Jump to content

Sfaturi achizitie (Touareg 7P)


Xenomorf
 Share

Postare recomandată

Tocmai ce a terminat test drive ul prietenul din Bolzano. Masina e impecabila, nu bate, nu troncane, se infige fff bine, s-a urcat cu ea pe nu stiu ce dealuri, borduri si a tinut sa-mi spuna ca daca nu o iau eu o ia el. :))))) A scos-o la 15500 eur. 

Intreb din nou: Exista cineva care ma poate ajuta, va rog, platesc, cu un istoric de la reprezentanta?

Multumesc mult. Seara buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmin Sfeatcu

Din respect pentru acest forum si colegialitate l.am oprit pe tata sa mearga sa o vada . Te rog sa.mi aduci la cunostinta daca urmeaza sa o achizitionezi sau nu ptr ca doresc sa o vad si sa o cumpar daca toate cele spuse de tine sunt adevarate.

Modificat de Andrei_72
Citarea ultimului post este interziasa
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut . De ceva timp ma uit si eu dupa un Touareg 7p , insa urmarind discutiile  realizez ca e destul de greu sa gasesti o masina curata pe site-urile din RO. Doresc sa imi fac o parere vizavi de urmatoarele 2 masini : https://www.olx.ro/oferta/vand-touareg-IDbjRZF.html#f5642b6517    sau    https://www.olx.ro/oferta/vw-touareg-IDbffwh.html#727d1bb4c2 . Este prima achizitie de genu ,  masina precedenta fiind o Octavia. Exista cineva pe forum de incredere care ar putea face o identificare dupa VIN? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a doua are pretul acela plus TVA

trebuie verificate la VW codurile VIN asta dupa ce le verifici prima data pe autodna de ex , in mare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu pot sa le suport, cu rotile alea vopsite... etc - arata cam urat.

cealalta... nu vad bine din pozele alea.. dar nu are rotile de 20 ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cea cu scaune maro care se lauda ca are roti de 18 are 20 sigur

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, sunt modelul de R line, non facelift - pentru mine e un semn de intrebare... sa ai o masina, sa zici ca are cauciucuri noi,,,dar sa nu stii pe cat sunt - sau... se vinde cu alte roti, nu cu cele din poze

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

albinatrevel

Prima are roti pe 20, a doua pe 19 model Salamanca, echipare vw exclusive, le am si eu dar nevopsite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu tot ce am cautat in RO a fost minciuna , pana sa caut nu am crezut ca e posibil asa ceva

apoi am vandut Sorento ... 90k reali , din prima zi in Rm-Valcea

70% din cei care s-au interesat m-au facut mincinos , ca nu are cum sa aiba km astia ... fara sa o vada si chiar unii care au vazut-o si au vazut cartea service si toate facturile

poate doar erau samsari care vroiau sa o ia pe nimic , habar nu am , dar e o lume tare ... murdara in domeniul asta

riscuri foarte mari la masini scumpe , se minte ptr 1 euro profit , dar pentru 1000 ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 7/4/2018 at 1:11 PM, tavitara said:

a doua are pretul acela plus TVA

trebuie verificate la VW codurile VIN asta dupa ce le verifici prima data pe autodna de ex , in mare

Am reusit ieri sa vizualizez si testez putin pe cea cu roti de 19 , pneumatica face toti banii , insa  pretul cu TVA depaseste bugetul , chiar daca achizitia va fi facuta pe firma. Cea albastra are un pret  suspect de mic  avand in vedere ca are suspensia pneumatica si RNS 850 pe ea. Astept un VIN si probabil am sa platesc un raport in prima faza.Nu imi e frica de Km multi pe cat imi e de eventuale accidente si reparatii mascate.  De altfel , as apela  la o firma pentru o masina din DE  insa nu cunosc niciuna de incredere  .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O firma care pare destul de serioasa e automobilebc.ro. Iti pot aduce ceva pe comanda. Sunt și relativ aproape de tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam asa e pretul

la bugetul tau , fara suspensie pneumatica

si acolo orice roti mai mari de 17 fac deja masina inconfortabila in orasele patriei , orice si oricine ar spune altceva

cele dotate si ieftine sunt in mare parte pacaleli

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare tuturor !!!

De ceva timp imi caut si eu un Touareg 7P, pe site-urile din Germania ( exclus Ro), am fost gasit cateva frumoase dar din lipsa de informatii si pareri, nu am stiut daca este cea mai buna variant pentru mine.

