Jump to content

Sfaturi achizitie (Touareg 7P)


Xenomorf
 Share

Postare recomandată

Vin si eu dupa 2500km circulati in aproape 1 luna, nu am decat vorbe de bine. In buzunar nu se vede diferenta prea mare la consum... afara e chiar economicoasa masina pentru un motor de 3L, undeva la 8L la pompa. Cateva neplaceri legate de cativa stropi de apa care au ajuns in habitaclu, nici acum nu stiu de unde. Mai astept sa vad de unde puteau fi. Suspectez trapa care nu a etansat bine, sau furtune de scurgere imbacsite sau o chestie de genul. Dar mai vedem.

Suspensia pneumatica face toti banii, ma bucur ca am luat decizia de a opta pentru ea. Inca imi place sa stau cat mai mult cu fundul in ea, experienta pe sosele e foarte ok. Urmeaza in viitoar apropiat si prima revizie! 

Sa vedem atunci! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ehe , dar mergi , nu gluma

sa te bucuri de ea fara probleme majore

apropo , nu se vede diferenta la consum fata de ce ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa minim 6 luni de la data lansarii , va incepe sa se resimta acest lucru , cel mai probabil dupa 1 an

deci e nesemnificativ ptr cei care vor sa isi cumpere masina in urmatoarele luni

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vor scadea la cele mai vechi 2010,2011. Dar daca vrei ceva 2014 de ex, preturile nu prea au scazut ba chiar s-au mentinut la un minim de 19-20k netto pe mobile. Probabil la cele +2013 preturile vor ramane la acelasi nivel cu 2017 si in 2018.

Modificat de a_andrei
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

toate scad usor

la primele modele 2010-2011 e si normal sa scada cel mai vizibil

dupa 2014 deja e facelift

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/23/2018 at 10:17 PM, tavitara said:

ehe , dar mergi , nu gluma

sa te bucuri de ea fara probleme majore

apropo , nu se vede diferenta la consum fata de ce ?

Pai avand in vedere ca 80% din ei i-am facut afara... cu o medie de 8...8,5... nu se compara experienta si nici nu se simte atat de rau la consum fata de restul masinilor cu care am mers... passat, opel etc. Pai consum de 8% avea si Loganul benzinar!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

merita Touareg luat de aici ?

cumparat de nou din Ro in 2011si acum cu 200k la bord ?

istoric si tot transparent dar cu 200k aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu as lua asa ceva. Ca uzura 200k in Ro echivaleaza cu 400-500k in Germ. 

Bineinteles conteaza f mult cum a fost intretinut, pe ce drumuri a mers,etc.

Dar in general asa stau lucrurile, romanul de obicei nu pune pret pe masina, pe principiul ,, lasa ca merge-pana se invarte roata e ok”

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la asta ma gandeam si eu

ma duc saptamana viitoare totusi sa vad masina live , cand revin acasa

are minimul din ce doresc eu , pret negociabil , dar pana nu o vad , singurul avantaj e ca e la mine in oras si e reprezentanta

mai e una la Bucuresti cu acelasi statut - luata de noua din Ro , mult mai ieftina si cu aceleasi dotari :

https://www.autovit.ro/anunt/volkswagen-touareg-ID7GsSIX.html#ea22cbf8ac

daca nu imi pica ceva pe aici fara stres si sa imi placa , cel mai devreme prin iulie , cand termin treburile si am ceva timp , imi aduc una de dincolo , cu perne

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmin Sfeatcu

https://www.olx.ro/oferta/volkswagen-touareg-touareg-suspensie-perne-jante-21-IDaP0vn.html

https://www.olx.ro/oferta/volkswagen-touareg-2011-navi-piele-245-cp-3-0-tdi-xenon-volan-scaune-incalzite-IDaTowp.html

https://www.olx.ro/oferta/volkswagen-touareg-IDawK3x.html

Va rog frumos o parere sincera daca merita vreuna vazuta . Tin sa mentionez ca am pe cineva la midocar ce.mi poate spune 100% daca sunt sau nu km reali . 

