Jump to content

feghea


MK140
 Share

Postare recomandată

Povestea incepe cam asa, userul “feghea” (Turbo110 pe 4tuning) din Bucuresti are la vanzare un motor 1.8T complet refacut, piese schimbate,noi, detalii aici : http://vwforum.ro/topic/109031-vand-motor-18-20v-turbo-aeb/#entry2291616   

Dupa lungi discutii si amanari pt ca se razgandise si nu vroia sa il mai vanda asta dupa ce il vazusem la fata locului dar nu am putut sa il iau pt ca era inca pe masina si ma tot amana ca nu are timp sa il dea jos , nu am avut ce face am plecat la CTa fara motor,a ramas ca il trimite prin cineva. Dar nu a fost cazul.Intre timp nu imi  raspundea la mesaje sau telefon (trebuia sa imi dau seama deja ca ceva nu e in regula).Pana la urma ma suna(dupa cateva saptamani) si imi zice ca il da.

Ma duc il iau, ii da tubina care era pe el jos ca era un K04 si a zis ca il da cu un K03, ok asa ne intelesesem nici o problema.”Dar unde e K03-ul?” “Pai e la un prieten care e plecat si cand vine iau turbina de la el si ti-o trimit prin curier” Ok, nu e mare scofala ramane asa, am zis eu.

Eu urma sa plec din tara si i-am spus sa o trimita cand are timp ca nu e graba, nu ma apuc de motor acum.

Toate bune si frumoase pana ajung acasa si inspectand motorul mai atent scot si baia de ulei pt ca trebuia sa o schimb oricum, si surpriza bielele care trebuiau sa fie schimbate si noi sunt cele vechi. (Pistonele stiam ca sunt noi pt ca bagasem boroscopul inainte sa il iau sa vad daca e cum zice el,la biele nu am avut cum sa ajung dar vazand pistoanele am spus ca totul e OK).

Il sun , si imi spune ca nu stie ca nu el a inchis motorul ultima data si ca il suna pe altul sa vada care e treaba. De sunat inapoi nu ma mai suna,il sun de multiple ori nu raspunde, ii dau mesaj pe forum si intr-un final imi raspunde, acesta este chiar mesajul primit de la el pe PM:

 

“Nu am ce sa iti spun .  Ajung in tara dupa sarbatori, mi a adus tipul turbina si galeria de evacuare sunt la garaj. o sa ti le trimita stefan in cursul acestei saptamani!

Faptul ca suni in disperare nu rezolva situatia. faptul ca imi scrii cu caps lock iar nu rezolva situatia! Faptul ca te enervezi iar nu ma sperie!

Nu vad care este problema ca din ce m-am uitat in pozele transmise in afara de rahaturile alea de biele tot motorul este nou!

Referitor la biele am vb cu george tipul care mi-a facut motor-ul mi-a zis ca nu le-a montat pt aveau boltu de 19 nu de 20 cat imi trebuiau mie, si ca le-a vandut!

A lasant comanda in polonia pt un alt set cu bolt de 20'.

o sa ii dau azi lui stefan un mesaj sa il intreb cand are timp sa ti-o trimita.

Ai cumparat motorul pentru ca este nou facut, nu pentru biele cel putin asa mi-ai relatat mie si altor 3 baietii care erau langa masina!

Scopul meu nu este si a fost sa te pacalesc. stai linistit ca o sa iti primesti si bielele! e doar o chestiune de timp.

Multumesc”

 

Doresc sa clarific ceva , motorul a fost refacut in masura in care s-au schimbat unele piese : pistoane,semeringuri,cuzineti (asta din ce am putu vedea), DAR dupa cum se vede si in poza suruburile si prezoanele de la arbore si bielele sunt cele vechi, la biele cel putin este periculos la un asemenea motor , Nici nu ar fi chestie de bani ci doar de faptul ca trebuie demontat tot motorul pt a schimba blestematele alea de prezoane!

 

Asta era in aprilie, pana in ziua de azi nici turbina si nici bielele nu au ajuns la mine. Mi s-a parut amuzant cum a interpret el chestiunea cu bielele de parca ele nu intrau la ce era nou in motor,fiind doar un detaliu minor :)

Am venit in tara ma uit mai bine pe forumuri si vad ca individul are la vanzare o turbina K03, cu galerie cu tot. Ca sa vezi in loc sa mi-o trimita mie a zis ca e mai bine sa mai scoata un ban “cinstit” . Il sun imi spune ca imi trimite turbina .Normal ca asta nu s-a intamplat,Ii dau mesaje il sun nimic, liniste.

Mai vinde si pistoanele vechi de bune cu toate ca erau terminate,ca doar de asta le-a schimbat.

 

Deci incercati sa evitati sa cumparati ceva de al acest individ.

 

Am atasat si poze cu motorul dupa ce l-am primit se vede ca are bielele originale de AEB.

post-8953-0-10745700-1406026397_thumb.jp

post-8953-0-92589600-1406026441_thumb.jp

Modificat de MK140
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa mai adaug si cutia care mi-a dat-o cu motorul care are o gaura in ea lipita cu poxilina(rasina) pe interior in zona ambreiajului. Foarte frumos.

Am scos si admisia la motor pt ca dupa toate intamplate am dubii in legatura cu reconditionarea care a avut loc la acest motor .

Bineinteles ca ce a spus ca a facut si ce a prezentat in pozele de contul de facebook nu corespund cu ce am cumparat eu de la el.

In poza lui porturile de la admisie sunt polisate  si este evident ca cineva a lucrat la ele, in schimb in pozele facute de mine este clar ca nici macar carbonul nu a fost curatat.

Am mai observat ceva curios supapele , in zona de contact sunt unse cu vaselina,sincer nu cunosc practica asta ,singurul motiv pt care imi trece prin cap este pt a imbunatati compresia temporar antuci cand motorul este invartit manual.sau poate ca ma insel si au fost unse sa nu rugineasca... Din nou foarte frumos.

Cand eram in discutii cu bielele mi-am adus aminte ca s-a scapat odata si a spus ca el a avut 2 motoare.

Luand asa in considerare acest lucru este clar acum ce s-a intamplat, individul a avut un motor facut pt el cu toate cele aparute in poze, si unul care era pt vanzare (sau altceva).

 

Foarte interesanta mi se pare si reactia nonexistenta de pe acest forum, nimeni nu ii ia apararea si nimeni nu confirma comportamentul acestui mic escorc automobilistic.

 

Cum ar fi trebuit sa arate admisia

post-8953-0-94677700-1406275292_thumb.jp

Si cum arata defapt

post-8953-0-65035100-1406275370_thumb.jp

 

post-8953-0-68256400-1406275373_thumb.jp

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Update:
Turbina am primit-o in sfarsit, si in felul acesta si-a mai curatat numele vanzatorul.
In orice caz sper ca si altii sa citesca si sa invete ceva de aici, indiferent ca este vorba de acest user sau de altcineva.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!