Jump to content

Sfaturi achizitie (Touareg 7P)


Xenomorf
 Share

Postare recomandată

Nu am spus ca mi-ar displacea ventilatia in scaune, doar ca nu este un must have.De ani de zile conduc fara aceasta dotare si nu 2-300km, crede-ma ca nu ii duc lipsa, dar categorig orice dotare in plus este binevenita :D

Categoric o sa aleg modelul cu perne, inca astept sa imi raspunda cel cu masina neagra, i-am scris pe mobile, pe whats'up..urmeaza sa il sun mai tarziu si daca nici asa nu raspunde o sa zic pas.Probabil nu vrea sa faca afaceri cu romanii :))

 

Mersi baieti de sfaturi

 

 

Modificat de Bogdan.TM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare,

atasez un PDF cu decodarea unui VIN, l-am analizat de 2-3 ori, ori imi scapa mie ori dotarea nu exista.Este vorba despre side assist (nu am poze cu oglinzile).Cand aveti putin timp "aruncati" va rog si voi o privire? :)

 

Mersi

Volkswagen Touareg Blue Motion 2013.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

am tot incercat sa aflu cat mai multe info despre cele 2 motoare de 176kw vs 180kw.

Cu exceptia datelor oficiale, as dori o parere directa a celor care au avut, condus..etc cele 2 tipuri.

 

Multumesc

image.thumb.png.a99246bc6a44da7cd4d07a0d48561add.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 5/10/2018 at 10:42 AM, F l o r i n said:

204,245 cp aceeasi masina, e limitata pt taxe - Belgia, etc - se face din soft, ajunge la 290cp.

uite ce spune Florin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce sa zic, adica cel putin la Audi stiu ca motorizarile pt. Belgia(150hp) le poti aduce la acelasi nivel cu cele "normale"(190HP)..dar te opresti acolo pe cand cel de 190 cu un stage 1 clar il duci mai sus.

Nu stiu daca aceasta"regula" se aplica si aici.

diferenta intre 176kw si 180kw nu este foarte mare 6cp.., cuplu este acelasi doar ca cel de 180kw lucreaza intr-o plaja mai joasa si totodata mai mare decat 176.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu m-as baza pe ce spune Florin , el se pricepe , eu nu ma pricep

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit acuma pe topic mai in spate ce a spus Florin si restul colegilor.Inca sunt in cautarea unui 7P in toate mintile lui si ceva dotari , am ratat o masina buna si dotata la "mustata", dar asa este cu dealerii din DE, trebuie sa actionezi foarte rapid... masina era din 2013 modelul cu 245HP..

De plictiseala am tras o privire si la noi in tara si mi-a atras atentia https://www.autovit.ro/anunt/volkswagen-touareg-ID7GynBT.html.

de aici si discutia despre motorizari ... 

Voi ce parere aveti ?

 

 

Modificat de Bogdan.TM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie verificata in reteaua VW sa vezi daca e cum spune

De abia apoi vin celelalte discutii

Pacat ca nu are crom , in rest , din imagini , arata ca o masina din 2011 ok

Investetse putin in verificari daca ai pe cineva la VW si ai rabdare sa gasesti masina exact pe gustul tau

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dpdv istoric este in regula, ca și dotări este ceea ce caut ba chiar mai mult.

Chiar ma bucur ca nu are pachet crom, ar fi trebuit sa le colantez :)

Sunt câteva chestii care nu îmi plac:motorul de 176kw, plafonul ca nu este negru, trim-urile interioare și in mare parte ca este an 2010.06(chiar dacă e model 2011)

inca ma gândesc dacă merita banii.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pachetul crom...nu însemna numai elementele cromate. Ci fustele de jos de la uși și bare, vopsite în culoarea caroseriei, tipurile mari triunghiulare la eșapament, etc. Asa, fără el... Arata mai low buget car

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun, dar masina din anunț le are vopsite, cu excepția difuzorului de la evacuări.

bine, ele au fost vopsite după, nu din fabrica...diferența rămâne la forma/dimensiunea  tips-uriurilor .

