Jump to content

Sfaturi achizitie (Touareg 7P)


Xenomorf
 Share

Postare recomandată

F l o r i n

Nimic nu este ieftin degeaba..... aia alba e oribila, din punctul meu de vedere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alb-ul pe Touareg e plictisitor dar interiorul mie imi place foarte mult

am avut masina alba , acum am neagra , ma gandeam sa schimb cu altceva

dar pana la urma in afara de verde e posibil sa accept orice daca in rest pica pe mintea mea

e si chestie de gusturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oare ce contine " pachet iarna " la un 7P ?

bancheta spate incalzita , am vazut din poze , dar pana nu primesc vin-ul , nu pot decat sa banuiesc :

- parbriz , volan incalzite ?

- incalzire auxiliara ?

- duze spalator faruri incalzite ?

cu VIN-ul pe autodna sau site-uri similare , gasesc dotarile complete ale masinii respective ?

baza VW de la noi e conectata la baza EU ? adica pot afla de aici de la reprezentanta istoricul unei masini din Germania ?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de istoric, da apare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

45 minutes ago, tavitara said:

oare ce contine " pachet iarna " la un 7P ?

bancheta spate incalzita , am vazut din poze , dar pana nu primesc vin-ul , nu pot decat sa banuiesc :

- parbriz , volan incalzite ?

- incalzire auxiliara ?

- duze spalator faruri incalzite ?

cu VIN-ul pe autodna sau site-uri similare , gasesc dotarile complete ale masinii respective ?

baza VW de la noi e conectata la baza EU ? adica pot afla de aici de la reprezentanta istoricul unei masini din Germania ?

multumesc

A mea e Edition X si are ce ai enumerat tu mai sus dar nu si volan incalzit. Deci nu stiu ce sa zic de pachetul de iarna.

Si da, baza de date e conectata, eu am in carte revizii facute in Trieste, in Roma, in Slovenia, si in TG. Mures...apar toate la reprezentanta.

Modificat de FakeTaxi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 hours ago, tavitara said:

cu VIN-ul pe autodna sau site-uri similare , gasesc dotarile complete ale masinii respective ?

Pe autodna am facut si eu mai multe rapoarte si mi-a dat dotarile complete. E foarte bun un raport de genul, nu costa nici mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
17 hours ago, tavitara said:

alb-ul pe Touareg e plictisitor dar interiorul mie imi place foarte mult

am avut masina alba , acum am neagra , ma gandeam sa schimb cu altceva

dar pana la urma in afara de verde e posibil sa accept orice daca in rest pica pe mintea mea

e si chestie de gusturi

masini si masini.... culori si masini - sunt masini la care le sta bine albe - nu este cazul acestui model, zici ca e masina de salvare. Am vazut cateva in Bucuresti, sunt groaznice..... acum, pana la urma trebuie sa iti placa tie.

A mea are volan incalzit, incalzire bancheta, duze incalzite.... nu are webasto si nici parbriz incalzit.

Bine... kit-ul oem de webasto in am in birou... de mai bine de un an, dar nu fu timp sa il montez......

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am aflat VIN-ul si din raport reiese asa :

9M5 = Auxiliary heating system: Auxiliary heater

7E0 = Heat accumulator system/auxiliary heater: W/o heat accumulator/auxiliary heating

9AH = Heating and air-conditioning system: Climatronic with second evaporator and second heating system

 

are sau nu incazire auxiliara ?

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am gasit pe net:

9m5 e rezistenta auxiliara pt incalzire, cam orice diesel nou are.

La a doua zice w/o adica without.

9AH - climatronic cu 4 zone

Din cate tin minte sunt multe Touareguri cu webasto, care nu este activat de fabrica si se poate activa ulterior.. 

de asemenea cred ca are un sticker cu webasto langa seria de sasiu, de pe stalpul de la usa soferului.

Modificat de Bebeee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun , asa ma gandeam si eu dar vroiam sa fiu sigur

multumesc

nu are parbriz si volan incalzite , are doar duze spalator si bancheta spate incalzite

mai are un pachet 3W7 = Interior noise suppression measures : Acoustics package "Extra"

antifonare mai buna vrea sa insemne asta ?

credeam ca toate au antifonare buna

 

pe stalp sunt 2 etichete , dar dealer-ul nu trimite alte poze sa vad clar ce scrie

arata ca in poza atasata

 

si inca o intrebare :

eu sunt alergic la fum de tigara si miros

o masina in care s-a fumat dar sa zicem ca s-a acoperit mirosul cu parfum sau altceva ... dupa un timp , la caldura iese la suprafata

un detaling interior corect , complet , elimina mirosul complet ?

multumesc

 

1.JPG

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3W7 = Interior noise suppression measures : Acoustics package "Extra" reprezinta o antifonare " extra " formata din doua " placi " - pozitiile 33 si 34 din imagine

apoi ... are eticheta cu Eberspacher pe stalp sofer

conform celor discutate pe forum aici , inseamna ca se poate activa din soft si are implicit rezervor de 100L

deci in decodarea VIN nu apare optiunea pentru ca nu este activata din soft ?

