Jump to content

BMW 320d sh vs Octavia RS 3 noua


PTDA
 Share

Postare recomandată

Motorul de 2.0tdi 177 consuma 10% fara stres in oras. Sa incerci sa scoti sub 8.5 urban e f greu. Sigur cuplat la multitronic, dar nu ma astept ca dsg-ul sa faca minuni la consum.

Extraurban isi scoate parleala, ca orice diesel.

On topic: In continuare mi se pare ca nu are rival real bmw in comparatia asta. De ce nu consideri un A4?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau noul C Klasse... :wub:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am zis si eu la inceputul topicului de noul C dar nimeni nu a sezizat... Probabil e sensibil mai scump si ofertele la sh lipsesc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut pe mana cateva ore un 320d xdrive.
Calitatea materialelor mi s-a parut foarte buna, chiar peste c220 w204. Suspensia absorbea foarte bine toate socurile, am mers cu ea pe un drum bombardat, plin de gropi si m-a impresionat. Pana aici, e cu mult peste passat. Cand m-am urcat din nou in a mea, nu a fost prea bine :)

Legat de stabilitate n-am observat diferente notabile. Are un comportament ,,mai neutru,, , dar nu pot spune ca exista diferente care sa fie decisive. Nu am reusit viteze mai mari pe viraje, decat cu a mea. M-as fi asteptat la un ruliu mai mic, desi era pe modul sport +.
Alt lucru care m-a surprins, motorul era cam zgomotos,mai ales in sarcina maxima, pentru o masina de generatia ei. Pe mine nu ma deranjeaza lucrul asta , dar poate pentru altii conteaza.
Cutia nu mi s-a parut nici pe departe mai buna ca dsg. E mai lenta, iar la retrogradari in kick down smucea cam mult pentru gustul meu. Era deranjant la iesirea dintr-un viraj abordat mai in forta. Poate fi evitat acest lucru prin folosirea padelelor de pe volan, astfel retrogradand inainte de viraj.

Una peste alta, si eu tot pe 320d as merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e caracteristic marcii (BMW) sa fie motorul mai zgomotos; se vrea amplificarea senzatiei de dinamism. si eu am observat asta, de la 1 Series pana la 7 (fie benzina ori diesel).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

senzatie de dinamism cu sunet de tractor (diesel)... cred ca mai degraba este economie la materiale fonoabsorbante + motor mai zgomotos din conceptie.

 

La 4 cilindri diesel, 2 litri, vag conduce momentan la rafinament. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inclusiv 3.0d si 325i cu 3000cmc mi s-au parut zgomotoase si am citit ca asa se vrea..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am observat și eu că bavarezele sunt semnificativ mai zgomotoase decât omoloagele lor de la Audi. Inclusiv în filmul postat mai sus cu M135i și RS3 se aude clar cat de ridicol de mare e diferența. Personal nu ma încântă aspectul ăsta, imi pare prea exagerat zgomotul la unele modele. Am comparat si 335i cu S4, aceeasi diferenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca 335i ti se pare mai zgomotos si mai deranjant decat S4? Ma refer la sunetul motorului, nu la evacuare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Absolut. S4 e o masina super civilizata cand mergi frumos, 335i e "huligan" mereu. Sunt convins ca unii prefera asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La M5 parca au introdus sunet artificial in boxe, nu?

 

Personal as alege BMW-ul in aceasta schema. Eu am un O2 FL (luat nou) si incerc sa-l schimb cu un 320 E90 (i/d ce gasesc) auto SH (nu am buget de F30). Nu am condus nici O3 RS si nici F30 ca sa-mi dau cu parerea. In schimb O2 FL-ul meu il am de 3 ani si cand m-am suit la volanului unui E90 nu am vrut sa ma mai dau jos. Mi-a placut foarte mult pozitia de condus, feelingul oferit de masina chiar si la un condus normal si zgomotul mai redus la viteze de ~120-130 km/h.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu sunt de aceeasi parere. 335i mi se pare foarte civilizat la ture joase. 

