Jump to content

Sfaturi achizitie (Touareg 7P)


Xenomorf
 Share

Postare recomandată

salut Florin si Andrei

multumesc de informatie Florin

Andrei , inca nu , astept sa vina primavara ca nimeni nu are chef sa mearga acum sa caute masini pe dincolo

si oricum pe zi ce trece nici nu mai stiu ce sa fac

nu din cauza mea sau a masinii , din cauza legilor

deja aici s-au marit impozitele , 2600 pe an e la Touareg

la firma m-au executat scurt cu 7000 lei mai mult ca anul trecut , doar pe apartamentul de firma mi-au bagat 400% marire

poate stau la Paris si nu am stiut

asa ca am ajuns sa monitorizez si motoare 2.2 gen Santa-Fe sau Sorento dupa 2013 sau chiar motoare de 2.0 ptr orice eventualitate .. X3 , Q5 dupa 2011 .. :screwy:

oricum tot Touareg vreau dar mai astept cateva luni sa se limpezeasca apele sa pot decide corect ptr mine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3.0 are impozit mare de ani de zile... nu de acum - ca idee.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu , era 2000 si putin dar nu de 5-600 pe an e vorba daca ar ramane asa

e vorba ca vreau sa tin masina 10 ani

la cat sunt astia de fomisti sa nu ma trezesc ca ajung sa le dau mia de euro pe an doar impozit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si va mai rog sa imi recomandati si alte site-uri in afara de mobile.de unde pot cauta masini afara

recomandat dealeri din Germania , Belgia sau sunt si alte tari unde sunt seriosi ?

multumesc

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

https://www.2ememain.be

Din Belgia ai sanse mari sa iei o masina cu kilometrii reali. Au sistemul Carpass si ITP obligatoriu la vanzare. Actele dureaza mai mult si sunt o idee mai scumpe ca in Germania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 12/5/2017 at 10:29 PM, tavitara said:

s-a lamurit ce era si cu masina din Brasov

s-a teleportat la Cluj , din Andrei proprietarul a devenit Cezar Filimon

alt nr de tel , etc

l-am raportat la Autovit

deja m-am plictisit raportand escroci la astia , probabil s-au plictisit si ei de mine

det.jpg

Acum s-a mutat la Resita si are mai putini km si alt nume : Ababei :)

https://www.autovit.ro/anunt/volkswagen-touareg-ID7Gqelq.html#contact_form#xtor=SEC-81

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s-a mai ieftinit si a mai intinerit un an....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tavitara de volvo xc60/90 ce zici? Nu te tenteaza? Asta ca o alternativa daca nu gasesti touareg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alternative mai bune sunt Sorento sau Sante Fe , dupa 2013 sau daca sunt zgarcit X3 - 2012

XC-60 e prea mica in interior , XC-90 e prea mare si exprirata la design in exterior

eu am 3 probleme majore si de asta tind spre Touareg

1. imi place sa stau lejer la volan , sa am spatiu cat cuprinde ptr picioare , cotiera lata , etc ... asa m-am obisnuit cu masina mea si nu prea am chef sa stau mai inghesuit

2. am doua situatii cand am nevoie de spatiu interior mare

a) cand plec la ai mei la tara aprox 400 km si mereu e masina full , apoi acolo cand mergem toti pe la Cluj si ne intoarcem cu stocul pe o saptamana , iar masina full

b) car tv-uri cu ea cand iau marfa - cel mai mult am bagat 50 de tv in a mea odata - nevoie de deschidere mare portbagaj , plus spatiu la greu

( am grija de masina , totul acoperit cu paturi si perne )

3. Touareg visez eu si asta e piticul de pe creier cel mai important

m-am suit in toate masinile enumerate mai sus , asa cum m-am suit , asa m-am dat jos , nu am simtit nimic

m-am suit in Touareg , parca e facuta pe creierul meu masina asta , imi place totul la ea

na , ce sa faci ....

nu ma preseaza nimic , stau cuminte si astept sa apara si masina ptr mine

 

 

 

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

apropo de masini translatate pe harta ( au si acelasi VIN in anunt  )

- septembrie 2017 - 2011 - 16.700 euro

e versiunea cu cutie 7+1 - 240cp , model unic , intre 6+1 manuala si 8+1 dsg , 4 motion !!!

- ianuarie 2018 - 2012 - 17.550 euro

asta e versiunea normala cu 8+1 - 245cp , mai noua cu un an deci mai scumpa

valcea.jpg

calafat.jpg

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Are cam putine poze sa-ti dai cu parerea. Nu stiu de ce naibii fac poze in service, nu se vede nimic.

Pedala de frana pare cam roasa, cheile par destul de putin uzate. Pretul e net, fara TVA, e destul de mult, pare destul de slab dotata.

