Jump to content

Sfaturi achizitie (Touareg 7P)


Xenomorf
 Share

Postare recomandată

Vad ca acum V6-le vine cu 245 de caluti are cineva idee ce se intampla?

Se face vrun update de ECU si la "amaratii" cu 240CP sa beneficiem si noi? Este vrun update la reprezentante?

Si in aceeasi ordine de idei stie cineva daca se va "sparge" in curand protectia anti tuning de pe Bosch 17 EDC. Banuiesc ca ofertele de pe piata la preturi de peste 1000 euro inseamna un nou ECU pe masina nu?

La mai multi caluti!

Modificat de Xenomorf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este niciun tuning. Este o ''recosmetizare'' a acestui motor daca pot sa o spun asa, care cu siguranta are schimbate si anumite componente interne, nu doar un soft care sa ii adauge 5 CP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de raspuns

Intrebarea acuma ce componente au fost schimbate si de ce asa de repede? Sta ceva sa "crape"? Acuma chiar sunt ingrijorat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu crapa nimic. E marketing. Daca celelalte companii au pus la vanzare 3.0d cu puteri mai mari, trebuiau sa vina si VAG la nivel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apoi cu 5 CP in plus vin ei la nivel? 5CP in plus la 240 CP nu se simt deloc, nici la viteza maxima nici la acceleratie. Daca se adaoga cei 5 la un motor de 70 CP da, cred ca se simt... dar la 240...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cei 5 cp cred ca au fost tinta, motorul de 240 avea cuplu maxim 550 pe uriasa plaja de turatie de la 2000 la 2250rpm, acuma cel de 245 are acelasi cuplu maxim 550 dar plaja este de la 1750 la 2750, deja intelegi ceva din el.

si la cel de 204 cp s-a umblat, doar ca acolo nu au umblat deloc la cai ci doar la cuplu, avea 400 de la 1400 la 3000 daca retin corect, noul are 450 de la 1200 la 3250.

pur si simplu au optimizat motoarele,era aiurea sa ai cuplu maxim doar 250 rpm, si tot aiurea mi se pare sa ai cuplu maxim 400 dintrun motor de 3000 cmc, sunt motoare de 2200 care au acelasi cuplu, o idee mai sus scos, dar pe plaja larga de turatie oricum, cu aceasta ocazie au scazut si consumurile "oficiale" undeva cu 0.4l/100km.

acuma daca sunt si componente optimizate in motoare sau e doar de soft numai cineva la VW ne-ar putea spune, dar nu m-ar mira deloc sa fie asta situatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum am spus, e marketing. Cand un client isi clateste ochii pe cataloage cu masini 3.0d si vede la VAG 240 cai si la concurenti 245, va spune ca cei din urma au ingineri mai buni ca etc etc etc. Nu toata lumea se pricepe la masini. In plus, cum spune si colegul @mecea mai sus, nu au "adaogat" doar calutii, motorul difera din mai multe puncte de vedere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai initial ati spus doar de cei 5 CP in plus, nu ati amintit nimic de cuplu...

Eu nu am cautat specificatiile celor doua motoare, pur si simplu nu vedeam rostul celor 5 CP in plus. Dar daca cei 5CP au adus asa o imbunatatire cuplului, atunci incep sa le inteleg si eu rostul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salutare tuturor,

Dupa ce imi voi da masina actuala, adica un Lexus RX400h am in vedere achizitia unui Touareg din 2011-2012 varianta 3.0tdi 245cp sau cel Hybrid. Am citit destul de multe lucruri despre aceste doua tipuri de motorizari si tin sa precizez ca masina va fi utilizata in proportie de 75% in Bucuresti.

De ce m-am gandit si la varianta hybrid? Fiindca ma gandesc ca daca folosesc un diesel pe drumuri scurte in oras ii scurtez din durata de viata si totodata ajunge sa consume mai mult decat un hybrid fiindca motorul pe motorina se incalzeste mai greu.

Ca si posesori de Touareg si nu numai ce recomandari ati avea? La ce ar trebui sa fiu atent? Care este alegerea potrivita?

P.S. in cazul variantei diesel ma tenteaza si un chip pentru un plus de putere, iar SUV-ul nu este un moft ci o necesitate intrucat momentan am de parcurs o distanta de 4 km neasfaltat pana acasa.:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...
Jetta20tdiHLDSG6

ma scuzati daca s-a discutat pe undeva.

aveti idee de ce nu mai exista pe configurator in ro touareg mai mare de v6 3.0 tdi? 

pe .de vad ca apare v8-ul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

umbla la site, a disparut si hybridul, dar amandoua, hybrid/v8diesel, se regasesc in continuare in lista de preturi pe care o poti descarca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

multumesc. topicul a aparut ca rezultat al punerii acestei intrebari in alta parte.

nici nu stiam de lista respectiva, pentru ca pe configurator imediat vezi cum se modifica pretul in functie de anumite optiuni si n-am cautat-o niciodata.

ea, insa, exista intr-adevar.

sa vedem ce iese cand termina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca le-au scos din oferta, pe pagina site-ului au disparut versiunile v8 si hybrid, probabil ca lista de preturi nu este actualizata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

 Sunt pe cale sa achizitionez un Touareg Hybrid.

Are cineva asa ceva? Ce trebuie verificat la motorul asta?

Modificat de Adrian 80
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

posibil ca da, avand in vedere ca vb de un motor 3.0 benzina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca e mai ieftin chiar ca un Germania avand in vedere km si dotarile. De asta sunt suspicios. Pacat ca nu-mi place culoarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da.. la ce optiuni are, km, etc .. si mie imi pare cam ieftin.

 

bine, ca mai sunt bagate si din top... 6 camere cu vizibilitate 360 grade... sunt de fapt 4 camere pt acest sistem - probabil are si pt Line assist/light assist.. dar asta e alta treaba... TV activabil...

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Am vorbit azi cu proprietarul si zice ca Luni imi da VINul. A mai spus ca e al doilea proprietar in tara, masina a cumparat-o acum 8 luni de la Bavaria Auto unde cineva a dat-o la schimb pentru un X5 nou iar el o da acum pentru ca vrea Cayenne. Vedem ce ne spune VINul si apoi luam o decizie, insa culoarea si lipsa trapei panoramice. Dar un pret bun poate inclina balanta. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda - comparativ cu un diesel de 3.0 si cu dotarile care le are....km, etc... pare cam ieftin - acum nici nu stiu cum merge piata benzinarelor hybrid, ca sa ma pronunt - clar diesel mai ieftin ca asta nu o sa gasesti - cu dotarile lui, mai scump.

 

singurul lucru suspect - o vinde cam repede dupa achizitie.... ori nu e multumit, ori ... ori.

 

culoarea la masina SH - greu sa ai toate optiunile, pret ok, etc...achizitionarea unei masini SH, este un compromis.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Ce s-a intamplat cu achizitia? Vad ca anuntul inca este activ? Pare prea bine sa fie adevarat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salut colegi,doresc sa achizitionez un Touareg 2011-2012(204 sau 245CP),imi puteti da cateva pareri?multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

   Mie personal mi se pare un pret foarte bun pentru aceasta masina, insa din experienta sunt convins ca acei 160000km sunt o poveste. Din poze arata bine si are multe optiuni, de 100% ar merita banii. Atentie insa la pierderi de ulei pe care le poti observa cu masina pe elevator, reparatia dupa cate stiu e FF costisitoare. Noroc!

Modificat de ForceTurbo
Quote la postul anterior. Atentie, se sanctioneaza!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde de nr de km reali

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!