In ture inalte, V6-ul de pe S4 e mult mai "vocal" decat 335-ul, mai ales cand incepe sa chelalaie si compresorul...

Trebuie sa tii cont si de insonorizarea specifica Audi-urilor, mai ales in comparatie cu BMW care construieste masini cat mai usoare.

Modificat de JUG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Una e sa se auda un motor sportiv in special evacuarea si altceva sa se auda tare sunetul de diesel al motorului. Nu vad nicio logica pt ca premium sportiv inseamna benzina.

Sunetul pur de diesel nu e dinamic, iar la premium nu are ce cauta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca se poate compara Skoda Octavia cu BMW 320. Eu stiu ca sunt anumiti oameni care au in casa o icoana cu Skoda si se inchina la ea, dar inca nu a ajuns o masina premium. Nu am condus nici SO3 RS sau F30, dar am condus E90 330xd, iar apoi m-am urcat in masina mea (S02) si diferenta a fost enorma si nu numai in ceea ce priveste puterea, dar si pozitia la volan, stabilitate, calitatea materialelor, totul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cata4u, mda tu compari o masina cu motor de 3.0 si tractiune integrala cu un FWD de 1.9 diesel si generatie mai veche (2006). Nu mi-o lua in nume de rau dar cat de bine echipata e Octavia ta? Fiind 330xd acel BMW probabil ca era si echipare de top. Ia un O3 RS echipat "pana in dinti" si s-ar putea sa nu mai iasa asa sifonat nici la putere, nici la stabilitate, pozitie la volan si ce mai vrei tu...

 

@OP, e clara treaba. Ia-ti acel F30 320d si ne vedem toti de treaba. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Puterea era clar superioara, nu o iau in nume de rau:), dar ca dotari nu avea nimic in plus, chiar in minus. Nu aveam piele, nu avea idrive, nu era automata (nu ca asta inseamna echipat). Eu pe a mea as putea sa o pun sigur in targ ca fiind full:)) dar ii mai trebuie cateva chestii. Ce avea interesant era acel pachet M pe care il recomand si pe F30 in cazul in care colegul nostru se decide, volanul acela in 3 spite e "criminal". Acum eu sunt sigur ca SO3 e mult mai buna ca S02, dar cu siguranta si F30 fata de E90. Lasa ca e bine mai facem si noi conversatie cand nu avem ce face pe la munca:).

Modificat de cata4u
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pffff ce ma distrez la prima ora! 

 

Davydsss am impresia ca iti place sa te contrazici, sa bati campii, asa cum spune si Ice, pentru ca efectiv esti pe langa subiect. Stii cat consuma motorul de 2l de la bmw in Bucuresti? 10+ %. Ce zici de asta pentru un diesel? O sa zici ca nu se poate dar inainte sa faci asta arunca un ochi pe forumul marcii si vezi efectiv ce pareri au posesorii. 

 

Ca sa nu mai vorbesc ca diferenta dintre dieselurile moderne ( 177cp+) de 2 litri si cele de 3 litri la consumul extraurban este neglijabila luand in considerare acelasi regim de viteza.

 

Si din nou spun asta, indiferent ce provenienta are, ce putere si ce stema are stantata pe capac, un 2 litri va merge tot ca un 2 litri ( 4 cilindri). Nu se compara cu un 6 cilindri ( fie ei in V sau in L). 

 

 

Consum. Consumul mixt mediu declarat de constructor este de 4.5 l/100 kmIn modul ECOPRO, in modul extraurban, ruland cu viteze de pana la 130 km/h am obtinut un consum mediu de 4.2 litri.

Consumul mediu pentru tot traseul parcurs a fost de 6.3 l/100 km, o combinatie de drumuri virajate si rulare prin Bucuresti, in conditiile in care masina a transportat trei pasageri cu bagaje, iar modul de rulare a fost in principal setat pe Confort, alternand cu modul Sport. In Bucuresti consumul nu a depasit 7l/100 km.(specificatii drive-test).

