimineata pe la 10:00 si intors seara pe la 19:00, cu oprire la tatal baiatului cu barca care este ca si el pescar si avea un casuta improvizata pe un ghiol unde am si mancat un bors de peste grozav facut direct acolo - si totul ne-a costat - pe mine cu sotia - 200 Ron. Din punctul meu de vedere este acceptabil.

Baiatul cu barca se numea Andrei si cred ca daca nu acceptam pretul era dispus sa mai si negocieze dar eu am fost multumit si am zis sa il lasa sa traiasca si el.

Asa ca info numai benzina a consumat vreo 20 de litrii adica 130 Roni... si stiu asta ca am vazut rezervorul pe care il avea in barca si la venire era aproape gol golut...

De asta zic ca este ok.

Inca o data zic - recomand La Felinare pentru faptul ca proprietarii sunt mai mult decat super Ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!