Jump to content

Sfaturi achizitie (Touareg 7P)


Xenomorf
 Share

Postare recomandată

Tavi, ai dus discutia prea departe, nu acuza nimeni pe nimeni :)

cand am facut remarca cu emblema m-am referit strict la T-reg vs T-reg. Acuma privind dotarile fiecare are "piticii" lui ca daca masina stock ar fi la acelasi pret cu cea cu dotari extra nu stiu cati ar alege masina stock...ca de obicei diferenta la bani o fac dotarile atat cand este noua cat si cand este second(pe langa dotari aici mai adaugam si intretinarea corecta, km...)

Ceea ce vreau eu sa subliniez este faptul ca multe persoane baga in aceeasi oala o masina stock cu una dotata extra si de aici rezultatul "este plin olx/autovit cu masini la preturi mai mici ca alea tale". 

Tu ti-ai expirmat parerea referitor la dotarile pe care tu le vezi utile dptdv..este parerea/gandirea/alegerea ta si ti-o respect chiar daca nu sunt in totalitate de acord.

Aici suntem un grup deschis, se pun intrebari si se primesc raspunsuri/pareri....de aici incolo fiecare isi selecteaza informatia si extrage ceea ce considerea el ca este mai important/adevarat..etc

 

Bafta

 

  

 

 

Modificat de Bogdan.TM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect

Cu mentiunea ca un 7P fara optiuni este totusi MASINA SUPER comparativ cu multe masini concurente din aceeasi gama

Asta datorita : motorului / spatiului interior / confortului / elegantei / insonorizarii / tinutei de drum / etc

Un 7P cu dotari de top devine o masina PREMIUM

Asa ca , indiferent de brand / model / caroserie , unii au masini , atii masini super si altii masini premium - fiecare da pe masina cat considera ca merita ptr el sau cat isi permite

Ca idee , pentru cei care doresc sa achizitioneze un 7P , costurile medii lunare la 12.000~14.000 rulaj anual , sunt de minim 1000 de lei ( motorina + procente lunare din : impozit , revizie , RCA , anvelope , etc )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu pune așa problema, că prind curaj și cei cu salarii minime. :) 
În anumite luni ai doar motorină, alteori, dacă se suprapun mai multe trebuie să fii pregătit cu minim 8-10 mii de lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

Ca prima impresie, eu cand vad asa ceva la descriere, fug. Nici nu m-as deranja sa il sun...

-AUTO PENTRU PRETENTIOSI,FOARTE INGRIJITA (CA SI NOUA)!! Model - 2014.

*MODEL DEOSEBIT INTERIOR HIGH LINE EDITION Cu Lumini Ambientale!! 4 MOTTION.

Apoi referitor la pret.. este foarte ieftina comparativ cu preturile pietei.

Uite, iti las doua linkuri cu masini asemanatoare cu cea postata de catre tine

https://www.autosuche.de/suche?t_manuf=BQ&t_model=BQCE&t_ez_fr=2014&t_pe_to=22500&sort=PRICE_SALE&sortdirection=ASC

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/search.html?damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=25200&makeModelVariant1.modelId=36&maxFirstRegistrationDate=2015&minFirstRegistrationDate=2014&minMileage=150000&scopeId=C&sfmr=false&sortOption.sortBy=searchNetGrossPrice&sortOption.sortOrder=ASCENDING

La cele de pe mobile, poti vedea ca cea mai ieftina, cea de 15k euro are 300k km. Iar mai jos sunt masini cu peste 250k km la 18-19k euro. Acum gandeste-te tu ce poti primi la cei 13.700 euro negociabili la cel din RO :)

Eu merg pe un principiu.. nimeni nu vinde o masina ingrijita si in stare buna la pret mic.

Multa bafta!

Modificat de sNaKeyy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anuntul e numai texte , pare scris la misto , nu are legatura cu masina din poze

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat si la celelalte anunturi ale userului si par oarecum ok. La anuntul asta intr-adevar pozele nu se potrivesc cu descrierea. Pretul a fost 14680 si azi a scazut la 13680.

Inca nu sunt convins ca am nevoie sa schimb passatul pe touareg. Sunt in faza de documentare si discutiile astea prind bine.

Multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai mare grija , daca prinzi o masina cu probleme acoperite te costa la greu sa o pui pe picioare , nimic nu este ieftin la ea

Cel mai ieftin la 7P este sa cumperi o masina ok

Si la pret mic nu exista asa ceva in RO , nimeni nu da 7P ieftin fara motiv

Am scris eu anterior , doar intretinerea acestei masini fara probleme = taxe / impozite / revizie / anvelope / carburant este minim 1000 lei lunar daca faci minim 15.000 km anual

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si pretul a urcat din nou la 14680...nu ai ce spune prea mult despre masina daca din start vanzatorul bate campii cu descrieri de genul ala.Este clar ca omul cu asta se ocupa si aduce masini pt. a face bani, mai departe cred ca este destul de logic totul. PAS.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Manuel ia te rog in considerare si carligul ruginit al masinii, masina aia pare ca a tras cu suflet.....este ruginit uniform asta inseamna ca nu a tras doar ocazional.....

Mie imi aduce a "cal" obosit care este vandut atunci cand nu mai poate oferi nimic......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca il mai baga in seama

Oricum a fost distractiv

Anuntul e o bataie de joc , toate cuvintele de samsari sunt aruncate acolo si amestecate bine

Rezulta un 7P individual high-line deluxe edition cu Key Less Go si DSG II , jante pe 17" High-Line si display LED cu Wi-Fi + scaune sport  !!!