 

 

Postul de mai sus este la pagina 3.Deci te rog cristi,inainte sa postez,citesc, ma interesez,este un drive test cu F30 320d ce este mai sus.Era o pagina oficiala ,nu un simplu post pe "search google".Masina are 1495 kg(bmw),deci nu este "Grea",e normala.E 2012(logic ca mananca mai putin decat o masina din 2005-2006-2007,nici cu a ta din 2008.Masina aceasta este Euro 6,ok?Un golf 5 2.0 tdi cu 1450 kg scoate 6.4 intr-un oras Drobeta Turnu Severin(ca merg eu mai tare cu el),vreau sa spun ca daca vreau sa nu ma mai intereseze turbo si altele merg cu 1600 turatii si scot sub 6% consum intr-un oras foarte diferit de bucuresti din p.d.v al aglomeratiei(spre deloc). In Bucuresti sunt sigur ca nu as scoate consumul mediu peste 8L.100% ,pariez masina si tot!

 

Deci uite iti mai arat o data ca poate nu vezi 

 

Consumul mediu pentru tot traseul parcurs a fost de 6.3 l/100 km, o combinatie de drumuri virajate si rulare prin Bucuresti, in conditiile in care masina a transportat trei pasageri cu bagaje, iar modul de rulare a fost in principal setat pe Confort, alternand cu modul Sport. In Bucuresti consumul nu a depasit 7l/100 km

 

Asta scrie la Bmw 320D F30! sau imi zici ca minte? si am prieteni cu 3.0 de la Q7 la E class si la 730,la nimeni nu-i scoate sub 10 in oras,10-11-12(cam asa).Si dupa toate astea cum poti sa-mi spui tu mie ca intre 2.0 si 3.0 nu e diferenta sau ca 2.0 nu scoate sub 10% in Bucuresti?ca asa vrei tu sau?

 

http://bmwblog.ro/2012/06/08/drive-test-bmwblog-bmw-320d-2012/ (pagina cu consumul de la F30 de unde am copiat ce scrie mai sus) Nu fac reclama!

 

Si apropo mi-au spus niste admini "Contrazice subiectul,nu persoana! sau vei fi sanctionat!" Asa ca rog niste admini sa fie atenti si la altii nu numai la mine,poti sa zici ca nu am dreptate,nu sa-mi spui ca bat campii,ca sunt pe langa subiect si ca imi place sa ma contrazic,ok?!

Modificat de davydsss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am observat și eu că bavarezele sunt semnificativ mai zgomotoase decât omoloagele lor de la Audi.

 

Ingolstadt e tot in Bavaria ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Postul de mai sus este la pagina 3.Deci te rog cristi,inainte sa postez,citesc, ma interesez,este un drive test cu F30 320d ce este mai sus.Era o pagina oficiala ,nu un simplu post pe "search google".Masina are 1495 kg(bmw),deci nu este "Grea",e normala.E 2012(logic ca mananca mai putin decat o masina din 2005-2006-2007,nici cu a ta din 2008.Masina aceasta este Euro 6,ok?Un golf 5 2.0 tdi cu 1450 kg scoate 6.4 intr-un oras Drobeta Turnu Severin(ca merg eu mai tare cu el),vreau sa spun ca daca vreau sa nu ma mai intereseze turbo si altele merg cu 1600 turatii si scot sub 6% consum intr-un oras foarte diferit de bucuresti din p.d.v al aglomeratiei(spre deloc). In Bucuresti sunt sigur ca nu as scoate consumul mediu peste 8L.100% ,pariez masina si tot!

