Jump to content

Cine a citit cartea tehnica a masinii si cine nu?


vlady_zch
 Share

Postare recomandată

Si eu am citit cartea... mi se parea necesar sa mai vezi cate o chestie "ascunsa"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • andREI

    3

  • vlady_zch

    3

  • adi

    3

  • nicolae.adryan

    2

recunosc..n-am citit cartea...poate fii o scuza faptul ca sunt femeie?

Unele femei stiu sa citeasca :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiu si sa citesc si sa scriu ;) O sa citesc acea carte din scoarta in scoarta, cum am citit-o si pe cea de la "vechea". Daca nu o citeam, nu aveam de unde sa stiu ca trebuie pus antigel tip D (recipient negru), nu tip C (recipient incolor) - asa cum l-am vazut pe unu' de la Meridian ca imi completase la o revizie "pentru iarna". M-am contrazis (chiar certat) cu ei, care sustineau ca cel de tip D e doar pt.SuperNova. Am dat chiar telefon la fabrica, la "vocea clientului". Am spus in ce an si luna e fabricata masina, iar ei mi-au raspuns: antigel tip D, CUM SCRIE IN CARTE si cum, de altfel, scria si pe recipient (pentru Dacia SuperNova si Dacia 1310 fabricata dupa noiembrie 2001)! Antigelul tip C ducea in (scurt) timp la ruginirea a nu stiu ce chestii pe la motor! Asa ca pot sa ma laud ca "i-am invatat carte" :P !

Daca tot vine 1-8 martie si ni se iarta "dumele", pot sa zic si eu una? Ma lasa dealerul sa citesc cartea la el in curte, inainte de a pleca, pt.ca - daca nu "sun un prieten" - nu cred ca voi sti (ca voi avea curajul) sa plec cu masina noua direct in minunatul trafic din Bucuresti! ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

;) te lasa, te lasa.... au curtea mare!

Dar daca esti asa curioasa si stii sa citesti, de ce nu te duci sa iei cartea inainte... sa te familiarizezi cu ea ;).

Daca vrei cartea inainte nu se va opune nimeni insa trebuie sa le-o ceri tu ...

Bafta si lectura placuta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pot sa zic ca si mie tocmai azi mia sosit " manual tehnic VW PASSAT pt modelele din anii 88 aprilie pana in septembrie 97" super interesanta cartea

Ei si daca in curand vine ziua damelor ,sa le uram LA MULTI ANI :eek:

Apropo in afara de adresa asta www.manualeauto.ro mai stiti vreo una , ca ma intereseza o carte despre AUDI 100 , 80 si A4 respectiv A6

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratzilor ...... ati deviat. Ati citit cartea sau uram "La multi ani" si brodam pe marginea subiectului ...... feminin?

Cartea e foarte important sa o cititi. Astfel se vor elimina mare parte din intrebarile idioate care se tot pun pe forum. De genul ... e normal sa fie uleiul nu stiu unde, de ce se stinge dezaburirea spate?, cum merg oglinzile si alte si alte si alte intrebari de acest fel.

Cartea mea a fost in germana. Pana mi-am facut rost de una in romana, a mea, am imprumutat de la un vecin o carte imediat cum am venit cu masina in tara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit cartea din prima noapte in care am luat masina. Am luat-o la pranz, i-am dat o tura de vreo 100km pana s-a facut seara, m-am dus acasa si am stat pana la 2 dimineata sa citesc. Nu ca as fi aflat cine stie ce minuni, dar era foamea dupa nou, voiam sa stiu tot despre masina mea.

Nu mai spun cat am citit pe net despre masina, cate reviewuri, etc in cele 2 luni cat am asteptat-o :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am cumparat masina si imediat si cartea.

la fiecare masina am avut carte,iar clientii care au cumparat masinile de la mine au fost foarte incantati ca le-am inmanat si manualul de intretinere.

acest manual il am in torpedou acuma :scratch:

p.s. www.rallyshop.ro mai gasiti manuale ptr unele modele de VW,Audi si Skoda

Modificat de lexxus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vreun coleg binevoitor cu manual de O2 2.0 tdi? :blink:

sa-mi faca asteptarea mai usoara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bineinteles ca trebuie citita cartea! Dar apar frustrari acolo unde citesti ca se poate ceva, dar apare cu steluta la optionale si tu constati ca nu ai :) . Motivele sunt multe, in special cel financiar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vreun coleg binevoitor cu manual de O2 2.0 tdi? :)

sa-mi faca asteptarea mai usoara?

Si eu vreau va rog frumos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se pare f important sa se citeasca cartea tehnica a masinii. Pe langa faptul ca vei afla o gramada de lucruri interesante se pot scuti si o gramada de intrebari de pe forum care se repeta la infinit de genul cum se ridica geamurile din cheie sau cum se remorcheaza masina! :P

Modificat de istef
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Mai intai - SALUTARE! - pentru toti (sunt cititor de cam 2 luni, dar "doar inscris").