In mare parte m-am cam saturat de masini mici, cu motor mic mai ales pentru viitor avand in vedere ca am nevoie de o masina ce poate trage si slepul meu (2.7Tone). Personal inca nu am condus un Touareg, imi place foarte mult ca design, motorizare, fiabile cred ca sunt. Pana acum 2 zile aveam in cautare orice masina fara suspensie pe aer ( ma speria o eventuala avarie in viitor … ), sa fie undeva pana 175k km. Legat de CP 204 / 239 fabricat pana la finele anului 2011 / 245, e diferenta mare ? Ce imi recomandati ca dotari pe langa ? Daca masina nu are din dotare carlig de remorcare … m-ar costa mult instalarea unui carlig in Ro ? ceva ideei ?

O masina ce imi place ar fi aceasta … https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=265677749&cn=DE&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=25200&makeModelVariant1.modelId=36&maxMileage=175000&minFirstRegistrationDate=2011&pageNumber=1&scopeId=C&sortOption.sortBy=searchNetGrossPrice&sortOption.sortOrder=ASCENDING&searchId=aed392cb-e426-354b-cdd4-f7cfbe4152ae

O alta masina care pare suspecta … CHIAR SI IN GERMANIA !!! este aceasta … https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=265677749&cn=DE&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=25200&makeModelVariant1.modelId=36&maxMileage=175000&minFirstRegistrationDate=2011&pageNumber=1&scopeId=C&sortOption.sortBy=searchNetGrossPrice&sortOption.sortOrder=ASCENDING&searchId=aed392cb-e426-354b-cdd4-f7cfbe4152ae  

Va multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sfatul meu este sa cauți in romania eventual pe la weltauto. Touaregul este o masina foarte scump de întreținut iar o masina peste 100000Km necesita probabil investiții in viitorul apropiat.

Trebuie sa tii cont de faptul ca mașinile din Germania sunt foarte rulate, chiar daca acestea au rulat pe autostrăzi, uzura motorului si al cutiei de viteze sunt mari din cauza numărului de km.

De asemenea in general pe la 170.000-180.000 incep sa apara probleme cu la tu-l de distribuție care trebuie schimbat.

incearca sa te orientezi pentru un model Facelift au rezolvat unele probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt de acord ANdi.B

Eu tot de la Weltauto am luat. 

Nu m-as risca cu Germania unde nu ai avea posibilitatea sa o verifici cap coada. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa va dezamagesc, dar exista foarte multe masini cu probleme si la Welt.... km modificati, etc. Nu uitati ca ei primesc si masini la schimb, la vanzare, etc... si nu va inchipuiti ca le fac bec inainte de vanzare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate, cel mai bine cumperi de la WeltAuto masinile pe care le au din Porsche Fleet Management.

una peste alta in romania este mult mai usor sa verifici o masina decât in Germania sau oricare alta tara comunitară.

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect - altfel, Welt poate cumpara/schimb o masina de la un particular, masluita....fara istoric service, km masluiti...si o pune la vanzare.

Cunosc astfel de cazuri... precum si cele cu masini care au km masluiti, direct din Germania.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu recomandam inainte masini din RO , ptr ca erau mai sigur de verificat , etc

acum recomand masini din Germania dar nu de oriunde , evident

sincer , nu se compara

masina mea adusa de dincolo la 200k arata ca noua , cele din RO la 200k aratau de 3 ori mai rau

iar problemele pot sa apara la toate

cine vrea asemenea masina trebuie sa aiba tot timpul minim 1000 euro disponibili ptr orice problema

iar in ce priveste suspensia pneumatica :

mergi mult in Bucuresti sau alte orase mari cu drumuri proaste , ai nevoie , chiar daca aloci buget mai mare

mergi mult in afara localitatilor si putin in oras , nu ai nevoie

iar cu roti de 17 nu mai simti decat drumurile cu placi de beton

oricum , e super , o recomand oricui vrea o masina eleganta si serioasa

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma scuzati, am uitat sa precizez … locuiesc in Germania. Ar fi chiar culmea sa cumpar masina in Ro sa o aduc in Germania la TÜV.

Oricum sunt uimit, atatea pareri pro pentru Ro … interesant, dar raman la aceeasi parere cu tavitara, personal cred ca ai facut cea mai buna alegere.

in acest link un un Touareg 400.000 km … in Ro la cati km ar ajunge, jumate ? Cate masini ar arata la fel in Ro?