Nu uitati de nemaivazutele [ Tuburi de neon SPATE/LED ]

In realitate e o masina cheala , naspa , cu carlig ruginit  la care daca adaugi diverse optiuni ( webasto , clima pe 4 zone , rezervor de 100 L , portbagaj electric , RNS850 , pachet crom ) ajungi la masina mea care e si ea cheala fata de una dotata

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca continua discutia va trebui sa ma autosanctionez pentru offtopic.

Revenind ontopic sper ca e de folos discutia pt toata lumea.

Cand voi fi 100% convins sa cumpar un Touareg primul coleg la care apelez ca fi @tavitara.

?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

@Manuel N. sfatul meu ca fost posesor de 7P Facelift, am avut maxima un an de zile de pe la 48.000km pana pe la 74.000km. Este o masina scumpă la care musai sa o cumperi cat timp mai este acoperită de garanția oferită de producător altfel se transforma intr-o masina mult mai scumpă. Sfatul meu este sa mai strângi bani si cumpara o masina Facelift, 2015+, la care s-au rezolvat foarte multe probleme. 
Succes in alegere!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andi, Touareg 7p nu prea a avut probleme generice.... Și nu prea au avut ce sa rezolve cu facelift. Pur și simplu, este mai mult un refresh. 

Mi-au trecut prin mana și mașini alergate....400.....450km....care erau decente. 

Ca idee, este o mașina care sa ți-o permiți... La care sa nu te sperie sumele de 2000...3000 lei pt consumabile, etc. Pe cine sperie, trebuie sa se orienteze spre ceva de buget. 

Valabil și pt A8, Phaeton, etc.... 

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine zis

Dupa 20.000 km de mers cu ea , eu sunt foarte foarte multumit de masina , a ajuns la 235.000 km

Nu am avut neplaceri cu ea - un furtun intercooler fisurat , 2 becuri pe spate schimbate in 10 minute si un capacel de la maner usa spate , a necesitat 2 cm de banda dubluadeziva

Oglinda dreapta sparta si botul julit in parcare , nu se pun , sunt semne ale evolutiei unor soferi de la coada calului la spatele blocului

Eleganta , comoda , incapatoare , perfecta ptr cine vrea un suv in bugetul la care se gasesc acum second

Recomand masina oricui isi permite

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ca este scumpă sau ieftina la întreținere fiecare o sa afle pe pielea lui...dar când ești și genul care vrea dotări, an bun, km putini și masina întreținută la sume de Duster atunci îți meriți soarta cu vârf și îndesat, sa te inveti minte data viitoare ca ce este bun costa...sunt sigur ca exista mulți care nu o sa gândească asa nici după ce se lovesc de asta, apar pe forumuri și se plang....ce mașini proaste sunt...etc.

aaaa și încă ceva, cheltuielile mai sunt și in funcție de cât utilizezi masina aia, eu de exemplu fac 10/12k km/an..evident ca nu am multe cheltuieli in comparație cu unul care 35/40kmkm/an...

P.S. Suntem prea săraci ca sa ne permitem lucruri ieftine !
 

Bafta

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna ziua dragi colegi.

Merita oare diferenta de pret intre cele 2 modele ?

https://www.autovit.ro/anunt/volkswagen-touareg-ID7GAE67.html

https://www.autovit.ro/anunt/volkswagen-touareg-ID7GzSqZ.html

P.S. Masina o folosesc maxim 10.000 km pe an si am de gand sa o tin 2 ( cea ieftina ) sau maxim 3 ( cea scumpa ).

Modificat de Ionut Fire
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masini diferite , una cu perne , una nu , una alba , alta neagra

Trebuie sa stii ce iti doresti

Km tot acolo sunt la ambele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cea alba - multe opțiuni in plus, normal ca este ma scumpa = suspensie, interior piele, side assist, clima spate... Probabil și altele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cum sa nu merite diferenta :)sunt 2 masini cu dotari total diferite.Prima este la polul opus(in bine) dpdv dotari fata de a 2-a.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferenta merita (poate), doar daca o tii minim 5 ani.

Daca o schimbi dupa 2 ani, cumpar o pe cea mai ieftina, pune i interior din piele din prima zi si bucura te de ea.

La revanzare o sa fii mai castigat la cea ieftina decat la cea dotata. Oricum, nu este o masina usor vendable.

Fii pregatit sa platesti pentru asta.

Este strict ce as face eu acum (nu acum cativa ani). ?

Si da, masinile sunt mult diferite.

Modificat de theo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca eu am luat decizia gresita :)) cu masina mea, si pret mare si f multe dotari extra si intentia sa o vand in maxim 2 ani.Acuma daca stam sa calculam asa nu ne mai cumparam masini, eu unul am fost si sunt de parere ca fiecare masini isi are cumparatorul ei si majoritatea cauta masini dotate...da este clar ca mare parte din aceasta majoritate o vor si ieftina  dar un cunoscator o sa plateasca tot timpul pretul corect pe o masina corecta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pentru sfat. 

Si eu tot pe cea ieftina as fi mers, doar ca e rezervata. Ma incanta webasto si km mai putini, bineinteles pe langa pretul simtitor mai mic. Am avut pana de curand o masina cu de toate ( mai putin suspensie pneumatica ), dar nu am simtit nevoia ( in afara de scaune ventilate vara - la interior de piele ) de a folosi acele extra-uri.

Sper ca am noroc totusi si o pot lua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are roti pe 17 , e ok si fara perne

E ok masina , scaunele de panza nu frig vara si nu sunt reci iarna cand te sui in ea

Are xenon si webasto , RNS , crom si evacuari faine

Si macar nu e alba , e albastra cum spun ei sau neagra cum apare in poze

90k sau 110k tot aia e , mica diferenta , doar psihologic se simte altfel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!