Trebuie sa vezi masina pe viu si sa o verifici, find masina de leasing, probabil operational, are sigur reviziile facute, dar cam atat. Trebuie sa verifici reparatiile la caroserie si starea interiorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

am vazut masina

da, leasing operational

au istoric de service, km sunt reali, reviziile la porsche romania

au si istoric de daune, ceva pe fata si ceva lateral, astep poze si raportele de dauna

pe fata bara, far, pe lateral ceva de vreo 5000 ron

masina arata relativ bine, cu fel de fel de mici chestii de zgarieturi/uzura a la condus masina de servici prin romania

acuma, mie mi s-a parut o oferta buna, tinand cont de km, istoric

adica 22.500 pentru 2013 70.000 km reali

este intr-adevar mai "cheala", dar nu am vazut o oferta mai buna nici pe mobile si nici pe aici

tu zici ca e mult, asta e un feedback interesant, poate poti sa aprofundezi putin

ca mie mi s-a parut buna...

de asta am si cerut sfaturi aici, neavand experienta e posibil sa am pareri ciudate

inca ceva, nu accepta drive test sau altceva extern, accepta verificare in service-ul lor din pipera

 

 

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are garantie 12 luni. Nu cred ca vor fi probleme.

Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai daca o iei din germania, 90% din dealeri nu accepta drive test

 de ce te miri ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

mersi pentru "succes" !

pai, uite ca nu accepta sa iasa masina din curte

prin curte mie nu mi se pare a fi drive test

pana una alta oferta mi se pare ok, imi scapa mie ceva ?

Modificat de drad
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma mira tare procentul afirmat de tine. Pe unde am fost nici nu s-a pus pb de refuz. Probabil dealeri mici. La scherer de ex mi-au dat cheile si go. Fara pb. Si la noi e la fel-la welt-mergi in test drive fara pb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Drad a postat o masina de pe autovit cu numere de Bucuresti, deci o masina cu numere de Ro, cica inmatriculata.

Care ar fi motivul pentru care nu ar accepta test drive? macar intr-o parcare cu a1a si a2a. sau ca si pasager daca nu vrei sa lasi un necunoscut sa conduca.

Am luat masina de la welt auto, mi-au dat cheia si la revedere, am mers unde am vrut, fara sa fie dealerul cu mine.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu te contrazic,  vb doar din exp personala ( unde , 100 % din comerciantii din DE nu m-au lasat sa fac drive test )

am luat 3 in 8 ani ( 2 in 2 ani ):

maine plec sa iau masina ptr socramiu' din Bebra - DE si nu ma lasa sa fac test drive.

aia e masina si dac o vreau, bine daca nu, asteapta multi la rand.

uameni si uameni :))

 

 

Modificat de cascadoru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si cum iti dai seama ca totul este operational? si merge bine? fara sa bata la gropi, fara sa traga stanga dreapta, cum iti dai seama daca are dsg ca iti schimba cutia bine? ca nu tremura motorul intre anumite turatii?

 

OK, nu te lasa la test drive la masini de 30-50.000euro, dar la astea de 10-20.000euro de ce sa nu te lase? mai ales cand vii cu bani si cu intentia de a cumpara?

 

Nu inteleg aceasta practica, cum nu inteleg de ce ai plati o masina integral de noua, inainte sa o vezi daca e conform contractului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie in DE mi-au zis inclusiv ca daca nu imi place ceva la masina, no pb, o pot aduce inapoi in 30 zile. Fara nici o explicatie imi dau banii inapoi. @cascadoru nu te contrazic, dar sunt profund surprins. Probabil respectivii au avut pb in trecut, altfel nu-mi explic. Mai ales ca legea garantiei e la fel indiferent de land.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta cu "nu te las sa faci drive test" o zic ca se mai uita si la om :) Lasand gluma la o parte, eu n-as lua o masina fara sa o conduc. De cand sunt in Germania am facut DT, fara sa exagerez, cu vreo 15-20 masini iar de cumparat, am cumparat trei. Nu vrei sa ma lasi sa-ti conduc masina? 'Te dreq d-aici, eu vreau sa-mi cumpar masina, nu trebuie sa-mi cumpar masina. Banii-s la mine in buzunar si peste un an or sa aiba aceeasi valoare; masina e la tine in curte, insa peste un an o sa-i scada valoarea cu 10-15%. Pana la urma urmei, nu inteleg de ce forteaza unii dealeri nota. Si nu, n-are-a face faptul ca prezinti buletin sau pasaport de Romania ca act de identitate, masinile au Casco, deci ei nu risca nimic.

@pronet: ca tie ti-au zis ca o poti duce inapoi in 30 de zile si-ti primesti banii inapoi e doar un adevar partial. De regula, ei is retin un 15-20% din suma drept "comision de uzura", insa asta e scris in fine print-ul contractului :) pe gura le iese ce ai zis tu, ca datul din gura e gratuit. Doar nu crezi ca merg eu la un dealer Audi, iau un A6 Allroad cu 15.000 km. La 42K Euro, il frec pana in Romania si mai dau o tura prin Spania, il incarc cu 8-9.000 km. si bag doar gazol, ii duc dealerul ii masina si ala zice "regret sa vad ca nu v-a placut, iacata banisorii. Nu va faceti griji, diferenta de valoare de 3.000 Euro o suportam noi".... C'mon.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@B_o_g_d_a_n in mos cert nu se pune pb sa faci xxxx mii km si o aduci inapoi. Sigur este prevedere contractuala. Dar asa...ca vorbe vs nu te las sa faci test, e diferenta mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!