 

Deci uite iti mai arat o data ca poate nu vezi 

 

Consumul mediu pentru tot traseul parcurs a fost de 6.3 l/100 km, o combinatie de drumuri virajate si rulare prin Bucuresti, in conditiile in care masina a transportat trei pasageri cu bagaje, iar modul de rulare a fost in principal setat pe Confort, alternand cu modul Sport. In Bucuresti consumul nu a depasit 7l/100 km

 

Asta scrie la Bmw 320D F30! sau imi zici ca minte? si am prieteni cu 3.0 de la Q7 la E class si la 730,la nimeni nu-i scoate sub 10 in oras,10-11-12(cam asa).Si dupa toate astea cum poti sa-mi spui tu mie ca intre 2.0 si 3.0 nu e diferenta sau ca 2.0 nu scoate sub 10% in Bucuresti?ca asa vrei tu sau?

 

http://bmwblog.ro/2012/06/08/drive-test-bmwblog-bmw-320d-2012/ (pagina cu consumul de la F30 de unde am copiat ce scrie mai sus) Nu fac reclama!

 

Si apropo mi-au spus niste admini "Contrazice subiectul,nu persoana! sau vei fi sanctionat!" Asa ca rog niste admini sa fie atenti si la altii nu numai la mine,poti sa zici ca nu am dreptate,nu sa-mi spui ca bat campii,ca sunt pe langa subiect si ca imi place sa ma contrazic,ok?!

 

 

Ia o gura de aer si liniste-te. Apoi nu mai amesteca Drobeta cu Bucuresti, rwd cu awd, seria 3 cu Q7/E-Klass, mers in oras cu oras + afara si tot asa. Asta doar daca vrem sa nu obtinem niste date aberante.

 

Deci, punct si de la capat. Un 3.0TDI pe o masina de gabaritul asta (A4) consuma in Bucuresti in jur de 11L/100km. Un 2.0TDI (tot tractiune integrala ca sa nu comparam mere cu pere) de 170-180cp consuma in aceleasi conditii in jur de 9L/100km. Pana la diferenta aia de 4-5L de care zici tu mai e o paine de mancat. In exterior, diferenta este de ~1L/100km la mers cu viteze normale si devine negativa (adica incepe sa consume mai putin motorul mare) cand depasim 160km/h.

 

@Bwwlan Geografic tu ai dreptate, da' asa e expresia :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles Ice,dar uite ca putem sa vorbim si frumos...nu cum mi-a vorbit colegul si cum mi-ai zis si tu ca bat campii fara alta explicatie.

 

Da am inteles,deci inseamna ca postul de pe blogul acela este neadevarat sa inteleg?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ca ar avea relevanta consumul in Bucuresti, din moment ce OP locuieste in Nemtia, dar din ultimile posturi cred ca e evident cine a circulat in traficul din capitala romaneasca si cine s-a uitat pe youtube la traficul din capitala romaneasca :).

Ne ramane sa asteptam seara si OP sa ne spuna ce alte pretentii are; pana una alta, o sa las astea aici:

1) e din italia http://www.mobile.de/ro/marc%C4%83/bmw/model/320/vhc:car,pgn:1,pgs:10,srt:date,sro:desc,mke:bmw,mdl:320,frn:2013-01,slt:dealer,ful:diesel,mlx:30000,ger:automatic_gear,pwn:110,ccx:2000,cli:automatic_climatisation,itp:alcantara,dmg:false,vcg:limousine,xhl:true,crc:true,fsh:true/pg:vipcar/196649382.html

2) http://www.mobile.de/ro/marc%C4%83/bmw/model/320/vhc:car,pgn:2,pgs:10,srt:date,sro:desc,mke:bmw,mdl:320,frn:2013-01,slt:dealer,ful:diesel,mlx:30000,ger:automatic_gear,pwn:110,ccx:2000,cli:automatic_climatisation,itp:alcantara,dmg:false,vcg:limousine,xhl:true,crc:true,fsh:true/pg:vipcar/195749643.html

Sa fim sanatosi si doar probleme din astea s-avem :)!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ davydsss: nu mai victimiza atat si incearca sa intelegi ca daca un numar de useri iti aduc argumente asemanatoare asta nu inseamna ca exista o conspiratie impotriva ta ci ca de fapt realitatea e a celor mai multi.

