Jump to content

Sfat vanzare sau dezmembrare masina


chris parker
 Share

Postare recomandată

Salutare,

 

Am nevoie de un sfat (sau mai multe): am un Seat Ibiza vechi, an Dec 2000, fara dotari, pe care nu il mai folosesc. As vrea sa il vand, insa, datorita vechimii nu m-a contactat nimeni (am postat anunturi pe vreo 3 site-uri). Stiu ca nu il voi vinde cu multi bani, dar nu vreau sa stea in fata blocului si sa se umple de rugina. In plus, parca nici nu l-as da degeaba, orice banut este binevenit.

 

M-am gandit sa ma duc la niste centre de dezmembrari, dar nu am mai facut asta pana acum, nu stiu daca nu cumva ma vor trimite la plimbare din acelasi motiv, vechimea.

 

Voi cum ati proceda?

 

Multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu il dai la Remat ,castigi mai mult pe voucher ! Da-l cadou la un nepot ,ceva ca se bucura sa aibe si el masina !

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat ai vrea pe el? Un link? Niste poze ceva? Defecte? Pune-l pe forum aici si pe clubseat, poate ii face cuiva cu ochiul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi Calin. 

 

Nepoti nu am, l-am intrebat pe taica-miu, mi-a zis ca nu-i trebuie. 

 

Chiar m-a sunat un tip pentru anunt. Sper sa fie cu noroc.

 

@bgd_b92: o sa pun anuntul si pe forum, in sectiunea Vanzari. Mersi 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu pot sa cred, am primit 4 mesaje pe OLX si 2 telefoane. Incep sa ma intreb daca nu cumva este prea mic pretul  :) ... Si eu care credeam ca nu reusesc sa o vand

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rabdare Dude...daca nu ceri pe ea cat pt una de epoca si masina e in stare buna, cu toate actele la zi, se va vinde garantat ; insa nu asa, de pe o zi pe alta..eu am masina la vanzare de 1 luna ( pe autovit / olx / ) si nu m-a intrebat nimeni de ea  :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vandut-o. Cu 950 eur. Cred ca erau samsari. Sa ma astept la ceva probleme....??

Am facut actele, am primit si eu un set de acte plus copia CI a cumparatorului.

Trebuie sa merg la Adm Fisc.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)) bravo. La ce probleme sa te astepti? Ii dai omului financiarul si " te pup pa-pa "

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi.

 

Nu stiu... ma gandesc sa nu o inscrie pe numele lor si sa faca vreo magarie cu ea. Stiu ca intr-un final pot dovedi ca am vandut-o, dar nu prea am chef sa stau sa dau declaratii sau sa pierd timp pe la politie. 

 

In fine... poate sunt eu paranoic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tu ai facut contractul de vanzare-cumparare, ai radiat-o de la administratia financiara din rol si ai facut mentiunea pe spatele certificatului de inmatriculare, la rubrica Instrainat catre......., nu vad ce problema sa mai ai tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista asa ceva, nu au ce magarii sa faca odata ce ai contract si ai scos fiscal. Stai lin, bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba au ce magarii sa faca, daca nu se duc sa isi ia un certificat de inmatriculare pe numele lor masina ramane in evindenta la politie pe numele tau si te vei trezi cu amenzi prin posta. Te sfatuiesc sa-ti pastrezi copii dupa toate actele, inclusiv hartia de radiere de la administratia financiara si certificatul de inmatriculare, daca nu l-ai dat deja.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Haideti sa nu o dam in paranoia, daca ti-ai luat banul pe ea si ai radiat-o fiscal poate sa se intample orice, nu te mai intereseaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Temerile sunt intemeiate daca i-a vandut masina cu tot cu numar.

Daca noul proprietar nu mai trece pe la politie sa o inmatriculeze si cu circula cu ea asa, orice amenda de rovinieta, parcare gresita, etc vine la vechiul proprietar pentru ca din punctul de vedere al politiei masina nu si-a schimbat proprietarul.

 

Exista cel putin un exemplu de persoana care si-a vandut masina astfel si care pentru orice amenda de rovinieta a fost necesar sa se duca in instanta s-o conteste, ba chiar si pentru despagubiri intr-un accident pe care nu-l comisese (proprietarul nou nu avea RCA)...pentru ca asa merg lucrurile in RO...

 

 

Nu vindeti masina cu tot cu numere!

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am zis, dar vad ca unii spun ca sunt paranoic. Eu prefer sa imi iau toate masurile posibile pentru a nu avea probleme de genul asta, insa altii si-o cauta. In fine, fiecare cum crede. Pana la urma, e bine ca totusi s-a vandut masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema s-a rezolvat asa ca topicul se va inchide pt. a nu deveni offtopic. Daca cineva este de parere ca mai are ceva util de spus(scris), sa-mi dea PM. 

Toate cele bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!