 

 Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Bogdan TM

Am trimis un mesaj in privat, sper sa nu fie considerat reclama.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

mi-a atras putin atentia anuntul urmator de pe meleagurile noastre :https://www.olx.ro/oferta/touareg-2014-IDcSuXJ.html

stiu..pozele sunt putine, nu sunt foarte clare, descriere slabuta..etc

am vorbit putin cu el la telefon si treaba sta cam asa:proprietar, luata de noua din Ro...restul detaliilor ca nu are/ nu a avut probleme..totul este in regula sunt clasice :)

Masina a fost luata in leasing ..care s-a terminat anul acesta..toate bune pana aici, a spus ca a mers in reprezentanta pana la 70km...conform rarom 70k km avea in 09.2016, aici imi da putin de gandit...in general o masina noua are 5 ani garantie sau 100km.

Fiind leasing, masina noua..etc de ce sa nu mergi cu masina in reprezentanta pana se termina garantia?

 

image.png.1fd5c33f99c0c5230d6e4c4958834033.png

avem pe forum colegi/recomandari care fac verificari in Buc bineinteles contracost ?

 

Mersi

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parca 4 ani are VW garantie ptr masini noi in RO

ptr verificare Bucuresti - Andrei = Andrei_Tdi aici pe forum

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer nu stiu cati ani ofera garantie VW.  Eu asa traiam cu impresia din citite/auzite etc..ca garantia este de 5ani sau 100k km.

Poate avem colegi care au cumparat masina de noua si pot oferii mai multe detalii legate de acest aspect.

Pe langa ce se vede in poze, coform VIN masina are panormaic, Eberspacher(programabil din meniu..fara telecomanda), pedestrian protection, nu are carlig(pt. mine nu este un minus).

Mersi

 

Modificat de Bogdan.TM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de fapt, VW AG nu da niciodata mai mult de 2 ani garantie, ceilalti 2 ani sunt oferiti de dealer i doar in RO... afara ultimii 2 ani nu s valabili deci,

2+2 = 4 ani garantie VW ... am cumparat in oct. 2018 un VW :) ...

 

Modificat de cascadoru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu la ceea ce spune Cascadoru. Producatorul da 2 ani garantie si dealerul inca 2 ani, total 4 ani, in limita a 120.000km. Am cumparat Passat in septembrie anul acesta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai bun..atunci este cam tot pe acolo pe unde am spus eu de prima data, masina in cauza este luata din RO de noua...automat 4 ani sau 120k km, conform cu cea ce spuneti.

scz de off topic, ce beneficii ai avand garantie?..pe scurt

vreau sa "inteleg" dc omul asta a mers numai pana la 70k km in reprezentanta...si nu vreau sa aflu de la el :) 

Tnx

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reviziile la reprezentanta sunt de X ori mai scumpe fata de un service normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apoi nu si-a luat Logan

Daca a avut bani de Touareg X nou ar fi trebuit sa gaseasca uitati prin ceva buzunare si bani de revizie la reprezentanta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat un touareg 2016 de la weltauto si am fost zilele trecute la porsche nord si mi-a confirmat ca mai am garantie pana 07.2020.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este oarecum limpede ca garantia este de 4 ani  sau 100/120k km.

@adidas00de acord cu tine, asta este de cand lumea..dar avand garantie/leasing pretul nu este acelasi ca si pt unul care nu are..cel putin eu asa stiu/cred.

cert este ca la noi in tara este foarte greu spre imposibil sa gasesti ceva corect, nu ca nu m-as fi asteptat la asta dar parca este prea debandada totala.

 

Modificat de Bogdan.TM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce părere averi despre masina asta :https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=285686642&utm_medium=ios&utm_source=com.apple.UIKit.activity.CopyToPasteboard

Stopurile au folie pe ele sau sunt ceva aftermarket ? Văd ca și tipsurile sunt vopsite..de asemenea și volanul ala este făcut ceva “custom”.

 

mersi

Modificat de Bogdan.TM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina are pachetul crom, dar bandourile de pe portiere sunt de pe modelul fara crom (ori e cromul vopsit pe ele si nu imi dau eu seama bine din poze). Stopurile cred ca sunt puse dupa.

Modificat de adidas00
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi se pare scumpa ptr 2012 si 170.000 km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!