Apoi - e f. important sa citesti manualul. Totusi, foarte multi nu-l citesc... Observatia e valabila pentru orice lucru care are un manual de utilizare.

Si daca tot e topic pe manual - am observat in forum ca sunt, totusi, aspecte controversate: manual orientat pe economie vs. exploatare "sanatoasa".

Raspunsul intrebarii: da, l-am citit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Am citit cartea a doua zi cum am luat masina. Si inca de 2 ori de atunci. Afli tot felul de chestii folositoare de acolo. De exemplu cum sa mergi cu ea la rece. Ce fac sigurantele, ce antigel sa pui e.t.c. Oricum orice "jucarie" imi iau, citesc imediat cartea. De exemplu cum sa reactivezi ridicarea auto la geamurile fata, sa inchizi/deschizi geamurile si trapa de afara, sa sincronizezi cheia daca nu mai are baterie tot acolo scrie. Am vazut un nene care se vaita de mama mama ca nu mai merge telecomanda la o ASTRA. Scria in carte ce sa faci(avea scuze saracu ca era in germana), dar altfel recomand tuturor sa citeasca manualul de utilizare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit o parte din carte inainte sa-mi vina masina, iar dupa ce mi-a venit inca o mare parte. Tre' sa recunosc ca nu am citit-o chiar din scoarta in scoarta, dar in cea mai mare parte am citit-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acu vreo 12 ani cind au adus masini noi la scirbici, am zis sa merg in garaj cu lectia invatata despre cutia automata, climatizare, suspensii reglabile in fctie de incarcatura (ceva interesant la vremea aceea pt mine) samd si o zi intreaga am citit manualul care avea destul de multe pagini ca sa constat in garaj ca masina era model de Europa iar cartea era pentru modelele pt america :) deci consumul nervos cu lecturatul intr-o limba destul de straina pt mine la acea vreme a fost in van si de atunci m-am jurat ca ma uit intr-o carte numai cind am dubii - elementele principale sint aceleasi la toate masinile!

La un alt job ma uitam in cartea unui passat ca se aprinsese un bec...stupoare....din multitudinea de borduri prezentate ABSOLUT NICI UNUL nu semana cu al meu si nici martorul nu era la fel pe nici unul din cele prezentate in carte....masina cumparata din Ro, de noua....

OT: Povestea asta cu cartile imi aduce aminte de o caricatura in care o mama minoritara isi indemna fiul: Mai pune mina si tu pe carte ..sa mai faci niste cornete!!!

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cartea mea e in germana...am intrebat pe-aici pe forum,dar nu ma gasit nimic.Avand in vedere ca la reparatii nu ma bag,nu cred ca sa folosesti un climatronic este atat de complicat incat sa ai nevoie de cartea masinii.Or face nemtii masini bune,dar nu sunt ozn-uri. :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu o am in germana si am reusit sa descifrez cate ceva.Dar nu pot spune ca am citit cap-coada

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am ctit-o a doua zi dupa ce am luat masina, dar se pare ca nu prea atent. Cam dupa o luna am aflat cum se pun stergatoarele in pozitia de service.

Problema e ca intr-adevar cartea e destul de generala, cel putin la mine destul de putine informatii referitoare la motor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt printre cei care pot spune ca au citit manualul. Si e chiar interesant sa afli niste posibilitati ale masinii la care nici nu te-ai fi gandit. Acum am trecut la faza a 2-a, am luat cartea si incerc practic pe masina tot ce scrie in carte, sa vad care dintre functii le are masina mea si care nu!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fiecare masina am citit cartea. Si la oltcit, si la solnitza, si la bora. E de bun simt, si urmez principiul RTFM inainte de a intreba ceva :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citit manualul cap-coada. Si chiar am aflat unele lucruri pe care nu le stiam :) .Am citit manualul primei mele masini Lada 1200 in franceza :), apoi la Dacia am citit vrand-nevrand manualul de service (care era o carte de-a dreptul), la cielo am rasfoit manualul de reparatii si am aflat printre altele ca parbrizele se demonteaza folosind o coarda de pian, iar la golf l-am luat de aici in romaneste fiindca ala in germana ma depasea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

citit de la cap la coada inclusiv la skoda cat si acum o saptamana cel de la opel. de si e masina tatei... eu stiu mai bine cum merge si functioneaza :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine cartea e in torpedou, neatinsa. :rolleyes:

Am preferat sa descoper singur micile facilitati si functionalitati, nu au fost prea multe surprize insa de fiecare data a fost o satisfactie in plus.

Prima data cand am deschis capota: ieri :Driver: sa verific nivelul uleiului. Probabil lipsesc aprox. 300 de grame, masina are acum 4000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!