O ultima intrebare ce deviaza putin de la subiect ... Pot intretine aceasta masina cu un salariu mediu de 3000 lei lunar ? Multumesc . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta e tare cu salariul , pai depinde de fiecare

eu dau minim 1500 lei pe mancare lunar de persoana , cu 3000 pe luna nu mi-as permite nici masina , dar sa o intretin ...

mai vrei si perne de aer ... o singura perna daca se duce scoti mia de euro

primul link ... masina e naspa de tot cu rotile alea , am sters-o direct din monitorizarea mea

linkul 2 - masina luata de noua din ro , de fapt o vinde un samsar cu ceva combinatii , nu e el proprietar , etc - pret bun dar trebuie sa ai timp sa o verifici bine si la acte

nu mi-a dat vin-l masinii , vrea sa mergi cu banii in sacosa , nu accepta transfer bancar , nu l-am mai bagat in seama

peste cateva zile imi scrie ca accepta si transfer bancar daca ii platesc eu comosionul de retragere , ca nu are bani

link 3 - nu exista

atentie ca multe masini sunt cu probleme de acte

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalin_barna

In ton cu devierea... Aceasi problema am avut-o si eu cand am achizitionat masina. Am vrut sa stiu cate salarii nete dau romanii pe o masina? Dar nu am reusit sa-mi fac o parere... la romani nu cred ca exista vreo regula... Ca idee eu am dat 7 salarii nete ale familiei pe o masina noua. Nu am luat in calcul si cat am luat pe cea veche. E mult, e putin.. am incercat sa merg dupa regula occidentalilor 20/4/10...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă erau 3000 de euro, poate. La 3000 de lei cea mai înțeleaptă alegere e o mașină nouă, low cost. Ai garanție și costuri predictibile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare colegi,

 

urmaresc de ceva timp anunturile cu Treg si am gasit una care imi place, am fost am vazut-o, doar ca ceva imi spune ca ascunde ceva.

Masina cand a aparut prima data la net era 21.000€, apoi a scazut pe la 19.500€, acum este 18.900€, intre timp baietii au scos 3 randuri de numere rosii.

La vizionare, primele defecte constatate ar fi lipsa politei de la portbagaj, o uzura cam mare in zona butoanelor din portbagaj, capacul prizei de 12v rupt, jdrelit, capitonajul plafonului in zona portbagaj dezlipit/desfacut/deteriorat, plasticul/secera de plastic negru nevopsita cu zgarieturi, aripa impecabil vopsita proaspat, bara vopsita, capota vopsita, farurile sunt originale, radiatoarele tot originale, doar ca unul din faruri are o mica fisura la fel si un stop. 

La interior tapiteria e de nota 9, in rns nu am gasit webasto(sigur are), nu mi am dat seama daca are bluetooth.

ultimul pret 18500€, eu i-am oferit 18.000€ si nu accepta!

Va rog, niste constatari, observatii mi-ar fi de mare folos!

Volkswagen Touareg https://www.autovit.ro/anunt/volkswagen-touareg-ID7Gp6b6.html 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai reusit sa studiezi istoricul in reteaua VW ?

in portbagaj a carat diverse chestii , de aia are toate acele defecte

cei care au avut carute , au dat de bani si apoi au trecut la SUV nu si-au dat seama de diferenta ... am patit si eu cu masina mea cand am luat-o , care la 50k avea portbagajul zgariat tot

acum nu as mai lua masina zariata sau cu plastice rupte

la ce ai descris tu ... cum poate sa scrie asta in anunt ? : MASINA SE PREZINTA IN STARE EXCEPTIONALA, ATAT TEHNIC CAT SI ESTETIC !!!

iar in rest , de ce e vopsita peste tot ?

a avut un accident = aripa + bara + capota ... ti-a zis ceva despre asta ? apare in istoric ?

tapiteria e frumoasa in combinatia asta

iar jantele bine ca nu sunt de 29" cum scrie in anunt , ca loveau in volan

o sa accepte 18.000 in maxim 2 saptamani

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine nu merge linkul..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 minutes ago, tavitara said:

ai reusit sa studiezi istoricul in reteaua VW ?

in portbagaj a carat diverse chestii , de aia are toate acele defecte

cei care au avut carute , au dat de bani si apoi au trecut la SUV nu si-au dat seama de diferenta ... am patit si eu cu masina mea cand am luat-o , care la 50k avea portbagajul zgariat tot

acum nu as mai lua masina zariata sau cu plastice rupte

la ce ai descris tu ... cum poate sa scrie asta in anunt ? : MASINA SE PREZINTA IN STARE EXCEPTIONALA, ATAT TEHNIC CAT SI ESTETIC !!!