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=255954056&cn=DE&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&emissionClass=EURO5&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=25200&makeModelVariant1.modelId=36&minFirstRegistrationDate=2011&pageNumber=1&scopeId=C&sortOption.sortBy=searchNetGrossPrice&sortOption.sortOrder=ASCENDING&searchId=5b04b5e5-23c8-8c90-de99-64ac7ac44078

O Masina de la primul proprietar sau dintr-un Autohaus cu carte service la zi (fie VW service sau multe alte service-uri cu renume) unele iti ofera si garantie deoarece Masina va fi inmatriculata in Germania (nu toate fac acest lucru, dar sunt …). Nu sunt 100% Sigur dar pentru km modificati si alte chestii ascunse la vanzare se pot ataca in instanta.

Vitelu nu te contrazic … nu am incercat sa verific in Germania km la vreo Masina dar acest lucru doar in Ro este posibil sau ce sa inteleg ?

Andi B.  ce crezi ca in Ro se verifica cel mai usor km … mai usor ca in Germ ?!?!?! exista o alta baza de date ?! sau este mai exacta ?! sau???? Nu cumva esti un angajat al WeltAuto ? :))

Florin ai si tu dreptate … la weekend am fost la un autohaus, m-au Salutat respectos … Salam alaikum. :)Dupa care m-au pus in tema cu masina, carte service cat o fost in garantie, la primul proprietar in italia, dupa pauza … mai mult nici nu am vrut sa ma uit. Exagerat de multe cazuri sunt in aceeasi situatie. Multe anunturi au scris in descriere Nur für Export oder an Händler sau im Kundenauftrag … aici autohausul, dupa incheierea contractului nu mai are nici o raspundere, la restul nu e la fel daca masina este inscrisa in Germania.

Intrebarea mea … Si-ar face Touaregul treaba cu slepul in spate ? merita ? Este destul de rezistenta in timp dupa preferintele mele ( drumul pana la lucru si inapoi, concedii si transport masini cu slepul ). Sau sa cumpar o masina mai ieftina pentru adus masini pe slep in Ro. Stie cineva costuri legate e montare a unui carlig de remorcare, in cazul in care gasesc masina fara carlig ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Km poti sa ii verifici atat in Ro cat si in De. 

Problema este verificarea pe elevator si in mers.. Nu cred ca angajatul/patronul de la autohaus sta dupa tine cateva ore. 

Dar avand in vedere ca tu stai in DE, pt tine este mai usor sa cumperi si sa le verifici. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 hours ago, oviMed said:

Si-ar face Touaregul treaba cu slepul in spate ? merita ? Este destul de rezistenta in timp dupa preferintele mele ( drumul pana la lucru si inapoi, concedii si transport masini cu slepul ). Sau sa cumpar o masina mai ieftina pentru adus masini pe slep in Ro. Stie cineva costuri legate e montare a unui carlig de remorcare, in cazul in care gasesc masina fara carlig ? 

sigur ca isi face treaba. Eu recomand cu suspensie pneumatica - nu exista termen de comparatie ca tinuta de drum, confort, etc - e cu totul alta masina.

Tot asa, cele cu suspensie...mai mult ca sigur le gasesti cu carlig.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
danielalexandru123

Salutare tuturor, planuiesc sa-mi achizitionez un vw touareg 2012-2013 anul viitor, iar cum sunt un baiat care lucreaza pentru fiecare leu din buzunar, m-ar interesa sa stiu si eu ce ma asteapta aceasta masina, reviziile, daca este problematica, consumul si la ce cost lunar sa ma astept de la aceasta masina, mentionez ca o voi folosii in proportie de 85% in Bucuresti. Va multumesc si astept parerile si sfaturile voastre. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer, nu exista un buget/cost fix, avand in vedere ca depinde la o masina sh ... nu stii ce te asteapta.

Trebuia intai sa ne zici cam ce buget ai, cam ce optiuni iti doresti - astfel, sa estimam daca banii iti ajung pentru o masina cu 50.000km....sau 350.000km. In functie de asta, putem sa iti zicem cam ce piese te vor lasa, ce costuri au, etc.

Altfel, un impozit de 2500 lei aprox anual, consum - pune pe 15% cel mai bine (in medie e mai mic, depinde si de stilul de condus, trafic, dimensiuni roti, etc ....undeva intre 12 si 13 in oras), ca sa stii sigur ca il acoperi.... ulei, placute, filtre - aproape la dublu fata de un Passat 2.0tdi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si problemele tipice care se rezolva prin demontare motor - cutie - distributie ( distributie , scurgeri ulei ) - peste 1000 euro

85% in Bucuresti ... de ce masina asa mare ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!