eu asta inteleg dupa mintea mea

multumesc

absorbtie sunet.jpg

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
12 hours ago, tavitara said:

are eticheta cu Eberspacher pe stalp sofer

conform celor discutate pe forum aici , inseamna ca se poate activa din soft si are implicit rezervor de 100L

da, merge activata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc

mie imi place masina , fabricata in 1.10.2011 in Barcelona ptr Germania  , trecuta pe carte 2012 , km reali 215k , am verificat si istoricul aici la Nurvil

parbriz schimbat la 60k si in rest fara accident

dotari minime dorite de mine prezente ... plus cateva in plus

in cateva zile aflu daca va fi a mea sau nu

pozele sunt jalnice

singurul lucru deranjant e ca nu vrea sa faca alte poze dealer-ul , mi-a oferit info dorite si in rest ... sa vin sa o vad , nu pierde timpul cu poze

asa procedeaza toti sau e ceva dubios in refuzul de a face alte poze ?

mentionez ca s-a vorbit in germana cu el

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmin Sfeatcu

https://www.olx.ro/oferta/volkswagen-touareg-xenon-navi-automata-park-pilot-4x4-245cp-scaune-incalzite-IDaUy5Z.html

Greu ... dar nu imposibil ... nu apare istoric km pe niciun site ... insa ...

200.000 in 2016 ... singura intrare in reprezentanta ... 

Pana la urma cred ca ma voi multumi cu un f10 2014 sau un CC 2014+ ... deja prea multe magarii cu masinile pana in 2012 ... pur si simplu de 2 luni nu am gasit A6 sau Touareg cu km reali sub 200k ... PUSCARIE !!!!! 

IMG-20180517-WA0002.jpg

Modificat de Cosmin Sfeatcu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
28 minutes ago, tavitara said:

multumesc

mie imi place masina , fabricata in 1.10.2011 in Barcelona ptr Germania  , trecuta pe carte 2012 , km reali 215k , am verificat si istoricul aici la Nurvil

 

in Bratislava.... nu cred ca Barcelona ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifică vizual sa nu aibă scurgeri la motor, cutie, diferențial. Daca nu o urci pe elevator ( multe autohausuri pun la dispoziție elevator) du o lanterna buna cu tine și uita te atent daca are sau nu scurgeri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

corect - este destul de important asta - plus o scanare, daca ai un VCDS- cu tine.

Eu in general am avut cu mine, m-au intrebat daca e original - DA - si m-au lasat sa scanez linistit masina. Acum, depinde si de autohaus, de cine si cat se pricepe (sa stie ca nu se intampla nimic la scanare)....si nu in ultimul rand, daca au ceva de ascuns sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da , multumesc de info

nu voi merge eu ci un prieten care se ocupa cu asa ceva

pana nu va fi vazuta nu stim insa ce si cum

e Barcelona , si eu m-am mirat

e posibil ca fabrica din Germania sa se numeasca ... Barcelona ?

 

ptr dl Cosmin - sunt si sub 200.000 dar scumpe , e logic

masina din link-ul tau are 300.000 acum

 

fc barcelona.jpg

fc barca.jpg

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

albinatrevel

Undeva s-a strecurat o greseala, probabil in baza de date a celor ce au intocmit raportul cu istoricul masinii.

Touareg s-a fabricat numai la Bratislava, in aceeasi fabrica cu Por Cayenne si Audi Q7.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am uitata sa va cer si parerea ptr alta masina

eu mai monitorizez si masina asta de ceva vreme :

https://www.autovit.ro/anunt/volkswagen-touareg-ID7GroTu.html#ea22cbf8ac

problema e ca desi e trecuta 2011 in carte e fabricata in 19-02-2010 , cred ca printre primele ... nici nu am stiut ca asa rapid a fost lansata

plus 260.000 k in RO si probabil pe afara prin concedii

e foarte frumoasa si dotata , dar ... uzura se vede la tapiterie , manere , etc

plus 5 daune la TESS intre 2013 si 2014 ... nu am cerut inca istoricul de la reprezentanta ptr ca nu vreau sa abuzez si nu m-a convins masina pana acum

merita oare sa iau in calcul masina asta macar asa ca back-up ? sa cer istoricul ... ?

sau raman pe Germania la masini mai modest dotate ?

multumesc

 

efedgf.jpg

grg.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este o diferenta intre motorul de 239 cp vs. 245 ? merita cel de 239 cp?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles de la Florin ca toate motoarele sunt ok

restul aspectelor mentionate ma deranjeza pe mine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interiorul se poate reconditiona. Nu stiu insa cat va costa si daca merita. Langa Timisoara este un atelier de detailing super tare, care face lucrari de genul. (Cosmetica Auto jimbolia pe facebook). Dar tu esti cam departe :) 

Pernele de aer sunt cele originale dupa 260.000 km? Daca da, nu o sa mai tina foarte mult. Costul pt schimbarea lor e semnificativ.

Eu unul, as cauta ceva mai putin obosit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gand la gand , raman tot pe Germania , ceva fara perne , mai de nasul meu , multumesc

si la Pitesti e o adevarat industrie de " pielari " auto ptr cei care vand masini scumpe si impecabile

asta de Brasov , cel care o vinde e de fapt altcineva si nu proprietarul , etc

 

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!