iar in rest , de ce e vopsita peste tot ?

a avut un accident = aripa + bara + capota ... ti-a zis ceva despre asta ? apare in istoric ?

tapiteria e frumoasa in combinatia asta

iar jantele bine ca nu sunt de 29" cum scrie in anunt , ca loveau in volan

o sa accepte 18.000 in maxim 2 saptamani

Masina a fost lovita clar din ce povestesti tu. Anuntul e impecabil... fotografii facute pentru vanzare. A evitat clar sa fotografieze zona interioara spate. dar daca a fost lovita acolo se vede man... ori o urci pe cric si o iei la puricat, ori pe interior la roata de rezerva.

Cat despre plafon, in spate, posibil sa aiba infiltratii de la panorama, trb testat. de asta se degradeaza acolo din ce am citi pe la straini pe forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmin Sfeatcu
9 hours ago, tavitara said:

asta e tare cu salariul , pai depinde de fiecare

eu dau minim 1500 lei pe mancare lunar de persoana , cu 3000 pe luna nu mi-as permite nici masina , dar sa o intretin ...

mai vrei si perne de aer ... o singura perna daca se duce scoti mia de euro

primul link ... masina e naspa de tot cu rotile alea , am sters-o direct din monitorizarea mea

linkul 2 - masina luata de noua din ro , de fapt o vinde un samsar cu ceva combinatii , nu e el proprietar , etc - pret bun dar trebuie sa ai timp sa o verifici bine si la acte

nu mi-a dat vin-l masinii , vrea sa mergi cu banii in sacosa , nu accepta transfer bancar , nu l-am mai bagat in seama

peste cateva zile imi scrie ca accepta si transfer bancar daca ii platesc eu comosionul de retragere , ca nu are bani

link 3 - nu exista

atentie ca multe masini sunt cu probleme de acte

"Mai vrei si perne de aer" -  serios prietene vezi tu cumva la toate 3 perne de aer ca eu nu vad ??? ... 

Stai linistit spre nu stau doar in aia 3000 de lei si in niciun caz o masina de 6 7 ani sa o duc in reprezentanta sa dau o mie de euro pe perna de aer ... doar nu ma fac eu Dumnezeu pe dansa cand e umblata de satana prin toata ... 

Daca nu-ti place tie asta inseamna ca e lovita sau are 3 roti in loc de 4 ?? Am cerut o parere in legatura cu aparenta masinii ... crezi ca la SH stau sa analizez culoarea in prim plan ???... 

 

Multumesc de informatie in legatura cu cea de 14.000 . Si oricum ... ar trebuii sa fi nebun sa dai cash si nu bancar ... iar daca vrea banii si este 100% masina de vanzare fara probleme si batai de cap va accepta banii dupa ce ofera fiscalul .

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:banghead:

 

 

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg de ce romanul se complica sa ia masini SH din RO in loc sa ia de pe mobile direct. Aaaa, ca-s mai ieftine aici decat afara si ca o vezi live? Asta sa fie comoditatea sa inteleg..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnilor, va rog sa depășiți subiectul. Daca continuați pe acest ton, următoarele postări vor fi sancționate și discuția ștearsa.

Mulțumesc pentru înțelegere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, Andrei_72 said:

 discuția ștearsa.

chiar ar fi recomandat sa stergi , daca stiam ce reactie va fi nici nu postam la ce a intrebat dl Cosmin

3 hours ago, a_andrei said:

Nu inteleg de ce romanul se complica sa ia masini SH din RO in loc sa ia de pe mobile direct. Aaaa, ca-s mai ieftine aici decat afara si ca o vezi live? Asta sa fie comoditatea sa inteleg..

sincer , pentru unii , comoditatea e chiar importanta

si eu merg vineri sa vad o masina la Nurvil la mine in oras ( inca nu o au dar am vazut niste poze )

luata de noua de la ei , istoric , service la zi , garantie si factura

daca imi place si imi cere un pret corect , pentru mine e mai comod / sigur , decat sa trimit pe cineva sa imi aduca de dincolo

in rest , masini de samsari de aici ( 90% ) ... no no no

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!