Ai dat exemplu un test drive...foarte bine. Tin sa ti spun ca am saci de reviste de specialitate pentru ca sunt consumator de presa clasica. Asta nu inseamna ca voi crede pana in panzele albe ce scrie acolo atata timp cat aud/citesc/stau de vorba cu utilizatori, oameni care efectiv traiesc cu anunite modele de masini.

In lumea civilizata( adica Germania in cazul de fata) tind sa cred ca este cel putin la fel de aglomerat ca in Bucuresti ( nemtii sunt vreo 80 de milioane si au in medie 572 masini la 1000 de locuitori) asa ca prefer sa pun informatiile lor inaintea celor din reviste.

Asadar, cum a tot incercat sa iti explice Ice singurul avantaj major al motoarelor de 2 litri este dat de valorea taxelor platite pentru ele. Ar mai fi valoarea intretinerii masinii dar asta e foarte discutabila si difera de la model la model. Restul este marketing...

Edit: si efectiv la naveta de 80 km/zi despre care vorbea initiatorul motorul de cilindree mai mare va fi superior ( acelasi consum dar in comfort acustic superior).

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles Ice,dar uite ca putem sa vorbim si frumos...nu cum mi-a vorbit colegul si cum mi-ai zis si tu ca bat campii fara alta explicatie.

 

Da am inteles,deci inseamna ca postul de pe blogul acela este neadevarat sa inteleg?

 

Nu pot sa stiu daca mintea sau nu. Poate cand a zis "Bucuresti si drumuri virajate" a insemnat 300km in afara si 10km in Bucuresti seara. I don't know. Dar cifrele de Bucuresti sunt cele date mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles,multumesc de informatii:)!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut. M-am dat vreo 60-70 de km cu 320-ul unui prieten, in oras si pe autostrada. Am reusit sa trag cateva concluzii:

motorul se comporta foarte bine in comparatie cu cel al masinii mele (1,9 tdi PD cca 135-140 cp dupa remapare). Pana la 170-180 km/h am ajuns de mai multe ori fara sa imi dau seama, am fost placut impresionat.

Cutia mi-a placut, dar tinand cont ca nu am avut niciodata o automata, am fost poate prea usor de impresionat. Ce nu mi-a placut a fost faptul ca la kick-down timpul de asteptare pana la reactia motorului a fost destul de lung. Sunt absolut convins ca cu a mea M5 retrogradez mai repede pt o accelerare brusca.

Scaunul mi s-a parut destul de incomod, dar datorita meseriei am ceva probleme cu diverse contracturi si dureri de spate. Tinand cont ca masina nu e a mea, nu am vrut sa dau toate setarile peste cap, prin urmare nu am umblat nici la scaun.

Interiorul masinii mi s-a parut foarte solid, mi-a dat clar impresia de premium.

Navigatia si sistemul audio bmw fac toti banii.

Consumul a fost undeva in jur de 5.5-6% in conditiile in care am tras de masina.

Din pacate nu am reusit sa testez stabilitatea pe viraje deoarece aici drumurile nationale sunt f limitate dpdv al vitezei si sunt impanzite de camere, asa ca nu indraznesc. Pe autostrada insa masina mi-a oferit o senzatie de siguranta si de stabilitate la viteze mari, suspensia facandu-si bine treaba in a absorbindenivelarile la viteze de peste 160 km/h.

Una peste alta masina m-a impresionat, abia astept sa testez f30-ul pt ca asta a fost e90 2011 :))

In viitorul apropiat o sa incerc sa obtin o programare pt drive test cu f30 si cu passat cc.

Cat despre aducerea in discutie a c-ului si a4 vreau doar sa precizez faptul ca a4 nu prea mi-a placut niciodata. Cu C Klasse nu m-am dat niciodata, insa cu noul e am fost de mai multe ori din postura de pasager si sincer mi se pare ca la interior arata groaznic masina, iar exteriorul nu ma da pe spate...am dedus ca c-ul nu poate fi peste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!